Nr 25/2015 (22.06.2015)
Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.
Następny numer ukaże się 31 sierpnia br.
Wszystkim czytelnikom i klientom życzymy udanych wakacji.
Informacje non-stop na www.facebook.com/dipolnet
Biodegradowalne układy scalone.
Naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison opracowali innowacyjną metodę budowy całkowicie biodegradowalnych układów scalonych. Zauważyli oni, że warstwa stanowiąca podłoże dla aktywnych układów elektronicznych stanowi 99% całego układu elektronicznego i może zostać zastąpiona innym materiałem. Wykorzystali substancję organiczną zwaną nanowłóknami celulozowymi (CNF). Materiał ten jest mocny, elastyczny, a przy tym przezroczysty. Nanowłókna celulozowe pokryte zostały specjalną żywicą, która zapewnia wymaganą gładkość powierzchni oraz stanowi barierę ochronną zabezpieczającą przed wilgocią.Układ elektroniczny zbudowany z nanowłókien celulozowych, leżący na liściu
Wykorzystanie półprzewodników znacznie ograniczono. Zostały one wykonane w procesie technologicznym zapewniającym bardzo niewielkie rozmiary, a do podłoża CNF są po prostu przyklejone. Tak skonstruowane urządzenie jest odporne na zmiany temperatury oraz działa w szerokim zakresie częstotliwości: od kilku MHz do kilku GHz, pozwalając tym samym na realizację układów dla różnego typu urządzeń - w tym telefonów komórkowych.
Ilustracja cyklu życiowego układów scalonych z nanowłókien celulozowych (CNF)
natura - produkcja - biodegradacja - natura
natura - produkcja - biodegradacja - natura
Najważniejszą zaletą nowego materiału są jego właściwości biodegradowalne oraz brak negatywnego wpływu na środowisko. Teoretycznie układ bazujący na tym rozwiązaniu można wyrzucić do lasu, gdzie zostanie rozłożony przez grzyby i przerobiony na nawóz. Jest to szczególnie ważne z uwagi na rosnącą w szybkim tempie ilość tzw. elektrośmieci, niezmiernie szkodliwych dla środowiska. Szacuje się, że najczęściej używane urządzenia, takie jak telefony komórkowe, wymieniane są na nowe średnio po upływie 18 miesięcy, a laptopy i komputery po około 36 miesiącach. Większość z nich nie podlega recyklingowi i zanieczyszcza środowisko. Koszt produkcji układów scalonych z nanowłókien celulozowych jest zbliżony do tradycyjnego.
Produkty markowe w ofercie DIPOL.
Firma DIPOL wprowadziła na rynek europejski setki produktów pod dwudziestoma swoimi markami. Najbardziej znane to: Dipol, Triset, Trilan, Netset, Signal, Trans-Data, Master, Platinum, Ultimode. Prócz tego oferuje w swojej sieci sprzedaży towary znanych światowych i polskich producentów: Terra, Sunell, Hikvision, TP-Link i wielu innych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Producenci i marki towarów sprzedawanych przez firmę DIPOL. Można się z niego dowiedzieć np., że Hikvision zatrudnia 10 tysięcy pracowników, produkuje dziennie 70 tys. kamer i jest właścicielem ponad 600 patentów, TP-Link sprzedaje swoje produkty w 120 krajach, Sunell zaliczany jest do "Top 10 Security Brand in China Market", a Western Digital Corporation - jeden z największych producentów dysków twardych - za 2014 rok osiągnął przychód 15,1 mld USD. Zapraszamy do lektury.Jeśli umiesz wyłowić z otaczającego nas świata piękno przedmiotów i natury,
weź udział w konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody.
Nadesłane prace oceni znany krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter, który przyzna dwie pierwsze nagrody. O trzeciej nagrodzie zadecydują fani naszego profilu na Facebooku, a swoje wyróżnienia przydzieli Dział Marketingu firmy DIPOL.
W tym roku, z okazji 25-lecia firmy, postanowiliśmy przygotować szczególnie atrakcyjne nagrody rzeczowe. Laureat otrzyma kamerę GoPro HERO4 Silver, a zdobywcy 2 i 3 miejsca tablety Samsung GalaxyTAB 3.
Pierwsze prace już spływają. Czekamy na kolejne.
To już 25 lat!.
Historia firmy DIPOL sięga roku 1990, kiedy to grupa entuzjastów rozpoczęła produkcję anten do odbioru telewizji analogowej i radia. Tak jak wiele firm w tamtych czasach, pierwsza "hala produkcyjna" to piwnica jednego z założycieli. Na początku sprzedaż odbywała się głównie na krakowskiej i warszawskiej giełdzie elektronicznej.Historyczne opakowanie
kartonowe anteny siatkowej | Interfejs łączący komputer osobisty
z elektronicznym organizerem Casio |
Jednym z ciekawszych autorskich rozwiązań firmy DIPOL był interfejs łączący komputer osobisty z elektronicznym organizerem marki Casio. Kiedy w 1991 firma rozpoczęła jego sprzedaż, najpopularniejszym nośnikiem informacji była dyskietka 5¼ cala.
