Nr 33/2015 (19.10.2015)
Przełom na drodze do zastąpienia krzemu nanorurkami grafenowymi.
Firma IBM ogłosiła, że udało im się usunąć jeden z poważnych problemów stojących na drodze do rozwoju grafenowych tranzystorów. Mimo dużych możliwości samych tranzystorów, problemem są ich połączenia, które są znacznie większe od samego tranzystora. Mniejsze styki niosły ze sobą problem zwiększenia rezystancji i znaczne pogorszenie właściwości układów. Naukowcy z IBM opracowali nowy proces chemicznego łączenia tranzystorów z „przewodami” o grubości od 10 nm, bez zwiększenia ich rezystancji.Procesory komputerów wykonane są z tranzystorów krzemowych. Takie tranzystory, ze względu na właściwości krzemu, prawdopodobnie nie mogą osiągnąć rozmiaru mniejszego niż 7 nm. Najnowsze procesory firmy Intel produkowane są w procesie technologicznym 14 nm, niedługo więc osiągną limit zmniejszania rozmiaru.
Nanorurki to struktury nadcząsteczkowe w formie pustych w środku walców. Są zbudowane ze zwiniętego grafenu o grubości 1 atomu. Posiadają szereg właściwości, dzięki którym mogą być wykorzystane w nanotechnologii, optyce czy elektronice. Posiadają niezwykłe właściwości przewodnictwa ciepła i prądu.
Laureaci:
III nagroda:
Z powodu licznych skarg dotyczących nielegalnego pozyskiwania polubień za zdjęcia na naszym konkursie, postanowiliśmy unieważnić tę nagrodę. Tablet przekażemy na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach rekompensaty, osoby które uzyskały ponad 100 polubień za swoje zdjęcia otrzymają Kubek DIPOLa. Przepraszamy wszystkich uczestników za zaistniałą sytuację, mamy nadzieję, że decyzja ta spotka się z Państwa zrozumieniem. Kubek DIPOLa otrzymają: Paweł Łapiński, Patryk Piwnicki, Michał Ziętara, Gabriela Rybicka, Paweł Boszkiewicz i Dariusz Cerajewski.
Wyróżnienia:
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku!
Złącza kompresyjne BNC marki Master do instalacji CCTV.
Złącza BNC mogą być powodem wielu problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji, złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Złącza pracujące na zewnątrz narażone są na korozję, co w konsekwencji doprowadzić może do znacznego pogorszenia jakości sygnału. Duże wahania temperatury mogą spowodować rozluźnienie złącza na przewodzie. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w szczególnie ważnych systemach, takich jak systemy monitoringu banków czy miast.Złącze kompresyjne BNC 59 MASTER E8275 na przewód RG-59 | Złącze kompresyjne BNC 6 MASTER E8276 na przewód RG-6 | Złącze kompresyjne BNC 113 MASTER E8277 na przewód TRISET-113 |
Złącze kompresyjne kątowe BNC 59 MASTER E8278 na przewód RG-59 | Złącze kompresyjne kątowe BNC 6 MASTER E8279 na przewód RG-6 |
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania złączy MASTER sprawiają, że instalator nie będzie miał problemów z zakładaniem wtyków na przewód. Posiadają one dopracowany sposób montażu, co sprawia, że przy ich stosowaniu nie występują powszechnie znane problemy z zakręcaniem złącza na gniazdo. Złącze, dzięki zastosowaniu podwójnej kompresji dookolnej, jest w pełni szczelne od strony przewodu, co zabezpiecza gniazda urządzeń stosowanych w instalacjach przed wdarciem się do nich wody. Narzędziem koniecznym do zaciskania wtyków na kablach jest zaciskacz E80075 lub zaciskacz uniwersalny E80078.
PoE 802.3at i PoE pasywne to nie to samo!
PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń takich, jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe.Zasilanie PoE dzielimy na:
- Zgodne ze standardem - W 2003 r. organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af. Został on zmodernizowany w 2009 r. do standardu 802.3at. Mamy obecnie więc typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) oraz typ drugi, który pozwala na przesył mocy maksymalnie do 30 W, czyli prawie dwukrotnie więcej niż przy typie pierwszym.
- transmisja zasilania i danych poprzez jeden przewód, co zmniejsza koszty okablowania i instalacji,
- gwarantowany minimalny zasięg 100 m przy użyciu odpowiedniego okablowania,
- wysokie bezpieczeństwo dzięki transmisji niskim napięciem oraz procedurom badania łącza i urządzenia,
- zabezpieczenie przed podłączeniem napięcia do urządzeń niezgodnych ze standardem,
- łatwość instalacji,
- wsteczna kompatybilność ze starszymi wersjami.
