Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2015 (05.10.2015)

Szybki Internet LTE na pokładach samolotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa.

Największa niemiecka firma telekomunikacyjna i zarazem największy operator telekomunikacyjny w Unii Europejskiej, Deutsche Telcom AG, podjął współpracę z operatorem satelitarnym Inmarsat w celu stworzenia systemu European Aviation Network. System ma zapewnić dostęp do Internetu na pokładzie samolotów rejsowych z wykorzystaniem technologii LTE. Pierwszym przewoźnikiem, który w 2016 r. skorzysta z nowego rozwiązania będzie niemiecka linia lotnicza Lufthansa, natomiast w 2017 r. system ma zostać udostępniony do testów innym przewoźnikom.
Idea systemu European Aviation Network
System będzie działał w oparciu o 300 stacji bazowych o zasięgu do 80 km, czyli ośmiokrotnie większym, niż zasięg tradycyjnego LTE, oraz sieć MSS (ang. Mobile Satellite Services) oferowaną przez Inmarsat, pracującą w paśmie S (S-band) i wykorzystującą kanał o szerokości 30 MHz (2x15 MHz). Przełączanie pomiędzy siecią naziemną a satelitarną będzie się odbywało w sposób niezauważalny dla pasażerów. Poniżej wysokości 3 km sygnał będzie dostarczany drogą naziemną, natomiast po przekroczeniu tej wysokości łączność będzie zapewniona przy wykorzystaniu obu źródeł. System został przystosowany do dużych prędkości tak, aby zapewnić pasażerom ciągłą i komfortową możliwość korzystania z Internetu na urządzeniach mobilnych za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Usługą zostaną objęte prawie wszystkie opcje, łącznie ze streamingiem, z wyłączeniem jednak rozmów telefonicznych. Nie wiąże się to z kwestiami bezpieczeństwa, czy technicznymi, ale ma na celu zapewnienia większego komfortu pasażerom, których współtowarzysze podróży mogliby rozmowami zakłócić spokój. Czy nowy system sprawdzi się i spełni oczekiwania wymagających klientów? Przekonamy się już wkrótce.

Odbiorniki optyczne.

Węzeł optyczny jest urządzeniem przeznaczonym do zamiany sygnału optycznego na sygnał elektryczny, umożliwiającym transmisję sygnałów w kierunku dosyłowym (w kierunku abonenta), jak i zwrotnym (kierunek od abonenta do sieci, wykorzystywany do realizacji szerokopasmowego dostępu do Internetu). Na wybór odpowiedniego odbiornika optycznego rzutują takie parametry jak:
  • czułość na wejściu (od strony optycznej) - im wyższa tym łatwiejszy projekt i realizacja sieci; odbiorniki cechujące się zwiększoną czułością (akceptujące niższe poziomy sygnału) pozwalają na realizację dłuższych tras kablowych i/lub większych podziałów sieci przy niezmiennej mocy nadajnika,
  • maksymalny poziom na wyjściu (od strony elektrycznej) - wpływa bezpośrednio na wielkość instalacji miedzianej nie wymagającej stosowania dodatkowych wzmacniaczy telewizyjnych; urządzenia o poziomie wyższym niż 100 dBμV pozwalają na podział sygnału na kilkadziesiąt torów sygnałowych,
  • zdalna konfiguracja i monitorowanie pracy urządzenia - bardziej zaawansowane modele mogą być zdalnie zarządzane i monitorowane za pomocą dedykowanego oprogramowania lub uniwersalnego protokołu SNMP.
Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży węzeł optyczny FTTH OD-005P TERRA R81760. Urządzenie charakteryzuje się dużą czułością mieszczącą się w granicach -6...0 dBm. Umożliwia to racjonalne budowanie sieci światłowodowej - wykorzystanie nadajnika o mniejszej mocy. Maksymalny poziom wyjściowy wynoszący 107 dBµV daje możliwość podziału sygnału cyfrowego przy pomocy pasywnych rozgałęźników/odgałęźników na kilkadziesiąt odbiorników bez montowania dodatkowego wzmacniacza.
Węzeł optyczny FTTH OD-005P TERRA
Widok odbiornika OD-005P R81760
Poniższa tabela przedstawia dostępne w ofercie odbiorniki optyczne marki TERRA:
 
Nazwa OD-002 OD-003 OD-005P ROS-121M
Kod R81726 R81728 R81760 R81721
Pasmo  [MHz] 47-862 47-1002 47-862

5-200

Czułość [dBm] -7...2  -10...-3  -6...0  -15...2 
Max. poziom wyjściowy [dBμV] 106 80 107 96
Kanał zwrotny  NIE NIE NIE TAK

Profesjonalna sieć WiFi w budynku.

