Nr 5/2015 (02.02.2015)
Microsoft szykuje rewolucję na miarę Windows.
Podczas przeprowadzonej w połowie stycznia konferencji dotyczącej nowego systemu operacyjnego Windows 10, firma Microsoft po raz pierwszy ujawniła fakt, iż pracuje nad stworzeniem systemu wirtualnej rzeczywistości. HoloLens, to okulary, w których świat rzeczywisty widziany jest łącznie ze światem wirtualnym. Wykorzystując gesty rozpoznawane przez wbudowane w okulary sensory, można dokonywać wcześniej zaprogramowanych manipulacji wirtualnymi przedmiotami. Możliwe będzie na przykład umieszczenie wirtualnego wazonu na rzeczywistym biurku.Wirtualne obiekty są czymś w rodzaju hologramów, które można obserwować tylko przez okulary HoloLens. Nie ujawniono techniki, w jaki sposób są one tworzone, ale z obserwacji wynika, że potrafią się stopić z otoczeniem - wyglądają bardzo naturalnie i ostro. Rozpoznawane jest położenie użytkownika względem hologramu, dzięki czemu ich wygląd jest kształtowany względem aktualnej pozycji.
Okulary są zupełnie autonomiczne - wyposażone we własny system operacyjny - i nie wymagają dodatkowych urządzeń. Ich budowa opiera się na nowym procesorze HPU (ang. Holographic Processing Unit) i specjalnie stworzonym GPU. HoloLens wyposażono w liczne czujniki analizujące gesty i słowa oraz system dźwięku przestrzennego generującego dźwięki, jakie wydawałby rzeczywisty odpowiednik wirtualnego przedmiotu.
Okulary są zupełnie autonomiczne - wyposażone we własny system operacyjny - i nie wymagają dodatkowych urządzeń. Ich budowa opiera się na nowym procesorze HPU (ang. Holographic Processing Unit) i specjalnie stworzonym GPU. HoloLens wyposażono w liczne czujniki analizujące gesty i słowa oraz system dźwięku przestrzennego generującego dźwięki, jakie wydawałby rzeczywisty odpowiednik wirtualnego przedmiotu.
Zastosowanie urządzenia jest bardzo wszechstronne. Można sobie wyobrazić ułatwienia, jakie niesie ze sobą projektowanie urządzeń lub konstrukcji trójwymiarowych przy pomocy gestów i słów. Ciekawie zapowiadają się możliwości wykorzystania produktu Microsoftu w nauce, grach czy komunikacji. Nowy system operacyjny Windows 10 wyposażony będzie w platformę Windows Holographic, zapewniającą narzędzia potrzebne programistom do tworzenia wirtualnych światów. Będą one dostępne dla każdego dewelopera.
Istalacja multiswitchowa na 8 odbiorników w topologii gwiazdy.
Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji RTV/SAT w jednym z prywatnych domów. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z nadajnika telekomunikacyjnego 39E Hellassat oraz cyfrowego sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T odbieranego przy pomocy anteny telewizyjnej UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit A2675 ze wzmacniaczem LNA-177 B4009. Montażu i konfiguracji podjęła się firma ALARMS-GDS z Rumunii.Niewątpliwą zaletą multiswitchy MR-5XX jest zróżnicowanie poziomów wyjściowych dla różnych wyjść. Gwarantuje to uzyskanie zbliżonego poziomu sygnału na różnie oddalonych od urządzenia gniazdach. Dodatkowo konstruktor zastosował tutaj prekorekcję charakterystyki tłumienia przewodu koncentrycznego - sygnały o wyższych częstotliwościach posiadają wyższe poziomy, dzięki czemu tłumienie przewodu jest właściwie kompensowane.
W pierwszym przypadku można zainstalować na środku geometrycznym hali punkt dostępowy Ubiquiti Unifi UAP Outdoor N2576. Należy go instalować niezbyt wysoko, ze względu na niewielki kąt połowy mocy w pionie, wynoszący 90.
W drugim przypadku trzeba wziąć pod uwagę rozkład obiektów będących przeszkodą w propagacji sygnału. Prawidłowe pokrycie można uzyskać stosując wiele punktów dostępowych, np. Ubiquiti UniFi UAP-LR N2574. Ich liczba i rozkład zostaje najczęściej określona na drodze praktycznej. Ponieważ tworzą jedną sieć, to przemieszczanie się po hali nie wymaga logowania się do kolejnych punktów. Cechą wyróżniającą to rozwiązanie jest również dodatkowe oprogramowanie UNIFI WiFi Enterprise System, dzięki któremu z komputera można konfigurować oraz zarządzać siecią urządzeń UniFi (z poziomu przeglądarki internetowej). Oprogramowanie umożliwia podgląd stanów urządzeń oraz parametrów ich pracy w czasie rzeczywistym.
Wykorzystanie punktów dostepowych w magazynie
Bilans mocy optycznej - jak liczyć?
Najważniejszym zadaniem podczas projektowania linii światłowodowej jest określenie maksymalnego zasięgu transmisji toru optycznego, czyli przeprowadzenie bilansu mocy linii światłowodowej. Bilans mocy to zestawienie wartości mocy na wejściu toru optycznego, strat i wzmocnień sygnału w linii światłowodowej. Dzięki temu możliwe będzie optymalne dobranie parametrów urządzeń nadawczych i odbiorczych w celu zapewnienia poprawnej transmisji sygnału.Warunkiem koniecznym do ustanowienia transmisji optycznej w zadanym torze światłowodowym jest osiągnięcie stanu, w którym sumaryczne tłumienie elementów pasywnych (kable, spawy, złącza, adaptery, splittery w przypadku sieci PON) jest mniejsze niż oferowany przez zastosowane urządzenia budżet mocy optycznej. Każdy aktywny nadajnik cechuje maksymalna moc nadawania (wyrażana z reguły w dBm), natomiast każdy odbiornik, minimalna moc, jaką fotodetektor jest w stanie poprawnie odebrać. Różnica tych dwóch wartości to tzw. budżet mocy.
Przyjmując oznaczenia:
Bn-Bo = Bm - budżet mocy,
Tl - tłumienie okablowania,
Pl - tłumienie innych elementów (spawy, złącza, adaptery),
W - wartość wzmocnienia sygnału przez wszystkie elementy aktywne (wzmacniacze),
Z = 3 dB zapas mocy związany z przewidywanym zmniejszeniem wydajności laserów w okresie użytkowania,
Bn-Bo = Bm - budżet mocy,
Tl - tłumienie okablowania,
Pl - tłumienie innych elementów (spawy, złącza, adaptery),
W - wartość wzmocnienia sygnału przez wszystkie elementy aktywne (wzmacniacze),
Z = 3 dB zapas mocy związany z przewidywanym zmniejszeniem wydajności laserów w okresie użytkowania,
dla poprawnie zaprojektowanego linku światłowodowego spełnić należy warunek:
Bn-Bo=Bm > Tl+Pl-W+Z.
Moc nadawania oraz czułość odbiornika zawarte są w kartach katalogowych produktów. Na przykład, media konwerter L11025 Ultimode M-203G emituje sygnał z maksymalną mocą -3 dBm, natomiast jego minimalna czułość to -22 dBm. Oznacza to 19 dB budżetu mocy. Teoretycznie więc, przy założeniu braku strat na innych niż kabel elementach, przy pomocy zestawu składającego się z dwóch takich urządzeń możliwa jest transmisja sygnału na ponad 47 km (tłumienie światłowodu 0,4 dB/km). W praktyce jednak owe 19 dB pomniejszone być musi o 3 do 5 dB zapasu bezpieczeństwa oraz straty na wszystkich występujących w torze połączeniach.
Więcej na temat obliczania bilansu mocy optycznej wraz z konkretnymi przykładami można znaleźć w naszej bibliotece.
Obsługa dwóch strumieni w rejestratorach HIKVISION.
Po podłączeniu kamer IP do rejestratora, może wystąpić sytuacja, w której pomimo poprawnej konfiguracji, występuje problem z jednoczesnym wyświetlaniem wszystkich kamer podczas podglądu na rejestratorze. Przyczyną tego problemu może być obsługa drugiego strumienia w rejestratorze. W przypadku rejestratorów Hikvision, zaistnienie takiego problemu można zweryfikować przez sieć lub z poziomu rejestratora.W pierwszym przypadku, należy zalogować się na rejestrator, a następnie przejść do zakładki Konfiguracja -> Ustawienia kamer -> Ustawienia wideo. Należy wybrać numer kamery, której strumień chcemy sprawdzić, a następnie przejść do zakładki Rodzaj strumienia. W drugim przypadku należy przejść do zakładki Nagrywanie -> Parameters i na samym dole rozwinąć zakładkę Strumień wideo. Jeżeli będą do wyboru dwie opcje: Strumień główny (Ciągły) oraz Strumień pomocniczy, tzn że rejestrator prawidłowo odczytuje drugi strumień z kamery. Jeżeli dostępna jest tylko jedna opcja Strumień główny, tzn. że strumień pomocniczy nie jest prawidłowo wykrywany przez rejestrator. W takim przypadku do podglądu kilku kamer jednocześnie wykorzystywany jest pierwszy strumień, co dodatkowo obciąża rejestrator. Aby pozbyć się tego problemu należy zaktualizować rejestrator i kamery do najnowszej wersji firmware i ponownie dokonać sprawdzenia tego parametru. Zalecane jest, aby w przypadku używania takich samych kamer, wszystkie zaktualizować do tej samej wersji firmware.