Certyfikowany standard cechuje:
Schemat połączeń zasilania w urządzeniu zasilającym typu switch z PoE
w standardzie 802.3af (802.3at typ 1). Kolor fioletowy-opcja A, kolor żółty-opcja B.
w standardzie 802.3af (802.3at typ 1). Kolor fioletowy-opcja A, kolor żółty-opcja B.
- Pasywne PoE polega na przesłaniu napięcia zasilania przez wybrane żyły kabla sieciowego. Napięcie może zostać podłączone bezpośrednio do urządzenia lub „wciągnięte” przez specjalne adaptery. Nie istnieje żadna komunikacja pomiędzy urządzeniem zasilającym a zasilanym. Napięcie dostarczane jest w sposób ciągły. Schemat zasilania zwykle odpowiada temu z IEEE 802.3af opcji B. Czyli napięcie przesłane na wolnych parach, na żyłach 4/5 przesyłany jest (+), a 7/8 (-). Pasywne PoE również nie określa napięcia, jakie jest podane do urządzenia zasilanego - może to być np. 5 V, 9 V, 12 V, czy nawet 48 V (należy zastosować zasilacz zgodny z parametrami zasilania urządzenia PoE). Prędkość transmisji zwykle ograniczona jest do 100 Mbit/s. Należy zaznaczyć, że pasywne PoE jest niezgodne ze standardem i nie jest polecane przy realizacji profesjonalnych sieci.
Schemat połączeń zasilania w urządzeniu zasilającym
niezgodnym ze standardem (adapter PoE pasywny)
niezgodnym ze standardem (adapter PoE pasywny)
Spawy mechaniczne - pytania i odpowiedzi.
Wśród instalatorów rozpoczynających przygodę ze światłowodami często pojawia się wiele pytań dotyczących możliwości łączenia włókien. Jak wiemy, nie jest to tak proste, jak w przypadku miedzi. Aby rozwiać wątpliwości co do spawów mechanicznych, postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.- Co to jest spaw mechaniczny? Jest to element łączący dwa światłowody, wykonany z dużą dokładnością, pozwalający na trwałe ustawienie przygotowanych włókien względem siebie tak, aby sygnał świetlny przechodził między ich czołami przy zachowaniu minimalnego tłumienia.
- Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania spawu mechanicznego? Potrzebny jest stripper L5905 do włókien, precyzyjna obcinarka L5801, alkohol izopropylowy L5915 oraz chusteczki bezpyłowe L5913. Dodatkowo przydadzą się: wizualny lokalizator uszkodzeń L5935, miernik L5821, źródło światła L5825, pojemnik na ucięte włókna L5918 oraz nożyczki do kevlaru L5904.
- Do łączenia jakich włókien można stosować spawy mechaniczne? Spawy mechaniczne można stosować do włókien jedno- i wielomodowych o średnicy zewnętrznej płaszcza lub bufora 250 μm i 900 μm.
- Jakie tłumienie wprowadza spaw mechaniczny? Dobrze wykonany spaw mechaniczny zapewnia tłumienie poniżej 0,15 dB. Praktyka pokazuje, że wprawni instalatorzy, używający spawów mechanicznych, są w stanie osiągnąć tłumienie na poziomie tego, jakie zapewniają spawy termiczne. Tłumienie spawu zależy od wielu czynników, lecz głównie od dokładności cięcia włókna i manualnych umiejętności instalatora.
- Czy spaw mechaniczny jest wytrzymały? Spaw mechaniczny jest trwały, nie należy go jednak narażać na siły wzdłużne. Dlatego spawy zawsze należy umieszczać w specjalnie do tego przeznaczonych puszkach i przełącznicach. Dobrze zabezpieczony spaw mechaniczny to gwarancja trwałości połączenia.
Przykład wykorzystania funkcji przekroczenia wirtualnej linii w kamerze Fisheye.
Kamera Hikvision Fisheye DS-2CD2942F-IS K1790 umożliwia obserwację pod kątem 360° w przypadku montażu sufitowego i 180° w przypadku montażu na ścianie. Kamery tego typu zyskują coraz większą popularność ze względu na możliwość zastąpienia kilku kamer jedną, która obejmuje cały obszar. Przykładem zastosowania może być monitoring niedużego sklepu spożywczego. Montując kamerę w odpowiednim miejscu zyskujemy widok na całe pomieszczenie. Dodatkowo funkcjonalność urządzenia podnosi możliwość stworzenia linii wirtualnej, po przekroczeniu której może zostać przekazana informacja do centrum monitoringu (iVMS 4200) lub wyzwolone wyjście alarmowe, sterujące sygnalizatorem optycznym, czy też akustycznym, zamontowanym w sklepie. W ten sposób można zabezpieczyć wejście za ladę. Jeżeli podczas nieobecności sprzedawcy ktoś spróbuje wejść za ladę, przekroczy linię wirtualną i wyzwoli alarm.Monitoring sklepu za pomocą jednej kamery z wykorzystaniem funkcjonalności linii wirtualnej.
