Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2015 (02.03.2015)

Znowu to światło... 0,2 Tb/s!

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie poinformowali o osiągnięciu rekordowej prędkości w bezprzewodowej transmisji danych wykorzystującej światło. Udało się im zestawić dwukierunkowe połączenie ze źródłem światła oddalonym o 3 m. Prędkość transmisji wyniosła odpowiednio 224 Gb/s (6 x 37,4 Gb/s) dla wiązki światła o szerokości 60o oraz 112 Gb/s (3 x 37,4 Gb/s)  dla wiązki światła o szerokości 36o.
Naukowcy twierdzą, że ich badania pozwolą na opracowanie alternatywnego dla WiFi standardu. Przypomnijmy, iż w swojej najnowszej wersji - 802.11ac - WiFi oferuje przepustowości na poziomie 6 - 10 Gbit/s.
Koncepcyjny schemat działania systemu LiFi (Light Fidelity)
- przysyłanie danych przez widzialny strumień świetlny
(żródło: purelifi.com)
Do transmisji sygnału użyto światła w zakresie podczerwieni (ok 1550 nm), którego natężenie zmienia się z dużą częstotliwością. W założeniu, system składać się ma z dwóch urządzeń nadawczo-odbiorczych - jednego będącego punktem przyłącza do sieci zewnętrznej, instalowanego np. na suficie oraz drugiego, instalowanego przy komputerze - które (jak na razie) musi być nieruchome w momencie transmisji. Urządzenia generują i odbierają strumień świetlny podobny do tego z projektorów LCD. Szerokość wiązki światła decyduje o tym, ile fal świetlnych o różnych długościach może być przesyłanych. Im wiązka światła jest szersza, tym więcej fal świetlnych jest przesyłanych i większa jest sumaryczna prędkość przesyłu danych.
Technika przesyłu sygnału przy użyciu światła - Li-Fi (Light Fidelity) - została po raz pierwszy zaprezentowana w 2011 roku przez profesora Haralda Haasa z uniwersytetu w Edynburgu. Wykorzystując jedną diodę udało mu się uzyskać przepustowość 10 Mb/s, co pozwoliło na płynne przesyłanie filmu w jakości HD. Również w tym roku, naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Heinrich Hertz Institute udowodnili, że stosując zbliżone techniki transmisji możliwe jest osiągnięcie przepustowości 3 Gbit/s, natomiast zespół pracowników uniwersytetów: Oxford, Cambridge, Edynburg, St. Andrews oraz Strathclyde osiągnął pułap aż 10 Gbit/s. Li-Fi ma pozwolić na stworzenie mobilnych i szybkich sieci telekomunikacyjnych o właściwościach zbliżonych do tych, znanych z Wi-Fi. Może być wykorzystane w miejscach, gdzie nie można używać fal radiowych jako nośnika informacji, np. w salach operacyjnych, samolotach czy fabrykach. W poprzednim numerze Informatora pisaliśmy o opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu w Dartmouth "inteligentnych przestrzeniach", dzięki którym korzystanie ze "świetlnych sieci" ma być wygodne, a ich projektowanie bezproblemowe.

Instalacja multiswitchowa na jednym z krakowskich osiedli.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na realizację zbiorczych instalacji telewizyjnych bazujących na multiswitchach. Przy wyborze odpowiedniego systemu kierować się należy zarówno tabelarycznymi danymi przedstawiającymi parametry techniczne urządzeń, jak i przede wszystkim tym, co oprócz samych urządzeń oferuje system. Mowa tu m.in. o wspomaganiu etapu projektowego (wsparcie merytoryczne od strony producenta), wykonawczego (przemyślane rozwiązania technologiczne), czy eksploatacyjnego (niezawodność, wydłużony okres gwarancji).
Firma GKJ SYSTEM wykonała na jednym z krakowskich osiedli instalację telewizyjną umożliwiającą odbiór sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej (Hotbird 13°E), cyfrowego sygnału naziemnej telewizji DVB-T oraz sygnału radiowego FM przy pomocy jednego zestawu antenowego. Przed przystąpieniem do realizacji wykonano projekt przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet.
Schemat instalacji multiswitchowej dla budynku czteroklatkowego o topologii magistralnej wykonany przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet
Przy pomocy kabla koncentrycznego poprowadzono 5-kablową magistralę, w której umieszczono szerokopasmowy wzmacniacz magistrali multiswitchowej SA-51 TERRA R70501 oraz programowany cyfrowo wzmacniacz WWK-951 R89861. Wzmacniacz ten dla wejść UHF1-UHF2 posiada 5 niezależnych filtrów/torów kanałowych, umożliwiając odbiór tych sygnałów, wyrównanie ich poziomów oraz wzmocnienie. W obrębie każdej z klatek zamontowano skrzynki RTV wyposażone w odpowiednie multiswitche MV-516 R70716, MV-524 R70724 oraz MV-532 R70732. Do podziału 5-kablowej magistrali wykorzystano rozgałęźniki SD-504 R70515 oraz SDQ-508 R70520. Profesjonalizmu całej instalacji dopełniają samokompresyjne złącza Cabelcon E80410 zapewniające trwałość połączenia oraz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe Signal R48602 zamontowane na wejściu pierwszego elementu aktywnego instalacji.

