Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 23/2015 (08.06.2015)

Rozmawiać jak samochód z samochodem.

Ministerstwo Transportu Stanów Zjednoczonych opracowało plan szybkiego wdrożenia systemu V2V (ang. Vehicle-to-Vehicle). Sekretarz ministerstwa, Anthony Foxx uznał prace związane z wprowadzeniem systemu, jako jeden z priorytetów na najbliższe lata.
Zaprezentowany przez General Motors, już w 2006 roku, V2V działa na zasadzie wymiany danych pomiędzy autami. Dzielić się one mogą informacjami m.in. na temat położenia oraz prędkości. System może odgórnie ograniczyć prędkość pojazdu, tak aby była ona bezpieczna i zgodna z przepisami. Przewiduje również możliwość współpracy aut z nowym typem „inteligentnych” znaków drogowych, które również będą mogły nakazać kierowcy redukcję prędkości. Oczywiście V2V zbierać będzie również informacje o natężeniu ruchu, występujących na drogach utrudnieniach itp.
Bezprzewodowa komunikacja samochodów V2V
to krok milowy w dziedzinie podniesienia czynnego bezpieczeństwa pojazdów

Na początku 2016 roku producenci samochodów otrzymają od departamentu transportu szczegółowe wytyczne na temat standardu systemu komunikacji między samochodami, który stanie się obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego auta na rynku USA. Wejście systemu w życie zaowocuje z pewnością wzrostem bezpieczeństwa na drogach. Jednak z drugiej strony łatwe do przewidzenia są sytuacje, w których nadgorliwość urzędników uczyni życie kierowców prawdziwym koszmarem. Jak będzie w rzeczywistości, dowiemy się już za kilka lat.

Cyfrowe modulatory DVB-T marki Signal.

Dystrybucja treści multimedialnych w postaci sygnału cyfrowego gwarantuje identyczną jakość obrazu i dźwięku w całej instalacji oraz przede wszystkim umożliwia dosył programów w jakości HD. Modulatory DVB-T można zastosować m.in. w następujących aplikacjach:
 • wprowadzenie obrazu z analogowych kamer CCTV do telewizyjnej instalacji zbiorczej,
 • wprowadzanie obrazu z rejestratora (analogowego lub NVR) do telewizyjnej instalacji zbiorczej,
 • wyświetlanie materiałów reklamowych na dużej liczbie telewizorów,
 • stworzenie reklamowego kanału wykorzystywanego w hotelu lub osiedlowej sieci kablowej.
Dobierając modulator należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakim złączem wyjściowym dysponuje urządzenie generujące sygnał. Nie jest bowiem wskazane stosowanie dodatkowych przejściówek, konwerterów, czy adapterów. Powodować to może delikatne pogorszenie jakości obrazu oraz dodatkowe opóźnienia. Kluczową kwestią jest również obsługiwany rodzaj sygnału - wybrać możemy między modulatorami wspierającymi standard HD lub tańszymi - SD. Firma Dipol wprowadziła do oferty najtańszy na rynku cyfrowy modulator Signal-300 R86300.
Modulator Signal-300 A/V-COFDM (DVB-T)
Modulator Signal-300 A/V-COFDM (DVB-T) R86300
Porównanie modulatorów DVB-T Signal w wersji SD R86300 i HD R86700.
  R86300 R86700
Nazwa Signal-300 Signal-400
Kod R86300 R86700
Standard DVB-T COFDM DVB-T COFDM
Wejścia RF, A/V (RCA) RF, HDMI
Rozdzielczość Wej Wyj Wej Wyj
480@60i 480@30p 480i@59.94/60FPS 480p@30FPS
576@50i 576@25p 576i@50FPS 576p@25FPS
 - 720p@50/59.9/60FPS 720p@50/59.94/60FPS
1080i@50FPS 1080p@25FPS
1080i@59.94/60FPS 1080p@30FPS
1080p@59.94/60FPS 1080p@30FPS 
SD/HD SD HD
Sposób montażu indywidualnie indywidualnie
Ilość kanałów 1 1
Maks. poziom wyjściowy [dBμV] 114 114
Zastosowanie Hotele z mniejszymi, starszymi odbiornikami, monitoring placów zabaw, osiedli, dzielnic Lotniska, szpitale, sklepy i galerie handlowe, markety, sklepy RTV

Jaką wybrać listwę zasilającą?

