Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2015 (09.03.2015)

Algorytm od Google sam uczy się grać.

Pracownicy firmy Google stworzyli algorytm, którego podstawową cechą jest zdolność wykonywania określonych zadań na podstawie przeprowadzonych wcześniej, podobnych operacji. Jak dotąd działanie algorytmu zostało sprawdzone na prostych grach, znanych z konsoli Atari. Specjalnie napisane oprogramowanie z zaimplementowanym, samouczącym się algorytmem osiągnęło bardzo dobre efekty w takich grach, jak: Pinball, czy Boxing, zostawiając w tyle „prawdziwych” graczy. Google twierdzi, że to tylko przedsmak tego, co w przyszłości samodzielnie będą robić urządzenia bazujące na tym algorytmie.
Działanie algorytmu Google skonfrontowane zostało z wynikami osiąganymi przez najlepszych graczy w 49 grach. W 22 z nich program okazał się lepszy od człowieka, osiągając nawet blisko 25 razy lepsze rezultaty. W części z nich algorytm zawiódł zupełnie, nie potrafiąc zdobyć nawet pojedynczego punktu.
Po dopracowaniu skryptu tak, aby bez problemu radził sobie z prostymi grami Atari, zespół przejdzie do bardziej skomplikowanych gier 3D. Wg jego autorów może to potrwać nawet 5 lat. Jednym z głównych celów jest opracowanie sposobu samouczenia się jazdy samochodem w grach wyścigowych, co z kolei prowadzić ma do przeniesienia algorytmu na prawdziwe autonomiczne samochody.
Stworzony przez Google autonomiczny samochód pokonał już setki tysięcy kilometrów. Porusza się on jednak po wczytanych do pamięci komputera drogach. Samochód już przed jazdą wie, na przykład, jaka będzie wysokość krawężnika w konkretnym punkcie trasy. Przygotowanie map oraz ich aktualizacja niosą za sobą ogromne koszty. Sztuczna inteligencja, której zalążkiem może być opracowany algorytm, będzie w stanie poprowadzić samochód po zupełnie nowej i nieznanej trasie. Czy wizja Google się sprawdzi? Zapewne tak. Czy sztuczna inteligencja wykorzystana zostanie tylko do prowadzenia pojazdów? Z pewnością nie.

Zbiorcza instalacja antenowa w bloku wielorodzinnym.

Jedna z krakowskich spółdzielni mieszkaniowych zdecydowała się na modernizację zbiorczej instalacji antenowej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i radia FM. Czteropiętrowy budynek składa się z czterech klatek, a na każdej kondygnacji znajdują się cztery mieszkania.
Głównym zadaniem, przed jakim stanął wykonawca, było doprowadzenie przy pomocy jednego zestawu antenowego: cyfrowego sygnału DVB-T, radiowego FM, a także obrazu z dwóch kamer monitoringu CCTV w standardzie cyfrowym do 64 gniazd abonenckich.
Gniazdo końcowe Signal RTVAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitModulator DVB-T dwukanałowy mdx420 TERRAWielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 TerraCyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRAOdgałęźnik TV Signal O-4-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-20 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-20 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalOdgałęźnik TV Signal O-4-20 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-20 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-14 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)Odgałęźnik TV Signal O-4-18 dB (5-1000 MHz)
Schemat zbiorczej instalacji RTV z monitoringiem CCTV w czteroklatkowym budynku.
Skrajne klatki znajdują się w większej odległości, stąd inny dobór odgałęźników.
W skład zestawu wzmacniającego weszły: cyfrowy modulator DVB-T mdx 420 R82518, zestaw wzmacniaczy kanałowych at420 R82510 oraz wzmacniacz szerokopasmowy ma400 R82520. Zestaw dwóch modułów at420 R82510 TERRA umożliwia selektywne wzmocnienie oraz wyrównanie 4 multipleksów cyfrowych (w zamian można również wykorzystać jedną wkładkę wzmacniacza kanałowego at440 R82511). Cyfrowy modulator mdx 420 R82518 pozwala na wprowadzenie do instalacji RTV obrazu z 2 kamer CCTV, natomiast wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 R82520 jest zaprojektowany z myślą o wzmocnieniu pasma UHF oraz wzmocnieniu i wprowadzeniu do instalacji sygnałów z pasm FM, VHF.
Sygnał dystrybuowany jest w instalacji zbudowanej w topologii rozgałęźno-odgałęźnej. Na każdej z kondygnacji przewidziano montaż odgałęźnika 4-wyjściowego, do którego podłączono bezpośrednio gniazda abonenckie R694130 Signal. W instalacji wykorzystany został przewód RG-6 DIPOLNET E1230.

Wprowadzanie przewodów do skrzynek zewnętrznych.

