Nr 15/2015 (13.04.2015)
Klik i zamawiasz!
"Zakupy na przycisk", to kolejna rewolucja, jaką szykuje Amazon - największy na świecie sklep internetowy. „Dash Button” umożliwia zamówienie konkretnego produktu poprzez naciśniecie dedykowanego przycisku, znajdującego się na niewielkich rozmiarów urządzeniu, bez potrzeby uruchamiania komputera, czy korzystania z telefonu lub tabletu. Przycisk może być umieszczony w dowolnym miejscu domu lub mieszkania. Gdy użytkownik chce zamówić na przykład proszek do prania, wystarczy że naciśnie odpowiedni dla realizacji tej operacji przycisk w łazience. Zainicjuje to procedurę zamówienia, wysyłki i dostarczenia towaru.Początkowo firma Amazon będzie miała w ofercie przyciski do zamawiania takich produktów, jak: proszek do prania, kawa, maszynki do golenia, papier toaletowy, pieluchy, worki na śmieci oraz woda mineralna. W przyszłości lista ta ma jednak ulec znacznemu wydłużeniu. Każdy przycisk do konkretnego towaru ma odpowiednie logo produktu i jest naklejany za pomocą taśmy klejącej. Przycisk łączy się z lokalną domową siecią za pomocą WiFi. Oczywiście przycisk należy wcześniej skonfigurować, podając takie dane, jak ilość sztuk zamawianego towaru przy jego jednokrotnym naciśnięciu.
Po naciśnięciu przycisku użytkownik otrzymuje odpowiednie powiadomienie na zdefiniowany smartfon. Zamówienie anulować można przez 30 minut. Co jednak w przypadku naciśnięcia 15 razy tego samego przycisku? Nic złego, system będzie realizował tylko pierwsze zgłoszenie, dopóki klient nie otrzyma produktu do domu. Naklejane przyciski to jednak dopiero pierwszy etap projektu. Amazon współpracując m.in. z producentami sprzętu gospodarstwa domowego dąży do tego, aby przyciski fabrycznie montowane były na pralkach, ekspresach do kawy itp. Czas pokaże na ile pomysł ten okaże się praktycznym, a na ile stanowić będzie wyłącznie dobrą reklamę możliwych do zakupienia produktów.
Wzmacniacze kanałowe sygnału DVB-T w instalacjach telewizyjnych.
W zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej - w budynkach wielorodzinnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej, liczących kilkadziesiąt i więcej gniazd należy unikać wzmacniaczy szerokopasmowych na wejściu instalacji. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie wzmacniaczy kanałowych, pozwalających wyrównać poziomy multipleksów.Selektywność wzmacniaczy: 40 dB 2 MHz od granicy kanału |
Każdy ze wzmacniaczy wyposażony jest w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultraselektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Na powyższym rysunku widać wyraźnie wzmocnienie jednego multipleksu i selektywne osłabienie sygnału sąsiednich częstotliwości. Układ automatycznej regulacji wzmocnienia pozwala na wyrównanie sygnałów do 82 dBμV niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału).
Odbiór Internetu drogą bezprzewodową - funkcja WISP.
Kiedy Internet dostarczany jest drogą bezprzewodową Wi-Fi, należy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP (Wireless Internet Service Providers), umożliwiający konfigurację portu radiowego jako WAN. Jest on niezbędny, aby połączyć sieć zewnętrzną (Internet) z domową siecią lokalną (LAN).Odbiór Internetu drogą bezprzewodową.
- Urządzenie nr 1 - urządzenie mające bezprzewodowy dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo:
- N2956 Punkt dostępowy TP-Link TL-WR743ND WISP z routerem oraz 4 portowym switchem
- Urządzenie nr 2 - odpowiadające za dostęp przewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- N2997 Karta sieciowa PCI TP-LINK TG-3269 10/100/1000 Mb/s
- Urządzenie nr 3 - odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- dystans transmisji - światłowody jednomodowe pozwalają na realizację transmisji na dystansach nawet kilkuset kilometrów, podczas gdy światłowody wielomodowe umożliwiają przesył danych do 2 kilometrów. Ograniczenie to wynika głównie ze zjawiska dyspersji modalnej.
