Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2015 (15.06.2015)

Zrób zdjęcie obiadu - Google policzy kalorie.

Zespół badaczy z Google'a pracuje nad nową aplikacją o nazwie Im2Calories, która za pomocą zaawansowanych algorytmów analizy obrazu będzie w stanie rozpoznać większość produktów spożywczych. na zrobionym wcześniej zdjęciu. O pracach trwających nad projektem Google poinformowało podczas konferencji Rework Deep Learning Summit w Bostonie. Im2Calories to aplikacja, która pozwala użytkownikowi zrobić zdjęcie talerza z jedzeniem przy pomocy urządzenia mobilnego, a następnie oszacować ile kalorii się na nim znajduje. Oprogramowanie zidentyfikuje poszczególne składniki widoczne na naszym talerzu wraz z ich ilością. Co ciekawe, aplikacja ma być na tyle zaawansowana, aby być w stanie rozpoznać produkty, które zostały uprzednio przygotowane (ugotowane ziemniaki, jajecznica, jajka sadzone itd.). W razie pomyłki, użytkownik będzie miał możliwość dokonania korekty na liście zidentyfikowanych produktów. Raz poprawiony produkt zostanie dodany do bazy Google, która w ten sposób powiększy się w bardzo szybkim tempie.
Projekt Im2Calories to nowo opatentowany system sztucznej inteligencji, który ma rozpoznać poprawnie produkty, które znajdują się na zdjęciu. Według Google, aplikacja nie będzie wymagająca, jeśli chodzi o jakość dostarczanych do analizy zdjęć. Szacuje się, że jeżeli na początku zaledwie 30% odczytów danych z talerza będzie poprawnych, przyciągnie to użytkowników, a dzięki temu baza danych szybko się poszerzy.
Maszynę trzeba nauczyć poprawnego wyciągania wniosków z tego, co rejestruje i przyporządkowania do tego odpowiedniego opisu. Mając taki opis z nazwami produktów spożywczych, algorytm sam sprawdzi w tabelach, jaka jest ich kaloryczność. Aplikacja jest wciąż w fazie badań i nie są znane żadne szczegóły, kiedy będzie ona dostępna i jaka będzie jej cena. Choć Google nie ujawniła żadnych informacji o planach sprzedażowych, to firma już złożyła wniosek patentowy dla aplikacji.

Wielowejściowe wzmacniacze RTV, a LTE.

Podstawowym zadaniem wielowejściowych wzmacniaczy RTV jest wzmacnianie sygnału o szerokim widmie częstotliwości w takim stopniu, aby możliwa była dalsza jego dystrybucja. Firma TERRA, europejski producent osprzętu dla instalacji RTV/SAT, wprowadziła do swojej oferty nową serię wzmacniaczy tego typu, wyposażonych dodatkowo w filtr sygnału LTE.
Wbudowany filtr pozwoli na uniknięcie przesterowania wzmacniacza w sytuacji,
gdy w pobliżu jego instalacji uruchomiony zostanie nadajnik LTE
Seria wzmacniaczy MA080L R82022, MA081L R82023 oraz MA082L R82024 dedykowana jest do instalacji indywidualnych lub niewielkich instalacji zbiorczych na kilkadziesiąt gniazd. Urządzenia te posiadają wejścia pasmowe o regulowanym stopniu wzmocnienia, a odlewana obudowa wewnątrz kompaktowej obudowy z tworzywa sztucznego zapewnia wysoką skuteczność ekranowania, uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wnętrza urządzenia.
Dokonując zakupu tego typu wzmacniacza należy wziąć pod uwagę ilość oraz rodzaj podłączanych do niego anten. Rzutuje to bezpośrednio na ilość i typ wejść urządzenia. Warto zastanowić się również, czy w najbliższej przyszłości nie zaistnieje potrzeba instalacji i podłączenia kolejnej anteny, na przykład w związku z uruchomieniem nowych usług w innym paśmie. Dokonując przemyślanego wyboru, unikniemy konieczności zakupu dodatkowych zwrotnic, czy sumatorów, które pogarszać będą jakość odbieranych sygnałów.
  R82022 R82024 R82023
Nazwa MA080 MA082 MA081
Kod towaru R82022 R82024 R82023
Pasmo pracy FM, VHFIII, UHF
Wzmocnienie [dB] FM (88-108 MHz) 20
20
 

20
 
VHFIII (174-230 MHz)  20
UHF (470-790 MHz)   30  2x30
Liczba wejść 3  2  3
Liczba wyjść 1
Współczynik szumów [dB] VHF 5 dB; UHF 3 dB
Max. p. wyj. IMD3=60 dB (DIN45004B)[dBuV] 108
Międzystopniowa reg. wzmocnienia [dB] VHF 0 ... -12; UHF 0 ... -15
Tłumienie odbić [dB] > 10
Pobór mocy [V x mA] 12 x 60
Temperatura pracy [°C] -20...+50
Wymiary/Masa [mm/kg] 89x107x43 / 0.18
Porównanie techniczne nowych wzmacniaczy wielowejściowych TERRA.

Oferta szaf RACK i akcesoriów coraz większa!

