Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2015 (23.03.2015)

Porto Smart City - największa na świecie sieć Wifi.

W drugim co do wielkości mieście Portugalii, Porto, działa bezpłatny, bezprzewodowy Internet, realizowany dzięki sieci routerów zamontowanych w ponad 600 taksówkach i autobusach linii miejskich. Jest to największa na świecie sieć Wi-Fi w ruchu. "Darmowe WiFi STCP" to usługa eksperymentalna, realizowana przez 6 miesięcy, mająca zapewnić nie tylko bezpłatny dostęp do internetu dla osób dojeżdżających do pracy, ale także pomóc w gromadzeniu danych, które sprawią, że miasto będzie działać sprawniej (pomogą monitorować ruch uliczny, sprawdzić jakość powietrza, czy zarządzać infrastrukturą miasta dla zapewnienia rozwoju lokalnego). Uruchomienia nowej technologii podjęła się amerykańska firma Veniam z siedzibą w Mountain View w Kalifornii i oddziałem w portugalskim mieście. Porto to pierwsze miasto, które jest w trakcie przeprowadzania takich testów. Firma ma nadzieję rozszerzyć badania na kilka amerykańskie miast jeszcze w tym roku.
Jak powszechnie wiadomo, technika Wifi nie jest pozbawiona wad. Ze względu na swój ograniczony, kilkusetmetrowy zasięg wydawać by się mogło, że wykorzystanie jej w rozległem infrastrukturze miejskiej pozbawione jest sensu. Nic bardziej mylnego. Kluczem do sukcesu jest zastosowanie odpowiednich punktów dostępowych, umieszczanych m.in. w pojazdach komunikacji publicznej, które to z kolei łączą się z rozlokowanymi w różnych punktach miasta urządzeniami podłączonymi do sieci przy pomocy światłowodów. Proces przełączania pomiędzy poszczególnymi urządzeniami jest automatyczny i niewidoczny dla użytkownika, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku korzystania z sieci telefonii komórkowej podczas ruchu.
Punkt dostępowy NetRider instalowany w pojazdach komunikacji publicznej w Porto
Z wprowadzonego pilotażowo rozwiązania zadowoleni są zarówno mieszkańcy, jak i władze miasta Porto. Jedynymi, którym nie na rękę jest wdrażanie tego typu projektów są operatorzy telefonii komórkowej. Krótkie testy mobilnej sieci Wifi wystarczyły, aby zaobserwować wyraźny spadek ilości danych przesyłanych przez sieć komórkową.

Kaskadowe łączenie cyfrowych modulatorów Signal-350 R86350.

Wprowadzenie do jednej instalacji telewizyjnej sygnału z dwóch lub więcej modulatorów cyfrowych Signal-350 R86350 wiąże się z koniecznością zmiany wartości parametru Program number. Konfigurację urządzenia można przeprowadzić wchodząc do menu i dokonując zmiany w: Menu->Encoder->Program Info->Program number. Domyślnie, wartość tego parametru wynosi "101". Pozostawienie ustawień domyślnych powoduje nadpisywanie lub niewyszukiwanie części programów, nawet jeśli te znajdują się na różnych częstotliwościach. Konieczne jest, aby każde urządzenie tego samego producenta posiadało inną wartość parametru. Możliwe jest oczywiście łączenie wielu modulatorów DVB-T w jednej instalacji.
Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitModulator Signal-350 A/V-COFDM (DVB-T)Modulator Signal-350 A/V-COFDM (DVB-T)Kamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 1-krotny O-1-12dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-1-11 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-11 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-1-11 dB (5-1000 MHz)
Schemat obrazujący wprowadzanie sygnałów z dwóch kamer CCTV M11284
do telewizyjnej instalacji DVB-T
Modulator Signal-350 R86350 umożliwia konwersję sygnału audio/video (wejścia typu RCA) na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Dzięki niemu możliwe jest doprowadzenie sygnału z kamery nawet do kilkuset odbiorników telewizyjnych przy pomocy kabla koncentrycznego.
Na powyższym schemacie, do modulatora Signal-350 R86350 doprowadzono sygnał z dwóch analogowych kamer kompaktowych n-cam 670 M11284 oraz sygnał z anteny telewizyjnej UHF Tri Digit A2670. Następnie oba sygnały dystrybuowane są w przewodowej sieci RTV przy pomocy kabla koncentrycznego Triset-113 E1015. Do podziału sygnału na poszczególne odbiorniki wykorzystano rozgałęźnik R-3 R60103 oraz zestaw odgałęźników marki Signal.