Przepływność strumienia i liczba klientów kamer IP Sunell.
Pojedynczy strumień danych z dowolnej kamery IP marki Sunell może osiągnąć maksymalnie 12 Mb/s (zalecane jest ustawienie 4-5 Mb/s). Sumaryczna przepływność danych z kamery (dla wszystkich podłączonych klientów) osiągnąć może maksymalnie 24 Mb/s. Strumień o tej wartości przeznaczony jest do podziału na wszystkich klientów, czyli urządzenia odbierające strumień. Mogą to być: rejestratory, komputery PC wyposażone w oprogramowanie klienckie, smarftony, itp. Maksymalna liczba klientów jest programowo ograniczona do 10. Jeśli jednak wartość przepływności strumienia (dla pojedynczego klienta) ustawiona zostanie wysoko, możliwość podłączenia kolejnych klientów będzie ograniczona (warunkiem jest nieprzekroczenie przepływności maksymalnej). W przypadku, gdy żądanie wyświetlenia strumienia pochodzi od klienta, dla którego brakuje pasma, obraz nie zostanie wyświetlony. Nie zakłóci to jednak w żaden sposób wyświetlania obrazu u klientów już podłączonych.Przy projektowaniu instalacji, gdzie duża liczba klientów może łączyć się z kamerą należy przyjąć, że wygeneruje ona strumień 24 Mb/s.
Ściemniacz z nadajnikiem dwukanałowym rH-D1S2LR F&Home Radio F1303 jest połączeniem ściemniacza i dwóch wejść stykowych. Moduł wysyła informacje o zwarciu lub rozwarciu styków do systemu oraz steruje odbiornikiem AC 230 V. Moduł posiada dwa fizyczne wejścia do podłączenia dwóch monostabilnych styków bezpotencjałowych oraz jedno wejście do podłączenia odbiornika. rH-D1SLR2, szczególnie nadaje się do sterownia oświetleniem, wentylatorem małej mocy, grzałką. | ||
Przejście gniazdo HDMI/wtyk HDMI 180 stopni H2002 służy do łączenia kabla sygnałowego z odbiornikiem (nadajnikiem) HDMI. Dzięki możliwości zmiany kąta (o 180º) między wejściami sygnałowymi idealnie nadaje się do miejsc, gdzie złącze HDMI w odbiorniku (nadajniku) jest trudno dostępne. | ||
Aktualności
Rusza zimowo-wiosenna edycja szkoleń dla instalatorów i projektantów. Zapraszamy do zapoznania się harmonogramem oraz tematyką kursów, jakie tradycyjnie przeprowadzone zostaną w kilku miastach w Polsce. Proponujemy bezpłatne szkolenia z zagadnień związanych z instalacjami telewizyjnymi, monitoringu IP, światłowodów oraz inteligentnego budynku. Zapraszamy firmy instalatorskie chcące poszerzyć zakres swojej działalności, jak również pracowników biur projektowych. Pierwsze spotkanie już 3 lutego w Sandomierzu!
Warto przeczytać
Problem braku kompatybilności urządzeń PoE. Standard 802.3af definiuje dwa sposoby przesyłania zasilania:
- opcja A - zasilanie przesłane jest łącznie z danymi na parach 1/2 oraz 3/6,
- opcja B - zasilanie przesłane jest przez wolne (w przypadku połączeń Fast Ethernet) pary 4/5 oraz 7/8; w przypadku połączeń Gigabit Ethernet pary wykorzystywane są do przesłania danych i zasilania...więcej
Schemat połączeń zasilania w urządzeniu zasilającym typu switch z PoE (endspan) oraz urządzeniu zasilanym w standardzie 802.3af. Kolor fioletowy - opcja A, żółty - opcja B.