Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2015 (19.01.2015)

CES - samochody też będą "Smart".

Na targach CES w Las Vegas zaprezentowano wiele ciekawych nowinek technicznych dla rynku motoryzacyjnego. Szczególną uwagę poświęcono technice samodzielnego prowadzenia samochodu zaprezentowaną przez Audi, Mercedes-Benz czy BMW. Dodatkowo skupiono się na dodaniu do wielu aut systemu Andorid Auto czy Apple CarPlay umożliwiających podłączenie telefonu komórkowego do systemu multimedialnego.
Już przed rozpoczęciem targów głośno było o Audi A7, bowiem na targi dotrzeć miał on... samodzielnie. W istocie, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie targów samochód niemieckiego producenta pokonał trasę z San Francisco do Las Vegas (blisko 900 km) będąc wspomaganym przez kierowcę jedynie w trudnych warunkach miejskich. W przypadku braku reakcji człowieka na sygnalizację potrzeby przejęcia kontroli przez kierowcę, samochód samoczynnie zjeżdżał na pobocze i włączał światła awaryjne. Samochód podczas testu nie przekraczał prędkości 113 km/h. Sercem tego niemal w 100% autonomicznego pojazdu jest komputer Drive PX, zbudowany z dwóch układów Tegra X1 opisywanych w poprzednim numerze Informatora.
Jazda testowa Audi A7
BMW zaprezentowało samochód elektryczny (model i3), który jest w stanie samodzielnie znaleźć wolne miejsce parkingowe, a następnie na nim zaparkować. Podobne rozwiązanie zaprezentowane zostało również przez Hyundaia oraz Volkswagena. Wydaje się, iż to rozwiązanie może stać się jednym z bardziej pożądanych w nowych autach. Perspektywa „auto-parkowania” przed zatłoczonymi galeriami handlowymi, czy w miejscach organizacji imprez masowych wraz z możliwością samodzielnego dojazdu auta w wyznaczoną strefę po skończonych zakupach brzmi bardzo kusząco.
Panel Kenwood DDX9902S współpracujący z Apple CarPlay oraz Android Auto
Kolejne nowinki techniczne zaprezentowane na targach CES poświęcone były multimediom oraz sterowaniu samochodu. Audi zaprezentowało wirtualny kokpit przeznaczony dla nowej generacji modelu Q7. Kokpit implementuje zarówno system Android Auto jak i Apple CarPlay pozwalające na odzwierciedlenie ekranów telefonów w systemie samochodu. Parrot, Pioneer i JVC Kenwood wprowadziły już do oferty urządzenia bazujące na systmach Android Auto oraz Apple CarPlay. Volkswagen zaprezentował Golfa R, w którym wybranymi funkcjami kierowca sterować może za pomocą gestów.

Funkcja EasyFind do szybkich instalacji satelitarnych DVB-S/S-2.

Miernik Satlook Micro HD R10740 jest urządzeniem zaprojektowanym i wyprodukowanym przez inżynierów szwedzkiej firmy Emitor. Głównym zastosowaniem miernika jest pomoc we wstępnym odszukaniu wybranego satelity (funkcja Easy Find), a następnie precyzyjnym ustawieniu czaszy oraz konwertera przy pomocy pomiaru szeregu parametrów dla wybranych transponderów.
Funkcja Easy Find miernika sygnału satelitarnego DVB-S/S2 Satlook Micro HD R10740
Miernik pozwala na zdefiniowanie przez użytkownika własnych profili wykorzystywanych w trybie EasyFind. Możliwe jest zdefiniowanie do pięciu profili po 6 satelitów lub 6 transponderów w każdym z nich. Funkcja ta przydać się może instalatorom uruchamiającym systemy multiswitchowe - możliwość zdefiniowania osobnych profili dla każdej z par polaryzacja-pasmo. W skład przykładowego profilu mogą wejść cztery transpondery polskiej platformy nc+ oraz Cyfrowego Polsatu z satelity Hot Bird 13°E, każdy z innej pary polaryzacja-pasmo: HH (Tp: 11747 H, SR: 27500, FEC: 3/4), HL (Tp: 10892 H, SR: 27500, FEC: 3/4), VH (Tp: 12188 V, SR: 27500, FEC: 5/6), VL(Tp: 11508 V, SR: 27500, FEC: 3/4). W ten sposób możliwe jest szybkie sprawdzenie każdego z torów magistrali multiswitchowej. Inne zastosowanie, to pomiar transponderów nadających kanały HD poprzez wykorzystanie odpowiednio ułożonych profili. Dodatkowo, po uzyskaniu odpowiedniego poziomu sygnału, miernik poinformuje nas o wartościach parametrów SNR oraz BER.

Estetyka i wygoda instalacji - szafy RACK.

