Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2015 (05.01.2015)

Czy to koniec JPEG?

Znany w świecie standaryzacji technik multimedialnych francuski programista Fabrice Bellard ogłosił stworzenie nowego formatu graficznego o nazwie BPG (ang. Better Portable Graphics). Według jego opinii ma on szansę zastąpić najbardziej popularny na świecie format graficzny, jakim jest JPEG. Największą zaletą BPG jest znacznie lepsza kompresja plików - obraz przy takiej samej jakości posiada dwukrotnie mniejszy rozmiar w stosunku do pliku JPEG. Ponadto nowy format oferuje m.in. większą głębię kolorów (do 14 bitów na kanał), obsługę przeźroczystości oraz wsparcie dla bezstratnej kompresji pliku. Największym problemem, z jakim musi zmierzyć się BPG, jest obsługa przez przeglądarki internetowe. Bellard oprócz bibliotek dla programów graficznych stworzył specjalny dekoder (napisany w JavaScript), zapewniający kompatybilność przeglądarek z nowym typem pliku.
Porównanie działania kompresji obrazów JPEG (po lewej) i BPG (po prawej)
JPEG został opracowany w drugiej połowie lat 90. XX wieku i z uwagi na imponujące możliwości kompresji szybko stał się standardem. Z biegiem lat pojawiało się wiele konkurencyjnych rozwiązań, ale żadne z nich nie zyskało szerokiego zastosowania. Przykładem może być zaprezentowany przez Google format WebP, który, mimo wsparcia przez internetowego giganta i obsługi przez przeglądarki, m.in. Chrome i Opera, nie zyskał dużej popularności. Problemem braku popularności innych formatów kompresji obrazu może być przyzwyczajenie do standardu JPEG, który kompresuje w sposób „wystarczający” dla większości zastosowań. Jednak, w związku z coraz większym zastosowaniem komunikacji mobilnej i kosztami lub ograniczeniami związanymi z transmisją danych, stosowanie nowych metod kompresji jest uzasadnione. Znaczenie ma również wzrost rozdzielczości ekranów urządzeń mobilnych, a co za tym idzie - wzrost wymagań związanych z jakością obrazów, co przekłada się na ich rozmiar i czas wczytywania. Wadą kodowania obrazu w formacie BPG jest wykorzystanie algorytmów kompresji ze standardu H.265/HEVC co potencjalne może być przyczyną problemów z prawami patentowymi i licencjami, które może naruszyć. Z drugiej strony H.265/HEVC niesie zalety związane z możliwością sprzętowego, a nie programowego dekodowania obrazów.

Światłowodowa instalacja zbiorcza TV/SAT.

Zbiorcze instalacje optyczne pozwalają na odbiór i dystrybucję cyfrowych sygnałów naziemnych DVB-T, radiowych DAB oraz satelitarnych SAT przy zastosowaniu techniki światłowodowej. Zdecydowaną zaletą instalacji opartej na światłowodzie jest możliwość transmisji sygnałów na większe odległości, niż w przypadku, gdy sygnał dystrybuowany jest niż przy pomocy kabli koncentrycznych. Światłowodowa instalacja zbiorcza jest łatwiejsza w wykonaniu - zamiast typowej pięciokablowej magistrali multiswitchowej umieszczony zostaje jeden kabel światłowodowy.
Antena satelitarna TRIAX 80 TD stalowa [ciemno-szara]Optyczny zestaw SAT/DVB-T TOU 232 KITOptyczny zestaw SAT/DVB-T TOU 232 KITAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitSatelitarny odbiornik optyczny TVQ 05 QUATRO z DVB-TSatelitarny odbiornik optyczny TVQ 05 QUATRO z DVB-TMultiswitch MR-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MR-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Do nadajnika optycznego ODU32 doprowadzony został sygnał satelitarny z konwertera TWL 001 (oba urządzenia sprzedawane są w komplecie A9880) oraz sygnał DVB-T z anteny telewizyjnej UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit A2670. Stąd sygnał jest przesłany światłowodami jednomodowymi (złącza FC/PC) do dwóch budynków, gdzie umieszczono odbiorniki SAT/DVB-T TVQ 05 QUATRO A9882. Na ich wejściach zastosowano tłumiki optyczne 010 FC/PC L4522 w celu dopasowania poziomów optycznych do zakresu dynamicznego wejścia odbiornika optycznego. Satelitarny odbiornik optyczny TVQ 05 QUATTRO ma za zadanie zmienić medium transmisyjne, jakim jest światłowód, na miedziany przewód koncentryczny i dokonać podziału pasma satelitarnego SAT na cztery pary polaryzacja/pasmo (VL–HL–VH–HH) oraz sygnał DVB-T. Tak przygotowany sygnał może być następnie dystrybuowany w instalacji multiswitchowej.

