Nr 4/2015 (26.01.2015)
Folding@home - smartfon w służbie medycyny.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanford pod kierownictwem profesora biologii i chemii strukturalnej Vijay Pande oraz we współpracy z firmą Sony stworzyli oprogramowanie symulujące proces łączenia protein. Proces ten jest niezwykle istotny dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Od kształtu komórek białkowych zależą funkcje, jakie te cząstki mogą pełnić w organizmie. Na skutek nieprawidłowości w procesie łączenia, mogą powstawać białka wywołujące szereg schorzeń, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Naukowcy wciąż nie wiedzą dlaczego w ciągu milionowej części sekundy, której białko potrzebuje do przekształcenia się w nową formę, pojawia się błąd mogący mieć olbrzymie konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.Laboratorium prowadzone przez dr Vijay Pande opracowało sposób na spowolnienie tego procesu w symulatorze. Wymaga to jednak ogromnych mocy obliczeniowych. Naukowcy zamiast wykorzystywać do badań pojedynczy superkomputer zaprzęgli do pracy tysiące smartfonów wyposażonych w system Android, z których każdy liczy niewielką ilość danych. Możliwe jest to dzięki napisanej przez nich specjalnej aplikacji.
Nie od dziś wiadomo, że nawet najpotężniejsze pojedyncze komputery na świecie mocą obliczeniową nie są w stanie dorównać kilku tysiącom połączonych ze sobą maszyn. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda sugerują, że aby możliwe było przeprowadzenie wiarygodnych symulacji, konieczne jest wykorzystanie około 10 000 telefonów komórkowych, a czas ich przeprowadzenia wyniesie około dwóch tygodni. Zwiększenie liczby urządzeń biorących udział w badaniu zmniejszy proporcjonalnie czas wszystkich obliczeń. Z obliczeń wynika, że 100 000 smartfonów korzystających z aplikacji na raz może produkować około 2 petaflopy (PFLOPS) mocy obliczeniowej.
Dziś w rozwoju medycyny pomóc może każdy z nas. Aplikacja Folding@Home dostępna jest już w sklepie Google Play. Jak na razie kompatybilność zapewniona jest wyłącznie z wybranymi modelami smartfonów Sony. Autorzy aplikacji zapowiedzieli jednak, że już niebawem będzie ona dostępna na wszystkie urządzenia mobilne z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższym.
W aplikacji zdefiniować możemy m.in. czas, w którym chcemy udostępniać moc obliczeniową naszego telefonu (np. w nocy)
Prekorekcja w instalacji multiswichowej.
Charakterystyka tłumienia przewodu koncentrycznego w funkcji częstotliwości jest narastająca. Oznacza to, że kanały telewizyjne, czy satelitarne zmodulowane na wyższych częstotliwościach są tłumione bardziej, niż te przesyłane na dolnych. Aby temu zaradzić wzmacniacze multiswitchowe serii SA marki TERRA wyposażone zostały w prekorekcję tłumienia. Ponieważ nachylenie krzywej tłumienia kabla nie jest wartością stałą (dla różnych kabli i producentów przybiera inne wartości), urządzenia TERRY posiadają potencjometr lub przełączniki wartości dyskretnych (oznaczenie "Slope"), pozwalające na zniwelowanie różnicy dla kanałów na częstotliwościach wyższych i niższych. Poniższe wykresy przedstawiają różnicę w poziomie sygnału na gnieździe abonenckim (przewód długości 70 m) przed i po zastosowaniu funkcji prekorekcji we wzmacniaczu SA-901 R70901.Działanie prekorekcji charakterystyki kabla wzmacniacza SA-901 R70901.
Po lewej stronie przed korekcją, po prawej korekcja 12 dB.
Po lewej stronie przed korekcją, po prawej korekcja 12 dB.
W przedstawionym przykładzie różnica poziomu sygnału na początku i na końcu pasma telewizji naziemnej, po przesłaniu go na odcinku 70 m, wynosi około 13 dB. Wykorzystanie funkcji prekorekcji (ustawienie wartości na 12 dB) pozwala na zniwelowanie tej różnicy do około 5 dB. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi zaleceniami maksymalna różnica poziomu sygnału dla dwóch dowolnych kanałów w całym paśmie nie powinna przekraczać 12 dB.
Wybrane urządzenia (np. multiswitche TERRA serii MR/MSR oraz MV/MSV) posiadają wbudowaną i zdefiniowaną na stałe wartość prekorekcji. Pozwala to na realizację rozległych instalacji w topologii magistralnej i radialnej.
Montaż splitterów w przełącznicach światłowodowych.
Przy budowie nowych osiedli i budynków operatorzy oraz providerzy coraz częściej decydują się na infrastrukturę dedykowaną do transmisji usług w standardzie GPON lub GEPON. Wymusza to powstawanie nowych, prostych i wygodnych rozwiązań dystrybucji i organizacji przewodów.Firma DIPOL posiada w swojej ofercie kilka modeli przełącznic przystosowanych do montażu splitterów. Jedną z bardziej popularnych jest przełącznica TB-16P-3 L54163 wyposażona w dedykowane osłony splitterów. Każda z dwóch kaset mieścić może splitter 1:8 lub 1:16. Wyjścia splittera podłączyć można do złączy SC simplex lub LC duplex (wielkość otworów w puszce osłaniającej splitter odpowiada rozmiarowi tych adapterów). Sumarycznie można więc dokonać podziału na 16 lub 32 tory optyczne.
Obudowa o wysokiej klasie szczelności jest w stanie pomieścić do 24 spawów termicznych lub mechanicznych pigtaili wraz z rezerwą włókien z kabli. Element wykonany jest ze specjalnej mieszanki tworzyw sztucznych, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały od konkurencyjnych produktów na rynku.
Zestawy sterowania bezprzewodowego.
System Exta Free pozwala na stworzenie funkcjonalnej instalacji inteligentnego domu. Tym, którzy wymagają jednak wykonywania pojedynczych, ściśle określonych zadań związanych ze sterowaniem urządzeniami elektrycznymi lub oświetleniem, polecane jest wykorzystanie gotowych zestawów Exta Free. Mogą one realizować następujące funkcje:- RZB-01 Exta Free F5010 (Nadajnik klawiszowy RNK-2+ ROP-01) - zdalne włączenie/wyłączenie obwodu elektrycznego,
- RZB-02 Exta Free F5011 (RNK-02 + RDP-01) - sterowanie oświetleniem z funkcją ściemniania,
- RZB-03 Exta Free F5012 (RNK-02 + SRP-02) - sterowanie roletami,
- RZB-04 Exta Free F5013 (RNK-04 + ROP-02) - niezależne sterowanie dwoma źródłami światła,
- RZB-05 Exta Free F5014 (ROP-01 + Pilot P257/2) - zdalne włączenie/wyłączenie obwodu elektrycznego za pomocą pilota,
- RWG-01K Exta Free F5019 (RWG-01 + P-257/2) - sterowanie gniazdem.
Przykładowe zastosowanie konkretnego zestawu można znaleźć w karcie katalogowe produktu - w opisie lub w plikach do pobrania. Poniżej przedstawiono przykładowe zastosowanie danego zestawu.
Zestaw sterowania bezprzewodowego RZB-01 Exta Free F5010
(Nadajnik klawiszowy RNK-2+ Odbiornik dopuszkowy ROP-01)
(Nadajnik klawiszowy RNK-2+ Odbiornik dopuszkowy ROP-01)
W powyższym schemacie radiowy odbiornik dopuszkowy ROP-01 F5211 pracuje jako odbiornik radiowego nadajnika klawiszowego 2-kanałowego RNK-02 F5101 (sterowanie załącz/wyłącz źródeł światła). Dodatkowo do zestawu można dołączyć kolejne elementy systemu, rozszerzając możliwości sterowania urządzeniami w budynku.
Aktualizacja oprogramowania w kamerach SIGNAL.
Aktualizacja oprogramowania w kamerach SIGNAL możliwa jest z poziomu menu kamery, po zalogowaniu lub za pomocą specjalnego oprogramowania dedykowanego do wyszukiwania i aktualizacji kamer IP Camera Searcher. Za jego pomocą możliwe jest wyszukanie wszystkich zainstalowanych w sieci kamer oraz aktualizacja ich oprogramowania (kamery muszą posiadać oprogramowanie w wersji 4.1.38 lub wyższej). Aktualna wersja oprogramowania IP Camera Searcher dołączona jest do kamery na płycie CD. Przy pierwszym uruchomieniu kamer przez przeglądarkę IE, należy pobrać i zainstalować aktualną nakładkę OCX, dedykowaną do aktualnej wersji firmware kamery. Jest to nakładka graficzna przy pomocy której możliwa jest dalsza konfiguracja i zmiana parametrów kamery.Aktualizacja nakładki OCX do wersji odpowiadającej wgranemu firmware jest niezwykle istotna. Pominięcie tego kroku może owocować szeregiem problemów, takich jak np. błędne działanie detekcji ruchu, czy niezapamiętywanie niektórych ustawionych przez użytkownika parametrów.
