Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2014 (03.11.2014)

Superszybkie komputery kwantowe coraz bliżej.

Naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii stworzyli dwa nowe rodzaje kwantowych bitów (kubitów) pozwalające uzyskać nadzwyczajną w świecie komputerów kwantowych dokładność obliczeń wynoszącą ponad 99%. Jest to duży przełom, ponieważ dotychczasowe działanie tego typu superszybkich komputerów nakazywało wielokrotne powtarzanie tych samych operacji i uśrednianie ich wyników.
źródło: truthdig.com
Kubity zbudowane są cząstek elementarnych, np. elektronów lub fotonów. Różnią się od bitów, tym, że nie osiągają ustalonego stanu, ale znajdują się w dowolnej superpozycji dwóch stanów kwantowych. Australijscy naukowcy stworzyli 2 nowe kubity zbudowane z atomów naturalnego fosforu i sztucznego krzemu. Atomy te zostały ułożone w cienkiej warstwie czystego krzemu z którego udało się usunąć izotopy powodujące powstawanie pola magnetycznego, mającego wpływ na dokładność operacji.
Układ skonstruowany przez firmę D-Wave Systems, zawierający 128 kubitów zrealizowanych za pomocą nadprzewodników.
źródło: wikipedia.org
Komputery kwantowe nie zastąpią zwykłych komputerów (a przynajmniej nie w najbliższej przyszłości). Idealnie nadają się one do operacji wymagającej powtarzania obliczeń dla wielu zmiennych. Zwykły komputer działa tak, że dla określonej zmiennej funkcji wylicza jej wartość. Dla komputera kwantowego dane wejściowe to wszystkie możliwe stany zmiennej dla których zwraca wszystkie możliwe stany wyjściowe. Można więc powiedzieć, że to co zwykły komputer musi robić w pewnej liczbie kroków – komputer kwantowy robi w pojedynczym. Jego główne obszary zastosowania to szyfrowanie, analizowanie danych finansowych czy modelowanie procesów fizycznych.

Rodzina złączy kompresyjnych BNC marki MASTER.

Złącza kompresyjne mają niewielki wpływ na koszt budowy instalacji, a bardzo znaczący na jakość sygnału oraz pracochłonność montażu, bez względu na to, czy są one stosowane w instalacjach multiswitchowych, monitoringu, czy innych. Szczególnie złącza BNC stwarzają wiele problemów przy wykonywaniu instalacji CCTV. Już w trakcie uruchamiania instalacji, złej jakości złącza sprawiają wiele kłopotów ze względu na niepewne połączenie. Złącza pracujące na zewnątrz narażone są na korozję, co w konsekwencji doprowadzić może do znacznego pogorszenia jakości sygnału. Duże wahania temperatury mogą spowodować rozszczelnienie złącza. Jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w szczególnie ważnych systemach, takich jak systemy monitoringu banków czy miast.
Wychodząc naprzeciw wymogom stawianym przez nowoczesne instalacje, firma Dipol wprowadziła do sprzedaży złącza kompresyjne BNC marki MASTER Platinum: E8275 na przewód RG-59, E8276 na RG-6, E8277 na TRISET-113.
Złącze kompresyjne BNC 59 MASTER Platinum na przewód RG-59 (CAMSET)
Złącze kompresyjne BNC 6 MASTER Platinum na przewód RG-6
Złącze kompresyjne BNC 113 MASTER Platinum na przewód Triset-113
Złącze kompresyjne BNC 59
MASTER Platinum E8275
na przewód RG-59
Złącze kompresyjne BNC 6
MASTER Platinum E8276
na przewód RG-6
Złącze kompresyjne BNC 113
MASTER Platinum E8277
na przewód TRISET-113
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania złączy MASTER sprawia, że instalator nie będzie miał problemów z zakładaniem wtyków na przewód. Posiadają one dopracowany sposób montażu, co sprawia, że przy ich stosowaniu nie występują powszechnie znane problemy z zakręcaniem złącza na gniazdo. Złącze dzięki zastosowaniu podwójnej kompresji dookolnej jest w pełni szczelne od strony przewodu, co zabezpiecza gniazda urządzeń stosowanych w instalacjach przed wdarciem się do nich wody. Narzędziem koniecznym do zaciskania wtyków na kablach jest zaciskacz uniwersalny E80076.

Internet powyżej 60 Mbit/s - wybierz odpowiedni router.