Jeszcze lepsza antena ATK-10!

W Katedrze Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej zaprojektowana została nowa wersja anteny ATK-10 A7015. Nowa ATK-10 jest 10-elementową, kierunkową anteną zewnętrzną, przeznaczoną do transmitowania sygnału telefonii komórkowej. Antenę cechuje zysk do 12,8 dBi dla częstotliwości od 800 do 970 MHz. Dodatkowo, antena jest zwarta dla prądu stałego, dzięki czemu doskonale nadaje się do podłączania do modemów internetowych.
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz
Antena GSM 10-elementowa ATK 10 800-980 MHz A7015
Cechy wyróżniające:
 • Pasmo: 800-980 MHz
 • Zysk: do 12,8 dBi
 • VSWR: max. 1,8
 • Zwarta dla prądu stałego
 • Ilość elementów: 10
Dzięki uprzejmości inżynierów krakowskiej uczelni, możliwe jest udostępnienie szczegółowych parametrów oraz charakterystyk promieniowania anteny. Więcej informacji w karcie katalogowej.
Widok 3D charakterystyki promieniowania
dla częstotliwości 800 MHz
Charakterystyka promieniowania w polaryzacji pionowej
dla częstotliwości 970 MHz

FTTH - metody okablowania budynków - część 3/3.

W poprzednich numerach Informatora przedstawione zostały dwa sposoby realizacji instalacji FTTH. Pierwszy z nich opracowany został z myślą o kompleksowym wykonaniu całej instalacji, niezależnie od stopnia jej wykorzystania w późniejszym czasie; drugi sposób pozwala na rozbudowę okablowania w miarę zwiększającego się zapotrzebowania na jego wykorzystanie. Trzecią i ostatnią techniką FTTH, w pewnym sensie łączącą oba opisywane wcześniej podejścia, jest realizacja okablowania budynku w oparciu o tzw. "kabel" łatwego dostępu". Metoda ta wydaje się być najbardziej uniwersalnym i elastycznym sposobem doprowadzenia światłowodów do mieszkań w budynkach wielorodzinnych.
1. Wskaźnik cięcia okna w powłoce kabla
2. Luźna tuba w połowie wypełniona włóknami
3. Pręt aramidowy
4. Powłoka LSZH
5. Włókno światłowodowe w powłoce 900 μm
Budowa kabla łatwego dostępu
Instalacja bazująca na kablu łatwego dostępu uwzględnia ułożenie kabla w pionie, wycięcie tzw. okien w jego powłoce na wszystkich lub wybranych kondygnacjach, wyciągnięcie żądanej ilości włókien oraz doprowadzenie ich do mieszkań w dedykowanej osłonie (tubie). W skład tego rozwiązania, oprócz samego kabla i tuby chroniącej włókna, wchodzą osłony odgałęźne, umożliwiające bezpieczne wyprowadzenie oraz zabezpieczenie włókien oraz stelaż zapasu, umiejscawiany z reguły na najwyższej kondygnacji danego obiektu.
Realizacja instalacji może odbywać się wieloetapowo, tzn. możliwe jest ułożenie kabla oraz tub osłonowych, a następnie wyciąganie i przeciąganie włókien do wybranych mieszkań, w których wykonywane będzie również spawanie światłowodu z pigtailem.
Więcej informacji na temat kabla łatwego dostępu znaleźć można w artykule "Światłowód w mieszkaniu w kilku prostych krokach" oraz oglądając poniższy film instruktażowy.

Szybkie dodawanie kamer w rejestratorach Sunell.

