Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2015 (12.10.2015)

Urządzenia IoT zasilimy ...„powietrzem”.

Koncepcja zasilania urządzeń IoT (ang. Internet of Things) służących na co dzień np. do zautomatyzowania domów, biur, fabryk za pomocą fal elektromagnetycznych nie jest nowa, ale ciągle rozwijana i udoskonalana. Małe urządzenia, które do działania potrzebują niewielkiej ilości energii będzie można zasilać z wykorzystaniem otaczającego nas "elektrosmogu", czyli niczego innego, jak transmisji bezprzewodowych w radiowych pasmach RF.
Freevolt jest technologią firmy Drayson Technologies wykorzystującą fale radiowe o częstotliwości od 0,5 do 5 GHz do absorpcji energii, potrafiącą odzyskać moc chwilową sięgającą około 100 mikrowatów. W zależności od gęstości mocy fal oraz powierzchni i rodzaju anten wykorzystywanych do ich odbioru w danym paśmie, możliwe jest również osiągniecie mocy rzędu miliwatów.
Producent zamierza udostępnić odpłatnie licencję na swoją technologię i wszystkie towarzyszące jej patenty. Według zapowiedzi technologia ta ma być skierowana dla urządzeń związanych głównie z ekologią. Stworzono już pierwsze urządzenie - sensor zanieczyszczenia powietrza CleanSpace, monitorujący w czasie rzeczywistym stężenie szkodliwych cząsteczek, aby następnie wysyłać zgromadzone dane przez Bluetooth do smartfona. Sensor zakupić już można w Wielkiej Brytanii w cenie 55 GBP.

Rodzina uchwytów LCD marki Signal.

Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu.
Drugim kryterium jest rodzaj mocowania. Uchwyty wyposażone są w otwory mocujące, których rozstaw definiowany jest przez standard VESA. Zdarza się, że uchwyt nie posiada mocowania zgodnego z tym, w jakie wyposażony jest telewizor. Choć możliwe jest stosowanie adapterów, zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup kompatybilnego uchwytu.
Trzecim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest przekątna telewizora. Może się zdarzyć, że uchwyt spełnia dwa pierwsze warunki, lecz przekątna TV jest większa niż deklarowana dla uchwytu. Wówczas istnieje ryzyko, że funkcjonalność uchwytu w zakresie zmiany ustawienia odbiornika może być znacznie ograniczona. Dla zbyt małych monitorów dobór zbyt dużego uchwytu może oznaczać, że mocowanie będzie wyraźnie wystawało poza obrys ekranu.
Każdy z prezentowanych uchwytów w poniższej tabeli posiada możliwość regulacji ustawienia telewizora w poziomie. Jednak ze względu na budowę i wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne takie ustawienie może okazać się nietrwałe. Telewizor w momencie regulacji jego ustawienia będzie się pochylał w lewo lub prawo. Tak jest w rozwiązaniach tańszych, przeznaczonych do trwałego ustawienia telewizora. Dla tych, którzy chcą regulować położenie odbiornika, np. w zależności od tego, czy jest oglądany zza stołu, czy z sofy, polecamy uchwyty LPA16-444A E93160 i LPA19-442 E93168. Sztywność konstrukcji, zastosowane tuleje łożyskowe wraz z regulacją płynności ruchu spełniają wymagania najbardziej wybrednych klientów.
 
Nazwa LPA13-442 LPA13-484 LPA16-444A LPA19-442
Kod E93162 E93167 E93160 E93168
Rozmiar TV 32'' - 55'' 37'' - 70'' 32'' - 55'' 32'' - 55''
Nośność 30 kg 60 kg 30 kg 30 kg
Mocowanie VESA max. 400 x 400 max. 800 x 800 max. 400 x 400 max. 400 x 400
W powyższej tabeli zestawiono popularne modele uchwytów Signal o dużych możliwościach regulacji, przeznaczone do telewizorów o dużych przekątnych ekranu. Pełna oferta uchwytów dostępna jest tutaj.

System inteligentnego budynku - sterowanie bramą garażową.

