Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2015 (06.04.2015)

Samsung łączy ludzi tworząc wirtualną rzeczywistość.

Zestaw słuchawkowy Gear VR firmy Samsung, przenoszący w wirtualną rzeczywistość, nie jest tylko zabawką dla amatorów gier. Producent udowodnił, że technologia ta może wpływać na ludzkie życie łącząc wirtualnie osoby będące w dwóch różnych miejscach. Przykładem jest małżeństwo Jasona i Alison Larke z Perth w Australii. Para była oddalona od siebie o ponad 2500 mil z powodu pilnej delegacji Jace’a, dokładnie w czasie, kiedy Alison wydawała na świat ich trzeciego syna. Samsung przełamał barierę odległości i umożliwił Jace’owi uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu. Ojciec przebywający w górniczym mieście Queensland w Chinchilla był świadkiem narodzin swojego dziecka filmowanego na żywo przez kilka kamer tworzących efekt wirtualnej rzeczywistości. Zespół firmy Samsung ustawił kamery, zainstalował sprzęt audio oraz sprzęt do strumieniowania w szpitalnym pokoju Alison w Perth. Zestaw ten został sparowany z zestawem słuchawkowym Samsung Gear VR w Chinchilla, gdzie w specjalnie przygotowanym pokoju przebywał ojciec. Dzięki temu miał on możliwość nie tylko oglądania wszystkiego, co się dzieje w sali porodowej, ale mógł również komunikować się z Alison w tej ważnej dla nich chwili.
Samsung Gear VR to okulary wirtualnej rzeczywistości stworzone przez firmę Samsung. Sprzęt zyskuje pełną funkcjonalność dopiero w połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy Note 4. Okulary mają na celu utrzymanie smartfona na głowie i kierowanie obrazu do oczu przez specjalnie ustawione soczewki. Sercem całego zestawu jest smartfon z zainstalowanym oprogramowaniem Oculus, który umożliwia odtworzenie obrazu, zapewnia moc obliczeniową oraz dostęp do odpowiedniego oprogramowania. Dzięki niemu użytkownik może zagłębić się w świat filmów i gier oraz, jak to zostało przedstawione na przykładzie Alison i Jasona, łamać bariery stworzone przez odległość.
Arno Lenior, dyrektor działu marketingu firmy Samsung, skomentował ten eksperyment: “Wiem, jak niesamowitym wydarzeniem są narodziny dziecka. Historia Alison i Jasona jest bliska wielu Australijskim rodzinom, które przeżywają rozłąkę z bliskimi. Dzięki potencjałowi technologii Gear VR możemy pomóc takim ludziom w wyjątkowy sposób, tak jak w przypadku Jasona, który wirtualnie uczestniczył w narodzinach swojego syna. To jest właśnie zaleta nowych technologii: pomagają w przeżywaniu ludzkich doświadczeń.”

Dlaczego switch inteligentny?

Przełączniki inteligentne firmy TP-LINK to dobre rozwiązanie dla instalacji LAN wymagających gigabitowego połączenia. Wydajny procesor oraz duża pamięć urządzeń zapewniają stabilny przepływ danych. Funkcja VTC pozwala bezpośrednio określić stan okablowania, natomiast dynamiczne zarządzanie adresami MAC umożliwia łatwą kontrolę dostępności do poszczególnych portów przełącznika. Ponadto, w każdej chwili możliwe jest przywracanie systemu oraz tworzenie zapasowych kopii plików konfiguracyjnych. Wszystkimi funkcjami można zarządzać z poziomu wygodnego interfejsu przeglądarki internetowej.
Do najważniejszych funkcji przełączników zarządzalnych zaliczyć można:
  • Quality of Service (QoS):
    • Przełączniki inteligentne TP-LINK umożliwiają hierarchiwizowanie połączeń w zależności od portów i w oparciu o standard IEEE 802.1p. Funkcja QoS pozwala administratorom określić priorytety ruchu sieciowego. Proces ten zapewnia płynną i wolną od zakłóceń transmisję VoIP i prowadzenie video-konferencji.
  • Kontrola pasma:
    • Kontrola pasma pozwala administratorom sieciowym definiować szerokość pasma przeznaczoną na dany port. Zapewnia to niezakłóconą transmisję obrazu, dźwięku oraz płynne granie w sieci.
  • Obsługa VLAN:
    • Przełączniki inteligentne TP-LINK wspierają standardy IEE 802.1Q tag VLAN, Port-based VLAN oraz MTU VLAN.
  • Test okablowania VCT:
    • Przełączniki inteligentne TP-LINK obsługują funkcję testowania okablowania VCT ułatwiającą rozwiązywanie potencjalnych problemów. Na żądanie użytkowników system może przeprowadzić test, sprawdzając stan kabli podłączonych do portów Ethernet. Test wykrywa zwarcia i rozwarcia kabli w obu kierunkach transmisji, oblicza długość kabla, a także odległość między portem a miejscem powstawania błędów.
  • Gwarancja 5 Lat:
    • Wszystkie switche zarządzalne oraz inteligentne objęte są 5-cio letnią gwarancją.
Switch zarządzalny  TP-LINK TL-SG2424 24xGE 4xSFP RACK
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG2424 24xGE 4xSFP RACK N29948

Wzmacniacze budynkowe w zbiorczych instalacjach telewizyjnych.

