Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2015 (01.06.2015)

E-skóra i laboratorium na karcie kredytowej.

Dwa innowacyjne wynalazki w dziedzinie diagnostyki medycznej zostały ostatnio zaprezentowane podczas międzynarodowej konferencji na temat technologii biosensorów Elsevier 4. Chodzi o „elektroniczną skórę” (e-skin) mogącą mierzyć tętno i ciśnienie krwi oraz urządzenie diagnostyczne wielkości karty kredytowej dające natychmiastowy odczyt badania próbek krwi i śliny. Urządzenie diagnostyczne jest bardzo proste w użyciu - wystarczy nacisnąć przycisk, a następnie umieścić próbkę w okręgu narysowanym w prawym dolnym rogu karty i poczekać na odczyt cyfrowy. Przyrząd wyświetla wynik analizy, który może następnie zostać wysłany na telefon komórkowy. Z kolei biosensory, stanowiące część „e-skóry”, mogą mierzyć i analizować wybrane parametry, aby informować pacjenta o wysokości ciśnienia krwi, poziomie cukru, hormonów, a także zweryfikować obecność bakterii w organizmie.
„Jesteśmy na skraju całkowicie nowej ery, nie tylko w dziedzinie biosensorów, ale ogólnie w obszarze pomiarów i diagnostyki medycznej” - powiedział profesor Anthony Turner, pod przewodnictwem którego prowadzone są oba projekty. „Dotychczas byliśmy zmuszeni chodzić do lekarza, który zlecał badania, a następnie na podstawie swojej wiedzy oraz wyników badań informował nas o stanie naszego zdrowia. Nowoczesna technologia sprawi, że pacjent na bieżąco będzie monitorował stan swojego organizmu.”
Rewolucyjne urządzenie jest wynikiem współpracy pomiędzy szwedzkim Uniwersytetem w Linköping oraz szwedzką organizacją non-profit Acreo, działającą w obszarze nowoczesnych technologii. W chwili obecnej zespół poszukuje korporacyjnych partnerów w celu rozpoczęcia masowej produkcji. Cena przenośnego laboratorium jest niewielka i wynosić ma zaledwie 5 euro, docelowo ma ona jednak spaść do 0,5 euro, co umożliwi bardzo tanią diagnostykę. Jest to krok do zapewnienia pacjentom i lekarzom z krajów rozwijających się dostępu do niedrogich testów medycznych. W przyszłości takie kieszonkowe karty diagnostyczne mogłyby być dołączane na przykład do antybiotyków, pomagając określić, który będzie najskuteczniejszy do leczenia pacjenta.
"E-skóra” to elektroniczna czujka noszona przy ciele jak plaster. Profesor Ting Zhang z Suzhou Institute Nano-Tech & Nano-Bionics zaprezentował podczas konferencji nowy rodzaj „e-skóry”, opracowany w oparciu o elastyczną elektronikę i nanotechnologię. Dzięki wyjątkowej zdolności do wykrywania niewielkich zmian ciśnienia, „elektroniczna skóra” może monitorować fizjologiczne sygnały, wykonywać pomiary ciśnienia krwi oraz tętna. Naukowcy wierzą, że nowy materiał może w czasie rzeczywistym postawić diagnozę choroby oraz natychmiastowo ocenić stan zdrowia. Urządzenie jest cienkie i giętkie, może być więc noszone jako plaster lub soczewka kontaktowa przesyłając informacje do telefonu komórkowego.
Wykres pracy serca uzyskanego z czujnika "elektronicznej skóry” od kobiety w ciąży
Powyższe wynalazki utwierdzają w przekonaniu, że biosensory mogą w przyszłości zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia - w szczególności diagnostykę chorób we wczesnym stadium rozwoju.

Rusza wakacyjny konkurs fotograficzny DIPOLa. Wyjątkowe nagrody na 25-lecie firmy!

W dniu dzisiejszym rozpoczynamy XIV edycję konkursu "Ciekawie o antenach".
Interesują nas zdjęcia, których głównymi bohaterami są anteny, każdej wielkości i kształtu. Cenimy sobie także te fotografie, na których anteny są interesującym dodatkiem krajobrazu czy ciekawym elementem kompozycji. Zachęcamy Państwa do szukania anten w swoim otoczeniu (i nie tylko).
Nadesłane prace oceni znany krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter, który przyzna dwie pierwsze nagrody. O trzeciej nagrodzie zadecydują fani naszego profilu na Facebook, a swoje wyróżnienia przydzieli Dział Marketingu firmy DIPOL.

W tym roku, z okazji 25-lecia firmy postanowiliśmy przygotować szczególnie atrakcyjne nagrody rzeczowe. Laureat 1 miejsca otrzyma kamerę GoPro HERO4 Silver, a zdobywcy 2 i 3 miejsca otrzymają tablety Samsung GalaxyTAB3.

Wysokiej jakości filtry sygnału LTE firmy TERRA.

