Nr 6/2015 (09.02.2015)
Nowe lasery przyspieszą pracę komputerów.
Naukowcy z centrum naukowo-badawczego Forschungszentrum Jülich i ośrodka badawczego w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych Paul Scherrer Institute stworzyli pierwszy na świecie laser półprzewodnikowy zbudowany z pierwiastków grupy IV układu okresowego. Nowy układ może być bezpośrednio łączony z krzemowymi układami scalonymi. Umożliwi to stworzenie chipów komputerowych w których podstawowym nośnikiem danych będzie światło. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie znacznie większych prędkości transmisji informacji, aniżeli w przypadku wykorzystania medium miedzianego, zużywając przy tym dużo mniej energii.Transfer danych pomiędzy wieloma rdzeniami, jak również pomiędzy elementami logicznymi i komórkami pamięci jest uważany za wąskie gardło w szybko rozwijającej się technologii komputerowej. Transmisja danych za pomocą światła może być odpowiedzią na wezwanie do szybszego i bardziej efektywnego energetycznie przepływu danych przez chipy komputerowe oraz różnego rodzaju podzespoły.
„Transmisja danych za pomocą przewodów miedzianych ogranicza rozwój większych i szybszych komputerów ze względu na obciążenia termiczne i ograniczenie ich przepustowości. Sygnał zegarowy do synchronizacji układów zużywa 30% energii, którą można oszczędzić za pomocą transmisji optycznej”, wyjaśnia prof. Detlev Gruetzmacher, jeden ze współautorów nowego rozwiązania.
Sieci telekomunikacyjne dużego zasięgu i centra obliczeniowe wykorzystują połączenia optyczne od dziesięcioleci. Pracują z bardzo wysokimi przepustowościami nawet na długich dystansach. Za pośrednictwem światłowodów propagacja sygnału jest prawie bezstratna i możliwa na różnych długościach fal jednocześnie. Obecnie produkowane lasery półprzewodnikowe wykorzystywane w układach elektronicznych zbudowane są z pierwiastków grup III-V (np. z arsenku galu) i nie mogą być wykorzystane w stosowanych w elektronice układach krzemowych. Żywotność tego rodzaju kombinacji jest niewielka ze względu na inny współczynnik rozszerzalności cieplnej łączonych materiałów. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie laserów skonstruowanych z tych samych grup okresowych pierwiastków chemicznych.
Przewidywalne parametry prędkości i zużycia energii dla fotoniki krzemowej
Naukowcy z Instytutu Jülich stworzyli laser półprzewodnikowy, w skład którego wchodzi german oraz cyna. Działanie lasera testowego jest ograniczone do pracy w temperaturze -183 °C i nie jest on zasilany bezpośrednio, lecz wzbudzany optycznie. Naukowcy pracują już nad rozwiązaniem problemu związanego z zasilaniem, tak aby nie było konieczne stosowanie zewnętrznego chłodzenia oraz aby laser mógł pracować w temperaturze pokojowej.
Podział sygnału cyfrowej telewizji kablowej DVB-C.
Abonenci cyfrowej telewizji kablowej stają często przed problemem doprowadzenia sygnału do drugiego gniazda/pomieszczenia. W najlepszym wypadku (gdy sygnał nie jest kodowany), aby oglądać telewizję na drugim odbiorniku TV, wystarczy zastosowanie rozgałęźnika telewizyjnego oraz dodatkowego dekodera DVB-C. W zdecydowanej większości przypadków samo kupno dekodera niewiele jednak pomoże - konieczne będzie wykupienie dodatkowego abonamentu u operatora.Poniżej zaprezentowano 3 sposoby przesłania sygnału z dekodera DVB-C do innych pomieszczeń. Koncepcja zakłada, iż na każdym z odbiorników dostępny jest ten sam sygnał (aktualnie wybrany na dekoderze).
Trzy metody podziału cyfrowej kablówki DVB-C. Na telewizorach widoczny jest kanał wybrany na STB.
- metoda 1. - rozgałęźnik HDMI Signal H3214 - przy pomocy tego typu urządzenia sygnał z tunera doprowadzany jest do innych odbiorników TV przy wykorzystaniu przewodów HDMI. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość oglądania kanałów w jakości HD na każdym z odbiorników,
- metoda 2. - modulator MT41 Terra R871741 - rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy między gniazdami w obu pomieszczeniach poprowadzony został przewód koncentryczny. Ponieważ modulator wykorzystuje analogowe wyjścia A/V w tunerze, należy upewnić się, że odbiornik DVB-C może podawać sygnał A/V na wyjścia cyfrowe oraz analogowe w tym samym momencie,
- metoda 3. - transmiter A/V Signal TR-3000 R94110 - rozwiązanie najlepsze w sytuacji, gdy ułożenie jakiegokolwiek okablowania między odbiornikami jest trudne lub niemożliwe; dzięki wykorzystaniu częstotliwości 5,8 GHz transmitowany sygnał jest wolny od zakłóceń.
Przy wyborze metody 1. lub 2. należy uwzględnić konieczność zastosowania przedłużacza pilota (np. bezprzewodowy przedłużacz pilota 2079T/R R94116) w celu zapewniania sobie możliwości sterowania odbiornikiem DVB-C. Wykorzystany w 3. metodzie transmiter TR-3000 R94110 posiada wbudowany transmiter sygnałów IR.
Czy stosując antenę WLAN o dowolnym zysku energetycznym nie łamiemy prawa?
Realizacja bezprzewodowej sieci działającej na częstotliwości 2,4 GHz / 5 GHz podlega pewnym ograniczeniom co do mocy sygnału, jaki emitować mogą anteny. Należy podkreślić, że choć przepisy mogą różnić się w poszczególnych krajach, to żadne z nich nie podają informacji o istnieniu granicznej wartości zysku anteny, której przekroczenie jest niedozwolone. Dlaczego więc jedna osoba może mieć antenę o zysku 15 dBi, podczas gdy inna po instalacji anteny o zysku 10 dBi już łamie prawo?Odpowiedź na to pytanie wynika wprost z przepisów prawnych dotyczących maksymalnej dopuszczalnej wartości promieniowanej mocy EIRP. Zakładając, iż bez pozwolenia radiowego można używać instalacji radiowych nieprzekraczających wartości EIRP 100 mW , czyli 20 dBm dla pasma 2,4 GHz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 – 5,725 GHz. Tę samą moc EIRP można uzyskać na wiele sposobów:
EIRP [dB] = Moc nadajnika [dBm] - (tłumienie złączy [dB] + tłumienie kabla [dB]) + zysk anteny [dBi]
<= 20 dBm (dla 2,4 GHz)
<= 30 dBm (dla 5 GHz)
<= 20 dBm (dla 2,4 GHz)
<= 30 dBm (dla 5 GHz)
Aby nie przekroczyć granicznej wartości EIRP, należy dobrać stosowne parametry: moc nadajnika, rodzaj kabla oraz jego długość rzutujące bezpośrednio na tłumienie sygnału, zysk anten. Jak widać mniejsza moc nadajnika pozwoli na zastosowanie anteny o większym zysku energetycznym. Przy tej samej, dużej mocy nadajnika, źle dobrana antena (zbyt wysoki zysk energetyczny) może spowodować przekroczenie dopuszczalnej EIRP.
Obecnie największą popularnością cieszą się urządzenia zintegrowane w antenie. Nie ma wówczas konieczności stosowania przewodów koncentrycznych, złączy radiowych. Do takich urządzeń tylko i wyłącznie doprowadza się skrętkę komputerową, można też wykorzystać zasilanie PoE. Obliczenie wartości EIRP dla takiego systemu polega na zsumowania zysku anteny i mocy radiowej (moc radiową można oczywiście zmniejszać programowo).
Punkt dostępowy RouterBoard SXT-5HPnD 802.11n 5GHz 16dBi 2x2 MIMO level 3 N24115.
Przykład urządzenia zintegrowanego w antenie.
Przykład urządzenia zintegrowanego w antenie.
Diabeł tkwi w szczegółach - czyszczenie czoła złącza światłowodowego.
Zjawisko tłumienia sygnału jest podstawowym problemem przesyłu informacji na duże odległości. W przypadku światłowodów na tłumienie wpływać mogą różne czynniki, takie jak np.: precyzja wykonania spawu czy przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna. Często zdarza się jednak, że pomimo poprawnego wykonania połączeń oraz prowadzenia okablowania, tłumienie toru optycznego jest wciąż zbyt wysokie.Czoło ferruli przed i po czyszczeniu narzędziem NC-001.
Niewłaściwe czyszczenie złącza może spowodować powstanie trwałych zarysowań.
Często zapomnianym i zaniedbanym czynnikiem tłumiącym jest zabrudzenie czoła ferruli złącza światłowodu. Zdarza się, że jest to główny i jedyny powód kłopotu z przesyłem sygnału.
Dobrym i tanim rozwiązaniem tego problemu jest czyszczenie wszystkich zakończeń w trakcie wykonywania instalacji. Do tego celu wykorzystać można narzędzie do czyszczenia czoła ferrul NC-001 L5916. Dzięki specjalnej strukturze paska czyszczącego dokładnie zbierane są zanieczyszczenia powłok, jednocześnie nie pozwalając na porysowanie ceramicznych zakończeń złączy. Solidne opakowanie zapewnia dobry chwyt narzędzia podczas pracy. Wymienne paski czyszczące L5917 gwarantują długie użytkowanie urządzenia. Obudowa zabezpiecza powierzchnię czyszczącą przed zanieczyszczeniami podczas transportu.
Ustawienie opcji nagrywania z detekcji w rejestratorze Signal NVR-2704 z poziomu rejestratora.
Aby prawidłowo ustawić nagrywanie z detekcji ruchu w rejestratorze Signal NVR-2704 K2704 po zalogowaniu się do głównego menu należy przejść do zakładki:- Ustawienia systemu -> Detekcja ruchu, zaznaczyć opcje Zmień połączenie oraz Kanał nagrywania,
- Ustawienia systemu -> Ustawienia nagrywania, wybrać z zakładki Tydzień opcję Każdy dzień i zaznaczyć opcję Ciągłe.
Widok okna ustawień systemowych na rejestratorze | Widok okna ustawień detekcji ruchu na rejestratorze | Widok okna ustawień nagrywania na rejestratorze |
Po wybraniu powyższych opcji, nagrywanie z detekcji ruchu będzie działało prawidłowo.
Jak ustawić adres IP w kamerach firmy Sunell przy pomocy oprogramowania IPSearch.
Jeśli w sieci, w której pracować ma system monitoringu zbudowany w oparciu o urządzenia marki Sunell nie ma serwera DHCP, kamery przyjmują domyślny adres IP 192.168.0.120. Jeśli zostaną one podłączone do tego samego przełącznika, wywołany konflikt adresów skutecznie uniemożliwi połączenie się z kamerą z poziomu przeglądarki internetowej. Komunikacja z każdym urządzeniem z osobna oraz manualna zmiana adresów jest rozwiązaniem doraźnym i możne zostać użyta w przypadku niewielkiej liczby kamer.Rozwiązaniem problemu w przypadku dużych instalacji CCTV IP jest oprogramowanie IP Search. Wyszukuje ono wszystkie kamery IP Sunell w sieci LAN i pozwala na szybką zmianę adresów IP, tak aby nie powodowały one konfliktów. Z poziomu aplikacji możliwe jest wprowadzenie również takich modyfikacji, jak: zmiana maski podsieci, adresu bramy, serwerów DNS, loginu oraz hasła poszczególnych urządzeń. Opcja Device ID pozwala nadać kamerom odpowiednie nazwy wynikające na przykład z ich lokalizacji.
NeoGSM-PS Centrala alarmowa z komunikacją GSM ROPAM G7000 jest nowoczesną centralą, łączącą w sobie funkcjonalność systemu alarmowego i prostej automatyki domowej. Jest to idealne rozwiązanie dla obiektów mieszkalnych i małych obiektów komercyjnych. Centrala posiada dużą ilość zasobów i funkcji w porównaniu do innych systemów tej klasy w tym: wejścia binarne i analogowe, wyjścia binarne, dwukierunkowy system audio, transmisja GSM/GPRS, pomiar i rejestracja temperatury, funkcje logiczne I/O, O/O. Dodatkowo jej funkcjonalność może zostać znacznie podwyższona dzięki zastosowaniu modułów rozszerzeń, takich jak FGR-4 służący do przesyłania wiadomości MMS/E-MAIL, bramka VAR-1 służąca do integracji z wideo domofonami czy system APm-Aero, pozwalający na obsługę bezprzewodowych, dwukierunkowych urządzeń, np. czujek. | ||
APm-Aero Kontroler, punkt dostępowy systemu bezprzewodowego Aero ROPAM G7030 przeznaczony jest do integracji bezprzewodowych urządzeń Aero z systemami Ropam Elektronik poprzez magistralę RopamNET. Obsługuje do 8 urządzeń bezprzewodowych Aero i automatycznie steruje mocą nadawania w zależności od siły i jakości transmisji. Programowanie i diagnostyka urządzenia odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania PartnerGSM z poziomu centrali. | ||
Warto przeczytać
Telewizja satelitarna - jeden przewód, cztery odbiorniki. Zbiorowe instalacje satelitarne w małych domach jednorodzinnych wymagają położenia kilku odcinków kabli koncentrycznych od anteny satelitarnej do odbiorników. Nie jest to problem na etapie wykonywania instalacji w budowanym lub remontowanym obiekcie, jednak w istniejących już budynkach rozbudowa instalacji jest zmorą dla mieszkańców i sprowadza się zazwyczaj do wiercenia i kucia ścian...więcej