Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 7/2015 (16.02.2015)

Z Londynu do Nowego Jorku bez wzmacniacza.

Naukowcy z Uniwersytetu College w Londynie znaleźli sposób na zwiększenie odległości, na jaką mogą zostać przesłane dane za pomocą przewodu światłowodowego, bez stosowania wzmacniaczy oraz regeneratorów sygnału.
Zjawisko odkryte w 1875 roku przez szkockiego fizyka Johna Kerra ogranicza odległość na jaką przesłane być mogą spójne dane. Kerr zauważył (elektrooptyczny efekt Kerra), iż zmiany współczynnika załamania światła spowodowane są działaniem pola elektrycznego na różne materiały. Efekt ten powoduje zakłócenia i zmusza do stosowania stacji przekaźnikowych w światłowodowym torze transmisyjnym.
Mapa przedstawiająca rozmieszczenie podmorskich światłowodów telekomunikacyjnych
Stacje tego typu są poważną niedogodnością, stanowiącą potencjalny punkt awarii sieci. Szczególnie problem ten dotyczy transmisji międzykontynentalnej, która wykorzystuje ułożone na dnie oceanów kable światłowodowe. Dzięki zastosowaniu nowego typu odbiornika oraz zaawansowanym algorytmom przetwarzania sygnałów opracowanym przez naukowców z Londynu, możliwa będzie realizacja takich transmisji bez wykorzystania punktów regeneracji sygnału.
Poprzez wyeliminowanie interakcji pomiędzy kanałami optycznymi możliwe będzie niemal podwojenie maksymalnego dystansu bezbłędnych transmisji z 3190 km do 5890 km. Jest to największy wzrost, jaki kiedykolwiek zanotowano w architekturze systemu.

Zdalne zasilanie multiswitchy serii MV w instalacjach SMATV.

Przesyłanie napięcia przewodem koncentrycznym podlega ograniczeniom wynikającym z rezystancji przewodu. Spadek napięcia na elemencie o danej rezystancji jest wprost proporcjonalny do natężenia przepływającego przezeń prądu. Dla przewodu TRISET-113 E1015 rezystancja ta wynosi około 30 Ω/km. Wzmacniacze SA-51 R70501 oraz SA-901 R70901 pozwalają wystawić na liniach sygnałowych H (18 V) prąd o maksymalnym natężeniu 2 A.
Multiswitche serii MV-XXX zasilane mogą być napięciem w granicach 12-18 V, przy prądzie o natężeniu 90-60 mA. Wynika z tego, że z jednego wzmacniacza zasilonych może być maksymalnie 20-30 urządzeń.
Antena satelitarna TRIAX 115 TD stalowa [ciemno-szara]Konwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBWzmacniacz SA-51 Terra do multiswitchy 5-wejściowychOdgałęźnik TV/SAT SD-520 TerraMultiswitch MV-508 Terra 5-wejściowy 8-wyjściowy z regulacją wzmocnienia IFAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit
Przepływ prądu w liniach sygnałowych H toru telewizji satelitarnej
Z prawa Ohma wynika, że przy maksymalnym obciążeniu wzmacniacza (2 A) oraz rezystancji przewodu 0,032 Ω/m spadek napięcia wynosi 6 V na 100 m i jest to przybliżona, maksymalna odległość, na jaką przesłać można zasilanie (18 V - 6 V = graniczne 12 V).
W praktyce niezwykle rzadko zdarza się, aby z jednego wzmacniacza konieczne było zasilenie tak dużej liczby multiswitchy. Przykładowo dla 5 multiswitchy MV-516 R70716, pobór prądu ze wzmacniacza wynosi około 0,45 A. Dla tej wartości spadek napięcia na przewodzie E1015 wynosi około 1,44 V/100 m, co przekłada się na maksymalną odległość ok. 400 m, przy uwzględnieniu spadku napięcia na elementach pasywnych (odgałęźniki SS) wynoszącego nie więcej niż 0,1 V.

Antena + punkt dostępowy, czy urządzenie zintegrowane?