- żądana przepustowość łącza - światłowody jednomodowe, przy wykorzystaniu popularnych i łatwo dostępnych na rynku urządzeń, pozwalają na przesył danych z prędkością 10, 40 lub nawet 100 Gbit/s; światłowody wielomodowe ustępują również na tym polu, pozwalając na przesył danych z prędkością 1 Gbit/s, przy czym zaznaczyć należy, że wykorzystując najnowsze typy włókien (OM4) możliwe jest osiągnięcie znacznie większych prędkości transmisji, ale na bardzo krótkich dystansach (kilkadziesiąt metrów)
- cena - wydawać by się mogło, że oferujące mniejsze możliwości światłowody wielomodowe są znacznie tańsze od jednomodowych. Sytuacja taka miała miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie, proces technologiczny związany z produkcją światłowodów jednomodowych pozwolił na znaczną redukcję kosztów i ten typ włókna jest tańszy. Droższe są jednak urządzenia z nim kompatybilne.
Wynika z tego, że przy doborze okablowania i urządzeń dla realizacji konkretnego połączenia światłowodowego i przy założeniu, że zarówno dystans transmisji, jak i przepustowość łącza nie ogranicza wyboru - decydująca pozostanie cena. Należy spojrzeć na system całościowo i oszacować, które rozwiązanie (światłowód jednomodowy, czy wielomodowy) w konkretnym przypadku będzie bardziej korzystne.
Widok kompletu media konwerterów jednomodowych ULTIMODE M-207M L11521.
Transmisja odbywa się przez jedno włókno światłowodowe jednomodowe (WDM).
Transmisja odbywa się przez jedno włókno światłowodowe jednomodowe (WDM).
W poniższej tabeli zaprezentowano, jak długość kabla światłowodowego wpływa na zmianę kosztu obu rozwiązań w przypadku, gdy rozważamy realizację połączenia kamery IP ze switchem. Do wyliczeń wzięto pod uwagę odpowiednie dla tej sytuacji media konwertery oraz odpowiednie kable jedno- oraz wielomodowe.
Długość kabla światłowodowego [m] | Stosunek ceny systemu SM do MM |
50 | +13% |
100 | -8% |
150 | -17% |
500 | -33% |
1000 | -37% |
2000 | -39% |
W tym przypadku, zastosowanie kabla wielomodowego będzie opłacalne jedynie przy względnie krótkich połączeniach. W przypadku linków przekraczających 50 m udział kabla w ostatecznej cenie systemu zwiększa się i bardziej opłacalnym okazuje się połączenie bazujące na światłowodzie jednomodowym. Zasada ta jest raczej uniwersalna, przy czym punkt, w którym następuje "zmiana opłacalności" uzależniony jest oczywiście od ceny urządzeń aktywnych.
Konfiguracja nagrywania w rejestratorach Sunell z poziomu przeglądarki internetowej.
Konfiguracja podstawowych parametrów związanych z nagrywaniem ciągłym lub z detekcji ruchu w rejestratorach NVR Sunell jest niezwykle prosta i nie powinna stanowić żadnego problemu, nawet dla początkującego instalatora. Należy wykonać poniższe czynności:- zalogować się na rejestrator poprzez przeglądarkę internetową wpisując adres IP rejestratora, login i hasło (domyślnie login: admin, hasło: admin),
- przejść do zakładki Szybkie ustawienia -> kliknąć na konfigurowaną kamerę w sekcji Nagrywanie,
- Ustawienie nagrywania ciągłego:
- uaktywnić opcję Plan nagrywania i wybrać nagrywanie 24x7H (nagrywanie ciągłe) lub według Planu (harmonogramu),
- zatwierdzić wszystkie ustawienia.
- Ustawienie nagrywania z detekcji ruchu:
- dezaktywować opcję Plan nagrywania jeśli była aktywna,
- uaktywnić opcję Rejestracja alarmu,
- zaznaczyć opcję Alarm ruchu (kanał),
- zatwierdzić wszystkie ustawienia,
- przejść do zakładki Szybkie ustawienia -> kliknąć na konfigurowaną kamerę w sekcji Alarm ruchu,
- z dostępnych opcji należy uaktywnić Alarm ruchu, skonfigurować harmonogram nagrywania (Plan ustawień) oraz obszar detekcji (Obszar Ruchu),
- zaakceptować wszystkie ustawienia.