Wzmacniacze budynkowe w sieciach kablowych wzmacniają sygnał podnosząc go do takiej wartości, aby skompensować straty na elementach pasywnych sieci (okablowaniu, rozgałęźnikach, gniazdach). Posiadają jedno wejście szerokopasmowe, jedno wyjście główne i często wyjście pomiarowe (o poziomie obniżonym o 20 do 30 dB). Są wyposażone we własny zasilacz, posiadają korekcję charakterystyki tłumienia kabla. Charakteryzują się wysokim maksymalnym poziomem wyjściowym, wynoszącym powyżej 100 dBμV.
Wzmacniacz budynkowy HA-123 Terra
Wysokiej mocy wzmacniacz budynkowy HA-210 R82305. Charakteryzuje się dużym wzmocnieniem 36 dB. Poziom sygnału wyjściowego wynosi 107 dBμV.
W zależności od potrzeb, wybierać można między modelami różniącymi się maksymalnym wzmocnieniem, poziomem wyjściowym, czy obsługiwanym pasmem (w tym pracującymi również w paśmie kanału zwrotnego).
Nazwa HA-129R65 HA-210 AS-038R65 HA-204R65
Kod R82316 R82305 R82040 R82308
Pasmo [MHz] 5-65
87-862
47-862 5-65
87-862
5-65
87-862
Max. poziom wyjściowy [dBμV] 100 107 100 105
Wzmocnienie k. dos. [dB] 24-27/32-36 36 23 37
Kanał zwrotny  TAK NIE TAK TAK
Wzmocnienie k. zwr. [dB] 18-21 - -2 27/-4
Należy pamiętać, że w dużych instalacjach zbiorowych DVB-T, wzmacniacze szerokopasmowe nie powinny być stosowane jako wzmacniacze wejściowe. Tę funkcję powinny pełnić wzmacniacze kanałowe które odfiltrowują sygnały niepożądane i wyrównują poziomy wybranych kanałów.

Transmisja światłowodowa obrazu w jakości HD ze złącza HDMI.

W rozległych systemach monitoringu wizyjnego zdarza się często, że centrum zarządzania systemem, będące jednocześnie punktem nadzoru, znajduje się w pewnej odległości od urządzeń odpowiedzialnych za rejestrację obrazu. W poniższym przykładzie w budynku produkcyjnym została wykonana instalacja telewizji przemysłowej złożona z 8 kamer IP oraz rejestratora NVR umieszczonego w bezpiecznym pomieszczeniu teletechnicznym. Zamknięte pomieszczenie zapewnia wymagany dla centrum przechowywania danych poziom bezpieczeństwa.
Konwerter sygnału HDMI na IP SignalMedia konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 kmKonwerter sygnału HDMI na IP Signal
Konwersja sygnału HDMI na IP - transmisja światłowodem wielomodowym
Biuro ochrony, znajdujące się w oddalonym o 400 m budynku, zostało wyposażone w duży monitor, na którym wyświetlany jest obraz z wszystkich kamer jednocześnie. Dla realizacji tego zadania zastosowano, niezależnie od sieci LAN, bezpośrednie połączenie HDMI, wykorzystujące wielomodowy kabel światłowodowy oraz media konwertery Ultimode M-023M L10021 połączone z konwerterem sygnału HDMI na IP Signal H3604.
Rozwiązanie takie ma szereg zalet: obraz do centrum monitoringu transmitowany jest niezależnie od warunków panujących w sieci LAN, nie ma ryzyka utraty wizji w razie awarii serwera, a dodatkowo obraz z kilku kamer IP nie obciąża ruchu sieciowego. Sama transmisja obrazu nie wymaga specjalnego logowania się do rejestratora oraz uniemożliwia wprowadzenie przez pracowników ochrony zmian w systemie nadzoru.
Alternatywą dla przedstawionego rozwiązania jest skorzystanie z konwerterów HDMI na światłowód H3608. Rozwiązanie jest droższe, ale wykorzystywana jest w nim mniejsza liczba urządzeń (mniejszy pobór energii, mniej punktów potencjalnej awarii).

Zmiana parametrów kamer IP Signal za pomocą IPCSearchera.

