Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2014 (22.09.2014)

Ile kilobitów na sekundę potrzebują... myśli?

Komunikacja dwóch osób jest sprawą oczywistą. Można coś powiedzieć, czy napisać, a druga osoba zrozumie o co nam chodzi. Marzeniem wielu jest bezpośrednie przekazanie swoich myśli drugiej osobie bez ich wypowiadania. Czy to możliwe, aby mózg jednej osoby skontaktował się z mózgiem innej? Międzynarodowy zespół neurologów i robotyków dowiódł, że jest to możliwe, i to na dystansie 8000 km.
Doświadczenie polegało na przesłaniu informacji od osoby, która znajdowała się w Indiach do osoby we Francji z wykorzystaniem wyłącznie aktywność mózgu. Sygnał wysłany był za pośrednictwem Internetu. Zespół Alvaro Pascual-Leone ustalił, iż przetransmitowanymi słowami mają być słowa "hola" oraz "ciao". Do „transmisji” wykorzystano elektroencefalograf (EEG - rejestruje zespół słabych sygnałów elektrycznych występujących w różnych punktach skóry głowy) oraz tzw. przyczaszkową stymulacją magnetyczną TMS, nieinwazyjną metodę powodującą depolaryzację i hiperpolaryzację neuronów. TMS korzysta z indukcji elektromagnetycznej, w celu wywołania słabego napięcia elektrycznego przy pomocy szybko zmieniającego się pola magnetycznego.
Schemat przedstawiający sposób realizacji transmisji myśli
W eksperymencie uczestniczyły cztery osoby: nadawca z zainstalowanym EEG, pełniącym rolę interfejsu między mózgiem a komputerem oraz trzech odbiorców podłączonych do TMS, pełniącego rolę łącznika na linii komputer - mózg. Przy użyciu EEG zespół nadawczy "przetłumaczył" słowa "hola" oraz "ciao" na kod binarny, a następnie wysłał do odbiorców za pomocą zwykłej wiadomości e-mail. Wiadomość wprowadzona została do TMS z komputera, co z kolei pozwoliło na stymulację mózgów odbiorców, którzy doświadczali zaburzeń widzenia (błyski światła w oczach) w ściśle określonych cyklach, umożliwiających zdekodowanie nadanych informacji.
Człowiek po prawej stronie (odległy o 8000 km) wie, co myśli ten po lewej
Oczywistym jest, iż ze względu na wczesną fazę badań, sposób oraz konieczne do poniesienia koszty, tego typu eksperymenty nie wyjdą jeszcze przez jakiś czas poza naukowe laboratoria. Niemniej jednak już dziś zakładać można, że taka forma komunikacji może okazać się przełomowa dla milionów ludzi z zaburzeniami uniemożliwiającymi porozumiewanie się w sposób tradycyjny. Technologią interesuje się - jak to w przypadku większości przełomowych osiągnięć naukowych - wojsko, które z pewnością znajdzie szereg sposobów na wykorzystanie transmisji myśli...

Koniec jest bliski.

28 września to ostatni dzień, w którym można wysyłać zdjęcia na Wakacyjny konkurs Fotograficzny organizowany przez firmę DIPOL. Nadesłano już wiele interesujących zdjęć. Dla zwycięzców, których wyłoni znany krakowski fotografik Paweł Zechenter, przygotowano atrakcyjne nagrody. Zapraszamy do przeglądnięcia archiwów i zgłoszenie swojej pracy. Zasady uczestnictwa i regulamin konkursu dostępne są tutaj.
Przykładowe zdjęcia nadesłane na tegoroczny konkurs:
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Koko-channel
Michał Gawryluk
Tęczowa amplituda
Jakub Łukasik
Antena łączy ludzi
Sylwia Duraj

Cyfrowy sygnał DVB-T w sieci kablowej.