Exta Free to propozycja bezprzewodowego systemu sterowania pracą urządzeń elektrycznych w instalacjach domowych, biurowych, jak również w wybranych rozwiązaniach przemysłowych. System obejmuje grupę współpracujących ze sobą urządzeń działających na częstotliwości radiowej 868 MHz. Zaletą instalacji bazujących na rozwiązaniach Exta Free jest ich prostota.
System umożliwia sterowanie nie tylko domową instalacją oświetleniową, ale również, dzięki dedykowanemu modułowi, urządzeniami posiadającymi napęd. Radiowy odbiornik bramowy ROB-01 F5222 to uniwersalny sterownik pracy elektrycznie otwieranych bram garażowych (dowolny producent) i podobnych napędów. Dodatkową korzyścią systemu EXTA FREE jest możliwość obsługi jednym pilotem: bramy wjazdowej, garażowej, rolet okiennych, oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego domu itp.
Pilot 8-klawiszowy P-256/8 Exta FreeRadiowy odbiornik bramowy ROB-01/12-24V Exta FreeSterownik rolet dopuszkowy SRP-02 Exta FreeRadiowy odbiornik dopuszkowy 1-kanałowy ROP-01 Exta FreeSterownik rolet dopuszkowy SRP-02 Exta Free
Urządzenie ROB-01/12-24V może być sterowane z dowolnego nadajnika systemu EXTA FREE. W tej aplikacji użyto pilota P-256/8 F5118, którym dodatkowo można sterować oświetleniem zewnętrznym (ROP-01) F5301, roletami oraz bramą garażową (SRP-02) F5432.

Kabel płaski w instalacjach budynkowych.

Realizacja instalacji FTTH na bazie światłowodowych kabli abonenckich układanych w topologii gwiazdy, to obecnie najpopularniejszy sposób okablowania budynków wielorodzinnych. Do największych zalet tego rozwiązania zaliczyć można: względnie niski koszt oraz prostotę realizacji. Niski koszt to konsekwencja:
 • zastosowania tanich kabli abonenckich - najpopularniejsze kable Ultimode L7102 są blisko dwukrotnie tańsze od dobrej jakości skrętki komputerowej kategorii 5,
 • braku konieczności wykonywania dodatkowych czynności instalacyjnych takich, jak:
 • dodatkowe spawanie w przełącznicach piętrowych (kable breakout), wycinanie okien, zaciąganie włókien, montaż osłon (kabel łatwego dostępu).
Do minusów tego rozwiązania zaliczyć można z pewnością potencjalne problemy przy realizacji przełącznic w pomieszczeniu teletechnicznym - zwłaszcza w przypadku dużej liczby kabli. Mowa tu o ich odpowiednim upięciu i wprowadzeniu do przełącznicy tak, aby wszystkie włókna były odpowiednio zabezpieczone. W skrajnych przypadkach należy zastosować większą liczbę przełącznic, niż wynikałoby to wprost z liczby koniecznych do zakończenia włókien.
Szuflada z tacką 19” ULTIMODE MT-524 (1U, wymienny panel przedni, 1 tacka x 24 spawy)Szuflada z tacką 19” ULTIMODE MT-524 (1U, wymienny panel przedni, 1 tacka x 24 spawy)Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Światłowodowa instalacja FTTH w topologii gwiazdy
Kabel ULTIMODE ILB-2SM-A L7102 jest najczęściej wybieranym kablem dla tego typu sieci. Jego płaska konstrukcja oraz dodatkowe wzmocnienia z prętów aramidowych powodują, że jest on kablem niezwykle wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto jednomodowe włókna w standardzie G.657.A posiadają zmniejszony promień gięcia, dzięki czemu prowadzenie kabli jest znacznie prostsze, a parametry transmisyjne zostaną zachowane nawet w przypadku łuków o małym promieniu (minimalny promień gięcia włókien wynosi 7,5 mm).

Inteligentna funkcja wykrycia wtargnięcia.

W kamerach Hikvision, oprócz podstawowych funkcji takich, jak detekcja ruchu, czy detekcja sabotażu, dostępne są inteligentne funkcje obejmujące m.in. przekroczenie wirtualnej linii oraz wykrycie wtargnięcia. Przykładowo, model Hikvision DS-2CD2042WD-I K1777 należy do platformy R6 (platforma definiuje rozdzielczość i wersję hardware'u), w której do wyboru są cztery linie wirtualne oraz cztery obszary wtargnięcia. Aby włączyć inteligentne zdarzenie należy zalogować się do kamery i przejść do zakładki: Konfiguracja->Konfig. Zaawansowana-> Inteligentne zdarzenia, uaktywnić i skonfigurować interesującą nas opcję, ustawić harmonogram i zatwierdzić ustawienia przyciskiem Zapisz.
W przypadku korzystania z funkcji wykrycia wtargnięcia do zaznaczonego obszaru możliwe jest skonfigurowanie takich parametrów, jak:
 • Próg: 0...10 s (czas naruszenia obszaru),
 • Czułość: 0...100,
 • Procent: 1...100 (określenie procentowej wielkość naruszonego obszaru).
Dla zdarzenia alarmowego dostępne są następujące akcje powiązane:
 • Powiadomienie centrum monitoringu (wykorzystującego np. aplikację IVMS4200),
 • Wysłanie e-maila,
 • Przesłanie zdjęcia na serwer FTP,
 • Nagrywanie kanału(ów),
 • Wyzwolenie wyjścia alarmowego (w przypadku kamery wyposażonej w wyjście alarmowe).
Widok okna konfiguracji wykrycia wtargnięcia w kamerze Hikvision DS-2CD2042WD-I K1777
W przypadku naruszenia chronionego obszaru, oprócz nagrania kamera może wysłać e-mail ze zrzutem ekranu na wskazany adres mailowy. Stopień zaawansowania inteligentnych funkcji oraz ich ilość uzależnione są od platformy sprzętowej, do której należy dana kamera.