Program IPCSearcher służy do wyszukiwania, aktualizacji oraz zmiany parametrów sieciowych kamer Signal. Aplikacja szczególnie przydaje się podczas wstępnej konfiguracji wielokamerowego systemu monitoringu. Instalator nie musi pojedynczo podłączać do sieci poszczególnych kamer w celu zmiany ich domyślnego adresu IP. Program wykryje wszystkie urządzenia, nawet z takimi samymi adresami IP i umożliwi szybką zmianę ich parametrów.
W wersji programu 4.1.46.5 oraz 5.1.12.5, aby możliwe było dokonanie zmian w kamerze, należy zmienić adres IP komputera, na którym jest zainstalowane oprogramowanie na taki, aby odpowiadał on podsieci, do której przynależy interesująca nas kamera. Jeżeli tego nie zrobimy, przy próbie zmiany parametrów otrzymamy informację o błędnym haśle (w wyższej wersji programu po prostu zmiany nie zostaną zaakceptowane). Aby zmienić ustawienia karty sieciowej lub dodać kolejną podsieć w komputerze należy:
  • przejść do Panelu sterowania ->Połączenia sieciowe,
  • kliknąć prawym przyciskiem od myszki na kartę sieciową, a następnie opcję Właściwości,
  • wybrać Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) -> Właściwości,
  • a) zmiana adresu IP:
    • kliknąć opcję Użyj następującego adresu IP i ręcznie wpisać taki adres, który znajduje się w tej samej podsieci, co kamera
  • b) dodawanie podsieci:
    • wybrać opcję Zaawansowane -> Dodaj (przy zakładce Adresy IP), wprowadzić adres IP oraz maskę danej podsieci i zaakceptować wszystkie ustawienia.
Widok okna edycji parametrów karty sieciowej
(adres IP, DNS)
Widok okna edycji dodawania kolejnej podsieci
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest opcja druga, ponieważ po dodaniu kolejnej podsieci można zmieniać ustawienia parametrów sieciowych kamer za pomocą programu IPCSearcher z zachowaniem dotychczasowych ustawień sieciowych.

Sterowanie ustawieniami kamer HD-TVI.

Menu OSD kamery HD-TVI można wywołać bezpośrednio na ekranie monitora podłączonego do rejestratora. W tym celu należy z poziomu rejestratora włączyć opcję sterowania PTZ i tam nacisnąć przycisk „menu”. W systemie HD-TVI kablem koncentrycznym, między kamerą a rejestratorem przesyłany jest nie tylko obraz, ale również dwukierunkowo dane do sterowania kamerą.
Struktura menu OSD
Poruszanie się po menu ekranowym możliwe jest za pomocą przycisków sterowania PTZ, tj. góra/dół oraz lewo/prawo. Przyciśnięcie przycisku SET zatwierdza dokonane zmiany. Pole wyboru ze znakiem ENTER oznacza możliwość wejścia do podmenu danej funkcji kamery.
W menu można zmienić ustawienia dla następujących funkcji:
  • tryb pracy
  • ustawienia ekspozycji (spowolnienie migawki, AGC, sense-up, jasność, D-WDR, defog)
  • BLC
  • balans bieli
  • redukcja szumu
  • strefy prywatności

Nowości produktowe:

Złącze kompresyjne F 6 MASTER na przewód RG-6

Złącze kompresyjne F 6 MASTER E80332 przeznaczone jest do kabli typu RG-6. Najwyższa precyzja wykonania wpływa na wygląd i jakość połączenia. Prawidłowe zaciśnięcie jest bardzo proste i daje gwarancję poprawnego i stabilnego połączenia przez długi czas.


Kabel łatwego dostępu ULTIMODE BS-12 SM 1m (12 włókien G.652.D)
Światłowód ULTIMODE BS-12 SM L7812 to innowacyjny system okablowania światłowodowego budynków wykorzystujący konstrukcję tzw. kabla łatwego dostępu. Kabel wykonany jest w konstrukcji tuby bez żelu, co umożliwia łatwe wykonanie okna w powłoce kabla i odgałęzienia włókien światłowodowych bez konieczności spawania w miejscu odgałęzienia. Kabel zawiera 12 włókien jednomodowych G652D.
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C2T-IRM (720p, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20m) TURBO HD
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C2T-IRM M7501 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 720p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu.


Aktualności

26 marca 2015 - Zmiany w usłudze serwera DDNS firmy Hikvision. Dnia 5 kwietnia 2015 planowane jest wyłączenie serwera DDNS Hikvision www.hikvisioneurope.net. Adresy urządzeń ustawione na domenie www.hikvisioneurope.net/device_name przestaną działać. Aby móc nadal korzystać z serwera DDNS, należy utworzyć konta na nowym serwerze www.hik-online.com.

Warto przeczytać

Zasilanie kamer IP - Cz. 1. Zasilanie napięciem 48 V. Przesłanie zasilania prądu stałego na duże odległości wiąże się ze spadkiem napięcia i stratami mocy. Są one zależne od natężenia przesyłanego prądu. Przy ustalonym zapotrzebowaniu mocy, podwyższając napięcie zmniejsza się natężenie prądu. Zasadę tę wykorzystano zastępując standardowe 12-woltowe napięcie zasilania kamer, napięciem DC 48 V w standardzie PoE. Wykorzystano też przewód sygnałowy - skrętkę komputerową - do przesłania zasilania. Kamery zgodne ze standardem PoE IEEE 802.3af typ B mogą być zasilane przy użyciu napięcia 48 V, przesyłanego przez skrętkę co najmniej 3. kategorii, na nieużywanych w sieciach 10/100 Mbit parach żył: 4/5 (+) i 7/8 (-)...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat działania zasilacza PoE w instalacji CCTV
Full HD 1080p w monitoringu analogowym