Internet w sieci elektrycznej.

Transmiter sieciowy służy do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Urządzenia tego typu są idealnym rozwiązaniem w sytuacji braku możliwości ułożenia skrętki komputerowej oraz gdy niemożliwe lub nieoptymalne jest wykonanie sieci bezprzewodowej. Transmiter jest rozwiązaniem pozwalającym uniknąć kucia ścian celem doprowadzenia skrętki komputerowej do wybranego punktu w domu lub mieszkaniu. W szczególności urządzenie stosowane być może przy urządzeniach R/TV takich, jak: telewizory, amplitunery, czy odtwarzacze sieciowe, a przy których często brak jest gniazda internetowego.
Adapter TP-LINK TL-PA2010KIT N3363 należy podłączyć do routera, a następnie do gniazdka elektrycznego. Podobnie należy postąpić w przypadku drugiego adaptera, przy czym do interfejsu LAN podłączyć można dowolne urządzenie sieciowe. Maksymalna odległość, jaką może pokonać sygnał po przewodach elektrycznych to 300 m. Aby transmisja była możliwa, gniazdka muszą być podpięte pod tę samą fazę.
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA2010Kit Nano 200 Mb/s
Adapter Sieciowy TP-LINK TL-PA2010Kit Nano 200 Mb/s N3363

Dwie kamery IP na słupie - przesył sygnału światłowodem.

Rozległe systemy monitoringu, w których kamery umieszczane są na słupach wymagają dokładnego zaplanowania kwestii doboru urządzeń niezbędnych do przesyłu sygnału światłowodem oraz elementów odpowiadających za ich zasilanie. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że wykonawca instalacji za wszelką cenę uniknąć chce montażu dużych hermetycznych skrzynek i jak najbardziej ograniczyć ilość urządzeń.
W przypadku, gdy na słupie zawieszone są dwie kamery IP, do przesłania pochodzącego z nich sygnału światłowodem konieczne jest wykorzystanie przełącznika Ethernet, media konwertera, zasilacza dla kamer, zasilacza przełącznika (często małe switche zasilane są napięciem innym niż kamery IP), zasilacza media konwertera oraz puszki światłowodowej pozwalającej na zakończenie wchodzącego do skrzynki kabla i połączenie go z media konwerterem.
W tego typu przypadkach zalecane jest wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym 2-portowym switchem. Dzięki temu unika się montażu przełącznika oraz dedykowanego dla niego zasilacza. Mniej jest również kabli łączących urządzenia. Ideowe wykorzystanie media konwertera pokazano na poniższym schemacie.
Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14APDN ONVIFKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14APDN ONVIFPrzewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny<br />skrętka zewnętrzna [1m]Media konwerter ULTIMODE M-407M-2 - 1 włókno jednomodowe do 40km + switchKabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-4SM-A (4 włókna G.652D)Media konwerter ULTIMODE M-407M-2 - 1 włókno jednomodowe do 40km + switch
Wykorzystanie media konwertera L11542 z wbudowanym przełącznikiem do przesyłu sygnału z dwóch kamer IP światłowodem jednomodowym. Ponieważ zakłada się, że przewód ten będzie prowadzony wewnątrz budynku na odcinku dłuższym niż 15 m, należy zastosować model w osłonie LSZOH (przewody uniwersalne). Przewody typowo zewnętrzne, ze względu na materiał płaszcza, nie mogą być prowadzone wewnątrz budynków na odcinkach dłuższych niż 15 m.

NVMS - nagrywanie z detekcji ruchu.