Obudowy metalowe o stopniu ochrony IP65 doskonale nadają się do zabezpieczenia urządzeń instalowanych w miejscach narażonych na działanie kurzu, wilgoci, czy wody. Częstym problem pojawiającym się przy realizacji tego typu instalacji jest odpowiednie wprowadzenie przewodów do obudowy.
W większości przypadków instalator zmuszony jest samodzielnie wywiercić otwory w obudowie, a następnie dobrać do nich dławiki o odpowiednim rozmiarze. Zdecydowanie prostszym, aczkolwiek równie skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystanie dedykowanych do danej obudowy gotowych przepustów kablowych. Metoda jest polecana zwłaszcza wtedy, gdy do czynienia mamy z podłączeniem większej liczby kabli.
W celu zwiększeniu funkcjonalności dostępnych w ofercie firmy DIPOL obudów zewnętrznych, w sprzedaży pojawiły się dedykowane do nich przepusty kablowe o różnej ilości otworów.
Przepusty kablowe do obudów zewnętrznych:
Przepust kablowy do obudów zewnętrznych 34 otwory
Przepust kablowy do obudów zewnętrznych 6 otworów
Przepust kablowy do obudów zewnętrznych 25 otworów
34 otwory
R90610A
6 otworów
R90610B
25 otworów
R90610C
Obudowa zewnętrzna IP65 400x300x200 mm R90606 z przepustem kablowym R90610C

FTTH - metody okablowania budynków - część 1/3.

Przystępując do projektu instalacji światłowodowej dla konkretnego budynku, osoba projektująca musi wziąć pod uwagę kilka kwestii, które rzutować będą zarówno na wybór przewodów, jak i techniki okablowania:
  • rodzaj obiektu - biurowiec, blok mieszkalny, itd.,
  • topologię z uwzględnieniem rozkładu szachtów kablowych,
  • przeznaczenie instalacji - czy znana jest technologia, w jakiej świadczona będzie usługa wykorzystująca medium światłowodowe,
  • ilość aktywnych przyłączy po realizacji instalacji - czy wykorzystywana będzie cała instalacja, czy tylko jej część, a w miarę upływu czasu do usług dołączani będą kolejni użytkownicy.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, możliwy jest wybór właściwej dla danego przypadku techniki okablowania. Wśród najpopularniejszych rozwiązań, wyróżnić można trzy główne metody:
    1 - okablowanie przy pomocy wewnętrznych kabli typu "breakout" oraz kabli abonenckich,
    2 - okablowanie bazujące na tzw. mikrorurkach,
    3 - okablowanie bazujące na kablu łatwego dostępu.
Metoda bazująca na dystrybucyjnych kablach typu breakout przypomina nieco tę znaną z instalacji telewizyjnych. Kable dystrybucyjne prowadzone są na poszczególne kondygnacje, na których następuje "rozdzielenie" sygnału do gniazd końcowych. W przypadku instalacji światłowodowej, wielowłóknowe kable dystrybucyjne, mające swój początek w umieszczonej na dole przełącznicy, prowadzone są na wszystkie lub wybrane piętra. Ilość włókien w każdym z kabli odpowiadać powinna liczbie gniazd końcowych. Przewody te, na piętrach wprowadzane są do przełącznic piętrowych, a ich włókna spawane z włóknami kabli abonenckich, prowadzonych do gniazd. Zaleca się, aby kable abonenckie wyposażone były we włókna o zmniejszonym promieniu gięcia.
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-16P-3 (IP65, max 24 spawy, 18 adapterów typu SC simplex, uszczelnienie, wzmocnienie)Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-48B (max 48 spawów, 48 adapterów typu SC simplex, 2 tacki, klucz, metalowa konstrukcja)
Okablowanie FTTH metodą kabli wewnętrznych typu breakout
Te metoda okablowania jest metodą najbardziej uniwersalną i znajdzie zastosowanie w niemal każdym obiekcie, niezależnie od jego topologii, czy przeznaczenia. Należy tu zwrócić uwagę na fakt, iż jako jedyna z 3 metod narzuca realizację całej instalacji na etapie kablowania obiektu, niezależnie od tego, w jakim stopniu zostanie ona wykorzystana. Nie bez znaczenia jest również konieczność rezerwacji odpowiedniej ilości miejsca na poszczególnych kondygnacjach. w celu montażu przełącznic piętrowych.
Kolejna część artykułu za tydzień.

Zamieszczenie obrazu z kamery IP na stronie internetowej.

Aby odtwarzać obraz z kamery IP na stronie internetowej należy w kodzie źródłowej strony umieścić odpowiedni skrypt lub stworzyć nową stronę. Należy również zainstalować wtyczkę VLC, umożliwiającą odtworzenie strumienia RTSP. W tym celu trzeba pobrać z internetu wtyczkę przeznaczoną dla danego systemu operacyjnego i w opcjach instalacji zaznaczyć web plugins. Instalacji należy dokonać przy zamkniętym oknie przeglądarki. Aby stworzyć nową stronę internetową z odpowiednim skryptem należy.
  • utworzyć nowy dokument tekstowy,
  • wkleić następujący skrypt:
  • następnie kliknąć opcję Plik-> Zapisz jako> Wpisać nazwę pliku z rozszerzeniem .html (np. moja_strona.html)
Jako ścieżkę dostępu należy wpisać link do strumienia RTSP kamery, natomiast jako wysokość i szerokość odpowiednie wymiary okna. Kod może zostać dodany do istniejącej strony internetowej i edytowany w zależności od potrzeb. W przypadku kamery Signal ścieżka dostępu do strumienia RTSP wygląda następująco:

rtsp://adres IP:554/0/ 1 lub 2 (1- pierwszy strumień, 2 - drugi strumień)

Obsługa błędów i wyjątków w rejestratorach Hikvision.