Więcej o historii firmy DIPOL przeczytają Państwo w artykule 25 lat DIPOLa.
Rodzina kabli TRISET do nowoczesnych instalacji RTV/SAT.
Sieci telewizyjne należą do instalacji wielokablowych, tzn. takich, w których obok siebie prowadzonych jest niejednokrotnie kilkadziesiąt przewodów. Ponieważ okablowanie obejmuje cały budynek, to długości przewodów sięgają nawet 100 metrów. W takich sytuacjach bardzo ważne jest zastosowanie kabli koncentrycznych o wysokiej klasie ekranowania A lub A++. Skuteczne ekranowanie niweluje prawdopodobieństwo powstania tzw. przesłuchów kablowych. Polegają one na indukowaniu się niepożądanych sygnałów w sąsiednich kablach. Uwidacznia się to na ekranie zakłóceniami obrazu: pikselozą i zamrażaniem scen, tak jak to ma miejsce w przypadku słabego sygnału lub sygnału o niskiej jakości. Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Podjęcie ryzyka położenia kabla o niesprawdzonych parametrach może spowodować konieczność wymiany całego okablowania niedługo po jego ułożeniu i skutkować niedotrzymaniem terminu oddania inwestycji. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecane są przewody serii TRISET.W skład rodziny kabli TRISET wchodzą:
- TRISET PROFI E1010 został zaprojektowany i wykonany z myślą o instalacjach sieci szerokopasmowych. Ze względu na swoją konstrukcję (podwójna folia, miedziany cynowany oplot o wysokim stopniu pokrycia) przewód cechuje wysoka skuteczność ekranowania definiowana przez impedancję sprzężeniową <0,9 [mΩ/m]. Jest to szczególnie istotne w sieciach HFC/CATV świadczących usługę dostępu do sieci Internet.
Impedancja sprzężeniowa (ang. Transfer Impedance) wyrażona w [mΩ/m]. Charakteryzuje ona przenikanie energii elektromagnetycznej przez ekran i mierzona jest zwykle w przedziale częstotliwości 5-30 MHz. O ile wartość ekranowania podawana w decybelach mówi o emisji bądź absorpcji zakłóceń na poszczególnych częstotliwościach, o tyle impedancja sprzężeniowa podaje wartość emisji energii na jednostkę długości kabla. Szczególnie istotne jest dochowanie tego parametru dla najniższych częstotliwości zakresu pracy kabla ze względu na transmisję danych w sieciach kablowych na tych częstotliwościach.
- TRISET-113 E1015 dedykowany zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorowego zamieszkania. Z powodzeniem może być stosowany w instalacjach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia FM/DAB oraz systemach multiswitchowych (telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2). Kabel wykonany w płaszczu PVC (powłoka polwinitowa), jest przeznaczony do zastosowań wewnętrznych.
- TRISET-113 PE E1017 dedykowany zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorczych. Z powodzeniem może być stosowany w instalacjach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia FM/DAB oraz systemach multiswitchowych (telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2). Kabel jest żelowany i wykonany w płaszczu PE (powłoka polietylenowa), jest zatem przeznaczony do zastosowań zewnętrznych.
Nowe opakowania przewodów koncentrycznych TRISET-113 w wersji PVC (wewnętrznej) i PE żelowanej
- TRISET-113 HF E1019_500 dedykowany do budowy instalacji RTV/SAT w budynkach instytucji publicznych. Kable bezhalogenowe stosowane tam, gdzie potrzebne jest większe bezpieczeństwo na wypadek pożaru (szkoły, szpitale). Kabel wykonany w płaszczu HF (izolacja bezhalogenowa). W przypadku pożaru kable te nie rozprzestrzeniają płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a emitowane gazy nie są korozyjne.
Wszystkie opisane wyżej kable spełniają wymogi obowiązującego w Polsce Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 6 listopada 2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Nowa antena LTE w ofercie!
