Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2015 (16.03.2015)

Roboty w służbie człowiekowi, czyli jak to robi Amazon.

Amazon - światowy gigant rynku e-commerce, który w 2012 r. wchłonął spółkę Kiva System, wprowadził do swoich magazynów w Stanach Zjednoczonych armię 15 tysięcy robotów, które zrewolucjonizują proces segregowania, pakowania i wysyłania przesyłek. Małe, zwinne maszyny przemieszczają się po magazynach z ogromną precyzją przenosząc całe regały pełne produktów. Roboty są jednym z elementów kompleksowego oprogramowania oraz sprzętu, który ułatwia zbieranie i pakowanie w magazynach zawierających miliony przedmiotów. Jednostka napędowa Kiva ma prawie 30,5 cm wysokości i waży około 350 kg. Może podnieść i przewieść 700 kg.
Prezentacja robotów Kiva
Na podstawie zamówienia oprogramowanie Kiva określa, jakie towary potrzebuje każdy pakowacz na stacji pakowania oraz w jakiej kolejności należy je dostarczyć. Wysyła informację do robotów w całym magazynie i rozkazuje dostarczenie specjalnych regałów zawierających żądane towary. Roboty poruszają się po magazynie po specjalnie oznaczonych trasach i ustawiają się pod odpowiednim regałem, jednocześnie znacząc swoją drogę. Robot podnosi wskazany regał, podstawia go do wskazanej osoby, a następnie, po zdjęciu przesyłki, odtransportowuje go na swoje miejsce i pędzi do kolejnego regału powtarzając cały proces. Setki robotów, niczym pracowite mrówki, transportują regały po całym magazynie w tym samym czasie, usprawniając proces pakowania. Jednostki Kiva przemieszczają się z ogromną precyzją, w niedużych odległościach od siebie. Obracają regały o 360 stopni w jednym miejscu i przemieszczają się pod nimi, pozwalając ulepszyć organizację przesyłek oraz zaoszczędzić miejsce w całym magazynie. Amazon zapewnia, że cały system nie ma na celu ograniczyć liczbę pracowników, lecz jedynie ułatwić im pracę i przyśpieszyć proces pakowania.
Gigant handlu internetowego jest również w fazie testowania kolejnej innowacji - dostarczania przesyłek z wykorzystaniem dronów. W sieci można znaleźć nagranie wideo, w którym na zjeżdżającą z linii pakowalniczej przesyłkę czeka dron, który przenosi ją pod wskazany adres. Trudno uwierzyć w to, co można zaobserwować na nagraniu wideo, jednak wszystko wskazuje na to, że już niedługo taki sposób dostarczania przesyłek może zrewolucjonizować rynek logistyczny.

Telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2 w małym hotelu.

Właściciele pensjonatów i małych hoteli chcąc zwiększyć atrakcyjność swojej oferty dodają kilka kanałów satelitarnych do standarowego pakietu programów telewizji naziemnej DVB-T. Ekonomicznym rozwiązaniem dla małych budynków jest wykonanie instalacji w oparciu o zwykłe tunery satelitarne oraz cyfrowe modulatory, których liczba równa się liczbie dystrybuowanych programów satelitarnych.
Nie jest to rozwiązanie profesjonalne, jednak ze względu na cenę i łatwość obsługi jest preferowane przez sporą grupę zainteresowanych. Do niewątpliwych zalet takiej instalacji zaliczyć można jej cenę oraz elastyczność. Nie stanowi żadnego problemu dołożenie kolejnego tunera w celu dystrybucji programu lub zmiana pakietu nadawanych kanałów w zależności od preferencji gości.
Konwerter satelitarny QUAD TRIAX TQD 006 LNBPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitWzmacniacz budynkowy HA-126 TerraRozgałęźnik TV czterodrożny R-4 SignalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4 (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) SignalModulator Signal-400 HDMI - COFDM (DVB-T)Antena satelitarna TRIAX 100 TD stalowa [ciemno-szara]
Bardzo ważny jest wybór tunerów, które będą pracować non stop. Kluczowe jest także takie ich usytuowanie, aby zagwarantować poprawną wentylację, jej brak powoduje częste zawieszania tunerów i awarie. Popularnym, wykorzystywanym w takich konfiguracjach tunerem jest Ariva S300 DVB-S/S2 A99372 z uniwersalnym czytnikiem kart. Kolejnym, istotnym elementem instalacji jest wysokiej jakości modulator cyfrowy. Firma DIPOL poleca do tego celu urządzenia marki Signal-400 R86700 o poziomie wyjściowym przekraczającym 100 dBμV. Wysoki poziom sygnału na wyjściu modulatorów skompensuje straty na elementach pasywnych. Aby poziom wszystkich kanałów telewizji naziemnej na gniazdach końcowych był wystarczający, należy zastosować wzmacniacz budynkowy, np. Terra HA-126 R82303.

