Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2015 (12.01.2015)

Targi CES 2015.

Odbywające się w Las Vegas targi Consumer Electronic Show (CES), to największe tego typu wydarzenie na świecie. W dniach 6-9 stycznia, tysiące światowych producentów związanych z branżą elektroniczną zaprezentowało nowości technologiczne wyznaczające kierunek rozwoju branży w 2015 roku. W tym roku wyróżniały się coraz potężniejsze smartfony, telewizory bazujące na nowych technologiach wyświetlania obrazu, inteligentne zegarki, samosterujące samochody, jeszcze szybsze komputery oraz wiele innych nowości...
Firma Samsung zaprezentowała na targach pierwszy telewizor SUHD wykonany w technologii Quantum Dots, oznaczony modelem JS9000. Quantum Dots to półprzewodniki wykonane z nanokryształów świecących pod wpływem prądu lub światła charakteryzujące się bardzo małym zużyciem energii oraz jasnymi ostrymi kolorami. Panele tego typu mają zużywać tylko jedną piątą energii potrzebnej do podświetlenia ekranów LCD, a ich cena ma być o połowę niższa od popularnych obecnie wyświetlaczy OLED. Dużym echem odbiła się również prezentacja interfejsu multimedialnego wbudowanego w nowe modele telewizorów koreańskiego producenta. Oficjalnie zrezygnował on ze SmartTV na rzecz interfejsu SmartHUB bazującego na autorskim systemie operacyjnym Tizen. Według niektórych obserwatorów może być to pierwszy krok do całkowitego rozbratu Samsunga z systemem Android obejmującego również urządzenia mobilne.
SUHDTV to bezsprzecznie najszerzej komentowany temat targów CES 2015. Co ciekawe skrót ten nie ma oficjalnego rozwinięcia. Mylnie tłumaczony bywa jako Super Ultra HD TV (rozdzielczość telewizorów pozostaje bez zmian i jest to Ultra HD) lub Samsung UHDTV.
Firma Sony przyjęła zupełnie inną strategię – wśród prezentowanych na targach nowych modeli telewizorów, większość bazuje na systemie operacyjnym Android. Firma LG przedstawiła 7 nowych propozycji telewizorów OLED, wyposażonych w matrycę 4K, system operacyjny webOS 2.0 oraz matryce o przekątnych: 55, 65 i 77 cali. Matryce płaskie, wygięte a nawet wyginane na życzenie widza, pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku.
Firma Alcatel zaprezentowała inteligentny zegarek OneTouch Watch, który może współpracować z systemem Android oraz iOS. Zegarek wyposażony jest w układ STM429, akumulator o pojemności 210 mAh oraz moduł Bluetooth 4.0. Pomimo tego, iż urządzenie na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły zegarek, zostało wyposażone w takie funkcje jak licznik kroków, żyroskop, pulsometr, cyfrowy kompas, licznik spalonych kalorii i przebytego dystansu oraz wysokościomierz. Zegarek potrafi również pokazywać powiadomienia ze smartfona.
Firma Asus zaprezentowała pierwszy na świecie smartfon Asus ZenFone 2 wykorzystującą 4-gigabajtową pamięć operacyjną RAM. Za szybkość pracy odpowiedzialny jest 64-bitowy, 4-rdzeniowy procesor Intel Atom Z3580 o częstotliwości taktowania 2.3 GHz. W smartfonie znajduje się wyświetlacz 5.5” IPS w rozdzielczości Full HD, pokryty szkłem Corning Gorilla Glass 3, charakteryzujący się jasnością na poziomie 400 nitów.
Firma Nvidia zaprezentowała chip Tegra X1, przeznaczony dla urządzeń mobilnych którego moc obliczeniowa przekracza 1 TFlops, co pozwoli na płynne oglądanie materiałów wideo w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Pierwsze produkty wyposażone w Tegrę X1 mają się pojawić na rynku w połowie tego roku i znajdą zastosowanie również w samochodach jako część projektu Nvidia Drive.