Do oferty firmy DIPOL wprowadzona została wisząca szafa RACK R9120222 o wysokości 15U. Połączenie rozmiaru i sposobu montażu pozwala na realizację różnych scenariuszy zakończeń okablowania strukturalnego w niewielkich pomieszczeniach. Szafa przeznaczona jest oczywiście również do montażu urządzeń z obudową w standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji monitoring IP w celu zainstalowania rejestratora NVR, switchy PoE (np. N29987), czy też patchpaneli.
Cechy wyróżniające szafy:
  • Wysokość: 15U,
  • Głębokość: 600 mm,
  • Szerokość: 600 mm,
  • Nośność: 60 kg,
  • Montaż w około 10 min,
  • Otwór na przewody: w tylnej ścianie od góry oraz od dołu,
  • Otwory wentylacyjne: w ścianach bocznych oraz w drzwiach.
Szafa posiada cztery regulowane co do głębokości szyny montażowe. Ich rozstaw determinowany jest wielkością montowanych urządzeń.
Drzwi główne wyposażone są w klamkę z zamkiem
Szafa RACK 19 15U 600mm wisząca SIGNAL
Szafa RACK 19 15U 600mm wisząca SIGNAL R9120222

Tłumiki optyczne - gdzie i jak stosować.

Tłumiki optyczne są pasywnym elementem toru optycznego, mającym za zadanie zmniejszyć poziom sygnału i dostosować go do poziomu czułości odbiornika. W instalacjach ze światłowodem wielomodowym nie stosuje się tłumików ze względów praktycznych - nie są to instalacje z nadajnikami o wysokiej mocy i stosowanie w nich tłumików jest zbędne. Te wykorzystujemy najczęściej w przypadku krótkich odcinków opartych na włóknach jednomodowych.
Tłumik optyczny ULTIMODE T-15 (SC, 5dB)
Tłumik optyczny FC, 5 dB
Tłumik SC, 5dB
L4515
Tłumik FC, 5 dB
L4520
Aby określić, czy w określonym przypadku stosowanie tłumika jest konieczne, należy sprawdzić budżet mocy optycznej. Będzie do tego potrzebna znajomość mocy nadajnika i czułości odbiornika, a także tłumienie toru optycznego między nimi. Teoretycznie, przed przystąpieniem do instalacji, możemy wyznaczyć spodziewane wartości tłumienia. Zasady oraz przykładowe obliczenia pokazane zostały w bibliotece Bilans mocy linii światłowodowej. Rzeczywiste tłumienie toru optycznego możemy jednak zmierzyć dopiero po ułożeniu kabli w rzeczywistej instalacji, z wykorzystaniem stabilnego źródła światła oraz profesjonalnego miernika mocy optycznej.
Schemat pokazujący stosowanie tłumików w połączeniu dwóch media konwerterów.
Tłumiki zaznaczone są czerwonym X-em.
Jeśli stosowanie tłumika okaże się uzasadnione, należy zawsze montować go przy samym odbiorniku. Pierwszym powodem jest wygoda - lepiej jest nam mierzyć i dostosować tłumienie do żądanego poziomu. Po drugie przy połączeniu światłowód-tłumik występuje zjawisko reflektancji. Część lub całość sygnału tak odbitego zostanie wytłumiona na długości kabla, zanim wróci do nadajnika.

Filtracja adresów IP w kamerach marki Hikvision.

W kamerach marki Hikvision istnieje możliwość włączenia funkcji filtrowania adresów IP, która zwiększa bezpieczeństwo związane z dostępem do kamery osoby niepowołanej. Dodatkowo można ustawić typ filtra, który decyduje o tym, czy użytkownicy próbujący zalogować się do kamery i znajdujący się na utworzonej liście, mogą mieć dostęp do kamery, czy ma on być dla nich zabroniony. W celu uaktywnienia funkcji należy:
  • zalogować się do kamery (domyślnie login: admin, hasło: 12345),
  • przejść do zakładki: Konfiguracja->Konfig.zaawansowana->Bezpieczeństwo->Filtrowanie adresów IP,
  • zaznaczyć zakładkę "Uaktywnij filtr adresów IP",
  • wybrać typ filtra (Dozwolony lub Zabroniony),
  • wprowadzić adresy IP, które zostaną objęte filtrem.
Widok okna uaktywnienia funkcji filtrowania adresów IP w kamerze IP Hikvision K1764

Uniwersalny monitor serwisowy.

Przy montażu, uruchamianiu i serwisowaniu instalacji CCTV warto wyposażyć się w sprzęt, który ułatwi i przyspieszy wykonywanie pewnych czynności, jak również umożliwi szybką diagnostykę sieci. Tester CCTV CSIP-16 M3116 łączy w sobie funkcjonalność kliku różnych urządzeń.
Wielofunkcyjny tester CCTV CSIP-16
Wielofunkcyjny tester CCTV CSIP-16 M3116
Urządzenie to umożliwia m.in.:
  • monitorowanie i testowanie kamer IP wspierających standard Onvif (monitor 7”),
  • podgląd obrazu dla kamer analogowych,
  • pomiar poziomu sygnału wideo umożliwiający weryfikację poprawności połączeń kablowych,
  • sterowanie kamerami obrotowymi poprzez port szeregowy RS-232 i RS-485, 
  • pomiar napięcia, prądu oraz rezystancji (multimetr cyfrowy),
  • pomiar mocy optycznej w sieciach światłowodowych,
  • zasilanie urządzeń napięciem DC 5 V / 12 V / 48 V,
  • testowanie skrętek komputerowych oraz portów switcha,
  • testowanie poprawności zasilania PoE.

Nowości produktowe:

IO-IQPLC Sterowany łącznik systemu IQPLC ROPAM.
O-IQPLC Sterowany łącznik systemu IQPLC ROPAM G7180 został zaprojektowany do pracy w systemie automatyki domowej z wykorzystaniem centrali alarmowej OptimaGSM. Urządzenie posiada bardzo małe wymiary i jest przystosowane do montażu w puszce elektrycznej pod gniazdem. Posiada wejście sterowane lokalnie, umożliwiające podpięcie łącznika jednobiegunowego oraz wejście systemowe umożliwiające sterowanie z wykorzystaniem inteligentnej logiki LogicProceesora centrali alarmowej OptimaGSM. Takie rozwiązanie umożliwia w łatwy sposób i bez większej ingerencji wprowadzenie do tradycyjnej instalacji elektrycznej funkcjonalności związanej z inteligentnymi budynkami.
Patch Panel 24 porty Keystone do szafy RACK 19
Patch Panel 24 porty Keystone do szafy RACK 19" R9120320 stanowi zakończenie okablowania strukturalnego dla kabli sieciowych. Panel umożliwia montaż modułów w standardzie Keystone do szafy RACK.
Moduł Keystone RJ-45 UTP kat.6
Moduł Keystone RJ-45 UTP kat.6 J2307 przeznaczony jest do budowy nieekranowanych gniazd abonenckich oraz punktów krosowych w instalacjach zgodnych z ANSI/TIA/EIA 568 kat.5e oraz ISO/IEC 11801 i EN 50173 klasy E. Uniwersalne mocowanie pozwala na łatwy montaż zarówno w panelach krosowych, jak i w puszkach naściennych / podłogowych. Specjalny kształt obudowy zapewnia minimalny rozplot kabla oraz ułatwia montaż.

Aktualności

DIPOL na Dniach Techniki w Zespole Szkól Technicznych im. Ignacego Mościckiego w Tarnowie. W dniach 28-29.05.2015 w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie Mościcach odbywały się Dni Techniki. Spotkanie miało charakter otwarty i kierowane było przede wszystkim do uczniów szkół średnich, gimnazjalnych oraz studentów. DIPOL zaprezentował zgromadzonym wykład pt.: „Nowoczesne okablowanie budynków - dobre praktyki”. Przyszli inżynierowie mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami:
  • wybór przewodu do danego medium transmisyjnego,
  • wymagania stawiane instalacji telekomunikacyjnej w budynku zbiorowego zamieszkania w świetle Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z XI 2012,
  • SignalNet- teletechniczna skrzynka mieszkaniowa i jej znaczenie,
  • cechy instalacji multiswitchowych,
  • SatNet- darmowy program do projektowania instalacji SMATV.
Prezentacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, dla której przedstawiona tematyka była ściśle związana z kierunkiem kształcenia i zagadnieniami ćwiczonymi na zajęciach w pracowni elektrotechnicznej, a w przyszłości będzie sprawdzana na egzaminie praktycznym kończącym naukę.

Nowości biblioteki

Jak to jest ze standardem Onvif? W przeszłości rozwój systemów monitoringu w kierunku pracy sieciowej był mocno hamowany brakiem kompatybilności urządzeń i małą elastycznością w rozbudowie. Użytkownicy nie mogli wybrać produktów różnych producentów, nie mówiąc o integracji z innymi systemami. Naprzeciw tym problemom wyszedł otwarty dla wszystkich standard o nazwie ONVIF. Jego twórcom przyświecała idea stworzenia otwartego, globalnego standardu interfejsu służącego do komunikacji urządzeń w sieci komputerowej. W krótkim, bo 6-letnim okresie stał się królującym standardem dla systemów monitoringu...>>>więcej

Warto przeczytać

Jak ściemnić żarówkę nie wstając z łóżka? Moduły exta free wykorzystywane są najczęściej do zdalnego sterowania oświetleniem. Na poniższym schemacie przedstawiono sytuację, w której do sterowania oświetleniem głównym wykorzystuje się pilot zdalnego sterowania F5112. Moduł F5301 umożliwia włączanie, wyłączenie, a także sterowanie natężeniem światła w pomieszczeniu. Taka funkcjonalność jest szczególnie użyteczna dla osób starszych, którym trudno jest samodzielnie przemieszczać się po pokoju... >>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zdalne sterowanie oświetleniem - system exta free.
Leżący chory może włączyć, wyłączyć oraz przyciemnić oświetlenie w pokoju.
Modulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)
Modulator Signal-400