Antena logarytmiczna ATK-LOG ALP LTE MIMO A7055_10 przeznaczona jest do stosowania w systemach telefonii GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE pracujących w paśmie 800-3000 MHz. Rozwiązuje ona typowy problem słabego sygnału w miejscu instalacji modemu z kartą GSM/UMTS/LTE. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy podłączenie do modemu anteny wzmacniającej sygnał. W celu ułatwienia instalacji antena posiada zintegrowany przewód o długości 10 metrów, zakończony gniazdem FME (dostępna jest również wersja ze złączem SMA A7054_10).Antena ta została przebadana pod kątem deklarowanych parametrów w Katedrze Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Antena wykonana jest z najwyższej jakości materiałów. Problematyczna w konkurencyjnych rozwiązaniach obudowa w antenie ATK-LOG ALP nie pogarsza jej zysku (patrz wykres). Antena produkowana jest w wysokim reżimie technologicznym, dzięki temu osiągnięto bardzo dobre parametry i wysoką powtarzalność. Znakomicie zaprojektowana, osiąga w całym paśmie pracy zysk 8-9 dB przy niewielkich rozmiarach.
Łączenie światłowodów na wejściu do budynku - przykład realizacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami kable do zastosowań wewnątrz budynków muszą spełniać restrykcyjne wymagania w zakresie niepalności. Powłoka zewnętrzna kabli wewnętrznych musi być niepalna, bezhalogenowa (LSOH) oraz spełniać wymogi bezpieczeństwa zgodnie z normami IEC 60332-1 i IEC 60332-3.W związku z tym przy realizacji sieci światłowodowych między budynkami, w których do ich połączenia wykorzystuje się kabel typowo zewnętrzny, konieczna jest zmiana kabla na wewnętrzny lub uniwersalny - maksymalnie 15 m od wejścia do budynku. W zależności od potrzeb oraz możliwości, zmiana ta realizowana może być w małych puszkach abonenckich lub na dużych przełącznicach. Niezależnie od rodzaju zabezpieczenia połączeń, konieczne jest pospawanie wszystkich lub wybranych włókien światłowodowych.
Prezentowane kable posiadają włókna jednomodowe w standardzie G.652D. Do ich połączenia wykorzystano spawarkę światłowodową EasySplicer L5810. Ze względu na różne rozmiary włókien, podczas spawania zastosowano dwa typu uchwytów: dla włókien w powłoce 250 µm (kabel zewnętrzny) – uchwyt czarny, dla włókien w powłoce 900 µm (ścisła tuba, kabel wewnętrzny) - uchwyt czerwony. Wykonane spawy zabezpieczono osłonami termokurczliwymi o długości 45 mm L5554. Czas zgrzewania tego typu osłony we wbudowanym w spawarkę piecyku wynosi 40 sekund.
Więcej o spawaniu włókien przeczytać można w artykule:
„Światłowody wchodzą pod strzechy. Kilka słów o ich łączeniu.”
„Światłowody wchodzą pod strzechy. Kilka słów o ich łączeniu.”
Sterowanie urządzeniami elektrycznymi - OneLinkPLC.
G7184 to para autonomicznych, sterowanych łączników, które umożliwiają sterowanie urządzeniami elektrycznymi (np. gniazdem, oświetleniem itp.) wykorzystując sieć elektryczną, jako magistralę komunikacyjną. Łączniki posiadają po 5 przewodów służących do podłączenia i sterowania.Oznaczenia i przeznaczenie przewodów:
- niebieski (oznaczenie na płycie N) - podłączenie do przewodu neutralnego sieci elektrycznej 230 V AC,
- brązowy (oznaczenie na płycie L) - podłączenie do fazy sieci elektrycznej 230 V AC,
- czerwony (oznaczenie na płycie IN (L/N)) - lokalne podłączenie do przełącznika (sterowanie za pomocą przewodu fazowego),
- czarny (oznaczenie na płycie NO) - styk wbudowanego przekaźnika w łączniku OneLinkPLC.,
Przykład sterowania gniazdem elektrycznym i lampą za pomocą pary autonomicznych łączników OneLinkPLC. Przełącznik S1 podpięty do pierwszego łącznika steruje lampą przez sieć elektryczną podpiętą do drugiego łącznika, natomiast przełącznik S2 steruje gniazdem podpiętym do pierwszego łącznika. Stan pierwszego łącznika jest odwzorowywany na wyjściu przekaźnikowym drugiego łącznika i odwrotnie. Odległość po kablu pomiędzy parą urządzeń może wynieść nawet 1 km.
Wejście jednego łącznika odwzorowywane jest na wyjściu drugiego łącznika i odwrotnie. Jeżeli do wejścia IN (L/N) jednego łącznika podamy fazę za pomocą lokalnego przełącznika, przekaźnik w drugim łączniku zostanie zwarty, umożliwiając tym samym sterowanie urządzeniem podłączonym do niego. Urządzenia działają w trybie monostabilnym. Dopóki na wejściu jednego łącznika będzie podane zasilanie, styk przekaźnika drugiego łącznika będzie zwarty. Komunikacja w obrębie jednej fazy możliwa jest nawet na odległość do 1km. Aby możliwa była komunikacja pomiędzy poszczególnymi fazami, należy zastosować sprzęgacz PLC-Coupler-D2M.
