Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2014 (22.12.2014)

Wirtualna rzeczywistość za 10 dolarów.

Kilka miesięcy temu firma Google zaszokowała świat wypuszczając na rynek kartonowe okulary wirtualnej rzeczywistości. Wykonane z papieru gogle, w których umieszczony może zostać dowolny smartfon, okazały się prawdziwym hitem, bo choć można je wykonać samemu wykorzystując do tego ogólnodostępne materiały, zakupiło je do tej pory ponad pół miliona internautów. Google planuje silny rozwój projektu Cardboard VR. Kilkanaście dni temu udostępniło kolejną aplikację dla użytkowników oraz SDK (ang. Software Development Kit) dla programistów zainteresowanych tworzeniem własnych aplikacji.
Projekt Google Cardboard Virtual Reality Kit
Korzystanie z gadżetu jest niezwykle proste. Sterowanie odbywa się przy pomocy ruchów głową, natomiast wybór poszczególnych opcji dokonywany jest poprzez przesunięcie znajdującego się z boku magnesu. Aplikacje, z których można korzystać, to m.in.: Google Earth, Tour Guide (przewodnik po ciekawych miejscach), YouTube, Exhibit (aplikacja umożliwiająca podgląd obiektów kulturalnych oraz ich wirtualnego zwiedzania), Photo Sphere (galeria zdjęć w formie panoramy), Windy Day (krótkie, animowane historyjki), Street Vue (Street View znany z map Google, tym razem jako VR). Lista ta z pewnością ulegać będzie powiększeniu.
Do wykonania gogli potrzebne są: karton o wymiarach 56 x 22 x 1.5 mm (można wykorzystać np. ten po pizzy), dwie soczewki o ogniskowej 40 mm, jeden magnes neodymowy w kształcie pierścienia i jeden magnes ceramiczny (ok. 19 mm średnicy i 3 mm grubości), dwa rzepy (sugerowane wymiary 30 x 20 mm), gumka recepturka zapobiegająca zsuwaniu się telefonu, tag NFC (opcjonalnie).

Uchwyt do telewizora - wybierz mądrze.

Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu. Drugim kryterium jest rodzaj mocowania. Uchwyty wyposażone są w otwory mocujące, zwykle o rozstawie wg standardu VESA. Zdarza się, że uchwyt nie posiada mocowania zgodnego z tym, w jakie wyposażony jest telewizor. Choć możliwe jest stosowanie adapterów, zdecydowanie lepszym wyjściem jest zakup kompatybilnego uchwytu. Trzecim parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest przekątna telewizora. Może się zdarzyć, że uchwyt spełnia dwa pierwsze warunki, lecz przekątna TV jest większa niż deklarowana dla uchwytu. Wówczas istnieje ryzyko, że funkcjonalność uchwytu w zakresie zmiany ustawienia odbiornika może być znacznie ograniczona. Dla zbyt małych monitorów dobór zbyt dużego uchwytu może oznaczać, że mocowanie będzie wyraźnie wystawało poza obrys ekranu.
W poniższej tabeli zestawiono popularne modele uchwytów Signal o dużych możliwościach regulacji, przeznaczone do telewizorów o dużych przekątnych ekranu. Pełna oferta uchwytów dostępna jest tutaj.
 
Nazwa LPA13-442 LPA13-484 LPA19-442
Kod E93162 E93167 E93168
Rozmiar TV 32'' - 55'' 37'' - 70'' 32'' - 55''
Nośność 30 kg 60 kg 30 kg
Mocowanie VESA max. 400 x 400 max. 800 x 800 max. 400 x 400

Nowoczesny monitoring - przełączniki PoE.