Operatorzy kablowi, decydujący się na wprowadzenie programów naziemnej telewizji cyfrowej do swoich sieci, mogą zrealizować ten proces na co najmniej dwa sposoby.
Pierwszy z nich uwzględnia transmodulację programów DVB-T do postaci cyfrowego sygnału DVB-C wykorzystywanego w kablówkach i redystrybucję na dowolnych, niezajętych częstotliwościach. Opcja ta jest preferowana przez sieci kablowe ze względu na zachowanie jednego standardu sygnału w instalacji.
Drugi sposób przewiduje wprowadzenie sygnału DVB-T do sieci bez zmiany standardu. Skorzystają na tym użytkownicy posiadający zewnętrzne odbiorniki DVB-T - dzięki temu zabiegowi będą oni mogli odbierać sygnał z gniazdka, a nie z zawieszonej na balkonie, czy w oknie anteny.
W tym drugim sposobie, dla sygnału DVB-T nie mogą być użyte kanały z tzw. "pasma specjalnego S", ponieważ większość dekoderów na tych częstotliwościach nie szuka sygnału DVB-T. Z reguły operator musi więc umieścić wszystkie programy w paśmie BIII (VHF). To z kolei rodzi konieczność zmiany szerokości kanału dystrybuowanych multipleksów z występujących w naziemnej telewizji cyfrowej 8 MHz do 7 MHz.
Transmodulator COFDM-COFDM (DVB-T) ttx311 TERRA
Transmodulator COFDM-COFDM (DVB-T) ttx311 TERRA R81714
Firma TERRA dostarcza rozwiązanie bazujące na stacji czołowej MMH-3000, pozwalające na dystrybucję sygnałów telewizyjnych, niezależnie od ich częstotliwości. Funkcję tę realizują moduły TTX-311 R81714. Oprócz zmiany częstotliwości kanału, moduły TTX-311 dokonują demultipleksacji całego strumienia DVB-T, dzięki czemu możliwe jest naniesienie wielu zmian na dystrybuowanym strumieniu, w szczególności - zmiana szerokości kanału, tak aby był on wyszukiwany w paśmie BIII, automatycznie przez każdy odbiornik. Należy pamiętać, że taka zmiana niesie jednak ze sobą ograniczenie przepustowości danego multipleksu - z reguły konieczne jest więc usunięcie jednego programu z całego strumienia.

Automatyka domowa dla każdego.

System Exta Free, to popularny w całej Europie, ekonomiczny system automatyki domowej pozwalający na zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi oraz oświetleniem. Do jego największych zalet zaliczyć można prostotę montażu oraz niezawodność elementów. Budowę systemu rozpocząć można już od jednej pary urządzeń: nadajnika i odbiornika, które realizować będą proste funkcje przekaźnikowe. W miarę zwiększania liczby urządzeń warto pomyśleć o dedykowanym serwerze, dzięki któremu możliwe będzie sterowanie wszystkim przy pomocy smartfonu.
Oferta gotowych zestawów znacznie ułatwia początkującym odpowiedni dobór urządzeń:
F5010 bezprzewodowy, klawiszowy nadajnik oraz odbiornik z funkcją sterowania oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi
F5011 bezprzewodowy, klawiszowy nadajnik oraz odbiornik z funkcją sterowania oświetleniem i możliwością ściemniania
F5012 bezprzewodowy, klawiszowy nadajnik oraz odbiornik z funkcją sterowania roletami
F5013 bezprzewodowy, klawiszowy nadajnik oraz 2-kanałowy odbiornik z funkcją sterowania oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi
F5014 bezprzewodowy pilot oraz odbiornik z funkcją sterowania oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi
F5019 gniazdo sieciowe sterowane zdalnie przy pomocy pilota
Często okazuje się, że wygodniej będzie sterować oświetleniem z innego miejsca, niż zostało to przewidziane. Aby przenieść wyłącznik należałoby przeprowadzić przewód podtynkowo (kucie ściany) lub natynkowo (widoczna rynienka). Wykorzystując system Exta Free wystarczy podłączyć odbiornik (przekaźnik) i gotowe.
Radiowy ściemniacz dopuszkowy 1-kanałowy RDP-01 Exta FreeRadiowy wyłącznik oświetlenia RWL-01 Exta FreeRadiowy nadajnik klawiszowy 2-kanałowy RNK-02 Exta FreeRadiowy nadajnik nożny RNL-01 Exta Free
Radiowy ściemniacz dopuszkowy RDP-01 F5301 pracujący jako odbiornik radiowego nadajnika klawiszowego 2-kanałowego RNK-02 F5101 (sterowanie załącz/wyłącz oraz rozjaśnianie/ ściemnianie źródła światła). Nadajniki F5101 oraz F5107 sterować mogą również pracą radiowego wyłącznika oświetleniowego RWL-01 F5220.

System monitoringu IP z okablowaniem światłowodowym - dobór urządzeń.

Na poniższym schemacie przedstawiono propozycję realizacji systemu monitoringu złożonego z siedmiu zewnętrznych kamer IP rozlokowanych na terenie przykładowego przedsiębiorstwa. Wykonanie tego typu systemu na bazie instalacji światłowodowej wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia.
Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa HIkvision DS-2CD2012-I (1.3 MPix, 4 mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2032-I (3 MPix, 4 mm, 0.07 lx, IR do 30m)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2032-I (3 MPix, 4 mm, 0.07 lx, IR do 30m)Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny<br />skrętka zewnętrzna [1m]Port Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LM 550m 2xLC wielomodowySwitch PoE ULTIPOWER 0288af 802.3af 8x RJ45 (8xPoE) 2x SFP (1000Mb/s) 1xRJ45 1000Mb/sKabel uniwersalny ULTIMODE UNI-8SM 1m (8 włókien G.652.D)Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G 2xLC- dwa włókna jednomodowe do 20 km.Media konwerter ULTIMODE M-100G/SFPSwitch PoE ULTIPOWER 0054af 802.3af 5xFE (4xPoE)Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG3216 16xGE 2xSFP RACKKabel światłowodowy uniwersalny ULTIMODE UNI-8MM-A (8 włókien OM2)Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203/5G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Port Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LM 550m 2xLC wielomodowy
Sygnał z 5 kamer Hikvision 1.3 Mpix K1763 przesyłany jest komputerową skrętką zewnętrzną E1410 do switcha PoE Ultipower N29983. Zasilanie kamer odbywa się przez PoE. Dwie najbardziej oddalone kamery K1764 podłączone zostały lokalnie do switcha Ultipower N29980. Przełączniki połączone zostały światłowodem jednomodowym, a do transmisji wykorzystano media konwerter L1301 oraz moduły SFP: L1415 i L1416. Rejestracja obrazu odbywa się na podłączonym do switcha rejestratorze NVR (budka strażnicza). Dodatkowo, strumienie z kamer przesyłane są do lokalnej sieci firmowej, oddalonej od strażników o około 350 m. Wykorzystano tutaj porty SFP w switchach i zastosowano dedykowane moduły L1402 realizujące transmisję światłowodem wielomodowym.
Najważniejsze przesłanki jakimi należy się kierować:
  • okablowanie światłowodowe - jeżeli sieć oraz system monitoringu budowany jest od zera, zasadniczo nie ma znaczenia, jaki rodzaj światłowodu zostanie wybrany. Należy jednak pamiętać o ograniczeniu dystansu transmisji dla włókien wielomodowych, wynoszącym 2 km, poniżej tej wartości stosować można okablowanie zarówno wielomodowe, jak i jednomodowe. Należy też zwrócić uwagę na koszt i dostępność elementów aktywnych pracujących na włóknie jedno- i wielomodowym.
  • media konwertery - za podstawowe kryterium wyboru przyjąć należy przepustowość - do wyboru są urządzenia 100 Mb/s albo 1 Gb/s - i współpracę z określonym typem światłowodu. W systemach monitoringu z reguły wystarczające okażą się te pierwsze, jednak przy większej liczbie kamer pracujących w wysokich rozdzielczościach stosować należy urządzenia gigabitowe. Istotnym jest również rodzaj zastosowanych w urządzeniu złączy. Maksymalny dystans transmisji nie jest z reguły ograniczeniem w przypadku systemów lokalnych - dostępne urządzenia oferują przesył sygnału na dystansie: 550 m, 2 km, 20 km oraz 40 km.
  • moduły SFP - stosowane w switchach oraz media konwerterach mogą stanowić największe wyzwanie dla projektującego instalację. Wstępne zasady doboru są identyczne, jak w przypadku media konwerterów (typ włókna, rodzaj złącza, maks. dystans). Dobierając moduły SFP do konkretnych urządzeń pamiętać jednak należy o 3 kluczowych kwestiach:
    • jeśli port SFP urządzenia oznaczony jest jako „Gigabit, 1000 Mb/s” itp., wówczas stosować należy wyłącznie moduły gigabitowe; moduły 100 Mb/s (Fast Ethernet) najprawdopodobniej nie będą prawidłowo funkcjonować; oznaczenie portu urządzenia jako „10/100/1000 Mb/s” daje z reguły dowolność w stosowaniu wkładek,
    • należy zwrócić uwagę na długości fal, na jakich operuje dany moduł i zestawiać mające się komunikować urządzenia w odpowiednie pary; częstym błędem jest próba skomunikowania modułów duplexowych pracujących odpowiednio na falach (Tx/RX): 850/850 nm oraz 1310/1310 nm lub tych samych modułów WDM - np. 1310/1550 nm po obu stronach linku. Należy tworzyć pary urządzeń, gdzie częstotliwość nadawcza jednego jest taka sama, jak odbioru drugiego urządzenia,
    • problem stanowić może kompatybilność modułów SFP z media konwerterami oraz switchami różnych producentów; część producentów urządzeń programowo ogranicza możliwość stosowania tańszych zamienników. Moduły SFP Ultimode współpracują z dostępnymi w ofercie switchami Ultipower oraz TP-LINK.