Funkcjonalne zakończenie instalacji - szafy RACK.

W codziennej praktyce instalacyjnej coraz częściej stosowane są szafy typu RACK - 19", które jeszcze do niedawna wykorzystywane były raczej w profesjonalnych systemach telekomunikacyjnych oraz serwerowniach.
Estetyczne i funkcjonalne szafy RACK przeznaczone są do montażu urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość instalowanych w nich urządzeń. Pojemność szaf związana jest z ich wysokością i jest określana za pomocą liczby jednostek "U".
Wymiary standardowej listwy pionowej w szafie typu RACK
(źrodło: Wikipedia)
Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do instalacji stacji czołowych, switchy, komputerów, urządzeń optycznych. W szafie można także umieścić urządzenia nie pasujące do standardu 19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. W tym celu najlepiej dokupić jedną z dostępnych w ofercie półek.
W małych instalacjach najczęściej wykorzystywane są wiszące szafy RACK.
Szafa Rack 19' 6U 600mm wisząca SIGNAL
Szafa Rack 19' 6U 600mm wisząca SIGNAL R912017

Światłowód wewnętrzny, czy uniwersalny?

Częstym problemem instalatorów z małym doświadczeniem w dziedzinie techniki światłowodowej jest dobór odpowiedniego kabla światłowodowego do rodzaju instalacji. Najczęściej wybieranymi kablami są ośmiowłóknowe przewody jedno- lub wielomodowe.
Kabel uniwersalny (L) oraz dystrybucyjny (P)
1. Włókno światłowodowe
2. Żel wypełniający tubę
3. Tuba centralna
4. Włókna aramidowe
5. Powłoka LSZH
Kabel światłowodowy uniwersalny Ultimode może być stosowany zarówno przy połączeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Włókna umieszczone są w tubie centralnej wypełnionej żelem. Żel ten stanowi warstwę ochronną dla włókien światłowodowych, amortyzując ich przemieszczanie się przy ruchach kabla oraz zabezpieczając je przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.
Kabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-12MM-A (12 włókien OM2)
Kabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-12MM-A (12 włókien OM2) L73012
Ze względu na małe wymiary oraz elastyczność, kable tego typu idealnie nadają się do instalacji w korytach kablowych. Mogą być instalowane w nowoczesnych systemach FTTH, FTTB, jak i typowych połączeniach w serwerowniach. Kabel uniwersalny ze względu na wypełnienie żelem nie powinien być układany w pionie na długości większej niż 30 m.
Kabel światłowodowy dystrybucyjny Ultimode jest kablem typu "minibreakout", czyli wielowłóknowym kablem światłowodowym do zastosowań wewnątrz budynków. Kabel zawiera włókna umieszczone w tzw. "ścisłej tubie", co ułatwia ich wydzielenie oraz późniejszy montaż złączy lub spawów podczas instalacji. Kable dystrybucyjne Ultimode IDC są kablami bezżelowymi o przeznaczeniu wewnątrzbudynkowym, do połączeń poziomych oraz pionowych. Osobną kategorię dla kabli dystrybucyjnych stanowią płaskie kable 2J oraz 4J.
Kabel światłowodowy wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1)
Kabel światłowodowy dystrybucyjny, wewnętrzny ULTIMODE ILB-2SM-A
z ograniczonym promieniem gięcia (2 włókna G.657A1) L7102

Obsługa sieci w rejestratorze Sunell NVR.

Rejestrator sieciowy Sunell K2508 wyposażony jest w dwie karty sieciowe: LAN1 oraz LAN2. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest odseparowanie sieci zewnętrznej (LAN1) od sieci prywatnej, w której pracują kamery (LAN2). W opcjach konfiguracyjnych sieci LAN1 możliwe jest włączenie funkcji klienta DHCP lub manualne ustawienie adresu IP, maski, bramy sieciowej oraz serwerów DNS. W opcjach konfiguracyjnych sieci LAN 2 możliwe jest wyłącznie manualne ustawienie tych parametrów.
Wyposażenie rejestratora w dwie karty sieciowe pozwala na fizyczne i logiczne odseparowanie sieci kamer od dostępu z zewnątrz. Jest to również swojego rodzaju zabezpieczenie - w razie awarii interfejsu sieciowego możliwe jest przekonfigurowanie rejestratora tak, aby cały system pracował nadal bez konieczności demontażu urządzenia.
Wykorzystanie dwóch kart sieciowych w rejestratorze SUNELL.
Strumień danych z kamer odseparowano od sieci klientów NVR.

Protokół UPnP w urządzeniach Hikvision.

Kamery IP oraz rejestratory sieciowe i analogowe firmy Hikvision posiadają zaimplementowany protokół automatycznego przekierowania portów UPnP (Universal Plug-and-Play). Minimalizuje on konieczność konfiguracji urządzeń do pracy w sieci Internet.
Jeśli w sieci znajduje się router obsługujący UPnP, to podłączone do niego urządzenie automatycznie skonfiguruje przekierowanie portów. Przekierowane zostaną porty służące do połaczenia się z urządzeniem z sieci internetowej. Są to odpowiednio: port HTTP (80), RTSP (554) oraz SDK (8000).
Automatyczna konfiguracja przekierowania portów w kamerze IP Hikvision

Nowości produktowe:

Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D5T-IR (1080p, 3.6 mm, 0.01 lx, IR do 20m) TURBO HD
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D5T-IR M7558 jest przeznaczona do systemów monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu.
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D5T-IT3 (1080p, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 40m) TURBO HD
Kamera HD-TVI kompaktowa Hikvision DS-2CE16D5T-IT3 M7569 przeznaczona jest do systemów monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Posiada możliwość sterowania menu OSD kamery z rejestratora - w jego menu należy wybrać opcję sterowania PTZ, skąd można włączyć menu OSD kamery i przeprowadzić pełną konfigurację.
Uchwyt multifeed ASM-2700 do czasz LAMINAS OFC-1200P
Uchwyt ASM-2700 do czasz LAMINAS OFC-1200P A9672 przeznaczony jest do montażu na antenie Laminas OFC-1200P A9670. Umożliwia montaż drugiego konwertera na jednym wysięgniku czaszy satelitarnej.

Aktualności

2 marca 2015 - DIPOL Kielce w nowym lokalu. Od poniedziałku, 2 marca 2015 DIPOL, Oddział w Kielcach zaprasza do nowego lokalu przy ul. Karola Olszewskiego 4, usytuowanego w strefie Kieleckiego Parku Technologicznego. Dogodniejsza lokalizacja oraz miejsca parkingowe przy lokalu powinny ułatwić zakupy naszym Klientom. Z okazji otwarcia nowego lokalu przygotujemy upominki dla odwiedzających nas Klientów. Zapraszamy i życzymy korzystnych zakupów.
DIPOL prowadzi obecnie kursy szkoleniowe dla instalatorów, projektantów i nauczycieli zawodu w sesji wiosennej. Już 17 marca będzie można wziąć udział w Kielcach w szkoleniu pt.: "Systemy monitoringu IP. Sieci IP dla początkujących", a 26 marca: "System F&Home RADIO - od projektu do realizacji". Rejestracja uczestników odbywa się przez formularz na stronie. Szkolenie odbędzie się w sali wykładowej Barcelona Kieleckiego Parku Technologicznego, przy ulicy Olszewskiego 6.

Warto przeczytać

Mikro i makrozgięcia w światłowodzie Włókno światłowodowe jest z fizycznego punktu widzenia bardzo delikatnym medium transmisyjnym. Podczas instalacji światłowodów należy koniecznie stosować określone reguły, w szczególności unikać nadmiernego zaginania oraz rozciągania kabli...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Mikro- i makrozgięcia mogą mieć istotny wpływ na tłumienie sygnału w światłowodzie
Złącza Master - mistrzowski zestaw