Problematyka zasilania kamer w systemach monitoringu CCTV IP to zagadnienie, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć instalatorzy sieci niskoprądowych. Nowoczesne instalacje IP, dzięki technologii PoE (Power over Ethernet), mogą być również łatwiejsze w realizacji. Wśród szeregu rozwiązań PoE, optymalnym wydaje się być zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje.
W poniższym zastosowaniu switch ULTIPOWER został wykorzystany w instalacji, gdzie w trzech osobnych lokalizacjach zainstalowano system monitoringu IP. Sygnały z dwóch lokalizacji transmitowane są za pomocą światłowodu (switch posiada sloty SFP umożliwiające przejście na inne medium transmisyjne) do głównego switcha, gdzie podpięty jest rejestrator NVR (zapis i podgląd obrazu z kamer). Dzięki zastosowaniu switchy PoE do kamer prowadzony jest tylko jeden przewód (zasilanie + dane) czyniąc instalację prostszą w realizacji.
Przykładowe zastosowanie switcha ULTIPOWER 0288af N29983

Jak układać światłowody w kasetach i puszkach?

Spawanie włókien z pigtailami oraz ich poprawne ułożenie w puszkach światłowodowych, to często wyzwanie dla początkujących w tej dziedzinie instalatorów. Problem stanowić może pozostawienie zapasu włókien tak, by nie był on ani za duży ani za mały oraz, aby po ułożeniu gotowego spawu w kasecie, włókna do niego dochodzące były rozmieszczone równomiernie w odpowiednich korytkach puszki. Nie ma tu miejsca na doginanie, czy wykonywane dodatkowych małych pętli zapasu. Cały proces zbrojenia puszki światłowodowej musi być więc wcześniej rozplanowany.
Puszki i przełącznice zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie uprościć pracę z włóknami, zachowując przy tym porządek ich organizacji. Każda z puszek przeznaczona na światłowody posiada 3 charakterystyczne elementy: miejsce na rezerwę włókna dochodzącego i łączonego (pigtaila), miejsce zabezpieczające spawy oraz uchwyty na adaptery.
Sposób prowadzenia włókna i układania spawów w puszce L54041.
Rysunek po lewej: widoczna tacka w przewodem wchodzącym, spawami, pigtailem.
Rysunek po prawej: tacka odchylona, widać trzymany przez dławik kabel i konektory.

Na rysunku powyżej pokazano na przykładzie puszki Ultimode TB-04B-2 L54041 prawidłową metodykę układania włókna. Kabel doprowadzający włókno wchodzi do puszki przez dławik o największym polu przekroju. Zabezpiecza on przed przesuwaniem się kabla przez przykręcenie elementu nośnego: tuby, powłoki lub pręta do korpusu puszki. Włókna, przechodząc pod tacką, zostają wprowadzone przez dedykowany otwór. Na tacce znajduje się rezerwa włókna, a wykonany spaw zostaje osadzony w uchwycie uniemożliwiającym jego swobodne obracanie. Nadmiar włókna pigtaila również zostaje zmagazynowany na tacce, po czym wyprowadzony specjalnym otworem przy zawiasie tacki tak, aby złączki trafiły do ułożonych w profilu adapterów

Dwukierunkowy tor audio w kamerach Sunell.

Większość kamer marki Sunell oferowanych przez firmę DIPOL, np. K1698, posiada dwukierunkowy tor audio. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest podsłuch monitorowanego obiektu oraz wydawanie komunikatów głosowych. Aby możliwa była pełna komunikacja w obydwie strony do odpowiednich gniazd RCA przy kamerze (wejście i wyjście audio), należy podpiąć moduł wzmacniający M1912 (mikrofon z układem wzmacniającym) i głośnik z układem wzmacniającym. Po zalogowaniu do menu kamery poprzez przeglądarkę internetową należy wejść w zakładkę Konfiguracja urządzenia->Mikrofon i zaznaczyć opcję Włącz mikrofon.
Włączenie toru mikrofonu w kamerze Sunell
Następnie należy przejść do zakładki Podgląd wideo i w prawym dolnym rogu okna włączyć opcję InterPhone. Jeżeli do komputera jest podłączony i odpowiednio skonfigurowany mikrofon wraz z zestawem głośnikowym, a po stronie kamery do wejść i wyjść audio podłączone są: mikrofon i głośnik z układami wzmacniającymi, możliwe będzie nawiązanie dwukierunkowej komunikacji.
Włączenie pełnej komunikacji audio w kamerze Sunell (opcja InterPhone)

Funkcja Defog w kamerach IP Hikvision.