Firma DIPOL wprowadziła do oferty punkty dostępowe TP-LINK serii EAP. Jest to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie do realizacji sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Automatyczne zarządzanie pasmem radiowym oraz uwierzytelnienie przy pomocy strony powitalnej sprawiają, że urządzenia serii EAP są idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura.
Oprogramowanie EAP Controller Software pozwala na jednoczesną konfigurację sieci i zarządzanie wieloma urządzeniami EAP. Umożliwia ono monitoring sieci w czasie rzeczywistym, graficzną analizę ruchu w sieci oraz jednoczesną aktualizację oprogramowania na wielu urządzeniach.
Seria EAP zawiera:
  • N2562 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP110, standard N 300Mb/s, pasywne PoE 2,4 GHz
  • N2564 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP120, standard N 300Mb/s, PoE 802.3.af 2,4 GHz
  • N2566 Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP220, standard N 600Mb/s, PoE 802.3.af 2,4 oraz 5 GHz
Przykładowy schemat oparty o urządzenia EAP
Uwierzytelnianie klientów sieci bezprzewodowej poprzez stronę powitalną jest niezwykle wygodne. Metoda ta wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań (takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się do systemu) w celu uzyskania dostępu do sieci. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.

Kable abonenckie - realizacja przełącznicy światłowodowej.

Ze względu na rosnącą popularność szaf RACK w instalacjach teletechnicznych w budynkach wielorodzinnych, instalatorzy coraz częściej decydują się na montowane przełącznicy światłowodowej jako jednego z modułów w szafie RACK. Poniżej przedstawiono przykład realizacji przełącznicy ULTIMODE MT-524 L5124 z założeniem wprowadzenia do niej kabli światłowodowych L7102 oraz wykonania zakończeń na bazie najpopularniejszych w ofercie firmy DIPOL pigtaili jednomodowych PG-52S2 L35522.
Przełącznica ULTIMODE MT-524 L5124 z zakończeniami 8 włókien kabli ULTIMODE L7102
Proces spawania pigtaili z włóknami kabli zrealizowano za pomocą spawarki EasySplicer L5810. Warty odnotowania jest fakt, że wykorzystane pigtaile L35522 posiadają konstrukcję tzw. luźnej tuby. W takim przypadku polecane jest zdjęcie powłoki 900 μm na nieco większej długości i wykorzystanie w procesie spawania uchwytów dedykowanych do włókien 250 μm. Gwarantuje to brak problemów z przesuwaniem się włókna w trakcie układania w spawarce, a tym samym większy komfort pracy. Uchwyty 900 μm przeznaczone są do łączenia włókien o konstrukcji ścisłej tuby.

Oznaczenia kamer IP Hikvision.

Znajomość oznaczeń symboli w poszczególnych nazwach kamer znacznie ułatwia proces ich odpowiedniego doboru. Firma Hikvision posiada różne nazewnictwo oraz oznaczenia dla kamer PTZ, IP, analogowych oraz rejestratorów. Poniżej wyjaśniono znaczenie poszczególnych symboli w nazwach kamer IP.
I. Kamera kolorowa Hikvision w wersji cyfrowej (dla kamer IP stałe oznaczenie)

II. Linia produkcyjna (dostępne są trzy linie produkcyjne)
  • 6: Linia 6 (kamery do zastosowań specjalnych),
  • 4: Linia 4 (kamery profesjonalne),
  • 2: Linia 2 (linia podstawowa).
III. Rodzaj obudowy
  • cyfra nieparzysta: kamera typu box lub kompaktowa,
  • zero lub cyfra parzysta: kamera kopułowa lub mini-kopułowa,
  • C - panda, D - pinhole, E - sufitowa wpuszczana, T - kompakt EXIR.
IV. Rozdzielczość
  • 1: 1 Mpix,
  • 2: 2 Mpix,
  • 3: 3 Mpix,
  • 4: 4 Mpix,
  • 5: 5 Mpix,
  • 6: 6 Mpix.
V. Platforma sprzętowa

VI. Dodatkowe funkcje
  • F - karta pamięci,
  • WD - sprzętowy WDR.
VII. Opcjonalne wyposażenie
  • -I(x): IR (x=3 - zasięg 30 m, x=5 - zasięg 50 m, x=8 - zasięg 80 m),
  • -Z: Motozoom,
  • -S: We/Wy audio, alarmowe,
  • -A: Automatyczny dobór ostrości (kamery typu box),
  • -P: P-Iris (sterowanie przysłoną, kamery typu box),
  • -W: Wi-Fi.

Promienniki podczerwieni Exir.