 Rozwój szerokopasmowej techniki dostępu do Internetu, przekłada się na wzrost prędkości transmisji oferowanej przez operatorów. Obecnie na porządku dziennym są przyłącza internetowe o prędkości transmisji sięgającej 30 Mbit/s, 60 Mbit/s, czy nawet 120 Mbit/s.
Aby tak duża przepustowość dostępna była w domowej sieci bezprzewodowej konieczne jest zastosowanie routera wyposażonego w odpowiedni punkt dostępowy. Ciągle jeszcze popularne urządzenia pracujące w standardzie 802.11b/g (teoretycznie 54 Mbit/s) umożliwiają w rzeczywistości osiągnięcie transferów przez sieć WiFi na poziomie 23-24 Mbit/s. Pozostają więc one rozwiązaniem nieoptymalnym w przypadku szybszych połączeń internetowych. Urządzenia kompatybilne z tzw. draftem 802.11n (teoretyczne 150 Mbit/s) pozwalają na osiągnięcie transferów rzędu 50-60 Mbit/s. Najbardziej przyszłościowe rozwiązanie stanowią dziś urządzenia pracujące w standardzie 802.11n (teoretyczne 300 Mbit/s), umożliwiające osiągnięcie rzeczywistych transferów w sieci LAN na poziomie 100-120 Mbit/s.
Poniższa tabela przedstawia propozycje routerów wyposażonych w punkt dostępowy umożliwiający realizację transmisji o dużych przepływnościach.
 
Nazwa TL-MR3420 TL-WR841N TL-WR1043ND TL-WDR4300
Kod N2957 N3250 N3253 N3260
Standard WLAN 802.11n
300 Mb/s
2,4 GHz
802.11n
300 Mb/s
2,4 GHz
802.11n
300 Mb/s
2,4 GHz
802.11n
300/450 Mb/s
2,4 /5 GHz
MIMO 2T2R 2T2R 3T3R 3T3R
USB Tak Nie Tak Tak

FTTH - zakończenie światłowodu w mieszkaniu.

Doprowadzenie światłowodu do domu, czy mieszkania, wiąże się z dwoma problemami: bezpieczeństwem użytkowania oraz estetyką. Złącze na włóknie powinno być zabezpieczone i skierowane tak, aby niemożliwe było spojrzenie do jego wnętrza. Standardem instalacji w nowych budynkach jest montaż podtynkowy. Wymóg ten spełniają światłowodowe gniazda ULTIMODE.
Konstrukcja lica dla gniazda typu duplex L53002 oraz simplex L53001 umożliwia bezpieczne podłączanie i odłączanie kabla światłowodowego.
Lica gniazd L53001 i L53002 wraz z puszką montażową L53005 tworzą komplet, pozwalający na estetyczne zakończenie światłowodu. W licu gniazda montuje się adapter (simplex bądź duplex), skierowany pod kątem w dół. Dzięki temu nawet odsłonięte gniazdo nie "celuje" wiązką światła bezpośrednio na pokój, lecz w podłogę.
Gniazda wykonane są z najwyższej jakości tworzywa sztucznego i doskonale komponują się z pozostałymi elementami instalacji elektrycznych.

Funkcjonalność klawiatur strefowych.

INT-SCR-BL G2138 to klawiatura strefowa przeznaczona do współpracy z centralami Satel serii INTEGRA. Służy do sterowania czuwaniem jednej strefy, umożliwia realizowanie funkcji kontroli dostępu i sterowanie pracą zamka elektromagnetycznego drzwi. Posiada wbudowany czytnik kart zbliżeniowych, dzięki czemu obsługa systemu staje się wygodniejsza. W systemie może pełnić trzy funkcje:

  • klawiatury strefowej,
  • klawiatury strefowej z czytnikiem kart zbliżeniowych,
  • klawiatury wejściowej.
Zasilacz impulsowy ZI-2000 DC 12V/2A (+) do kamerINT-SCR-BL Wielofunkcyjna klawiatura z czytnikiem kart zbliżeniowych INTEGRA SATEL
Przykład podłączenia zasilania i elektrozaczepu do klawiatury INT-SCR-BL
W trybie pracy klawiatury strefowej z czytnikiem kart zbliżeniowych, urządzenie oprócz realizowania funkcji klawiatury strefowej, pozwala użytkownikowi na posługiwanie się hasłem i kartą zbliżeniową. Zbliżenie karty (ok. 0,5-1,0 s) jest odczytywane analogicznie jak wprowadzenie hasła z potwierdzeniem klawiszem *. Przytrzymanie karty (ok. 3s) jest odczytywane jak wpisanie hasła i potwierdzeniem klawiszem #. Funkcje realizowane po wpisaniu hasła i zatwierdzeniu klawiszem lub zbliżeniu karty:
  • uaktywnienie przekaźnika,
  • wyłączenie czuwania,
  • skasowanie alarmu,
  • sterowanie wyjściem typu 24. PRZEŁĄCZNIK MONO,
  • sterowanie wyjściem typu 25. PRZEŁĄCZNIK BI,
  • potwierdzenie obchodu wartownika,
  • włączenie czasowej blokady strefy.

Strumień RTSP w kamerach i rejestratorach IP.