Widok okna konfiguracyjnego w rejestratorze Sunell K2508
Po wykonaniu powyższych ustawień nagrywanie ciągłe lub z detekcji ruchu będzie działało prawidłowo przy współpracy z kamerami firmy Sunell. W przypadku komunikacji z innymi kamerami z wykorzystaniem protokołu Onvif, część opcji może być niedostępna lub nie działać poprawnie.
Funkcja monitorowania stanu dysków w rejestratorach firmy Hikvision.
Uszkodzenie dysków rejestratorów, choć zdarza się stosunkowo rzadko, oznacza utratę całego archiwum nagrań. Nowoczesne urządzenia oferują funkcje, dzięki którym ryzyko tego typu zdarzeń jest minimalizowane. Rejestratory Hikvision obsługują funkcję S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), czyli system monitorowania pracy dysków twardych wraz z systemem zdalnego powiadamiania operatora w przypadku pojawienia się ryzyka awarii.S.M.A.R.T monitoruje następujące parametry dysków:
- liczba cykli start/stop,
- liczba naprawionych błędów ECC,
- temperatura dysku,
- liczba błędów operacji seek,
- liczba błędów transmisji w trybie Ultra DMA,
- sumaryczny czas pracy dysku.
Funkcja S.M.A.R.T. oferuje zwiększenie bezpieczeństwa archiwizacji danych. Dzięki niej rejestratory są w stanie ocenić stan zamontowanych dysków i jeżeli objawy wskazują na możliwość utraty danych lub zatrzymania pracy, natychmiast alarmowany jest operator systemu. Oprócz monitorowania dysków w czasie rzeczywistym, rejestrator może przeprowadzić test zainicjowany przez użytkownika. Do wyboru jest krótki "Short Self Test" wykrywający większość problemów lub znacznie dłuższy (do kilkudziesięciu minut) "Extended Self Test", który szczegółowo sprawdza wszystkie parametry.
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1260ZJ M5716 przeznaczona jest do kamer HIKVISION serii DS-2CD26xxF-I. Pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transfomatorów wideo itp. Wymiary (szer. x gł.): 89 x 20 mm, masa: 1 kg. | ||
Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-DM21 M5718 przeznaczona jest do kamer HIKVISION kopułowych K1737, K1738. Pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transformatorów wideo itp. Masa: 1 kg. | ||
Uchwyt ścienny do kamery obrotowej Hikvision IP DS-2DE7184-A K1794 przeznaczony do montażu ściennego kamery szybkoobrotowej DS-2DE7184-A K1793. Uchwyt pasuje również do wszystkich kamer szybkoobrotowych Hikvision o wielkości klosza 5". | ||
Aktualności
2 kwietnia 2015 - DIPOL autoryzowanym dystrybutorem marki SUNELL. Mamy przyjemność poinformować, że zostaliśmy wyłącznym, autoryzowanym dystrybutorem produktów marki SUNELL w Polsce. Rozwiązania CCTV SUNELL wyróżniają się na tle konkurencji dzięki swojej niezawodności i wysokiej jakości wykonania. Firma ta już od 10 lat znajduje się w gronie naszych zaufanych partnerów handlowych. Więcej informacji na temat firmy SUNELL.
Warto przeczytać
Instalacja multiswitchowa na jednym z krakowskich osiedli. Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na realizację zbiorczych instalacji telewizyjnych bazujących na multiswitchach. Przy wyborze odpowiedniego systemu kierować się należy zarówno tabelarycznymi danymi przedstawiającymi parametry techniczne urządzeń, jak i przede wszystkim tym, co oprócz samych urządzeń oferuje system. Mowa tu m.in. o wspomaganiu etapu projektowego (wsparcie merytoryczne od strony producenta), wykonawczego (przemyślane rozwiązania technologiczne), czy eksploatacyjnego (niezawodność, wydłużony okres gwarancji)...więcej
Schemat instalacji multiswitchowej dla budynku czteroklatkowego o topologii magistralnej wykonany przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet