Nr 8/2015 (23.02.2015)
Włączasz oświetlenie, a tu Internet!
Naukowcy z Uniwersytetu Dartmouth testują pierwsze "inteligentne przestrzenie" (ang. smart spaces), czyli pomieszczenia, w których możliwa będzie realizacja bezprzewodowej transmisji danych przy pomocy światła widzialnego. Choć ta technika transmisji znana jest już od wielu lat, dopiero rozwiązania wprowadzone przez amerykańskich inżynierów pozwalają na jej efektywne wykorzystanie.Jednym z głównych problemów w dziedzinie zaawansowanych technologii komunikacji światła widzialnego (VLC - ang. Visible Light Communicatoin) jest zapewnienie ciągłości medium transmisyjnego. Problem stanowi głównie cień rzucany przez poruszające się w pomieszczeniu osoby, przenoszone z miejsca na miejsce przedmioty itp. Pracownicy amerykańskiego uniwersytetu opracowali system potrafiący na bieżąco analizować zmiany natężenia światła oraz rozłożenie miejsc zacienionych w pomieszczeniu. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie ciągłej transmisji między znajdującymi się tam urządzeniami a źródłami światła, którymi w tym przypadku są lampy wyposażone w diody LED.
"Inteligentną przestrzeń" tworzą m.in. zainstalowane na suficie panele z diodami LED, wyposażone w funkcję PLC (ang. Power Line Communication), tj. możliwość transmisji danych przez sieć elektryczną. Światło emitowane przez diody wykorzystywane jest jako medium transmisyjne dla dostarczenia informacji do znajdujących się w pomieszczeniu urządzeń. Mogą to być telefony komórkowe, inteligentne zegarki lub inne urządzenie wymagające dostępu do sieci. Umieszczone w podłodze fotodiody gromadzą i przekazują do analizy informacje o zmianie natężenia światła w poszczególnych obszarach pomieszczenia.
Można zadać sobie pytanie po co to wszystko? Czym taki system jest lepszy od WLAN?
Możliwości techniki VLC w kwestii osiąganych przepływności i dystansu transmisji są zdumiewające. Tradycyjna świetlówka pozwala na transmisję danych z niewielką, wynoszącą 10 kbit/s prędkością. Diody LED z kolei umożliwiają osiągnięcie transmisji rzędu 500 Mbit/s, co znacznie poszerza spektrum wykorzystania tej techniki. W kwestii dystansu transmisji, największym na dzień dzisiejszy osiągnięciem pozostaje przesył danych z prędkością 10 Mbit/s na odległość 2 km. Takie "łącze" narzuca jednak stosowanie źródła światła wysokiej mocy oraz specjalnie zaprojektowanego układu optycznego. Możliwości tradycyjnych lamp LED w odniesieniu do zastosowań budynkowych, wydają się być wystarczające.
Możliwości techniki VLC w kwestii osiąganych przepływności i dystansu transmisji są zdumiewające. Tradycyjna świetlówka pozwala na transmisję danych z niewielką, wynoszącą 10 kbit/s prędkością. Diody LED z kolei umożliwiają osiągnięcie transmisji rzędu 500 Mbit/s, co znacznie poszerza spektrum wykorzystania tej techniki. W kwestii dystansu transmisji, największym na dzień dzisiejszy osiągnięciem pozostaje przesył danych z prędkością 10 Mbit/s na odległość 2 km. Takie "łącze" narzuca jednak stosowanie źródła światła wysokiej mocy oraz specjalnie zaprojektowanego układu optycznego. Możliwości tradycyjnych lamp LED w odniesieniu do zastosowań budynkowych, wydają się być wystarczające.
Złącza typu F w instalacjach RTV/SAT.
Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Przeważnie znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz czasami w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Występują w wersji:- nakręcanej - ich zaletą jest niska cena; jako wadę przyjąć można mniej pewne - w stosunku do innych rozwiązań - połączenie oraz dłuższy czas nakładania wtyku na przewód;
- zaciskanej stożkowo - zapewniają pewniejsze połączenie, wymagają jednak zastosowania dedykowanego narzędzia;
- kompresyjnej typu "Self-Install" - łączą w sobie pewność połączenia i brak konieczności stosowania narzędzi zaciskowych. Polecane są szczególnie klientom detalicznym oraz osobom wykonującym okazjonalnie tego typu połączenia. Prawidłowo zamontowane złącze jest praktycznie niezdejmowalne;
- kompresyjnej - najwyższej klasy złącza kompresyjne firm MASTER oraz Platinum gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach. Cechuje je niski koszt jednostkowy, do ich montażu wymagana jest zaciskarka. Dedykowane są szczególnie dla firm instalatorskich i stosowane w średnich i dużych instalacjach.
Niezależnie od wybranego rodzaju wtyku, dobrą praktyką jest stosowanie profesjonalnych narzędzi w celu odpowiedniego przygotowania przewodu przed założeniem złącza.
Ściągacz izolacji E8010 MASTER to wysokiej jakości, uniwersalne narzędzie służące do przygotowywania kabli koncentrycznych do nakładania złączy - niezbędnik każdego instalatora. Urządzenie wyposażone jest w dwa nożyki dla kabli RG-59, RG6, Triset-113, Triset Profi oraz Triset-11. Innym ostrzem można zdjąć oponę zewnętrzną ze skrętki, kolejnym z płaskiego kabla telefonicznego lub skorzystać z uniwersalnego nożyka do obcinania kabli.
Jaka antena do LTE?
Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika ze spadku cen oraz większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług. Absolutnym hitem jest tutaj technika LTE, umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych, oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych.Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Tego typu modemy wymagają zastosowania odpowiednich anten gwarantujących zachowanie możliwie wysokiej przepustowości kanału transmisyjnego.
- Anteny MIMO 2x2 - dla modemów MIMO
- Standardowe anteny LTE
Nowa jakość w CCTV - HD-TVI.
System transmisji i kodowania obrazu o nazwie HD-TVI pozwala na przysyłanie obrazu o wysokiej rozdzielczości (aktualnie do 1080p) poprzez kabel koncentryczny lub skrętkę (po zastosowaniu specjalnych transformatorów wideo). Przesyłany obraz ma postać sygnału analogowego o znacznie poszerzonym w stosunku do CVBS paśmie transmisji. Sygnał nie jest kompresowany, co czyni obraz bardziej wiernym i wyraźniejszym podczas podglądu na żywo, w stosunku do dotychczas stosowanych technik analogowych.Turbo HD to nazwa handlowa standardu HD-TVI firmy Hikvision.
Tak oznaczone produkty będą pracować z każdym urządzeniem HD-TVI.
Tak oznaczone produkty będą pracować z każdym urządzeniem HD-TVI.
Najważniejsze zalety systemu HD-TVI (Turbo HD):
- brak opóźnień,
- znacznie łatwiejsza konfiguracja systemu w porównaniu do systemów bazujących na protokole IP,
- komunikacja dwukierunkowa - sterownie OSD kamery oraz kamerami obrotowymi poprzez kabel sygnałowy bezpośrednio z rejestratora,
- duża odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, dzięki zastosowaniu synchronicznej modulacji amplitudowej QAM oraz separacji sygnałów chrominancji i luminacji,
- rejestratory hybrydowe - obsługa kamer HD-TVI, CVBS i IP,
- daleki zasięg transmisji - 300 m dla kabli typu RG59, do 500 m dla RG6.
Oferta urządzeń Turbo HD to doskonała propozycja dla osób myślących o modernizacji analogowego systemu monitoringu. Oferując podobne do systemu IP możliwości, system ten pozostaje nieco tańszym, nie wymaga wymiany okablowania oraz skomplikowanej konfiguracji.
Instalacja CCTV na krakowskim osiedlu.
Na jednym z krakowskich osiedli wspólnota mieszkaniowa zleciła firmie GKJ-SYSTEM zaprojektowanie i wykonanie instalacji CCTV IP. Po przeanalizowaniu wymogów inwestora i dostępnego budżetu, wybrano system IP oferowany przez firmę DIPOL. Wykorzystano zewnętrzne kamery kompaktowe IP Signal HDC-210P K1815 oraz wewnętrzne kamery kopułowe Signal HDV-180 K1869. System zasilany jest za pomocą zasilacza UPS. Na potrzeby monitoringu zbudowana została sieć LAN bazująca na skrętce NETSET kat. 5e E1408. Całe okablowanie doprowadzone jest do szafy RACK SIGNAL R912022. Do zasilania kamer HDC-110P wykorzystano switch PoE TP-LINK TL-SG3424P N29961. Kamery HDV-180 zostały natomiast zasilone za pomocą adaptera PoE N9207.Szafa RACK wraz z osprzętem
Osłony odgałęźne dla kabla łatwego dostępu.
Kabel łatwego dostępu jest rozwiązaniem, które w sposób szczególny ułatwia dystrybucję włókien światłowodowych w obiekcie wielokondygnacyjnym, takim jak biurowiec, czy budynek zamieszkania wielorodzinnego. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji pozwala na szybki dostęp do włókien oraz ich wyprowadzenie na długości do 30 m od pionu. Oprócz oszczędności miejsca w szachcie kablowym, zastosowanie kabla łatwego dostępu skraca zdecydowanie czas instalacji w stosunku do instalacji konwencjonalnych, tzn. bazujących na topologii gwiazdy i połączeniu osobnym światłowodem gniazda końcowego z serwerownią lub pomieszczeniem teletechnicznym.Elementami koniecznymi w instalacjach bazujących na kablu łatwego dostępu są osłony odgałęźne. Stanowią one zabezpieczenie dla odcinka kabla, w którym wycięte zostało okno w powłoce. Ochraniają one wyprowadzone włókna i utrzymują je w odpowiedniej pozycji, zabezpieczając przed zagięciem. Stanowią także element mocowania kabla do konstrukcji budynku.
Osłony odgałęźne przystosowane są do pracy z tubą abonencką VC-TUB L7211. W ofercie firmy DIPOL znajdują się dwa modele pozwalające na odgałęzienie 4 oraz 6 torów. Dostępny jest również model pozwalający na ochronę wyciętego okna kontrolnego, gdy nie wyprowadzone zostały żadne włókna.
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D5T-VFIT3 M7516 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-CVI. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,001 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 50 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry, nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D5T-IT3 M7527 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-CVI. Posiada możliwość sterowania menu OSD przy użyciu przewodu sygnałowego. Sterowanie możliwe jest przy użyciu rejestratora - w jego menu należy wybrać opcję sterowania PTZ, skąd można włączyć menu OSD kamery i przeprowadzić pełną konfigurację. | ||
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7308HGHI-SH/A M75408 jest rejestratorem hybrydowym, pozwalającym na zapis obrazu w systemie HD-TVI, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji w systemie HD-TVI to 1080p przy prędkości 12 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości: 720P / VGA / WD1 / 4CIF / CIF mogą być nagrywane z prędkością 25 kl./s. Przy korzystaniu jedynie z kanałów IP, można podłączyć do 10 kamer w rozdzielczości do 1080p. | ||
Aktualności
12 lutego 2015 - Szkolenia nabrały rozpędu. Już trzy szkolenia dla instalatorów za nami. Na każdym spotkaniu dopisuje pełna frekwencja. Na jutrzejsze szkolenie (wtorek) z FTTH w Warszawie nie ma już wolnych miejsc. Wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem oraz tematyką kursów, jakie tradycyjnie prowadzimy w wielu miastach w Polsce.
Zajęcia praktyczne z F&HOME RADIO prowadzone są w parach/trójkach.
Prowadzący wspomagają kursantów w kluczowych momentach.
Warto przeczytać
Uszkodzenia przewodów w instalacjach alarmowych. Jeżeli tylko jest to możliwe, instalację alarmową powinno wykonać się na etapie budowy przed położeniem tynków. Takie rozwiązanie zalecane jest głównie ze względów estetycznych, ale również w celu ukrycia elementów instalacji alarmowej, co wpływa na bezpieczeństwo chronionego obiektu. Z reguły montaż pozostałych elementów systemu alarmowego (takich jak np. centrala G2045, czujki G3216, manipulatory G2152) wykonywany jest po ostatecznym ukończeniu prac budowlanych wewnątrz budynku na gotowym podłożu...więcej