Aplikacja NVMS to darmowe oprogramowanie przeznaczone do współpracy i zarządzania kamerami oraz rejestratorami firmy Sunell. Po odpowiednim skonfigurowaniu programu, możliwe jest rejestrowanie obrazu z kamery na komputerze bez potrzeby zakupu rejestratora. Aby skonfigurować nagrywanie z detekcji ruchu należy:
  • w oknie głównym programu wybrać Urządzenia ⇒ Zarządzanie urządzeniami, wybrać kamerę z rozwijanej listy, przejść do zakładki Ustawienia Alarmów ⇒ Alarm z Detekcji Ruchu, następnie uaktywnić alarm z detekcji ruchu z zaznaczeniem obszaru detekcji, akceptując wszystkie ustawienia na końcu konfiguracji,
NVMS - widok konfiguracji detekcji ruchu w kamerze
  • następnie należy przejść do okna głównego i wybrać zakładkę Konfiguracja ⇒ Centrum Nagrań ⇒ Konfiguracja Składowania, a następnie dodać lokalizację na dysku twardym, w której będą przechowywane nagrania (istnieje możliwość ograniczenia pojemności dysku przeznaczonej do zapisu),
NVMS- konfiguracja składowania plików na dysku
  • kolejnym krokiem jest przejście do zakładki Centrum Nagrań ⇒ Manager Nagrywania, zaznaczenie kamery z której ma być realizowana detekcja, przejście do zakładki Ustawienia i uaktywnienie opcji Nagrywania z Detekcji Ruchu. Następnie należy powrócić do zakładki Centrum nagrań i zaznaczyć ikonę Play.
Ustawienie opcji nagrywania z detekcji programu NVMS
Po całej konfiguracji należy zrestartować program i sprawdzić, czy wszystkie ustawienia zostały zapisane. Jeśli tak, nagrywanie z detekcji ruchu będzie działało prawidłowo.

Wielostrumieniowość w systemach CCTV IP.

Większość dostępnych na rynku kamer IP posiada możliwość generowania kilku strumieni danych różniących się wybranymi parametrami. Ich regulacja pozwala na dostosowanie strumienia sieciowego do możliwości przepustowych łącza, z jakiego korzysta system oraz do możliwości rejestratora. Kamera generuje zwykle dwa strumienie: jeden o wyższej oraz drugi o niższej jakości:
Okno konfiguracyjne dla głównego (pierwszego) i pomocniczego (drugiego)
strumienia obrazu w kamerach firmy Sunell
  • strumień główny - zwykle używany jest do rejestracji i podglądu w trybie pełnoekranowym. Ze względu na archiwizację tego strumienia powinien zapewniać możliwie najlepszą jakość, aby w razie potrzeby obraz pozwalał na odtworzenie maksymalnej ilości szczegółów. Dla kamer Full HD zalecane jest ustawienie strumienia o wartości bitrate 5 Mbit/s,
  • strumień pomocniczy - używany do podglądu w trybie układu siatki oraz przy połączeniu przez urządzenia mobilne. Średnia jakość obrazu dająca ogólny pogląd monitorowanego obszaru, nie obciążająca nadmiernie sieci (0,7-1 Mbit/s). Pozwala na jednoczesny podgląd obrazu ze wszystkich kamer oraz swobodny dostęp do monitoringu przez sieć Internet.

Nowości produktowe:

Zamek szyfrowy do szafy RACK stojącej
Zamek szyfrowy do szafy RACK stojącej R9120398 przeznaczony jest do instalacji w szafach RACK marki Signal. Umożliwia on otwarcie szafy za pomocą tradycyjnego klucza bądź za pomocą podania wcześniej zaprogramowanego PIN-u.


Tłumik optyczny 015 FC/PC, 15 dB
Tłumik optyczny FC/PC 15 dB L4524 używany jest w celu dopasowania poziomów optycznych do zakresu dynamicznego wejścia odbiornika optycznego. Dedykowany jest do systemów dystrybucji telewizji satelitarnej oraz naziemnej DVB-T z wykorzystaniem światłowodów.
Konektor antenowy uFl na  wtyk N (30cm)
Konektor antenowy uFl na wtyk N (30cm) E83272 służy do połączenia urządzenia aktywnego (modem, ruter) z anteną zewnętrzną.


Warto przeczytać

Jak zabezpieczyć domową sieć LAN? Czasy, w których do sieci Internet podłączany był jedynie komputer PC minęły bezpowrotnie. Obecnie domowa sieć obejmować może kilka, a nawet kilkanaście urządzeń. Wymienić można tu m.in.: router lub switch, komputery, telewizor, dysk sieciowy, konsolę, dekoder kablowy lub satelitarny oraz odtwarzacz multimedialny. Wraz z rozbudową sieci domowej, znaczenia nabiera kwestia zabezpieczenia przeciwprzepięciowego podłączonych do niej elementów...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zestaw media konwerterów światłowodowych ULTIMODE jako element
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przewody, switche, splittery, extendery - SIGNAL HD