Nr 13/2015 (30.03.2015)
Rewolucja w druku 3D.
Podczas konferencji TED2015 firma Carbon3D zaprezentowała drukarkę 3D nowego typu. Nowością w niej jest sam sposób drukowania - nie dość, że bardzo widowiskowy, to jeszcze znacznie szybszy w stosunku do popularnych dziś typów drukarek 3D. Drukowanie przedmiotów przypomina wyciąganie ich z cieczy. Źródłem inspiracji inżynierów odpowiedzialnych za projekt urządzenia była scena z filmu Terminator 2, w której T-1000 (przeciwnik głównego bohatera) powstaje z kałuży ciekłego metalu.Najbardziej popularne drukarki 3D tworzą przedmioty w procesie wieloetapowej obróbki cieplnej i mechanicznej, w której warstwy materiału są na siebie kolejno nakładane. Przykładowo bardzo popularne drukowanie w technice FFF (ang. Fused Filament Fabrication) polega na wstrzykiwaniu cienkich warstw rozgrzanego, półciekłego plastiku na stół roboczy według zaprogramowanego wzoru. Po nałożeniu i utwardzeniu pierwszej warstwy, nakładana jest kolejna. Wadą tej techniki jest długi czas drukowania oraz ograniczona wielkość drukowanych przedmiotów.
Nowy sposób drukowania - tzw. CLIP (ang. Continuous Liquid Interface Production) jest procesem chemicznym. Tworzywem jest żywica, która ulega polimeryzacji pod wpływem światła ultrafioletowego, a proces ten zatrzymuje tlen. Kontrolując natężenie światła i dostęp tlenu można uzyskać nawet najbardziej skomplikowane kształty.
Wydruk na drukarce 3D Carbon trwa parę minut i osiąga dokładność liczoną w mikronach.
Przykład realizacji projektu - druk miniatury Wieży Eiffla zajmuje niecałe 7 minut.
Przykład realizacji projektu - druk miniatury Wieży Eiffla zajmuje niecałe 7 minut.
Drukarka Carbon 3D posiada specjalne, przepuszczalne dla światła i tlenu okno. Przez okno emitowane jest światło UV z projektora, które utwardza żywicę znajdującą się w komorze powyżej okna. Dokładność wydruku jest kontrolowana poprzez odpowiednie aplikowanie tlenu, który uniemożliwia utwardzenie fragmentów żywicy znajdujących się wokół drukowanego przedmiotu. Precyzja w dostarczaniu tlenu decyduje o dokładności wydruku, która liczona jest w dziesiątych częściach mikrona. Drukowany obiekt jest w sposób jednostajny wyciągany z komory żywicznej, co sprawia że ma bardzo jednolitą strukturę. Dzięki temu jest on bardziej wytrzymały niż obiekt o budowie warstwowej ze zwykłej drukarki. Najważniejszą, rewolucyjną zaletą technologii CLIP jest znaczne skrócenie czasu drukowania, który z kilku godzin zamienia się w kilka minut.
Nowa wersja programu SatNet do projektowania instalacji multiswitchowych.
Darmowe oprogramowanie SatNet 3.5 pozwala na zaprojektowanie instalacji multiswitchowych bazujących na rozwiązaniach produktowych TERRA. Program umożliwia: wykonanie projektu w formie graficznej, ustalenie poziomów sygnałów na wszystkich gniazdach i weryfikację, co do zgodności z normami, oraz określenie, czy konieczne będzie wykorzystanie funkcji prekorekcji charakterystyki kabla we wzmacniaczach. Dzięki temu projektant/instalator, siedząc przed monitorem, jest w stanie przewidzieć, jakie urządzenia będą konieczne do dystrybucji sygnału oraz jakie nastawy parametrów, takich, jak wzmocnienie, czy prekorekcja charakterystyki kabla, będą odpowiednie. W 100% nastawy te sprawdzą się przy realnym uruchamianiu sieci.Program ten wykorzystywany jest przez instalatorów oraz projektantów na całym świecie. Wraz z nową wersją użytkownik otrzymuje:
- możliwość umieszczania w projekcie multiswitchy, wzmacniaczy oraz elementów pasywnych z nowej serii net5,
- możliwość weryfikacji poprawności połączeń w projekcie,
- ulepszone funkcje AA (ang. Automatic adjustment of levels) oraz AOS (ang. Adjusment with optimizing structure) ułatwiające projektowanie i etap wykonawczy oraz rzeczywiste odwzorowanie wszystkich urządzeń,
- oprogramowanie dobierające elementy pasywne z uwzględnieniem wartości tłumienia oraz ustawienia przełączników multiswitchy i wzmacniaczy,
- możliwość tworzenia hybrydowych instalacji obejmujących starą i nową wersję urządzeń - przydatne przy rozbudowywaniu istniejących sieci,
- nowy sposób wyboru urządzeń do instalacji - katalogowanie urządzeń względem serii przyspiesza i znacznie ułatwia pracę projektanta,
- możliwość łamania toru magistralnego - większa elastyczność przy rysowaniu sieci.