Rejestratory Hikvision posiadają możliwość autodiagnozy i powiadomienia operatora o zaistniałych problemach związanych z działaniem systemu monitoringu. Oprogramowanie diagnozuje sytuacje alarmowe oraz uruchamia działania powiązane z danym problemem.
System operacyjny diagnozuje następujące sytuacje:
  • przepełnienie dysku,
  • błąd zapisu na dysku, dysk niesformatowany itp.,
  • brak komunikacji z siecią LAN np. przez odłączony przewód,
  • zduplikowany adres IP,
  • nieprawidłowy login lub hasło,
  • niepoprawny sygnał wideo z kamer (tylko w przypadku rejestratorów analogowych),
  • błąd nagrywania/przechwytywania obrazu.
Okno konfiguracyjne obsługi błędów i wyjątków rejestratorów Hikvision
W przypadku wykrycia zdarzenia alarmowego możliwe jest uruchomienie akcji alarmowych, takich jak:
  • powiadomienie dźwiękowe emitowane przez rejestrator,
  • wysłanie powiadomienia do centrum monitoringu - serwera z oprogramowaniem IVMS - 4200,
  • wysłanie wiadomości e-mail do jednego z wcześniej zdefiniowanych odbiorców.

Drukarka 3D z monitoringiem w obudowie Signal.

W czasie V edycji "Dni Druku 3D" w Kielcach w dniach 11-12 marca 2015 r. DIPOL zaprezentuje drukarkę 3D wmontowaną w szafę wiszącą Rack 12U Signal R912022. Szafa została specjalnie ocieplona i uszczelniona, aby zapewnić druk w podwyższonej temperaturze. Do podglądu i rejestracji przebiegu procesu drukowania zastosowano kamerę v-cam 430 M10754 oraz rejestrator HIKVISION DS-7104HWI-SH M71042... więcej
Drukarka 3D z monitoringiem w obudowie Signal

Nowości produktowe:

Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7184-A (2 MPix, 4.7-94.0 mm, Zoom optyczny: x20, IR do 100m)
Kamera IP obrotowa Hikvision DS-2DE7184-A K1793 została wyposażona w dobrej klasy przetwornik, pozwalający uzyskać obraz w rozdzielczości 2 MPix (1920x1080) przy prędkości odświeżania 25 kl./s. Generuje dwa niezależne strumienie (główny i dodatkowy) w kompresji H.264 lub MJPEG. Kamera pracuje w trybie dzień/noc, co pozwala na prawidłowe odwzorowanie kolorów w przypadku dobrego oświetlenia (dzień) oraz maksymalne wykorzystanie czułości kamery w warunkach słabego oświetlenia (noc). Wyposażona jest w wejście audio, umożliwiające podpięcie zewnętrznego mikrofonu, oraz wyjście audio do którego można podłączyć głośnik z wbudowanym wzmacniaczem.
Obejma murowa regulowana OMP-50R45-70
Obejma murowa OMP-50R45-70 E8535 przeznaczona jest do mocowania masztów antenowych do muru w odległości 43 do 70 cm. W komplecie znajdują się dwa elementy.

Rejestrator sieciowy Sunell SN-NVR10/02E2/008NSE (8 kanałów, 36Mb/s, 2xSATA, VGA, HDMI)
Rejestrator sieciowy Sunell SN-NVR10/02E2/008NSE K2508 jest nowoczesnym rejestratorem IP służącym do zapisu obrazu z 8 kamer IP, z prędkością do 25 kl./s z zachowaniem maksymalnego pasma nagrywania 36 Mb/s. Dzięki złączom VGA oraz HDMI, urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Urządzenie zbudowane jest w oparciu o system operacyjny Linux wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows.

Warto przeczytać

Zakończenie budynkowych instalacji teletechnicznych w mieszkaniu. Niezależnie od obowiązujących w danym kraju przepisów, zakończenie instalacji teletechnicznych w zlokalizowanej w pobliżu drzwi wejściowych skrzynce jest dobrą praktyką. Uniwersalność skrzynek pozwala na ich wykorzystanie niezależnie od ilości i rodzaju instalacji w budynku oraz zastosowanego w nim okablowania...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykład realizacji zakończenia okablowania różnego typu w skrzynce OMT-35 R96025
Złącza Master - mistrzowski zestaw