Rejestratory Sunell posiadają proste i przejrzyste menu, umożliwiające szybką konfigurację. Dzięki temu proces wyszukiwania i dodawania kamer nie powinien przysporzyć problemu nawet początkującemu instalatorowi. Aby dodać zdalnie kamery do rejestratora poprzez przeglądarkę internetową, należy:
 • wyszukać kamery w sieci i ustawić odpowiednie adresy IP, za pomocą oprogramowania dedykowanego przez producenta (Sunell - IPSearch , Signal - IPCSearcher, Hikvision - SADP),
 • zalogować się do kamer i zmienić hasła (domyślne dane do logowania: Sunell, Signal - login:admin, hasło:admin, Hikvision - login: admin, hasło:12345)
 • zalogować się do rejestratora poprzez przeglądarkę internetową (rejestratory Sunell - login: admin, hasło: admin),
 • przejść do zakładki Szybkie ustawienia,
 • w zakładce Uwierzytelnienie kont kamery stworzyć użytkownika lub użytkowników, których login i hasło będą odpowiadały tym w kamerach,
 • przejść do zakładki Wyszukiwanie kamer i przeskanować sieć,
 • przejść do kolejnej zakładki, dodać odpowiednie kamery i zaakceptować wszystkie ustawienia.
Widok okna dodawania kamer przez przeglądarkę internetową
w rejestratorze Sunell SN-NVR10/02E2/008NSE K2508
Jeżeli w zakładce Uwierzytelnienie kont kamery zostanie stworzony użytkownik lub użytkownicy, których login i hasło będą odpowiadały tym w kamerach, wówczas po ich dodaniu nastąpi automatyczne połączenie. W przeciwnym wypadku przy każdej z kamer konieczne będzie wpisanie danych autoryzacyjnych.

System HD-TVI - przesył wielu sygnałów przez pojedynczy przewód.

Kamery i rejestratory Hikvision TURBO HD są nowością na rynku. Jako medium transmisyjne wykorzystują przewód koncentryczny 75 Ω. Pomimo tego, iż przesyłany sygnał HD-TVI jest analogowy, posiadają możliwość transmisji danych różnego typu, wykorzystując wspólny, pojedynczy przewód. System ten pozwala przesłać sygnał:
 • wizyjny w jakości HD
 • audio z kamery
 • dane do sterowania kamerami obrotowymi
 • dane do sterowania menu OSD kamery
System HD-TVI pozwala na przesyłanie różnych sygnałów przez jeden przewód
Integracja tak wielu różnych sygnałów znacznie ułatwia proces instalacji - zmniejszeniu ulega wymagana ilość przewodów, złączy, łatwiejszy jest sam proces konfiguracji, która w zasadzie jest automatyczna. Do pracy nie potrzeba ustawiać żadnych adresów, szybkości połączeń, itp. Opcjonalnie przy użyciu rejestratora można zarządzać ustawieniami kamery. Pod względem możliwości przesyłu różnych, najczęściej stosowanych w monitoringu sygnałów, systemy HD-TVI dorównują systemom IP.

Nowości produktowe:

Transformator AC/AC AWT8172430 Pulsar
Transformator AC/AC AWT8172430 Pulsar M18311 o mocy 80 VA przeznaczony jest do zasilania urządzeń wymagających napięcia przemiennego AC: 17 V, 24 V lub 30 V. Wyposażony jest w dwa rodzaje zabezpieczenia: bezpiecznik topikowy w obwodzie zasilania (230 V/AC) oraz bezpiecznik termiczny 130 °C (niepowracalny).


VD-1 Czujka wibracyjna z czujką magnetyczną SATEL
Czujka wibracyjna z czujką magnetyczną VD-1 SATEL G3458 przeznaczona jest do do pracy w systemach sygnalizacji włamania i napadu. Posiada w swojej konstrukcji dwa niezależne detektory: wibracyjny oraz magnetyczny, dzięki czemu doskonale chroni okno lub drzwi przed wszelkimi próbami włamania. Czujka wyposażona jest w zabezpieczenie antysabotażowe oraz wyjście przekaźnikowe typu NC, dzięki czemu może współpracować z każdą centralą alarmową. Wyróżnia ją mały pobór prądu.
Patchcord UTP 1 m kat.6 niebieski
Patchcord UTP 1 m kategorii 6 niebieski J21111 z wtykiem RJ-45 znajduje zastosowanie do podłączania komputerów i innych urządzeń do sieci LAN.


Warto przeczytać

Zdalne zasilanie multiswitchy serii MV w instalacjach SMATV. Przesyłanie napięcia przewodem koncentrycznym podlega ograniczeniom wynikającym z rezystancji przewodu. Spadek napięcia na elemencie o danej rezystancji jest wprost proporcjonalny do natężenia przepływającego przezeń prądu. Dla przewodu TRISET-113 E1015 rezystancja ta wynosi około 30 Ω/km. Wzmacniacze SA-51 R70501 oraz SA-901 R70901 pozwalają wystawić na liniach sygnałowych H (18 V) prąd o maksymalnym natężeniu 2 A...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przepływ prądu w liniach sygnałowych H toru telewizji satelitarnej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Inteligentny budynek - cały dom w zasięgu ręki