Sterowanie ukrytym sprzętem RTV.

Umieszczanie urządzeń RTV w nowoczesnych szafkach lub szufladach, oprócz walorów estetycznych niesie za sobą również spore problemy użytkowe. Sterowanie tak zakamuflowanymi urządzeniami jest często kłopotliwe lub wręcz niemożliwe. Rozwiązaniem takiego problemu jest przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130.
Przedłużacz pilota z potrójnym rozgałęźnikiem Signal IRB-620U
Przedłużacz pilota Signal IRB-600U R94130 z potrójnym rozgałęźnikiem - przykład użycia
Czujnik przedłużacza pilota Signal IRB-600U R94130 odbiera sygnał z dowolnego pilota i rozdziela go na trzy nadajniki. Zasilanie urządzenia realizowane jest przez port USB, co oznacza, że przedłużacz zasilony może być z telewizora lub odbiornika STB wyposażonego w taki port. Każdy z nadajników można umieścić naprzeciw innego urządzenia, np. przyklejając do szyby/drzwiczek szafki (od strony wewnętrznej). Daje to możliwość sterowania kilkoma urządzeniami umieszczonymi w zamkniętym meblu, eliminując problemy z ich zdalną obsługą (brak reakcji na pilota, skrócony zasięg, konieczność precyzyjnego celowania itp.).

Inteligencja którą pokochasz.

F&Home RADIO jest bezprzewodowym, inteligentnym systemem sterowania urządzeniami elektrycznymi budynku. Jest dedykowana dla mieszkań, domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych. Jego funkcjonalność pozwala na realizację założeń, które do tej pory wydawać by się mogły niewykonalne lub dostępne wyłącznie na ludzi o bardziej zasobnych portfelach. F&Home jest rozwiązaniem tanim, a jego modułowa budowa pozwala na rozłożenie całego procesu inwestycyjnego w czasie. Kolejne funkcje mogą być dodawane do systemu, gdy zajdzie taka potrzeba. Domowy system pracować może w oparciu o tzw. sceny. Scena może być przyporządkowana np. do pory dnia lub dowolnych sytuacji. Poniżej przedstawiono kilka scen, które mogą być załączone automatycznie (w zależności od pory dnia), bądź zdalnie przez użytkownika za pomocą np. telefonu.
  • Scena Poranek
    • Włączenie gniazdka w kuchni np. do ekspresu do kawy,
    • Podniesienie rolet,
    • Włączenie podgrzewania wody,
    • Podniesienie temperatury w salonie, kuchni oraz łazience np. do 22 stopni.
  • Scena Wieczór
    • Zmniejszenie oświetlenia głównego do 40%,
    • Włączenie gniazda lampki w sypialni,
    • Zezwolenie na podlewanie ogrodu w przypadku zaistnienia dodatkowych warunków, np. braku deszczu.
  • Scena Noc
    • Opuszczenie rolet,
    • Wyłączenie gniazd sieciowych w kuchni,
    • Zmniejszenie oświetlenia głównego do 30%,
    • Obniżenie temperatury w kuchni oraz salonie np. do 18 stopni.
  • Scena Niania
    • Uruchomienie podglądu z kamer wewnątrz domu (pokój dziecięcy),
    • Informowanie właścicieli o wykryciu ruchu w sypialni, garderobie (np. SMS).
  • Scena Romantyczna
    • Wyłączenie oświetlenia głównego,
    • Włączenie oświetlenia LED na 30% (ciepłe światło),
    • Włączenie kominka gazowego,
    • Opuszczenie zasłon,
    • Włączenie ogrzewania podłogowego w salonie.
Dodatkowo system inteligentnego domu może wyzwalać pracę wybranych podsystemów w przypadku zaistnienia zdefiniowanych zdarzeń, np.:

  • Sekwencja zdarzeń podlewanie
    • Zegar astronomiczny wskazuje zachód słońca o 19:00,
    • Panel pogody krótkoterminowej przekazuje informację wysokim nasłonecznieniu w kolejnych dniach,
    • Czujnik wilgotności nie odnotowuje opadów.
    • O godzinie 18:00 na podstawie zebranych danych zostają uruchomione zraszacze,
    • Włączone zostaje oświetlenie zewnętrzne, którego praca jest optymalizowana na podstawie zebranych danych.
  • Sekwencja garaż
    • Otwieranie bramy wjazdowej przez kierowcę za pomocą smartfona,
    • Rozbrojenie strefy alarmowej obejmującej garaż,
    • Auto zostaje wykryte przez czujnik ruchu przed garażem co powoduje otwarcie bramy garażu,
    • Czujnik ruchu w garażu podtrzymuje przez zaprogramowany czas oświetlenie,
    • Rozbrojenie alarmu w całym domu,
    • Włączenie oświetlenie w holu.
Więcej informacji na temat systemu F&Home RADIO znajduje się w bibliotece System inteligentnego budynku F&Home Radio.
System inteligentnego budynku F&Home Radio

Mikro i makrozgięcia w światłowodzie.

Włókno światłowodowe jest z fizycznego punktu widzenia bardzo delikatnym medium transmisyjnym. Podczas instalacji światłowodów należy koniecznie stosować określone reguły, w szczególności unikać nadmiernego zaginania oraz rozciągania kabli.
Mikrozgięcia mogą powstać już na etapie produkcji włókien dlatego należy stosować okablowanie tylko uznanych producentów, gwarantujących wysoką jakość produktów. Wystąpienie tego typu zgięć może być również konsekwencją dużych zmian środowiskowych (temperatura, wilgotność, ciśnienie), jakie zachodzić mogą w miejscu instalacji. Makrozgięcia, których średnica przekracza 2mm, powstają wskutek nieumiejętnego obchodzenia się ze światłowodami podczas ich instalacji.
Mikro- i makrozgięcia mogą mieć istotny wpływ na tłumienie sygnału w światłowodzie. Ważna jest również długość fali, na jakiej odbywa się transmisja. Okazać się może, że z punktu widzenia jednej z nich, załamanie włókna może okazać się krytyczne, natomiast dla drugiej pozostanie ono praktycznie bez większego znaczenia. Systemy WDM, wykorzystujące do transmisji kilka długości fal, są szczególnie wrażliwe na takie uszkodzenia.

Bezpieczeństwo przede wszystkim - czujniki gazów.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, lżejszym od powietrza, łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania gazu, paliw płynnych i stałych spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Z taką sytuacją można się spotkać w okresie zimowym kiedy wszystkie okna są szczelnie pozamykane a domownicy aby zapobiec ucieczce ciepła zasłaniają kratki wentylacyjne. Również niesprawny, lub źle wykonany przewód kominowy może być źródłem rozprzestrzeniania się tlenku węgla w mieszkaniu.
Niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla wynika z faktu, iż jest on niewyczuwalny dla człowieka. W układzie oddechowym wiąże się z hemoglobiną krwi 250 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organów wewnętrznych.
Bardzo ważne jest aby w okresie zimowym, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na wystąpienie tego typu niebezpieczeństwa odpowiednio się zabezpieczyć. W ofercie firmy Dipol dostępny jest czujnik czadu i gazu 10SCO firmy KIDDE G9995. W jednym urządzeniu znajdują się dwa typy sygnalizujące zarówno czad jak i dym. Wysoka wykrywalność tlenku węgla zapewniona została przez zastosowanie sensora elektrochemicznego zaś dym wykrywa czujnik optyczny. Urządzenie posiada zasilanie bateryjne i jest bardzo proste w montażu. W pamięci urządzenia zapisywana jest informacja o wykryciu stężenia CO przekraczającego poziom 100 PPM. Dzięki temu użytkownik może sprawdzić, czy w pomieszczeniu podczas jego nieobecności nie doszło do zwiększonej emisji tlenku węgla. Urządzenie posiada 10 lat gwarancji i oprócz wymiany baterii nie wymaga przez ten okres żadnej kalibracji ani konserwacji.
Czujnik czadu i dymu 10SCO KIDDE
Czujnik dymu i9060EU KIDDE
Czujnik tlenku węgla 5DCO KIDDE z wyświetlaczem LCD
Czujnik czadu i dymu 10SCO
G9995
Czujnik dymu i9060EU
G9990
Czujnik tlenku węgla 5DCO
G9985