Aktualizacja wielu urządzeń Hikvision.

Producenci urządzeń przeznaczonych do systemów monitoringu udostępniają często nowe wersje oprogramowania usprawniające lub zwiększające funkcjonalność ich sprzętu. Stosunkowo często zachodzi więc potrzeba aktualizacji oprogramowania w instalacji złożonej z wielu kamer i rejestratorów.
Widok okna programu Batch Upgrading
Dla urządzeń marki Hikvision z pomocą przychodzi oprogramowanie Batch Upgrading dostępne jako jedna z aplikacji Hikvision Tools. Pozwala ono zaoszczędzić czas potrzebny na logowanie do urządzenia, wejście do menu i wybrania odpowiedniej opcji aktualizacji dla każdego urządzenia. Aplikacja ta umożliwia wyszukiwanie i dodawanie do listy urządzeń znajdujących się w sieci LAN lub zaimportowanie ich z aplikacji iVMS-4200. Urządzenia można także dodać ręcznie do listy aktualizacji, wpisując ich adresy IP. Aktualizowane mogą być niezależnie różne urządzenia. Można wskazać plik aktualizacji bezpośrednio lub poprzez katalog mogący zawierać pliki aktualizacyjne dla różnych urządzeń. Zgodność oprogramowania i urządzenia sprawdzana jest automatycznie przed aktualizacją.

Nowości produktowe:

Węzeł optyczny FTTH OD-005P TERRA
Węzeł optyczny FTTH OD-005P TERRA R81760 jest urządzeniem przeznaczonym do zamiany sygnału optycznego na sygnał elektryczny. Ze względu na swoje niewielkie wymiary, odlewną obudowę oraz odpowiednie parametry OD-005P R81760 dedykowany jest do instalacji abonenckich FTTH. Urządzenie charakteryzuje się dużą czułością mieszcząca się w granicach -6...0 dBm.
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-LINK EAP110, standard N 300Mb/s, pasywne PoE
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-LINK EAP110 N2562 to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP110 jest idealnym rozwiązaniem dla hoteli, kampusów, centrów handlowych czy biur.
Gniazdo GIS-F1-2M natynkowe do indywidualnych instalacji telewizyjnych
Gniazdo GIS-F1-2M natynkowe R62189 dostosowane do montażu natynkowego wykonane jest z tworzywa ABS. Przekazywanie sygnałów w.cz. następuje za pośrednictwem osadzonego w obudowie przejścia kątowego gniazdo F - gniazdo F. Gniazdo GIS-F1-2M posiada dwa tory w.cz.

Warto przeczytać

Łączenie światłowodów na wejściu do budynku - przykład realizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kable do zastosowań wewnątrz budynków muszą spełniać restrykcyjne wymagania w zakresie niepalności. Powłoka zewnętrzna kabli wewnętrznych musi być niepalna, bezhalogenowa (LSOH) oraz spełniać wymogi bezpieczeństwa zgodnie z normami IEC 60332-1 i IEC 60332-3 ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Na powyższych zdjęciach przedstawiono przykład realizacji zmiany zewnętrznego 8-włóknowego kabla ULTIMODE OMT-108SM L79108 na wewnętrzny 4-włóknowy kabel ULTIMODE IDC-4 SM L7504. Wykorzystano do tego niewielkich rozmiarów, zamykaną na kluczyk obudowę naścienną ULTIMODE TB-04B L5404.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET PROFI 120dB klasa A++ 1,13/4,80/6,90 [100m]Przewód koncentryczny TRISET-113 1,13/4,8/6,8 klasa A 75 Om [1m]Przewód koncentryczny Tri-Shield DIPOLNET Klasa A 1.02/4.8/7.0 75 Om RG-6 Cu [300m]
Kable koncentryczne dla budownictwa