Zwykłe telefony komórkowe korzystają z pasm częstotliwości 900 i 1800 MHz. Gwałtowny rozwój usług telefonii komórkowej doprowadził do przejęcia częstotliwości z zakresu 791...857 MHz (tak zwane pasmo LTE800) od nadawców telewizji naziemnej. Oddane do użytku w latach poprzednich instalacje do odbioru telewizji naziemnej są całkowicie nieodporne na zakłócenia pochodzące od nadajników LTE. Najbardziej zagrożone zakłóceniami są najwyższe kanały telewizyjne o numerach 59 i 60. Zwłaszcza kanał 60, który wykorzystuje częstotliwości od 782 do 790 MHz. Pomiędzy 790 a 791 MHz pozostaje wąska szczelina (tzw. pasmo ochronne) o szerokości zaledwie 1 MHz. Aby wykluczyć wpływ nadajników LTE na odbiór DVB-T opracowano i opatentowano specjalne filtry wewnętrzne i zewnętrzne.
Filtr LTE LF004 masztowy ceramiczny Terra
Filtr LTE LF006 wewnętrzny Terra
Filtr LTE LF004 R82008 masztowy
ceramiczny TERRA
Filtr LTE LF006 R82006
wewnętrzny TERRA
Filtr LF004 TERRA jest najwyższej jakości filtrem ceramicznym. Od innych, podobnych, dostępnych na rynku rozwiązań odróżnia go bliska ideałowi charakterystyka częstotliwościowa. W związku z tym, że kanał "downlink" dla LTE znajduje się zaledwie 1 MHz od granicy pasma DVB-T, wykorzystanie do jego stłumienia filtra ceramicznego może być jedynym rozwiązaniem. Filtr TERRA polecany jest do filtracji sygnałów > 790 MHz w instalacjach zbiorczych, w których nie zastosowano wzmacniaczy kanałowych.
Należy pamiętać o tym, że zagrożeni są wszyscy użytkownicy telewizji naziemnej - również ci, którzy odbierają programy na kanałach znacznie niższych, niż wspomniane wyżej. Silny sygnał z nadajników LTE powodować może przesterowanie umieszczonych w antenach wzmacniaczy, skutecznie uniemożliwiając odbiór telewizji. Dobrą praktyką jest profilaktyczne stosowanie filtrów eliminujących wszystkie niepożądane sygnały na wejściu instalacji.

Transmisja sygnału HDMI na duże odległości?

Konwerter HDMI na światłowód H3608 marki Signal umożliwia transmisję sygnału HDMI (również materiałów HD) światłowodem jednomodowym na odległość do 20 km. Urządzenie zapewnia również transmisję sygnału z pilota zdalnego sterowania, dając możliwość zdalnej kontroli nad źródłem sygnału.
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-E1 (4 kanały, 25Mb/s, 1x SATA, VGA, HDMI)
Transmisja sygnału HDMI z wykorzystaniem światłowodu i konwertera Signal H3608
Urządzenie doskonale nadaje się do podłączenia rejestratora NVR, tunera satelitarnego, odtwarzacza multimedialnego, DVD, czy komputera do oddalonego od nich odbiornika lub odbiorników. Przesłany światłowodem sygnał można rozgałęzić przy pomocy splittera HDMI H3214 tak, aby wyświetlać go na kilku odbiornikach TV. Możliwe jest również wykorzystanie konwertera np. na uczelniach. w celu przesłania sygnału z laptopa do znacznie oddalonego projektora.

100% zabezpieczenia przeciwprzepięciowego!

Jednym z największych zagrożeń dla instalacji komputerowych są przepięcia mogące się pojawić na przewodach sygnałowych. Mogą nie tylko zniszczyć sprzęt, ale przede wszystkim doprowadzić do utraty danych. Stąd konieczność stosowania zabezpieczeń antyprzepięciowych.
Specjaliści instalujący sieci komputerowe w wielu przypadkach, zamiast dedykowanych zabezpieczeń, stosują rozwiązanie bazujące na parze media konwerterów. Światłowód jest medium transmisyjnym o dużej przepustowości, ale jest także idealnym izolatorem. Dodatkowo urządzenia światłowodowe są o wiele tańsze, niż profesjonalne zabezpieczenia przygotowane dla sieci bazującej na skrętce komputerowej.
Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-311D 2xSC-2xSC, duplex OM3 1,5mMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 km
Przykład zabezpieczenia urządzeń sieciowych z wykorzystaniem
media konwerterów światłowodowych
Wybierając media konwerter, jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie urządzeń wielomodowych (niższa cena), współpracujących z kablami typu OM3. Na przykład: dwa media konwertery ULTIMODE M-023G L10025 połączone patchcordem OM3 L3311.

Możliwości modułu GPRS-T4.