Sieć Wifi 802.11n w biurze.

Brak dostępu do Internetu znacznie obniża funkcjonalność budynków i pomieszczeń. Przewodową sieć LAN można wykonać przy okazji większego remontu, bądź budowy obiektu. Nie sposób jednak w 100% przewidzieć, jak użytkownik rozmieści swój sprzęt komputerowy. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie poniżej przedstawiono przykład rozbudowanej bezprzewodowej sieci biurowej.
Sieć WiFi w biurze
  • Urządzenie nr 1 - mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
    • N3252 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR740N z wbudowanym routerem, 150 Mb/s 802.11n,
    • N3254 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR741N z wbudowanym routerem, 150 Mb/s 802.11n,
    • N2958 Router 3G TP-LINK TL-MR3220 802.11n 150 Mb/s UMTS/HSPA,
    • N2957 Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300 Mb/s UMTS/HSPA,
    • N3250 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR841ND 802.11n 300 Mb/s z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem,
    • N3253 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR1043ND 802.11n 300 Mb/s z routerem, Gigabitowym switchem, USB,
    • N3260 Bezprzewodowy Router TP-LINK TL-WDR4300 802.11n (2,4 i 5 GHz).
  • Urządzenie nr 2 - odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
    • N2922 TL-WN722N Karta 802.11n TP-LINK USB TL-WN722N, 150 Mb/s,
    • N2924 TL-WN721N Karta 802.11n TP-LINK USB, 150Mb/s,
    • N3222 TL-WN725N Karta Nano TP-LINK 150Mb/s.
  • Urządzenie nr 3 - antena umożliwia wzmocnienie sygnału, przez co można podłączyć odległe urządzenia w budynku:
    • A72713 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5 dBi 2,4 GHz,
    • A72714 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2408C 8 dBi 2,4 GHz.
  • Urządzenie nr 4 - wzmacniacz sygnału (repeater) - służy do wzmocnienia sygnału sieci WiFi:
    • N2942 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA701ND 2,4 GHz, 150 Mb/s 802.11n,
    • N2944 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA901ND 2,4 GHz, 300 Mb/s 802.11n.

FTTH - metody okablowania budynków - część 2/3.

W poprzednim numerze Informatora opisana została metoda okablowania budynku, polegająca na zastosowaniu wewnętrznych kabli typu breakout. Drugi sposób okablowania polecany jest szczególnie w przypadku, gdy nie jest znana początkowa liczba urządzeń podłączonych do sieci światłowodowej.
Okablowanie bazujące na systemie tzw. mikrorurek (lub mikroduktów) polega na ułożeniu w szachtach kablowych specjalnie zaprojektowanych pakietów elastycznych rurek. Wydzielone z pakietu pojedyncze rurki doprowadzane są do gniazd abonenckich. Możliwe jest również podłączanie pojedynczych rurek poziomych do pakietów w szachcie przy pomocy specjalnych łączników. Dostępne na rynku rozwiązania oferują szereg możliwości w zakresie doboru konstrukcji zarówno pakietów, jak i pojedynczych mikrorurek abonenckich. Różnić się one mogą kształtem, wymiarami, elastycznością oraz kolorem.
Schemat ideowy instalacji bazującej na mikrorurkach
Zarówno pakiety, jak i pojedyncze mikrorurki mogą przyjmować różne kształty oraz wymiary
(źródło: ftthcouncil.eu)
Do ułożonych w budynku mikrorurek możliwe jest wprowadzenie kabli światłowodowych przy pomocy tzw. "wdmuchiwarek" (na zdjęciu - źródło: ftthcouncil.eu). Proces ten jest łatwy i szybki w realizacji. Dzięki takiemu podejściu operator nie ponosi kosztów związanych z układaniem okablowania i wykonywaniem połączeń spawanych dla gniazd abonenckich, których właściciele nie będą zainteresowani jego usługami. Włókna doprowadzane są jedynie do zainteresowanych mieszkańców.

Sterownik radiowy ROPAM - zastosowanie.