Tani i wydajny punkt dostępowy!
Urządzanie TP-LINK CPE510 N2352 jest kompletnym urządzeniem typu CPE zbudowanym w oparciu o kierunkową antenę 2x2 MIMO o zysku 13 dBi ze zintegrowanym modułem radiowym o mocy 27 dBm pracującym w standardzie 802.11n. Dzięki centralnemu systemowi zarządzania idealnie sprawdza się w połączeniach WiFi punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt. Profesjonalne osiągi połączone z łatwością użytkowania sprawiają, że CPE510 jest świetnym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i do zastosowań domowych.Punkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2 N2352
Dzięki chpisetom Qualcomm Atheros, antenom o wysokim zysku, wysokiej jakości materiałom, specjalnie zaprojektowanej obudowie oraz zasilaniu PoE, CPE510 może pracować w praktycznie każdych warunkach, przy temperaturach od -30 ℃ do +70 ℃. Zaawansowany nadajnik o wysokiej mocy Tx (do 27 dBm/500 mW) oraz wysokiej czułości Rx (do -95 dBm) pozwala przełamać bariery zasięgu tradycyjnych transmisji WiFi.
CPE510 korzysta z technologii TP-LINK MAXtream TDMA polegającej na przydzieleniu każdemu klientowi sieci bezprzewodowej szczeliny czasowej w której może transmitować dane. Rozwiązanie to pozwala na zoptymalizowanie zasobów sieciowych i lepsze ich wykorzystanie w przypadku podłączania do sieci kolejnych użytkowników.
Wykres obrazujący przepustowość sieci w zależności od liczby klientów podłączonych bezprzewodowo. Porównanie techniki MAXtream TDMA oraz 802.11 CSMA.
Dodatkowym atutem jest wsparcie pracy w postaci oprogramowania Pharos Control pozwalającego na zarządzanie wszystkimi punktami dostępowymi CPE510 w sieci z jednego komputera. Oprogramowanie zapewnia również dostęp do takich funkcji, jak: wykrywanie urządzeń, monitor statusu oraz aktualizacja oprogramowania.
Światłowód - uniwersalny czy zewnętrzny?
Inwestycja polegała na połączeniu światłowodami 3 budynków na terenie kampusu, przy czym nie było możliwe wykorzystanie istniejącej kanalizacji do poprowadzenia okablowania. Zdecydowano się na rozwiązanie najtańsze - wykorzystanie światłowodowych kabli zewnętrznych układanych bezpośrednio w ziemi lub prowadzonych napowietrznie.Do połączenia serwerowni w 3 budynkach wykorzystano 2 kable o długości około 30 m oraz 700 m. Ze względu na niewielki dystans dzielący budynki #1 oraz #2, do ich połączenia wykorzystano napowietrzne prowadzenie kabla 8-włóknowego L79008 na długości około 10 m. W przypadku budynków #2 oraz #3 zdecydowano się na ułożenie kabla liczącego 24 włókna bezpośrednio w ziemi. Ze względu na specyfikę stosowanych w instalacji urządzeń aktywnych zastosowano kable z włóknami wielomodowymi OM2.
Pamiętać należy, iż zgodnie z obowiązującymi w większości krajów europejskich przepisami, maksymalny odcinek, na jakim prowadzić można kabel zewnętrzny wewnątrz budynku wynosi 15 m - dla większych odległości stosować należy kabel z powłoką LSZH: kabel uniwersalny dla całego połączenia lub kabel dystrybucyjny dospawany do kabla zewnętrznego w przełącznicy światłowodowej na wejściu do budynku.
Czujka alarmowa w konfiguracji 2EOL/NC.
Najpopularniejszym sposobem podłączania czujek do centrali alarmowej jest konfiguracja 2EOL/NC. W tym celu należy wykorzystać przewód czterożyłowy oraz dwa rezystory parametryzujące. Jeżeli z poziomu centrali alarmowej nie ma możliwości zmiany wartości rezystancji parametryzującej, należy wykorzystać dwa rezystory o wartości 1,1 kΩ. Dzięki takiemu rozwiązaniu do centrali może zostać przekazana informacja o różnych stanach czujki oraz uszkodzeniu okablowania, przy wykorzystaniu minimalnej ilości żył.Zasada działania czujki alarmowej w konfiguracji 2EOL/NC - schemat ideowy | Podłączenie czujki alarmowej do centrali CA-5 G2262 - schemat montażowy |
Oznaczenia:
- S1 ⇒ wyjście sabotażowe (TMP, TMP),
- S2 ⇒ wyjście alarmowe (NC, NC),
- R ⇒ rezystancja linii widziana przez centralę,
- R1, R2 ⇒ rezystory parametryzujące.