Linie energetyczne i telefoniczne to potężne sieci przewodów pokrywające kulę ziemską. Urządzenia podłączone do tych sieci są poważnie narażone na różnego rodzaju zakłócenia i przepięcia. Źródłami tych zaburzeń są wyładowania elektryczne (w Polsce średnio 20 dni burzowych w roku) i zmienne parametry sieci wynikające z przyłączania dużych obciążeń o charakterze indukcyjnym. np. silników (wiertarek dużej mocy), wind, odkurzaczy itp. Zabezpieczenia Acar skutecznie chronią sprzęt audio/video przed tego rodzaju uszkodzeniami.
W ofercie firmy DIPOL znajdują się dwie listwy zasilające dedykowane do instalacji domowych i biurowych:

Urządzenie zabezpieczające ACAR P7 (5+2 gniazda)
Urządzenie zabezpieczające ACAR P7 (5+2 gniazda) P1316

Urządzenie zabezpieczające ACAR standard P7 NET (5+2+2xRJ45)
Urządzenie zabezpieczające ACAR standard P7 NET (5+2+2xRJ45) P1317

Urządzenia posiadają pięć gniazd sieciowych z uziemieniem o podwyższonej sprawności oraz dwa bez uziemienia. Bezpieczniki automatyczne zabezpieczają dwa tory prądowe przed zwarciem oraz przeciążeniem. Wyłącznik sieciowy z sygnalizacją świetlną umożliwia załączanie podłączonych do listwy odbiorników. Acar P1317 posiada dodatkowo zabezpieczanie toru Ethernet (RJ-45) w celu ochrony domowej sieci komputerowej po linii sygnałowej. Polecany jest w sytuacji, gdy Internet doprowadzany jest do lokalu zewnętrzną linią, poprzez skrętkę komputerową.

Zakończenie światłowodu w mieszkaniu - bezpieczeństwo.

Rozwój technik FTTH polegających na doprowadzeniu światłowodu do mieszkania, to bez wątpienia słuszna droga rozwoju instalacji teletechnicznych w budynkach. Bardzo często przy projektowaniu oraz realizacji tego typu instalacji pomija się całkowicie aspekt bezpieczeństwa przyszłych użytkowników. W przeciwieństwie do instalacji niskoprądowych (telewizja, Internet, telefon, domofon, alarm, monitoring itd.) instalacje bazujące na medium światłowodowym, eksploatowane w sposób nieprawidłowy mogą nieść realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Wynika ono z tego, iż źródłem sygnału jest laser emitujący wiązkę światła dużej mocy, choć niewidzialnego to niebezpiecznego dla oczu. Organizm ludzki nie ma mechanizmu obronnego przed takim promieniowaniem. Gdy to się zdarzy i pojawią się objawy jest już za późno na uratowanie wzroku.
Najlepszą metodą zakończenia instalacji światłowodowej w mieszkaniu jest doprowadzenie włókien do teletechnicznej skrzynki multimedialnej zlokalizowanej w pobliżu drzwi wejściowych mieszkania, w której nastąpi konwersja medium optycznego na miedziane. Istnieją jednak sytuacje, w których projekt instalacji zakłada doprowadzenie włókien do gniazd końcowych instalowanych w dalszych pomieszczeniach.
Przy realizacji zakończeń światłowodowych w puszkach lub gniazdkach abonenckich, bezwzględnie najważniejszą kwestią jest stosowanie adapterów wyposażonych w samoopadającą klapkę. Ten prosty element wpływa znacząco na bezpieczeństwo wzroku mieszkańców w sytuacji przypadkowego wypięcia przewodu z gniazda.
Adapter jednomodowy ULTIMODE A-522S-2 SC/APC-SC/APC, simplex, z klapką - WYPRZEDAŻ
Adapter ULTIMODE A-522S-2 L42222 jest wyposażony w klapkę zabezpieczającą
Nie bez znaczenia jest również odpowiednie oznaczenie puszek lub gniazd stanowiących zakończenie włókien. Symbol lasera przypominać będzie mieszkańcom o tym, że mają do czynienia z sygnałami niebezpiecznymi.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H-2 (wewnętrzna, max 2 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, zasłona adapterów)
Naścienna puszka abonencka Ultimode TB-02H-2 L53022 wyposażana jest w przesuwaną klapkę zabezpieczającą zainstalowane w niej adaptery. Puszka oznaczona jest również stosownym symbolem informującym o potencjalnym zagrożeniu. W przypadku instalacji elementów pozbawionych tego typu symboli należy samodzielnie zadbać o ich odpowiednie oznaczenie, na przykład poprzez odpowiednią naklejkę.
Pomyśleć również należy o odpowiedniej lokalizacji puszek. Naturalnym ze względów estetycznych wydaje się umieszczanie ich tuż nad podłogą. W sytuacji, w której adapter w puszce montowany jest pod kątem (czoło adaptera skierowane w dół), jej instalacja na niewielkiej wysokości wykluczy ryzyko przypadkowego patrzenia w otwarte złącze optyczne.