Jeszcze do niedawna popularnym sposobem odbioru Internetu drogą radiową było wykorzystanie zewnętrznej anteny WLAN i podłączanie jej do umieszczonego wewnątrz budynku routera/punktu dostępowego przy pomocy koncentrycznego przewodu o odpowiednich parametrach. Rozwiązanie to podlega jednak pewnym ograniczeniom wynikającym z tłumienia sygnału przez tego typu przewód. Dystans antena - punkt dostępowy nie powinien przekraczać kilkunastu metrów.
Obecnie, coraz częściej stosuje się urządzenia, które integrują w sobie antenę oraz urządzenie aktywne (punkt dostępowy). Do takiego urządzenia należy doprowadzić tylko znacznie łatwiejszą w ułożeniu skrętkę komputerową. Ten typ medium nie narzuca tak restrykcyjnych ograniczeń, co do długości przewodu z dachu do kolejnego urządzenia aktywnego. Dystans ten może przekraczać nawet 30 m, a jego maksymalna wartość uzależniona jest od rodzaju zasilacza PoE wykorzystywanego do zasilenia punktu dostępowego.
Poniżej przedstawiono przykładowe modele punktów dostępowych zintegrowanych z antenami. Ze względu na obsługiwane pasmo, urządzenia te podzielić możemy na pracujące w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz.
Punkt dostępowy TP-LINK TL-WA5210G
Zewnętrzny punkt dostępowy TL-WA5210G High Power 2,4 GHz. Może pracować w trybie: Access Point, WISP Client. Wraz z anteną o wysokim zysku umieszczony jest w odpornej na warunki atmosferycznej obudowie. Dzięki zyskowi anteny wynoszącemu 12 dBi, dużej mocy wyjściowej 27 dBm oraz wysokiej czułość modułu radiowego, urządzenie umożliwia tworzenie długich, wydajnych oraz stabilnych połączeniach bezprzewodowych.
TP-LINK TL-WA5210G N2350

Punkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz MikroTik 18dBi 25dBm MIMO 2x2 802.11a/n
Urządzenie zbudowane jest w oparciu o kierunkową antenę 2x2 MIMO o zysku 18 dBi ze zintegrowanym modułem radiowym o mocy 25 dBm, pracującym w standardzie 802.11n. SEXTANTG, wyposażony jest w jeden port RJ-45 Ethernet 10/100/1000 Mbps, co pozwala w pełni wykorzystać zalety techniki 2x2 MIMO. Platforma zgodna jest z protokołem MikroTik Nv2 TDMA. Pozwala to na realizację połączeń o większej przepustowości w porównaniu do standardowego protokołu 802.11n.
Punkt dostępowy SEXTANT G-5HnD 5GHz N24113

Budowa domu - jakie okablowanie pod Internet?

Ze względu na postępujący proces technologiczny, zmiany w ofercie dostawców usług, jak również pojawiające się na rynku nowinki techniczne, temat okablowania domu pozostaje ciągle aktualny. Stojąc przed zadaniem zaprojektowania okablowania pod Internet, osoba planująca instalację musi wziąć pod uwagę kilka czynników, które wpłynąć mogą na ostateczny układ przewodów. Ułożenie zbyt małej ilości przewodów lub wybór nieodpowiedniego typu kabli spowodować może znaczne ograniczenia użytkowe w przyszłości. Z drugiej jednak strony, należy uwzględnić czynnik ekonomiczny i nie planować zbyt dużej liczby przewodów, które nigdy nie zostaną wykorzystane. Jak wobec tego okablować dom przy obecnym poziomie technologii?
Wybór okablowania. Podstawowym medium transmisyjnym wykorzystywanym do budowy sieci LAN powinna być miedziana skrętka komputerowa. Wykorzystanie światłowodów do transmisji w domu z pewnością nie znajdzie uzasadnienia w ciągu najbliższych kilkunastu lat. W warunkach domowych zalecane jest wykorzystanie skrętki kategorii 5e. Ten typ przewodu umożliwia transmisję danych z prędkością do 1Gbit/s, co z pewnością okaże się wystarczające na przestrzeni kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Osoby posiadające większy budżet mogą rozważyć ułożenie skrętki kategorii 6, która umożliwia transmisję danych nawet do 10 Gbit/s. Osobną kwestią jest wybór między skrętką ekranową oraz nieekranowaną. Wydawać by się mogło, że droższy, ekranowany przewód będzie zawsze lepszym rozwiązaniem, jednak pamiętać należy o tym, że wykorzystanie ekranowanego kabla narzuca wykorzystanie ekranowanych elementów systemu: gniazd naściennych (konieczność doprowadzenia uziemienia) oraz urządzeń aktywnych (ekranowane porty). Biorąc pod uwagę cenę, dostępność i kłopotliwość montażu kabli i urządzeń ekranowanych oraz to, że w budynku mieszkalnym występujące zakłócenia elektromagnetyczne nie są znaczące, zalecane jest ułożenie skrętek nieekranowanych.
Sieć LAN w domu - schemat okablowania
Zielona linia ⇒ E1171 Przewód koncentryczny 50 Ω Tri-Lan 240
Fioletowa linia ⇒ E1410 Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny - skrętka zewnętrzna
Czerwona linia ⇒ E1408 Przewód NETSET U/UTP 5e skrętka wewnętrzna
Niebieska linia ⇒ Przewód operatora internetowego
Topologia - jak prowadzić? Optymalnym wydaje się doprowadzenie jednego przewodu do każdego pomieszczenia w domu. Umożliwi to swobodę w wyborze lokalizacji dla punktu dostępowego lub bezproblemowe podłączenie dwóch punktów dostępowych w sytuacji, w której zasięg jednego urządzenia okaże się niewystarczający. Możliwość swobodnego podłączenia komputera lub innego urządzenia do sieci przewodowej może również okazać się sprawą istotną. Pamiętać należy o tym, że część aplikacji dla stabilnego działania wymagać może połączenia kablowego. Mowa tu m.in. o strumieniowaniu filmów w wysokiej rozdzielczości, czy grach on-line. Planując okablowanie pamiętać należy o tym, że z Internetu korzysta dziś nie tylko komputer osobisty. Skrętkę komputerową doprowadzić należy koniecznie do miejsc instalacji odbiorników TV, konsoli oraz kina domowego. Warto pomyśleć również o jednym gnieździe w kuchni, łazience oraz każdym innym pomieszczeniu.
Skąd wziąć sygnał? Wykonując sieć LAN w domu, rozważyć należy potencjalne źródła dostępu do Internetu. Poprowadzenie skrętki komputerowej na najniższy poziom budynku pozwoli na łatwe podłączenie usług od lokalnego ISP, świadczącego usługi drogą tradycyjną lub po zainstalowaniu modemu kablowego - z sieci kablowej. Wyprowadzenie jednej zewnętrznej skrętki na dach pozwoli na uzyskanie dostępu do Internetu drogą radiową (montaż zintegrowanego z anteną punktu dostępowego). Warto również pomyśleć o zyskującym na popularności dostępie przez bezprzewodową sieć LTE. Wyprowadzenie na dach dwóch koncentrycznych kabli 50 Ω pozwoli na montaż zewnętrznej anteny pracującej w technice MIMO i pełne wykorzystanie możliwości szybkiego Internetu.

Funkcja intercom w rejestratorach Hikvision.

DS-7604NI-E1 K22041 jest rejestratorem IP umożliwiającym podgląd, zapis oraz odtwarzanie obrazu z 4 megapixelowych kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdej kamery. Rejestrator posiada wejście i wyjście audio, umożliwiające dwukierunkową wymianę komunikatów audio pomiędzy stanowiskami dozoru lub pomiędzy stanowiskami dozoru a kamerami posiadającymi wbudowany lub zewnętrzny mikrofon (podłączony poprzez wejście audio w kamerze). Transmisja dźwięku oraz obrazu wideo z kamer odbywa się w postaci strumienia danych, może być zatem transmitowana np. między sąsiednimi budynkami po sieci LAN lub na większe odległości, przez Internet. Stworzony w ten sposób intercom pozwala na współpracę operatorów, szybką wymianę informacji między stanowiskami dozoru oraz natychmiastową reakcję w momencie nieprzewidzianego zajścia. Aby umożliwić prawidłową komunikację, do rejestratora należy podpiąć (AUDIO OUT) zewnętrzne głośniki z wbudowanym wzmacniaczem, a do wejścia AUDIO IN zewnętrzny mikrofon. Jeżeli monitor posiada wbudowane głośniki, można zrezygnować z zewnętrznych głośników łącząc rejestrator z monitorem za pomocą przewodu HDMI lub AUDIO OUT rejestratora z AUDIO IN monitora. Drugie stanowisko dozoru również musi być wyposażone w mikrofon oraz zestaw głośnikowy. Przykładowy schemat, obrazujący komunikację pomiędzy dwoma stanowiskami, przedstawiony został poniżej.
Monitor LCD 19 AG Neovo SC-19Switch PoE ULTIPOWER 0098af 802.3af 9xFE (8xPoE)Kamera IP wandaloodporna Hikvision DS-2CD2312-I (1.3 MPix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-E1 (4 kanały, 25Mb/s, 1x SATA, VGA, HDMI)
Schemat działania intercomu w rejestratorze NVR i stacji klienckiej

Wizualizacja systemu monitoringu za pomocą E-map.

W przypadku rozległych systemów monitoringu konieczny jest dokładny opis rozmieszczenia wszystkich urządzeń. Pozwala on szybko zidentyfikować monitorowane miejsce. Oprogramowanie klienckie dołączone do rejestratorów Hikvision (iVMS-4200) umożliwia zaimportowanie planów budynków oraz map terenu w postaci plików JPEG/bmp. Na ich tle pokazywane są symbole kamer zgodnie z faktycznym usytuowaniem.
Okno podglądu E-mapy dla systemu monitoringu bazującego na rejestratorach Hikvision
Do konkretnej lokalizacji można przypisać zdarzenie alarmowe, jak np. detekcja ruchu. W wypadku wykrycia alarmu, obok ikony kamery pojawia się znak syreny alarmowej informującej operatora o zagrożeniu. Dwukrotne kliknięcie na symbolu kamery pozwala na szybki podgląd obrazu i ocenę sytuacji. W przypadku dużej liczby kamer, e-mapy pozwalają na usystematyzowanie ich rozmieszczenia i sprawdzenie, czy generowane alarmy pochodzą z jednego rejonu. Mapa pozwala na wizualizację obrazu z kamer analogowych przez rejestratory, kamer IP oraz mieszanych systemów hybrydowych.

Nowości produktowe:

Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kompresyjnych BNC, F, IEC, RCA
Zaciskacz uniwersalny MASTER do złączy kompresyjnych E80075 przeznaczony jest do złączy F, BNC, RCA, IEC. Jest narzędziem o dużej trwałości, wykonanym z najwyższej jakości materiałów. Cechują je kompaktowe wymiary oraz łatwość obsługi.

Wzmacniacz budynkowy HS-200 Terra
Wzmacniacz budynkowy HS-200 TERRA R82309 przeznaczony jest do wzmacniania sygnałów z pasma VHF (47-422 MHz) oraz UHF (470-862 MHz). Charakteryzuje się dużym wzmocnieniem 43-49 dB w paśmie VHF oraz 49-56 dB w paśmie UHF. Poziom sygnału wyjściowego wynosi: 118 dBμV (pasmo VHF) / 121 dBμV (pasmo UHF) . Wzmacniacz HS-200 R82309 z powodzeniem stosować można zarówno w instalacjach budynkowych, jak i w dużych instalacjach zbiorczych.
Czujnik czadu i dymu 10SCO KIDDE
Czujnik czadu i dymu 10SCO KIDDE G9995 przeznaczony jest do ochrony pomieszczeń przed zagrożeniami w postaci tlenku węgla i dymu. Wyposażony jest w dwa niezależne sensory, które doskonale spełniają swoją rolę. Czujnik dymu wykrywa produkty uboczne powstające podczas procesu spalania, a czujnik tlenku monitoruje pomieszczenie pod kątem pojawienia się niebezpiecznego gazu CO. W przypadku wystąpienia zagrożenia, informacja o nim przekazywana jest w postaci sygnalizacji optycznej (czerwona dioda LED) i akustycznej (85 dB) oraz emitowane jest powiadomienie głosowe w języku angielskim informujące o rodzaju wykrytego zagrożenia. Urządzenie posiada 10-letnią gwarancję, konieczna jest jedynie okresowa wymiana baterii zasilającej.

Warto przeczytać

Układanie światłowodów w puszkach instalacyjnych. Praca ze światłowodami dla początkującego w tej dziedzinie instalatora może wydawać się dość trudna. Przyzwyczajenia wynikłe ze zdobytego przez wiele lat doświadczenia z instalacjami miedzianymi często okazują się dużym problemem w przypadku sieci optycznych. Jednym z fundamentalnych odruchów, jakie instalator sieci FTTx musi w sobie wyrobić, jest staranność w układaniu włókna. Dotyczy to prowadzenia kabli w studzienkach, ścianach, peszlach, a także ich zakańczania w przełącznicach. To ostatnie sprawia zazwyczaj najwięcej problemów...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Sposób prowadzenia włókna i układania spawów w puszce L54041.
Rysunek po lewej: widoczna tacka w przewodem wchodzącym, spawami, pigtailem.
Rysunek po prawej: tacka odchylona, widać trzymany przez dławik kabel i konektory.

Transmisja na dłu...ugi dystans - urządzenia światłowodowe