- czuwanie ⇒ R=R1 (S1,S2 zwarte),
- naruszenie czujki ⇒ R=R1+R2 (S1 zwarty, S2 rozwarty),
- sabotaż linii ⇒ R = ∞ ( S1 rozwarty, S2 nie ma znaczenia),
- uszkodzenie linii (zwarcie) ⇒ R=0.
W czasie, kiedy czujka nie sygnalizuje naruszenia ani sabotażu, wyjścia S1 oraz S2 są zwarte. Rezystancja widziana przez centralę wynosi R=R1. Jeżeli nastąpi naruszenie czujki, wyjście S2 zostaje otwarte i całkowita rezystancja, jaka widziana jest przez centralę alarmową wynosi R=R1+R2. W przypadku otwarcia obudowy czujki, wyjście S1 zostaje rozwarte i centrala widzi nieskończoną rezystancję linii. Stan wyjścia S2 nie ma wówczas żadnego znaczenia, ponieważ wyjście S1 i tak rozwiera cały obwód.
Kamera w domowej instalacji domofonowej.
Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, sterowania zbliżeniem i często może być zasłonięta przez dzwoniącego. Propozycję alternatywną, bazującą na kamerze CCTV Sunell IRC59/21AP M11286 i eliminującą ww. problemy, oferując przy tym znacznie lepszą jakość obrazu, przedstawiono na schemacie poniżej.Schemat domowej instalacji wideodomofonowej
z podglądem z kamery CCTV na domofonie i telewizorze
z podglądem z kamery CCTV na domofonie i telewizorze
Sygnał z kamery przesyłany jest zewnętrzną skrętką UTP E1410 przy pomocy transformatorów wideo Etrix M16654. Następnie sygnał dzielony jest na dwa niezależne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich jest wykorzystywany przez domofon, a drugi jest modulowany za pomocą modulatora R95176 i wyświetla się na telewizorze jako kolejny program. Takie rozwiązanie pozwala na podgląd obrazu z kamery na domofonie oraz na ekranie telewizora.
Rejestrator sieciowy Sunell SN-NVR10/04E3/016NS K2516 jest nowoczesnym rejestratorem IP służącym do zapisu obrazu z 16 kamer IP z prędkością do 25 kl./s z zachowaniem maksymalnego pasma nagrywania 72 Mb/s. Dzięki złączom VGA oraz HDMI urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o system operacyjny Linux wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows. | ||
VD-1 BR Czujka wibracyjna z czujką magnetyczną SATEL G3459 przeznaczona jest do do pracy w systemach sygnalizacji włamania i napadu. Posiada w swojej konstrukcji dwa niezależne detektory: wibracyjny oraz magnetyczny, dzięki czemu doskonale chroni okno lub drzwi przed wszelkimi próbami włamania. Czujka wyposażona jest w zabezpieczenie antysabotażowe oraz wyjście przekaźnikowe typu NC, dzięki czemu może współpracować z każdą centralą alarmową. Wyróżnia ją mały pobór prądu. | ||
Termokurczliwa osłona spawu termicznego dla jednego włókna - 60 mm L5555 służy do wzmocnienia i ochrony miejsca spawania dwóch włókien światłowodowych. Możliwość zabezpieczenia włókien 0,25 mm lub 0,9 mm. | ||
Aktualności
19 marca 2015 - Aktualizacja kalkulatora patchcordów. W kalkulatorze patchcordów światłowodowych została udostępniona możliwość zamówienia pigtaila. W tym celu wystarczy wybrać typ złącza B jako “BRAK”. Kalkulator policzy rozszycie kabla i zarobienie złączy tylko z jednej strony. Kalkulator znacząco ułatwia i przyspiesza wyliczenie ceny zadanego patchcordu lub pigtaila. Ceny dla instalatorów dostępne są po zalogowaniu. Można wprowadzić dane i ilości dla wielu różnych patchcordów. Dla całości zamówienia kalkulowany jest rabat za całkowitą wartość zamówienia.
Warto przeczytać
Podział sygnału cyfrowej telewizji kablowej DVB-C. Abonenci cyfrowej telewizji kablowej stają często przed problemem doprowadzenia sygnału do drugiego gniazda/pomieszczenia. W najlepszym wypadku (gdy sygnał nie jest kodowany), aby oglądać telewizję na drugim odbiorniku TV, wystarczy zastosowanie rozgałęźnika telewizyjnego oraz dodatkowego dekodera DVB-C. W zdecydowanej większości przypadków samo kupno dekodera niewiele jednak pomoże - konieczne będzie wykupienie dodatkowego abonamentu u operatora...więcej