Wykorzystywane od wielu lat w profesjonalnej telekomunikacji, informatyce, systemach nagłaśniających i technice laboratoryjnej szafy typu RACK, coraz częściej znajdują zastosowanie w codziennej pracy instalatora systemów telewizji, monitoringu, itp. Szafy tego typu przeznaczone są do montażu urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Pojemność szaf (ich wysokość) określana jest przez liczbę jednostek "U" (1 U = 44,45 mm). Istotną cechą, na którą warto zwrócić uwagę podczas doboru szafy jest jej głębokość. Najczęściej można spotkać modele o głębokości: 450, 600, 800 oraz 1000mm. Należy pamiętać o tym, że odpowiednio dobrana głębokość szafy umożliwi montaż dedykowanych urządzeń oraz zapewni możliwość swobodnego wprowadzenia i wyprowadzenia okablowania.
Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do instalacji stacji czołowych, switchy, komputerów, czy urządzeń optycznych. Wykorzystując półki i szuflady można zainstalować urządzenia pozbawione odpowiednich uchwytów - np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory itp.
Szafa RACK 19' 6U 450 mm wisząca SIGNAL
Niewielkich rozmiarów wiszące szafy RACK można dziś spotkać nawet w małych domowych instalacjach
Więcej o szafach RACK przeczytać można w artykule Szafy RACK czyli estetyczny montaż urządzeń.

Zakończenie budynkowych instalacji teletechnicznych w mieszkaniu.

Niezależnie od obowiązujących w danym kraju przepisów, zakończenie instalacji teletechnicznych w zlokalizowanej w pobliżu drzwi wejściowych skrzynce jest dobrą praktyką. Uniwersalność skrzynek pozwala na ich wykorzystanie niezależnie od ilości i rodzaju instalacji w budynku oraz zastosowanego w nim okablowania.
Podtynkowa skrzynka OMT-35 R96025 z powodzeniem pełnić może rolę punktu dystrybucji mediów zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Umożliwia zakończenie okablowania miedzianego (skrętka komputerowa, telewizyjny przewód koncentryczny) oraz światłowodowego - w różnych konfiguracjach. Skrzynka podzielona jest na 3 części: mniejszą, przeznaczoną na wykonanie zapasu okablowania, większą, w której możliwe jest umieszczenie instalacyjnych elementów pasywnych (np. rozgałęźników) lub aktywnych (np. modemu sieci kablowej, wzmacniacza sygnału telewizyjnego, itp.). Ostatnia część to panel, na którym wykonywane jest zakończenie oraz ewentualne przełączanie okablowania.
Panel wyposażony jest w uniwersalne otwory Keystone, możliwe jest więc stosowanie uniwersalnych złączy tego typu oraz skorzystanie z dedykowanych adapterów F-F i światłowodowych.
Przykład realizacji zakończenia okablowania różnego typu w skrzynce OMT-35 R96025

Awaryjna procedura uruchomienia centrali Integra.

W sytuacji, w której centrala nie uruchomi się poprawnie, manipulatory nie są obsługiwane, a wszystkie połączenia zostały wykonane poprawnie możliwe jest wykonanie awaryjnego uruchomienia centrali wykorzystując do tego tzw. „kołki serwisowe”. Instrukcja postępowania w takiej sytuacji wygląda następująco:
 • wyłączyć zasilanie centrali (najpierw odłączyć zasilanie AC, następnie akumulator),
 • założyć zworkę na kołki RESET umieszczone na płycie centrali,
 • włączyć zasilanie centrali (najpierw podłączyć akumulator, a potem zasilanie AC), zacznie migać dioda LED DIALER.
 • odczekać kilka sekund, aż dioda LED DIALER zgaśnie i zdjąć zworkę z kołków (w centrali zostanie uruchomiony tryb serwisowy),
 • przywrócić ustawienia fabryczne centrali przy pomocy funkcji RESTART WSZYSTKIEGO (-> RESTARTY -> RESTART WSZYST.),
 • uruchomić funkcję ADRESY MANIPULATORÓW (->STRUKTURA ->SPRZĘT ->IDENTYFIKACJA ->ADRESY MANIPUL.) i ustawić indywidualne adresy w manipulatorach,
 • zidentyfikować urządzenia podłączone do magistrali manipulatorów
 • (->STRUKTURA ->SPRZĘT ->IDENTYFIKACJA ->IDENT. MANIPUL.),
 • zidentyfikować urządzenia podłączone do magistrali ekspanderów
  (->STRUKTURA ->SPRZĘT ->IDENTYFIKACJA ->IDENT. EKSPAND.),
 • zakończyć tryb serwisowy funkcją KONIEC TS.,
 • gdy na wyświetlaczu manipulatora pojawi się pytanie, czy zapisać dane w pamięci FLASH, nacisnąć klawisz oznaczony cyfrą 1. Dzięki zapisaniu kopii ustawień w pamięci FLASH, w przypadku wykrycia błędu w danych zapisanych w pamięci RAM, centrala będzie mogła je odtworzyć z kopii zapasowej,
 • po zapisaniu danych do pamięci FLASH, nastąpi restart centrali (wyświetlacz manipulatora przez chwilę będzie pusty). Po restarcie centrala powinna pracować poprawnie i można przystąpić do programowania systemu.
Jeśli do portu RS-232 centrali podłączony jest komputer z uruchomionym programem DLOADX, tryb serwisowy nie zostanie uruchomiony (możliwe będzie lokalne programowanie centrali z komputera)
Widok kołków RESET centrali INTEGRA 32 G2004

Jak ustawić adres IP w kamerach firmy Sunell.