Sterownik radiowy RF-4-2K G7060 jest autonomicznym urządzeniem, które może zostać wykorzystane do sterowania systemem alarmowym, automatyką do bram, szlabanami, itp., za pomocą pilotów. Sterownik posiada w swej konstrukcji dwa wyjścia przekaźnikowe i dwa typu OC. Zakładając wykorzystanie go do sterowania jedną lub dwoma bramami wjazdowymi, do dyspozycji pozostają jeszcze 2 wyjścia typu OC, które można użyć do innych celów. Dzięki zastosowaniu modułu przekaźnikowego RM85-12V-1P G7055, mamy możliwość za pomocą pilota załączać zdalnie dowolne urządzenie elektryczne zasilane napięciem 230 V, którego obciążalność styków nie przekracza 12 A. Może to być np. oświetlenie zewnętrzne budynku. Przykładowy schemat sterowania dwoma niezależnymi lampami z wykorzystaniem modułu przekaźnikowego sterowanego z wyjść typu OC przedstawia poniższy rysunek.
Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerRF-4-2K Zestaw nadajnik odbiornik radiowy ROPAM.TR-4 Pilot radiowy 4-kanałowy ROPAMRM85-12V-1P Moduł przekaźnikowy ROPAMRM85-12V-1P Moduł przekaźnikowy ROPAM
Przykład wykorzystania sterownika radiowego i modułu przekaźnikowego
do zdalnego sterowania oświetleniem

Wybór oświetlaczy podczerwieni w systemie CCTV.

Przy wyborze odpowiedniej mocy oświetlaczy IR dla kamer należy pamiętać, że natężenie światła maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości od źródła. W praktyce oznacza to, że jeśli obiekt w odległości 1 m od źródła światła otrzymuje 64 luksy, to po odsunięciu go na 8 m natężenie światła spada do 1 luksa (8 razy większa odległość to 64 razy mniejsze natężenie).
Ilustracja zmiany natężenia światła w zależności od odległości od źródła
Do kamer ustawionych na szeroki kąt widzenia wymagany jest oświetlacz podczerwieni o szerokim kącie emisji światła, jak np. Redbeam IR40 M1640. Emituje on wiązkę światła o szerokości 600 i zasięgu 30 m. Jeśli wymagany jest większy zasięg, to zgodnie z regułą odwrotności kwadratu odległości, łącząc 4 reflektory osiągniemy 2-krotne powiększenie zasięgu świecenia przy tym samym kącie świecenia.

Nowości produktowe:

Punkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2
Zewnętrzny punkt dostępowy TP-LINK CPE510 5 GHz 802.11a/n MIMO 2x2 N2352 dzięki chpisetom Qualcomm Atheros, antenom nowego typu, wysokiej jakości materiałom, specjalnie zaprojektowanej obudowie oraz zasilaniu PoE może pracować przy temperaturach -30...+70℃ i utrzymać łączność na duże odległości. Zastosowany w nim centralny system zarządzania idealnie sprawdza się w połączeniach WiFi punkt-punkt oraz punkt-wielopunkt. Profesjonalne osiągi połączone z łatwością użytkowania sprawiają, że CPE510 jest świetnym wyborem zarówno dla klientów biznesowych, jak i do zastosowań domowych.
Przepust kablowy do obudów zewnętrznych 6 otworów
Przepust kablowy do obudów zewnętrznych 6 otworów R90610B umożliwia wprowadzenie przewodów do obudowy zewnętrznej, zachowując jej hermetyczność.

Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C5T-VFIT3 (720p, 2.8-12 mm, 0.001 lx, IR do 50m) TURBO HD
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56C5T-VFIT3 M7512 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 720p. Dzięki czułości wynoszącej 0,001 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 50 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu.

Aktualności

2 marca 2015 - DIPOL Kielce w nowym lokalu. Od poniedziałku, 2 marca 2015 DIPOL, Oddział w Kielcach zaprasza do nowego lokalu przy ul. Karola Olszewskiego 4, usytuowanego w strefie Kieleckiego Parku Technologicznego. Dogodniejsza lokalizacja oraz miejsca parkingowe przy lokalu powinny ułatwić zakupy naszym Klientom. Z okazji otwarcia nowego lokalu przygotowaliśmy upominki dla odwiedzających nas Klientów. Zapraszamy i życzymy korzystnych zakupów.

Warto przeczytać

Światłowodowa instalacja zbiorcza TV/SAT. Zbiorcze instalacje optyczne pozwalają na odbiór i dystrybucję cyfrowych sygnałów naziemnych DVB-T, radiowych DAB oraz satelitarnych SAT przy zastosowaniu techniki światłowodowej. Zdecydowaną zaletą instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na większe odległości, niż w przypadku, gdy sygnał dystrybuowany jest niż przy pomocy kabli koncentrycznych. Światłowodowa instalacja zbiorcza jest łatwiejsza w wykonaniu - zamiast typowej pięciokablowej magistrali multiswitchowej umieszczony zostaje jeden kabel światłowodowy...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji telewizyjnej z częścią światłowodową
Full HD 1080p w monitoringu analogowym