Znak wodny na nagraniach z rejestratorów Hikvision.
Znak wodny to rodzaj znacznika dla cyfrowych plików wideo i audio. Zwykle jest używany do kodowania w danych, informacji o prawach autorskich, autentyczności i integralności nagrania. W nagraniach z rejestratorów Hikvision jest on wbudowany w każdą ramkę I. Informacje o znaku wodnym mogą być wyświetlone za pomocą oprogramowania VSPlayer, dedykowanego odtwarzacza nagrań z rejestratorów. Dzięki niemu można z całą pewnością przypisać nagranie do określonego rejestratora.Znak wodny zawiera następujące informacje:
- adres MAC,
- numer seryjny,
- numer kanału,
- datę i godzinę początku nagrania,
- informacje o modelu i typie urządzenia.
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-LINK EAP220, standard N 600Mb/s, PoE 802.3af N2566 korzysta ze standardu Wi-fi 802.11n oraz technologii 2*2 MIMO. Ma możliwość jednoczesnej obsługi dwóch pasm o częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz dla bezprzewodowych prędkości dochodzących do 600 Mb/s. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP220 jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe, czy biura. | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2042WD-I (4 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m, WDR) K1777 należy serii niskobudżetowych, ale wysokiej jakości kamer i rejestratorów IP. Ten model kamery został oparty o dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 4 MPix (2688x1520) i wynikowym obrazie bardzo dobrej jakości z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia. Kamera posiada również funkcje inteligentnej analizy, takie jak przekroczenie wirtualnej linii, czy wykrycie intruza w określonym obszarze. Dodatkowo w kamerze, w przypadku kompresji H.264, możliwe jest ustawienie obszarów zainteresowań ROI (funkcji pozwalającej wyodrębnić część obrazu, która transmitowana będzie w innej jakości niż reszta kadru). | ||
Switch SMART Gigabit TP-LINK TL-SG2008 N29937 wyposażony jest w 8 gigabitowych portów RJ45. Urządzenie zapewnia dużą wydajność przesyłania danych, zaawansowane funkcje zabezpieczeń, QoS oraz rozbudowane funkcje zarządzania ruchem w warstwie drugiej. Przełącznik TL-SG2008 jest ekonomicznym rozwiązaniem przeznaczonym dla małych i średnich firm. Posiada wiele użytecznych funkcji, takich jak: obsługa protokołu LACP, VLAN 802.1Q, listy kontroli dostępu (ACL), QoS dla warstw 2 do 4, Storm control oraz IGMP snooping, w pełni wystarczających do zastosowania go w sieciach w małych i średnich firmach. | ||
Aktualności
9 października 2015 - SatKurier Awards rozdane! Na uroczystej gali, odbywającej się podczas wystawy telewizji cyfrowej SatKrak 2015, rozdano nagrody SatKurier Awards, przyznawane za najlepsze produkty z branży TV-SAT. W tym roku firma DIPOL otrzymała statuetkę w kategorii "Najlepsze akcesoria" za rodzinę konwerterów HDMI - linię produktów które umożliwiają transfer sygnału HDMI przez różne media na duże odległości.
7 października 2015 - Nowy cennik Hikvision. Dzisiaj został opublikowany nowy cennik na produkty Hikvision. Wiele towarów, szczególnie z serii Easy IP zyskało nowe, niższe ceny także na promocji. Szeroka oferta, znakomity sprzęt, konkurencyjne ceny to powody dla których marka Hikvision staje się synonimem dobrego sprzętu CCTV.
Warto przeczytać
Zdalne zasilanie multiswitchy serii MV w instalacjach SMATV. Przesyłanie napięcia przewodem koncentrycznym podlega ograniczeniom wynikającym z rezystancji przewodu. Spadek napięcia na elemencie o danej rezystancji jest wprost proporcjonalny do natężenia przepływającego przezeń prądu. Dla przewodu TRISET-113 E1015 rezystancja ta wynosi około 30 Ω/km. Wzmacniacze SA-51 R70501 oraz SA-901 R70901 pozwalają wystawić na liniach sygnałowych H (18 V) prąd o maksymalnym natężeniu 2 A ...>>>więcej