Kamery IP i rejestratory generują strumień obrazu w protokole RTSP. Jest to protokół powszechnie stosowany w aplikacjach związanych z przesyłaniem danych multimedialnych. Istnieje wiele sposobów jego konwersji w celu udostępniania obrazu szerokiemu gronu odbiorców. Obraz wideo transmitowany przez RTSP odtworzyć można przy pomocy wielu dostępnych powszechnie aplikacji lub odpowiednich wtyczek zainstalowanych w przeglądarkach internetowych. Taki strumień może być np. odtwarzany przez popularny odtwarzacz VLC lub zostać przekodowany np. na strumień RTMP tak, aby obraz z kamery umieścić na stronie internetowej.
Kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P (2 Mpix, 3.6 mm, 0.1 lx, IR do 25m)
Tania kamera kompaktowa IP Signal HDC-110P K1806 2Mpix
generuje strumień RTSP który jest odtwarzany przez VLC

Poniżej zestawiono dane dotyczące strumieni RTSP w kamerach oraz rejestratorach różnych producentów.
Signal rtsp://ipaddress:554/0/1
ipaddress – adres IP kamery
554 - port RTSP
0/1 – strumień główny,
0/2 - strumień dodatkowy (2 strumień)
Sunell rtsp:// ipaddress :554/snl/live/1/1/
ipaddress – adres IP kamery
554 - port RTSP
1/1 – strumień główny, 1/2 strumień dodatkowy (2 strumień)
Hikvision rtsp://ipaddress/videotype/ch number/streamtype/av_stream
ipaddress – adres IP kamery
videotype - typ kodowania mpeg4 albo h.264,
number - numer kanału
streamtype - main (główny) lub sub (pomocniczy, 2 strumień)

Nowości produktowe:

Modulator Signal-352 2xA/V-COFDM (DVB-T)
Modulator Signal-352 2xA/V-COFDM (DVB-T) R86352 jest urządzeniem dokonującym konwersji sygnału audio/video podanego na złącza A/V (RCA) oraz S-Video na cyfrowy sygnał telewizji naziemnej DVB-T (modulacja COFDM). Urządzenie jest modulatorem dwukanałowym. Oznacza to możliwość podłączenia do niego dwóch źródeł sygnału oraz zmodulowania go do postaci cyfrowego multipleksu DVB-T.

Dysk HDD Western Digital PURPLE 3TB SATA/600 64MB 3.5
Dysk HDD Western Digital PURPLE 3TB SATA/600 64MB 3.5"(WD30PURX) M89285 został zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Oferuje dostosowaną wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd przystosowany jest do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC.
Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2010-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)
Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2010-I K1762 należy do nowej serii produktów HiWatch marki Hikvision. Jest to seria niskobudżetowych, ale wysokiej jakości kamer i rejestratorów IP. Ten model kamery został oparty o dobrej klasy przetwornik o rozdzielczości 1.3MPix z wiernie oddanymi kolorami i małymi szumami przy braku oświetlenia. Charakterystyczną cechą modelu jest bardzo mała obudowa o długości zaledwie 14 cm.

Aktualności

24 października 2014 - ruszyła jesienna edycja szkoleń. W dniu wczorajszym odbyło się w Krakowie pierwsze z sześciu zaplanowanych na okres jesienny szkoleń dla instalatorów i projektantów. Uczestnicy zapoznać się mogli m.in. z podstawami teoretycznymi związanymi z techniką światłowodową, informacjami dotyczącymi realizacji instalacji bazujących na kablu łatwego dostępu, zapisami rozporządzenia dotyczącego wykonywania instalacji teletechnicznych w budynkach, jak również nauczyć się projektowania telewizyjnych instalacji multiswitchowych w programie SatNet Terra. Informacje na temat tego oraz innych szkoleń dostępne są tutaj.
21 października 2014 - DIPOL na Romanian Security Fair. Atrakcyjność oferty firmy DIPOL została potwierdzona na odbywających się w dniach 8-10 października 2014 w Bukareszcie targach Romanian Security Fair. Ogromnym powodzeniem cieszyły się urządzenia do bezprzewodowej transmisji obrazu z kamer, switche, splittery i repeatery HDMI, modulatory (cyfrowe i analogowe), złącza kompresyjne oraz przewody do instalacji teletechnicznych. Szczególną uwagę instalatorów wzbudził konwerter HDMI na IP Signal oraz punkty dostępowe ULTIAIR. Stoisko naszego rumuńskiego dystrybutora, firmy DIPOL CONNECT, odwiedziło ponad 2000 osób.

Warto przeczytać

Monitoring IP składów budowlanych. Megapikselowy monitoring składający się z 48 kamer IP zainstalowano w nowo otwartym sklepie Grupy Polskich Składów Budowlanch S.A. w Tarnobrzegu. Grupa działa na rynku od 14 lat i jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się sieci hurtowni materiałów budowlanych w Polsce. Obecnie Grupa zrzesza ponad 300 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w ponad 420 składach budowlanych, w 127 marketach PSB-Mrówka oraz w 16 centrach handlowych PSB-Profi. W placówkach tych pracuje ponad 10 tysięcy osób...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
W sklepie Grupy Polskich Składów Budowlanch S.A. w Tarnobrzegu zainstalowano 12 kamer IP kompaktowych Signal HD-200 K1810 oraz 36 kamer IP kopułowych Sunell SN-IPV54/14ZDR K1698.
Nowe multiswitche Terra. Teraz 4 lata gwarancji.