W celu połączenia z kamerą IP wymagane jest m.in aby miała ona ustawiony adres IP. Kamery IP firmy Sunell z oprogramowaniem od wersji v.1.8.06 posiadają podwójny mechanizm nadawania adresu IP. Od momentu włączenia kamery przez 2 minuty kamera szuka serwera DHCP, który nada jej adres. Jeśli go nie znajdzie, to ustawi sobie statyczny adres IP 192.168.0.120 i maskę sieci 255.255.255.0.

We wcześniejszych wersjach oprogramowania konieczne było, aby serwer DHCP nadał jej adres. Jedynym możliwym obejściem tego wymagania był reset (przyciskiem) do ustawień fabrycznych, co skutkowało nadaniem kamerze statycznego adresu IP 192.168.0.120 i maski sieci 255.255.255.0.
Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN (2 MPix, 3.3-12mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN K1697
Ustawienie adresu przy wykorzystaniu serwera DHCP jest pomocne, gdy włączamy kilka kamer jednocześnie. Wtedy każda kamera ma inny adres IP i możliwa jest realizacja natychmiastowej aktualizacji. Zalecane jest, aby po uzyskaniu połączenia z kamerą, nadany przez serwer DHCP adres IP wpisać jako statyczny. Mamy wtedy pewność, że adres IP kamery nie zmieni się.

Nowości produktowe:

Radiowy czujnik zalania RCZ-01 Exta Free
Radiowy czujnik zalania RCZ-01 Exta Free F5807 odpowiada za bezpieczeństwo domów skutecznie chroniąc je przed zalaniem. Czujnik sygnalizuje zalanie w sposób akustyczny (buzer) oraz graficzny (w aplikacji mobilnej). RCZ-01 może współpracować z odbiornikami systemu Exta Free oraz kontrolerami EFC-02 F5001. Przy współpracy z kontrolerami można przykładowo zgrupować wszystkie czujniki zalania w aplikacji mobilnej i monitorować ich stan.
Ochronnik przeciwprzepięciowy OP-230 typu 3 z filtrem przeciwzakłóceniowym
Ochronnik przeciwprzepięciowy OP-230 P1422 to profesjonalne zabezpieczenie klasy III dla urządzeń pracujących w rozdzielniach przemysłowych, szczególnie wrażliwych na przepięcia w sieci zasilającej. Dedykowane w szczególności dla rozbudowanych systemów automatyki przemysłowej z wykorzystaniem przekaźników czasowych, sterowników PLC, multimetrów, komputerów i innych urządzeń mikroprocesorowych. Stosowanie urządzanie zalecane jest również w instalacjach domowych jako zabezpieczenie sprzętu komputerowego i urządzeń RTV.

Czujnik tlenku węgla 5DCO KIDDE z wyświetlaczem LCD
Czujnik tlenku węgla 5DCO KIDDE z wyświetlaczem LCD G9985 służy do ciągłego monitorowania pomieszczeń narażonych na ulatnianie się czadu. Na wyświetlaczu co 15s wyświetlany jest aktualny poziom stężenia tlenku węgla w zakresie od 0 do 999 PPM. Urządzenie wyposażone jest w sygnalizację optyczną (czerwona dioda LED) oraz akustyczną (pulsacyjny alarm dźwiękowy 85dB), która uaktywnia się po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu szkodliwego gazu. Posiada przycisk Test / Reset umożliwiający kontrolę poprawności działania, oraz przycisk wartości szczytowej, po naciśnięciu którego wyświetlany jest najwyższy poziom CO zapisany w pamięci czujnika.

Warto przeczytać

CCTV IP - awaria sieci a rejestracja danych. Instalacje CCTV IP wymagają możliwie maksymalnej ochrony zapisu danych. W profesjonalnych systemach monitoringu, gdzie priorytetem jest niezawodność działania, stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia, które mają zapewnić bezawaryjną pracę bez względu na zaistniałe okoliczności. Na wypadek awarii rejestratora montuje się drugie, redundantne urządzenie. Aby zabezpieczyć się przed awarią sieci LAN montuje się karty microSD bezpośrednio w kamerach IP. Archiwizują one strumień wizji, który nie dotarł do rejestratora na skutek usterki sieci...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji CCTV IP z dwiema metodami archiwizacji danych.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kamery analogowe 900TVL