Detekcja sabotażu wideo w kamerach Hikvision.

Kamery marki Hikvison posiadają funkcję sabotażu wideo, polegającą na przesłaniu informacji o próbie sabotażu kamery (zamalowanie obiektywu kamery, zasłonięcie itp.) do centrum monitoringu (stacji wyposażonej w oprogramowanie iVMS 4200) lub na wskazany adres mailowy. W celu uaktywnienia tej funkcji należy:
 • zalogować się do kamery za pomocą przeglądarki internetowej (domyślnie login:admin, hasło:12345),
 • przejść do zakładki: Konfiguracja -> Konfig.zaawansowana -> Zdarzenia i zaznaczyć opcję Włącz detekcję sabotażu wideo,
 • zaznaczyć obszar wzbudzenia alarmu, po zakryciu którego kamera będzie przesyłała informację o próbie sabotażu,
 • ustawić czułość detekcji,
 • ustawić czas uzbrajania (czas, po którym funkcja ma być aktywna),
 • zaznaczyć akcje powiązania (Powiadamianie centrum monitoringu, Wyślij e-mail),
 • zaakceptować wszystkie ustawienia.
Widok okna ustawienia detekcji sabotażu wideo w kamerze Hikvision K1764.

Podgląd obrazu przy użyciu strumienia pomocniczego.

Rejestratory i kamery IP firmy Hikvision generują kilka strumieni danych różniących się wybranymi parametrami. Ich regulacja pozwala na dostosowanie strumienia sieciowego do możliwości przepustowych łącza, z jakiego korzysta system oraz do możliwości rejestratora. Urządzenia zwykle generują dwa podstawowe strumienie: jeden o wyższej (główny) oraz drugi o niższej jakości (pomocniczy). Strumień pomocniczy zwykle używany do podglądu w trybie układu siatki na rejestratorze oraz przy połączeniu przez urządzenia mobilne. Często ze względu na ograniczenie dostępnej przepustowości sieci, wymagane jest, aby podgląd obrazu poprzez przeglądarkę był realizowany poprzez strumień pomocniczy.
Lista kamer wyświetlających obraz ze strumienia pomocniczego (po lewej)
oraz głównego (po prawej)
Aby przełączać się na strumień pomocniczy wystarczy kliknąć ikonkę z dwoma szarymi kółkami (przy nazwie kamery). Kliknięcie w ikonę z pojedynczym kółkiem przywraca wyświetlanie strumienia głównego. Ustawienia wyświetlania nie zostają wówczas zapisane. Aby na stałe ustawić wyświetlanie obrazu z kamer w wymaganym strumieniu, należy ustawić rodzaj strumienia w menu konfiguracja / ustawienia lokalne.