System OpenLinkPLC znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest sterowanie urządzeniami elektrycznymi, a nie ma możliwości poprowadzenia dodatkowego okablowania lub ze względów ekonomicznych nie jest ono opłacalne. W porównaniu z systemami bezprzewodowymi oferuje nieporównanie większy zasięg i pewność działania. Systemy bezprzewodowe są wrażliwe na każdą kolejną ścianę lub strop, dlatego ich zasięg działania jest znacznie ograniczony.
Przykładem zastosowania systemu OpenLinkPLC może być budynek gospodarczy, do którego zasilanie (200 m) zostało doprowadzone z budynku mieszkalnego. Dotychczas włączenie każdego urządzenia znajdującego się w budynku gospodarczym wymagało przejścia tego dystansu. Po zastosowaniu OneLinkPLC G7184 właściciel może zdalnie włączać wybrane urządzenia (też oświetlenie), a kanałem zwrotnym otrzymuje informację o pojawieniu się zasilania na poszczególnych odbiornikach.
Instalacja monitoringu w parku.
Firma PGnet wykonała instalację monitoringu parku w Horyńcu Zdroju. Teren parku został poddany rewitalizacji - wybudowano m.in. pijalnię, amfiteatr, plac zdrojowy z fontanną, plac wejściowy z fontanną oraz skatepark. Aby zapobiec aktom wandalizmu oraz zwiększyć ogólne bezpieczeństwo inwestor podjął decyzję o instalacji systemu monitoringu.Widok kamer Sunell K1681 zainstalowanych w parku w Horyńcu Zdroju
Zrzut ekranu z oprogramowania NUUO
Obraz z 16 kamer IP firmy Sunell SN-IPR54/14AKDN K1681 jest rejestrowany na komputerze z zainstalowanym oprogramowaniem NUUO SCB-IP+16 K3116. Ze względu na duże odległości dzielące kamery oraz centralny punkt zarządzania systemem, wszelkie połączenia pomiędzy kamerami a rejestratorem wykonano przy użyciu kabli światłowodowych. Zwiększa to pewność połączenia oraz zwiększa odporność na zakłócenia i przepięcia.
Moduł Keystone RJ-45 kat.6 UTP beznarzędziowy J2308 przeznaczony jest do budowy nieekranowanych gniazd abonenckich oraz punktów krosowych w instalacjach zgodnych z ANSI/TIA/EIA 568 kat.5e oraz ISO/IEC 11801 i EN 50173 klasy E. Uniwersalne mocowanie pozwala na łatwy montaż zarówno w panelach krosowych, jak i w puszkach naściennych / podłogowych. | ||
Wielofunkcyjny tester CCTV CSIP-16 M3116 jest uniwersalnym monitorem serwisowym przydatnym przy montażu, uruchamianiu i serwisowaniu instalacji CCTV. Ułatwia i przyspiesza wykonywanie pewnych czynności, jak również umożliwia szybką diagnostykę sieci. Tester CCTV CSIP-16 łączy w sobie funkcjonalność kliku różnych urządzeń. | ||
INT-KLCDS-BL Manipulator LCD systemu alarmowego INTEGRA SATEL G2120 przeznaczony jest do codziennej obsługi systemów INTEGRA. Dzięki wyświetlaczowi, na którym przedstawiane są komunikaty tekstowe, korzystanie nawet z zaawansowanej funkcjonalności centrali alarmowej jest proste i wygodne. | ||
Nowości biblioteki
Światłowody wchodzą pod strzechy. Kilka słów o ich łączeniu. Instalacje bazujące na światłowodach już od kilku lat zyskują coraz większą popularność. Dostępność urządzeń pozwalających na konwersję sygnałów elektrycznych na optyczne oraz ich cena w połączeniu z zaletami transmisji przy pomocy włókien światłowodowych, wśród których wymienić można galwaniczną separację urządzeń oraz możliwy do osiągnięcia dystans transmisji, powodują, że kable światłowodowe spotkać można w sieciach LAN, instalacjach monitoringu analogowego i IP, a ostatnio coraz częściej w zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej, a nawet systemach alarmowych... więcej
Warto przeczytać
Podział sygnału cyfrowej telewizji kablowej DVB-C. Abonenci cyfrowej telewizji kablowej stają często przed problemem doprowadzenia sygnału do drugiego gniazda/pomieszczenia. W najlepszym wypadku (gdy sygnał nie jest kodowany), aby oglądać telewizję na drugim odbiorniku TV, wystarczy zastosowanie rozgałęźnika telewizyjnego oraz dodatkowego dekodera DVB-C. W zdecydowanej większości przypadków samo kupno dekodera niewiele jednak pomoże - konieczne będzie wykupienie dodatkowego abonamentu u operatora... >>>więcej