Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2014 (10.11.2014)

1 Gbit/s w kablu telefonicznym - G.fast wchodzi pod strzechy.

W ubiegłym tygodniu w Amsterdamie odbyła się konferencja Broadband World Forum - największe na świecie sympozjum dotyczące szerokopasmowej transmisji usług. Zaprezentowane zostały na niej najnowsze trendy w obszarze nowych technologii oraz rozwiązań dla rynku telekomunikacyjnego oraz IT. Firma ADTRAN Inc. ogłosiła, że opracowana przez nich technologia G.fast testowana jest przez dostawców usług w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji i w obszarze Pacyfiku. Testy obejmują zbiór rozwiązań w strukturze FTTdp (Fiber-To-The-Distribution-Point) polegającej na transmisji sygnałów za pomocą światłowodu do punktu dystrybucji, a następnie do punktu docelowego z wykorzystaniem miedzianych linii telefonicznych. Zgodnie ze specyfikacją, G.fast oferować ma niebywałe, jak na to medium, przepustowości sięgające 1 Gbit/s. W pierwszej generacji przesył danych ma odbywać się na dystansie do 100 m. ADTRAN klasyfikuje tę technologię, jako dopełnienie architektury FTTH (Fiber-To-The-Home) lub jako alternatywę dla światłowodowej ostatniej mili. Andrea Calvi, odpowiedzialny za sieci IP w Telecom Italia, stwierdził, że technologia G.fast jest idealnym rozwiązaniem na najbliższe lata i doskonałą alternatywą dla kosztownych instalacji FTTH.
Architektura sieci G.fast bazuje na tzw. FTTdp, czyli doprowadzeniu światłowodu do punktu dystrybucji.
W stosunku do alternatywnych rozwiązań, takich jak VDSL, czy nawet VDSL2,
G.fast oferuje większą szybkość transmisji.
Obecnie na rynku pojawiły się pierwsze chipsety G.fast mogące obsługiwać połączenia maks. do 250 m. Ich twórcą jest firma Sckipio Technology. Pierwszy chipset, oznaczony symbolem DP3000, opracowany z myślą o współpracy z połączeniem światłowodowym o ogólnej przepustowości 10 Gb/s, może obsługiwać do 16 połączeń G.Fast. Drugi układ o symbolu CP1000, przeznaczony jest do instalacji na końcu połączenia w modemie G.Fast. British Telcom był jedną z pierwszych firm, które przetestowały ww. chipsety, przesyłając dane na odległość blisko 200 m z prędkością 800 Mb/s.
Czy technologia G.fast zahamuje rozwój architektury FTTH? Duże możliwości przepustowe połączone z brakiem konieczności wymiany okablowania na pewno kusić będą operatorów telekomunikacyjnych oraz dostawców usług szerokopasmowych.

Wzmocnienie sygnału DVB-T - wzmacniacze masztowe.

Wzmacniacze masztowe są optymalnym rozwiązaniem w przypadku słabych sygnałów i długiego odcinka kabla do odbiornika. W takiej sytuacji instalacja wzmacniacza w pobliżu anteny gwarantuje podniesienie poziomu sygnału do takiej wartości, że pomimo jego spadku na kablu, telewizor lub wzmacniacz wewnętrzny będą miały zagwarantowany minimalny poziom wejściowy. Zaletą wzmacniacza masztowego w stosunku do dopuszkowego jest regulacja wzmocnienia. Wzmacniacz taki może też posiadać więcej niż jedno wyjście.
Przy zakupie wzmacniacza masztowego należy zwrócić szczególną uwagę na poziom szumów własnych. Wnoszone przez wzmacniacz znaczące dodatkowe szumy mogą zaowocować efektem odwrotnym do oczekiwanego - obraz będzie gorszy niż bez wzmacniacza. Poziom szumów własnych nie powinien przekraczać 3 dB, przy czym te najlepsze i niejednokrotnie jedyne dające realną szansę na poprawę odbioru telewizji nie przekraczają 1 dB.
Znany europejski producent, firma TERRA, posiada w swojej ofercie serię wzmacniaczy masztowych ABxxx. Są to wyroby z najwyższej półki. Współczynnik szumów kształtuje się na poziomie 0,8 ... 1 dB. Mogą być zasilane z zewnętrznego zasilacza DC 12 V, jak i z tunera lub telewizora DVB-T (zasilanie DC 5 V). Jeden z modeli posiada 3 wyjścia, z których wprost można zasilić w sygnał 3 odbiorniki telewizyjne. Wszystkie wyroby firmy TERRA są objęte 4 letnią gwarancją.
 