Nowości produktowe:

Wielofunkcyjny tester CCTV CSIP-16
Wielofunkcyjny tester CCTV CSIP-16 M3116 przydaje się przy uruchamianiu systemów monitoringu bazujących na kamerach IP, analogowych, Speed Dome (PTZ). Posiada wiele dodatkowych funkcji: miernik poziomu sygnału wideo mV (dla PAL) oraz IRE (dla NTSC), transmisja WiFi, multimetr cyfrowy, pomiar mocy optycznej w sieciach światłowodowych, reflektometr TDR: wykrywanie i lokalizacja miejsca przerwania lub zwarcia kabla (kabel koncentryczny lub UTP).
Uchwyt narożny Sunell SN-BK605 do kamer obrotowych
Uchwyt narożny do kamery obrotowej Sunell SN-BK605 K1668 przeznaczony do montażu narożnego kamery szybkoobrotowej SN-IPS54/80DN/Z22 K1666.Szafa RACK 19 15U 600mm wisząca SIGNAL
Szafa RACK 19 15U 600mm wisząca SIGNAL R9120222 przeznaczona do montażu urządzeń w standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji stacji czołowych, zarówno wersji profesjonalnej, jak i nieprofesjonalnej. W obudowie można także umieścić urządzenia nie będące w standardzie RACK-19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. Do tego należy wykorzystać półki montowane do szafy RACK. Szafa RACK posiada wiele otworów wentylujących. Dodatkowo jest możliwość zainstalowania wentylatorów mających na celu zwiększenie przepływu chłodzącego powietrza w szafie.

Aktualności

W Lizbonie, 6-9 maja 2015 miały miejsce największe w Portugalii targi ochrony i zabezpieczenia SEGUREX 2015. Ponieważ odbywają się w cyklu dwuletnim, to każdy z wystawców przygotowuje się bardzo solidnie. Przedstawioną tam ofertą szczególnie interesują się kraje CPLP (z portugalskiego: Comunidade dos Países de Língua Portuguesa - Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych), których ludność przekracza 220 mln. Jest to znaczący rynek dla każdego producenta. Stąd obecność na tych targach dystrybutora firmy DIPOL w Portugalii, SKUA TECHNOLOGY LDA. 19 tysiącom zwiedzających (taką liczbę pokazała analityka systemów CCTV na stoisku), które zainteresowały się naszą ekspozycją, została przedstawiona spójna oferta, w której najważniejsze były dwie linie produktowe: ULTIPOWER i ULTIMODE. ULTIPOWER jest marką wysokiej jakości urządzeń, przeznaczonych do dystrybucji sygnału w sieciach Ethernet oraz zasilania urządzeń zgodnych ze standardem PoE. ULTIMODE to linia media i wideo konwerterów oraz modułów SFP. Wszystkie prezentowane urządzenia cechuje wysoka wydajność połączona z bezawaryjnością.
Obie linie zostały dobrze przyjęte przez profesjonalistów i wzbudziły zainteresowanie nawet wśród innych wystawców. Budowana konsekwentnie od 2009 roku pozycja produktów firmy DIPOL w Portugalii skutkuje dużą rozpoznawalnością czołowych marek i zaufaniem instalatorów i konsumentów.
Tablice ekspozycyjne ULTIPOWER i ULTIMODE
na targach SEGUREX 2015 w Portugalii

Warto przeczytać

Instalacja multiswitchowa na jednym z krakowskich osiedli. Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na realizację zbiorczych instalacji telewizyjnych bazujących na multiswitchach. Przy wyborze odpowiedniego systemu kierować się należy zarówno tabelarycznymi danymi przedstawiającymi parametry techniczne urządzeń, jak i przede wszystkim tym, co oprócz samych urządzeń oferuje system. Mowa tu m.in. o wspomaganiu etapu projektowego (wsparcie merytoryczne od strony producenta), wykonawczego (przemyślane rozwiązania technologiczne), czy eksploatacyjnego (niezawodność, wydłużony okres gwarancji)... >>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji multiswitchowej dla budynku czteroklatkowego o topologii magistralnej, wykonany przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet
Ciekawie o antenach - XIV konkurs wakacyjny DIPOLa 2015
Wakacyjny konkurs DIPOLa 2015