GPRS-T4 to nowoczesny moduł powiadamiania GSM firmy Satel wyposażony w 8 wejść, 4 wyjścia, realizujący funkcję powiadamiania na 4 numery oraz umożliwiający sterowanie za pomocą 64 numerów telefonów. Programowanie urządzenia, zarówno lokalnie, jak i zdalnie, odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania GPRS-SOFT. Moduł z powodzeniem może zostać wykorzystany do zdalnego sterowania maksymalnie czterema urządzeniami, np.: bramami wjazdowymi, szlabanami, elektrozaczepem, systemem alarmowym itp. Dzięki zastosowaniu przekaźnika G7055 możliwe jest również sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Wejścia, w jakie wyposażony jest moduł, można programować jako cyfrowe lub analogowe, dzięki czemu możliwe jest również podłączenie czujników analogowych (temperatury, wilgotności), których zakres napięcia mieści się w granicy 0...16,25 V. Dla każdego wejścia można ustawić dwa progi napięciowe, po których przekroczeniu nastąpi powiadomienie.
INTEGRA 32 Płyta główna centrali 8...32 wejść SATELObudowa natynkowa AWO205 17/TRP40/SATELAkumulator MWS 18-12 (12V, 18 Ah)ANT-OBU-Q Antena czterozakresowa na obudowę SATELGPRS-T4 Moduł monitoringu GPRS/SMS SATELRM85-12V-1P Moduł przekaźnikowy ROPAM
Przykład zastosowania modułu powiadamiania GPRS-T4 G5014. Sterowanie za pomocą telefonu komórkowego: szlabanem, oświetleniem, opuszczeniem ekranu w sali konferencyjnej odbywa się poprzez wysłanie SMS o ustalonej treści. Operator na telefon otrzymuje SMS zwrotny o zrealizowaniu przez moduł zleconego zadania.

Dodawanie urządzenia do iVMS 4500 za pomocą kodu QR.

iVMS-4500 jest oprogramowaniem umożliwiającym podgląd obrazu z rejestratorów i kamer IP marki Hikvision na urządzeniach mobilnych. Najnowsza wersja oznaczona numerem 4.0.1 umożliwia dodawanie nowego urządzenia do systemu poprzez skanowanie kodu QR. Upraszcza to instalację i eliminuje konieczność ręcznego wpisywania adresu IP. Kod QR można zeskanować bezpośrednio z obudowy urządzenia lub może on zostać wygenerowany przez kamerę. Jest wówczas widoczny w panelu konfiguracyjnym kamery.
Ekran dodawania urządzeń do oprogramowania iVMS-4500
Oprócz wyżej opisanej funkcjonalności nowa wersja oprogramowania zyskała:
  • nowy, atrakcyjny wygląd,
  • możliwość podglądu obrazu z maksymalnie 16 kamer,
  • powiadomienia alarmowe w czasie rzeczywistym,
  • dostęp do chmury Ezviz.

Nowości produktowe:

Kamera HD-TVI obrotowa Hikvision DS-2AE5230T-A  (1080p, 4-120 mm, 30x, 0.01 lx) TURBO HD
Kamera HD-TVI obrotowa Hikvision DS-2AE5230T-A M7598 jest przeznaczona do stosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx kamera bardzo dobrze radzi sobie nawet przy słabym poziomie oświetlenia. Aby zapewnić najwyższą jakość kolorów, kamera posiada mechaniczny filtr podczerwieni ICR.
Wzmacniacz masztowy DVB-T MA081L FM+VHFIII-2xUHF Terra
Wzmacniacz masztowy DVB-T MA081L Terra R82023 to urządzenie dedykowane do instalacji indywidualnych lub niewielkich instalacji zbiorczych na kilkadziesiąt gniazd. Podstawowym jego zadaniem jest podniesienie sygnału do takiego poziomu, aby był możliwy odbiór na kilku lub kilkunastu odbiornikach. Wzmacniacz posiada wejścia: FM+VHFIII (88-108 MHz + 174-230 MHz) oraz 2xUHF (470-790 MHz). Wzmocnienie w pasmach FM+VHFIII wynosi 20 dB, natomiast w paśmie UHF 30dB.
Modulator Signal-300 A/V-COFDM (DVB-T)
Modulator Signal-300 A/V-COFDM (DVB-T) R86300 jest urządzeniem dokonującym konwersji sygnału audio/video podanego na złącza A/V (RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Urządzenie jest modulatorem jednokanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego jednego źródła sygnału. Maksymalna przepływność strumienia wyjściowego wideo wynosi 18,0 Mbit/s.

Warto przeczytać

Światłowód wewnętrzny, czy uniwersalny? Częstym problemem instalatorów z małym doświadczeniem w dziedzinie techniki światłowodowej jest dobór odpowiedniego kabla światłowodowego do rodzaju instalacji. Najczęściej wybieranymi kablami są ośmiowłóknowe przewody jedno- lub wielomodowe...>>>więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kabel uniwersalny (L) oraz dystrybucyjny (P)
Inteligentny budynek - cały dom w zasięgu ręki