W razie wystąpienia tego typu problemów należy:
- zamknąć wszystkie okna przeglądarki IE, jeśli były wcześniej otwarte,
- przejść do panelu sterowania i odinstalować aktualną nakładkę OCX,
- uruchomić przeglądarkę IE i wpisać IP kamery,
- przy pierwszym uruchomieniu pojawi się komunikat o pobraniu i zainstalowaniu aktualnej wersji OCX dedykowanej do firmware,
- po instalacji należy ponownie zalogować się do kamery.
Opcja nagrywania zdarzeniowego w rejestratorach IP Hikvision.
W systemach monitoringu IP zbudowanych w oparciu o kamery i rejestratory marki Hikvision możliwe jest ustawienie nagrywania ciągłego ze specjalnymi parametrami zdarzeniowymi. Każdy kanał rejestracji posiada możliwość zdefiniowania parametrów nagrywania po wystąpieniu zdarzenia. Istnieje możliwość zwiększenia liczby kl./s oraz wartości bitrate. Parametry te mogą być ustawione niezależnie od ustawienia nagrywania ciągłego. Po wystąpieniu zdarzenia (detekcja ruchu, sabotaż wideo), rejestrator przełącza się automatycznie w tryb nagrywania zdarzeniowego (zwykle z wyższymi parametrami). W pozostałym czasie nagrywanie realizowane jest w trybie ciągłym. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie każdej minuty przed i po zdarzeniu, a nagrania pomiędzy wydarzeniami mogą mieć o wiele niższe parametry (ilość kl./s, bitrate), więc zajmują znacząco mniej miejsca na nośnikach pamięci.Rejestrator NVR Hikvision DS-7616NI-ST K2316.
Można w nim zdefiniować dla każdego kanału tryb nagrywania zdarzeniowego o wyższych parametrach.
Można w nim zdefiniować dla każdego kanału tryb nagrywania zdarzeniowego o wyższych parametrach.
Konwerter satelitarny OCTO TRIAX TOO 001 LNB A98260 dedykowany jest do instalacji na osiem odbiorników satelitarnych lub cztery odbiorniki z dwiema głowicami. Konwerter wyposażony w osiem niezależnych wyjść pełnopasmowych (fullband). | ||
Tuner Ferguson Ariva S300 DVB-S/S2 A99372 łączy w sobie cechy odbiornika telewizji satelitarnej DVB-S/S-2 oraz odtwarzacza multimediów. Zapewnia najwyższą jakość obrazu zarówno w wysokiej rozdzielczości HD, jak i standardowej SD. Ariva S300 jest wyposażona szybki port USB, umożliwiający zarówno podpięcie zewnętrznego nośnika pamięci, jak i bezprzewodowej karty WiFi. Nagrywanie/timeshift oraz odtwarzanie muzyki (mp3, ogg, flac), filmów (mkv, avi, xvid) i przeglądanie zdjęć (jpeg, bmp) to tylko kilka przykładów użycia tego wszechstronnego sprzętu. Czytnik kart ukryty pod klapką na przednim panelu umożliwia oglądanie płatnych telewizji w wysokiej rozdzielczości HD oraz standardowej SD. | ||
Szafa RACK 19" 32U 600x800 mm stojąca SIGNAL R912013 przeznaczona jest do montażu urządzeń z obudową w standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji stacji czołowych zarówno wersjach profesjonalnej, jak i nieprofesjonalnej. W obudowie można także umieścić urządzenia niebędące w standardzie RACK-19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. Szafa posiada wiele otworów wentylujących zapewniając odpowiedni obieg powietrza. Dodatkowo jest możliwość zainstalowania wentylatorów mających na celu zapewnienie odpowiedniego chłodzenia w szafie. | ||
Warto przeczytać
Instalacja RTV/SAT na 80 abonentów w budynku wielorodzinnym. Topologia magistralna z wykorzystaniem multiswitchy serii MV-5XX marki TERRA jest najbardziej uniwersalną i elastyczną metodą dystrybucji sygnałów RTV/SAT. Cała sieć podzielona może być na mniejsze gałęzie, uwzględniające fizyczny rozkład gniazd w wielokondygnacyjnych, wieloklatkowych budynkach wielorodzinnych (klatki, piętra). Firma GKJ SYSTEM wykonała na jednym z krakowskich osiedli instalację telewizyjną umożliwiającą odbiór sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej (Hotbird 13°E), cyfrowego sygnału naziemnej telewizji DVB-T oraz sygnału radiowego FM przy pomocy jednego zestawu antenowego. Przed przystąpieniem do realizacji wykonano projekt przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet...więcej