Nazwa AB010 AB011 AB012
Kod towaru R82002 R82003 R82004
Pasmo pracy UHF
Wzmocnienie [dB] 15 27 22
Liczba wejść 1
Liczba wyjść 1 3
Współczynik szumów [dB] 0,8 < 1
Maksymalny p. wyj. [dBuV] 98 108 103
Międzystopniowa reg. wzmocnienia [dB] - 14/27 7/22
Tłumienie odbić [dB] > 10
Pobór mocy [V x mA] 4.5-12 x 30 4.5-12 x 60
Temperatura pracy [°C] -20...+50
Wymiary/Masa [mm/kg] 89 x 107 x 43 / 0,18

Transmisja z wykorzystaniem punktu pośredniczącego.

Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zastosowanie trzeciego "przerzutowego" punktu pośredniczącego. Taka instalacja polega na stworzeniu dwóch połączeń punkt-punkt, których dwa końce ulokowane są w bezpośrednim sąsiedztwie w punkcie przerzutowym. Urządzenia te łączyć można przy pomocy przewodu ethernetowego.

Punkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMOPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMOPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMOPunkt dostępowy Ubiquiti NanoBeam M5 22dBi 5GHz MIMO
Transmisja między dwoma punktami dostępowymi realizowana jest przez punkt przerzutowy,
w którym umieszczono dwa punkty dostępowe marki Ubiquiti

Okna transmisji w instalacjach światłowodowych.

Transmisja danych w światłowodzie odbywa się w oknie (oknach) transmisyjnym, wybranym z trzech (a w systemach zaawansowanych czterech lub pięciu) pasm. Zostały one wyznaczone w sposób nieprzypadkowy. Przy ich wyborze uwzględniono charakterystykę tłumienia sygnału w tym medium transmisyjnym.
Wyróżnić można trzy główne źródła tłumienia sygnału przesyłanego w światłowodzie:
  • straty falowodowe - wynikają z niejednorodnej budowy światłowodu związanej z niedoskonałościami procesu produkcji. Mowa tu głównie o geometrii rdzenia oraz niejednorodności współczynnika refrakcji w rdzeniu oraz płaszczu.
  • absorpcja - pochłanianie energii przez cząstki światłowodu; zależna jest od sposobu domieszkowania rdzenia w procesie produkcji; problem stanowią głównie: chrom, miedź, żelazo, a zwłaszcza jony OH- wytrącające się w rdzeniu na skutek działania wilgoci.
  • rozproszenie Raileygha - polega na rozproszeniu impulsu światła we wszystkich kierunkach powstałym na skutek napotkania niejednorodności współczynnika załamania światła w rdzeniu.
O rozłożeniu okien w transmisji światłowodowej zadecydowało tłumienie
wynikające ze strat falowodowych, absorpcji i rozproszenia Raileygha
Poszczególne okna wykorzystywane są przy różnych technikach transmisji, np. technika zwielokrotnienia falowego DWDM wykorzystuje głównie trzecie oraz czwarte okno. Dodać należy, że dzięki postępowi technologicznemu w procesie produkcji światłowodów, udało się zredukować wpływ jonów OH- na transmisję w okolicach długości fali 1400 nm (włókna G.652D). To z kolei doprowadziło do wyznaczenia kolejnego, piątego okna transmisyjnego.

Monitoring IP domu jednorodzinnego.

Jeszcze nie tak dawno do ochrony domów jednorodzinnych wykorzystywany był tylko monitoring analogowy. Technologia ta wybierana była głównie ze względu na cenę i łatwą instalację. Ale czy teraz, gdy technologia związana z monitoringiem IP, oferująca obraz o znacznie większej rozdzielczości, jest coraz bardziej popularna z racji znacząco niższej ceny, nie warto zastanowić się nad wyborem kamer megapikselowych? Zdecydowanie tak! Do oferty firmy DIPOL wprowadzony został rejestrator sieciowy Signal NVR 2704 K2704, przeznaczony do niedużych instalacji CCTV, który oprócz zaawansowanych funkcji, zachęca atrakcyjną ceną.
Urządzenie wyposażone jest w złącze HDMI i VGA, dzięki czemu rejestrator można podpiąć zarówno do monitora komputerowego, jak i telewizora. Umożliwia podłączenie 4 kamer i nagrywanie obrazu w rozdzielczości do 2 Mpix (1920 x 1080) z prędkością do 25 kl./s. Do rejestratora dołączone jest darmowe oprogramowanie, umożliwiające konfigurację i zarządzanie rejestratorami i kamerami marki Signal. Dodatkowo obsługa rejestratora możliwa jest za pośrednictwem przeglądarki IE.
Rejestrator w połączeniu z kamerami zewnętrznymi IP Signal HDC-110P K1806 stanowi doskonałe i ekonomiczne rozwiązanie dla ochrony domu jednorodzinnego. Do zasilania kamer można zastosować zasilacze lokalne M1820 lub wykorzystać jeden przewód do zasilania kamery i przesyłania sygnału za pomocą switcha PoE N29980. Przykładowy schemat instalacji przedstawia poniższy rysunek.
Switch PoE ULTIPOWER 0054af 802.3af 5xFE (4xPoE)Rejestrator sieciowy Signal NVR 2704 (4 kanały, 40Mb/s, 1xSATA, HDMI)Dysk HDD SEAGATE 1 TB 7200 32MB CACHE SATA IIIKamera kompaktowa IP Signal HDC-110P (2 Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 25m)Kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P (2 Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 25m)Kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P (2 Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 25m)Kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P (2 Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 25m)
Ekonomiczny monitoring IP (2 Mpix) niewielkiego obiektu został oparty na
kamerach i rejestratorze Signal i switchu PoE marki ULTIPOWER

Funkcja ANR w systemach Hikvision.

Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (zmniejszenia jej przepustowości) informacje są bezpowrotnie tracone, bo sieć ich nie buforuje, a kamera nie może ich powtórnie wysłać. Z tego powodu coraz większą popularność zyskują kamery posiadające możliwość zapisu obrazu na karcie SD.
Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN (2 MPix, 3.3-12mm, 0.1 lx, IR do 30m)Karta microSDHC 32 GB UHS-I class 10 + adapter SDSwitch Gigabit TP-LINK TL-SG1016D 10/100/1000 Mb/sRejestrator IP NVR Hikvision DS-7608NI-SEDysk HDD SEAGATE 3TB ST3000DM001 7200.12 XT 64MB SATAIIIMonitor LCD 19 AG Neovo SC-19
Schemat instalacji CCTV IP z dwiema metodami archiwizacji danych
Zdublowanie urządzeń służących do zapisu pozwala na znaczne zwiększenie pewności zapisu. Kamery z niższej półki zapisują obraz non-stop (co znacznie obniża żywotność karty SD), a w przypadku awarii zwykle nie następuje automatyczna synchronizacja danych.
W systemie opracowanym i wdrożonym przez Hikvision pod nazwą ANR (ang. Automatic Network Replenishment) kamera zapisuje nagrania na karcie tylko w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem. Po ustaniu awarii nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie.

Nowości produktowe:

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2632F-I (3 MPix, 2.8 -12 mm, 0.07 lx, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2632F-I K1773 należy do nowej serii produktów HiWatch marki Hikvision. Jest to seria niskobudżetowych, ale wysokiej jakości kamer i rejestratorów IP. Ten model kamery został oparty o dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 3 MPix i wynikowym obrazie bardzo dobrej jakości - z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2532-I (3 MPix, 2.8 mm, 0.07 lx, IR do 10m)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2532-I K1721 przeznaczona jest do pracy na zewnątrz lub wewnątrz. Obudowa wysokiej klasy szczelności IP66 zapewnia ochronę elektroniki przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Urządzenie posiada oświetlacz IR o zasięgu do 10 m. Kamerę można zasilać w sposób konwencjonalny 12 V DC lub przez PoE (zgodność ze standardem 802.3af). Charakterystyczną cechą modelu jest bardzo mała obudowa o średnicy zaledwie 10 cm.
Złącze kompresyjne BNC 113 MASTER Platinum na przewód Triset-113
Złącze kompresyjne BNC 113 MASTER Platinum E8277 wykonane z mosiądzu pokrytego niklem, przeznaczone jest do kabli TRISET-113. Najwyższa precyzja wykonania wpływa na wygląd i jakość połączenia. Prawidłowe zaciśnięcie jest bardzo proste i daje gwarancję poprawnego i stabilnego połączenia przez długi czas.

Aktualności

31 października 2014 - pierwsze szkolenie F&Home Radio za nami. W dniu wczorajszym, w centrali firmy DIPOL odbyło się kolejne szkolenie stanowiące część jesiennego cyklu kursów dla instalatorów. Kurs „System F&Home RADIO - od projektu do realizacji.” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Podczas krótkiego wstępu teoretycznego kursanci mieli okazję zapoznać się z możliwościami i specyfiką systemu inteligentnego domu. Podczas części praktycznej uczestnicy szkolenia poznali zasady projektowania i wykonywania tego typu instalacji. Do dyspozycji uczestników pozostawały zestawy szkoleniowe przygotowane przez firmę F&Home, dzięki którym zrozumienie zasad funkcjonowania systemu było znacznie łatwiejsze, a wiedza teoretyczna mogła zostać natychmiast zweryfikowana. Informacje na temat tego oraz innych szkoleń dostępne są tutaj.

Warto przeczytać

Jak poprawić sygnał LTE? Sieć LTE jest dopiero rozwijana. Pełne pokrycie mają największe miasta. Doceniając zalety tego typu transmisji wielu internautów będących na granicy zasięgu próbuje uzyskać stabilne połączenie. Szczególnie pomocne w takich sytuacjach są dedykowane do danego pasma anteny zewnętrzne. Szczególnie polecanym jest model TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 A741031 pracujący na częstotliwościach: 698-800, 800-960, 1700-2700 MHz, czyli we wszystkich pasmach przeznaczonych na usługi LTE... więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 A741031 jest kierunkową antentą logarytmiczną,
która w zależności od pasma pracuje z zyskiem od 7,5 do 10 dBi
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kamery 900 TVL Sunell