Kamery IP Hikvision o oznaczeniu obudowy 2, 3 oraz T posiadają promiennik podczerwieni wykonany w technologii Exir. Charakteryzuje się on dużą efektywnością świecenia. Przy porównywalnym prądzie matryce Exir są o 30% bardziej wydajne, niż zwykłe diody IR. Generowany przez nie strumień świetlny ma kształt pasujący do prostokątnego pola widzenia kamery. Zwykłe diody generują okrągły strumień świetlny, gdzie środek jest mocno oświetlony, a rogi są niedoświetlone. Exir ma bardziej jednolitą charakterystykę świecenia, zapewniając dobre doświetlenie rogów.
Zwykły oświetlacz diodowy IR
Oświetlacz Exir
Rozkład oświetlenia sceny na obrazie kamery CCTV.
W technologii Exir oświetlenie jest dopasowane do prostokątnego obrazu, rogi obrazu są dobrze doświetlone.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2332-I (3 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IR do 30m)
Oświetlacz podczerwieni Exir w kamerze Hikvision DS-2CD2332-I K1743

Nowości produktowe:

Wideo konwerter TVI-FO ULTIMODE HDTVI-204 [4 kan, SM, 20km]
Wideo konwerter TVI-FO ULTIMODE HDTVI-204 L2040 pozwala na transmisję czterech kanałów wizji z kamer HD-TVI lub kamer analogowych PAL przez jedno włókno światłowodowe na odległość do 20 km. Dzięki znacznie szerszemu, w stosunku do tradycyjnych wideo konwerterów PAL, pasmu wejściowemu po stronie nadajnika, zestaw może transmitować obraz w technologii HD-TVI - zarówno w rozdzielczości 720p, jak i 1080p. W skład kompletu L2040 wchodzą dwa moduły - nadajnik i odbiornik oraz dwa zasilacze DC 5V/2A.
Złącze kompresyjne F MASTER na przewód RG-6 Tri-Shield
Złącze kompresyjne F MASTER na przewód RG-6 Tri-Shield E80345 posiada bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z zakręcaniem złącza na gniazdo. Dzięki zastosowaniu podwójnej kompresji dookolnej od strony kabla i uszczelce od strony złącza jest w pełni szczelne, co zabezpiecza urządzenia stosowane w instalacji przed wodą.

Adapter do złączy 1.25mm do lokalizatora uszkodzeń TriBrer
Adapter do złączy 1,25 mm do lokalizatora uszkodzeń TriBrer L5937 umożliwia podłączenie złączy o rozmiarze 1,25 (np. LC,E2000) do mierników mocy, źródeł światła oraz wizualnych lokalizatorów uszkodzeń, np. L5935.

Aktualności

30 września 2015 - Zaproszenie na SAT KRAK 2015. W dniach 8-9 października, w przestrzeni wystawowej hotelu Galaxy w Krakowie odbędzie się 11. edycja Wystawy Sat Krak - największego tego typu wydarzenia, skupiającego liderów branży RTV/SAT w Polsce. Odwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się z nowościami produktowymi przygotowanymi przez wystawców na ten sezon, jak również zasięgnąć języka wśród specjalistów zorientowanych w najnowszych trendach branży instalacji telewizyjnych ...więcej
28 września 2015 - Jesienna sesja edukacyjna. Został ogłoszony harmonogram jesiennej sesji kursów dla instalatorów. Odbędą się one w Krakowie, Sandomierzu i Warszawie. Zapraszamy na zajęcia z zakresu monitoringu CCTV (certryfikacja Hikvision), TV-SAT (magistralne instalacje multiswitchowe), Inteligentnego domu (Exta Free i F&Home Radio) oraz Instalacji światłowodowych i sieci LAN (teoria + zajęcia praktyczne). Szczegóły i formularz zapisów dostępne są tutaj.
Kurs praktyczny F&HOME RADIO Warszawa 2015

Warto przeczytać

Tworzenie historii postępu budowy z wykorzystaniem kamery marki Hikvision. Kamery marki Hikvision posiadają możliwość tworzenia zrzutów obrazu wyzwalanych czasem. Tę przydatną opcję można wykorzystać na przykład do tworzenia historii postępu budowy obiektu takiego, jak blok mieszkalny, szkoła, sklep, obiekt sportowy itp. Takie rozwiązanie umożliwia zaoszczędzenie dużej ilości miejsca na dysku/serwerze, zapewniając jednocześnie, że cały proces zostanie dobrze udokumentowany. Interwał czasowy może wynieść od 1 s do 7 dni. Dodatkowo, harmonogram można skonfigurować w taki sposób, aby wyzwalanie zrzutów obrazu było realizowane w określonych godzinach i dniach tygodnia (np. w momencie, kiedy pracuje ekipa budowlana). Przykładowe okno konfiguracyjne z ustawionym harmonogramem na 5 dni, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 – 17:00 oraz interwałem co 1 godzinę przedstawia poniższy rysunek ...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Widok okna konfiguracji wyzwalania czasowego zrzutu obrazu oraz
harmonogramu w kamerze marki Hikvision
Przewód koncentryczny Tri-Shield DIPOLNET Klasa A 1.02/4.8/7.0 75 Om RG-6 Cu [300m]Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Inteligentny budynek - cały dom w zasięgu ręki