Kamery IP firmy Hikvision oferują szereg funkcji analitycznych. Jedną z ciekawszych jest funkcja Defog, dostępna w kamerach serii 4 i 6 oraz w większości kamer szybkoobrotowych. Poprawia ona jakość obrazu przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mgła lub smog. Po jej aktywacji, kamera analizuje obraz przy wykorzystaniu technologi kontrastowania - bada głębię ostrości i gęstość zamglenia w różnych punktach sceny. Na tej podstawie tworzy specjalny filtr, który nałożony na obraz wejściowy uwydatnia szczegóły obrazu niewidoczne z powodu zamglenia. Wynikowy obraz jest znaczenie lepszy od obrazu niepoddanego obróbce.
Porównanie obrazów z kamery marki Hikvision przy dużym zamgleniu.
Po lewej - funkcja Defog wyłączona, po prawej - włączona.

Nowości produktowe:

Tuner Ferguson Ariva 153 combo DVB-S/S2+DVB-T/T2/C
Tuner Ferguson Ariva 153 combo A99386 umożliwia odbiór telewizji naziemnej DVB-T/T2, kablowej DVB-C oraz satelitarnej DVB-S/S2. Jedna z głowic odpowiada za odbiór sygnału DVB-T oraz DVB-C, druga natomiast za odbiór sygnału DVB-S. Jest to uniwersalne urządzenie oferujące najwyższą jakość obrazu w wysokiej rozdzielczości HD. Dzięki wbudowanemu portowi USB z funkcją timeshift możliwe jest nagrywanie ulubionych programów na zewnętrznej pamięci, a także odtwarzanie plików z muzyką, zdjęć oraz filmów w jakości HD.
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi 410C z wbudowanym gniazdem CI TERRA
Streamer IPTV DVB-S/S2-IP sdi 410C R81608 jest urządzeniem umożliwiającym dystrybucję i zarządzanie ofertą telewizji satelitarnej poprzez sieć Ethernet (LAN) bazującej na skrętce komputerowej. Dostępny na wyjściu strumień IP wprowadzany jest do sieci LAN i dostarczany do odbiorników końcowych, najczęściej z wykorzystaniem switchy. Wykorzystywana w tego typu systemach technika multicast pozwala na znaczną oszczędność zasobów sieciowych.

Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy Hikvision DS-7104HWI-SH (WD1, 25kl./s, H.264, HDMI, VGA)
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy Hikvision DS-7104HWI-SH M71042 oferuje zapis z rozdzielczością WD1(960x576)/4CIF/2CIF/CIF/QCIF 25 kl./s na każdy kanał. Rejestracja lokalna oraz transmisja w sieci odbywa się w standardzie kompresji H.264, pozwalającym na uzyskanie najlepszej jakości obrazu przy wykorzystaniu minimalnej przepustowości sieci i pojemności dyskowej. Rejestrator dzięki rozdzielczości WD1 (960x576 px), pozwala na znacznie lepszy zapis obrazu z kamer 650 TVL (700 TVL w trybie czarno/białym) w porównaniu do rejestratorów D1(4CIF).

Warto przeczytać

Jak zbudować ekonomiczny monitoring IP? Wykonanie instalacji taniego monitoringu IP jest możliwe w oparciu o kamery megapikselowe IP Sunell. Posiadają one bowiem możliwość zapisu na zdalnych serwerach FTP, oferowanych przez firmy hostingowe. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność montowania rejestratorów pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Cała konfiguracja połączenia, czyli podanie loginu, hasła, adresu IP oraz portu obsługi FTP odbywa się w samej kamerze, przez co do funkcjonowania całego systemu wymagany jest jedynie router z dostępem do Internetu...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat przykładowej instalacji z zapisem obrazu monitoringu na zdalnym serwerze
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
SIGNAL - jakość i komfort w Twoim domu