Hikvision - jak zabezpieczyć istotne nagrania przed skasowaniem?

Obraz z kamer może być rejestrowany na różne sposoby, najczęściej jest to nagrywanie ciągłe lub wyzwalane detekcją ruchu. Zwykle, ustawione jest też nadpisywanie - kiedy miejsce na dysku się kończy, najstarsze nagrania są kasowane, aby zrobić miejsce dla nowych nagrań. Jeśli jakieś nagranie jest ważne (np. wystąpiło jakieś zdarzenie), to należy je zablokować przed możliwością nadpisania. Aby to zrobić, należy zalogować się lokalnie na rejestrator i w menu archiwizacji wyszukać interesujące nagrania, a następnie kliknąć symbol kłódki. Spowoduje to zmianę atrybutów wybranego pliku na "tylko do odczytu".
Ustawienie blokady przed skasowaniem nagrania w rejestratorach Hikvision

Nowości produktowe:

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Axon Pro Video IP Protector 4 POE+ 4xWE 4xWY
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Axon Pro Video IP J2845 jest czterokanałowym urządzeniem ochrony przeciwprzepięciowej systemów CCTV połączonych poprzez sieć Ethernet 10/100/1000 Mb/s i zasilanych zdalnie w technologii PoE+. Technologia PoE+ pozwala na zasilanie urządzeń o zwiększonym poborze mocy takich jak kamery HD. Każdy z kanałów AXON PRO Video IP Protector 4 PoE+ posiada zabezpieczenie toru przesyłania danych i toru zasilania.
Radiowy czujnik temperatury i natężenia oświetlenia (konfigurowany) RCL-02 Exta Free
Radiowy czujnik temperatury i natężenia oświetlenia RCL-02 Exta Free F5803 przeznaczony jest do bezpośredniej współpracy z wybranymi odbiornikami systemu Exta Free. Z powodzeniem można go wykorzystać w procesie sterowania roletami okiennymi lub do utrzymaniu komfortu cieplnego w domu. Po ustawieniu wartości zadanych oraz wartości histerezy czujnik wysyła odpowiednie komendy załączające / wyłączające do skojarzonych z nim odbiorników systemu.

Automatyczny przełącznik faz PF-431
Automatyczny przełącznik faz PF-431 P1411 służy do zachowania ciągłości zasilania odbiornika jednofazowego w przypadku zaniku fazy zasilającej lub spadku jej parametrów poniżej normy. Na wejście przełącznika doprowadzone jest napięcie trójfazowe (3×230V+N). Na wyjście przełącznika kierowane jest napięcie jednofazowe (230V AC), tzn. napięcie fazowe jednej z faz.

Publikacje w prasie specjalistycznej

Więcej niż alarm. Systemy inteligentnego domu. - Systemy Alarmowe nr 6/2014

Warto przeczytać

Drugi strumień w rejestratorach NVR - podgląd obrazu. Częstym problemem pojawiającym się podczas konfiguracji rejestratorów sieciowych jest brak podglądu obrazu dla części kamer podczas wyświetlania obrazu w trybie siatki (komunikat "no resource" lub podobny). Jeśli po przejściu do trybu pełnoekranowego ów obraz pojawia się, oznacza to najprawdopodobniej niepoprawnie skonfigurowany drugi strumień kamery...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Błędnie wyświetlany strumień pomocniczy w rejestratorze
Nowe multiswitche TERRA. Teraz 4 lata gwarancji