Jak dobrać pojemność dysku twardego w instalacji CCTV?

Użytkownik zwykle określa czas, przez jaki przechowywane mają być nagrania z monitoringu. Zadaniem instalatora jest obliczenie wymaganej pojemności i liczby dysków twardych koniecznych do zamontowania w rejestratorze. Wymagana pojemność dysku twardego zależy od wielu czynników, w tym m.in.: ilości kamer, czasu zapisu, liczby rejestrowanych klatek na sekundę oraz rozdzielczości i jakości nagrywania. Firma Hikvision udostępnia narzędzie Disk Calculator (15 MB), które pomaga zautomatyzować proces doboru dysków.
Zrzut obrazu z programu Disk Calculator po wykryciu urządzenia w sieci lokalnej
Oprogramowanie na podstawie wyżej wymienionych parametrów oblicza wymaganą pojemność dysku twardego lub ilość dni, podczas których możliwy będzie zapis. Oprócz możliwości ręcznego wprowadzania danych, możliwe jest wyszukanie pracujących w lokalnej sieci rejestratorów i automatyczne pobranie z nich wymaganych parametrów. Istnieje również możliwość zaimportowania specjalnego pliku wygenerowanego przez aplikację iVMS (110 MB).

Kamery Sunell w chorzowskim parku.

Spacerowicze podczas wizyty w chorzowskim Parku Śląskim podziwiać mogą najnowsze dzieło polskiej artystki Julity Wójcik. Przedstawiający komara sześciometrowy "Dron" budzi wśród przechodniów głównie pozytywne odczucia. Symbolizować ma kontrolę artysty nad swoim dziełem oraz jej utratę na rzecz widza. Na rzeźbie zamontowana została wandaloodporna kamera Sunell K1691, z której obraz przesyłany będzie na znajdujący się obok telebim.
Sam komar, na wypadek aktów wandalizmu monitorowany
jest przez inną kamerę marki Sunell - model kompaktowy K1681
Obraz z umieszczonej na rzeźbie kamery przesyłany jest za pomocą punktu dostępowego N24113 do serwera strumieniującego. Dzięki takiemu rozwiązaniu obraz z kamery wyświetlany jest w specjalnym module na stronie www.parkslaski.pl, umożliwiającym wykonanie zdjęcia i opublikowanie go na portalu społecznościowym.
Widok z kamery K1691 umieszczonej na rzeźbie komara

Nowości produktowe:

Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN (2 MPix, 3.3-12mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kamera IP kopułowa Sunell SN-IPR54/14ALDN K1697 przeznaczona jest do zastosowań profesjonalnych. Wyposażona została w przetwornik Sony Exmor o rozdzielczości 1920x1080 i czułości 0,1 lx, dzięki czemu jest w stanie zarejestrować dużą ilość szczegółów, nawet w przypadku zupełnego braku oświetlenia. Posiada wbudowany, regulowany obiektyw o ogniskowej 3,3 - 12 mm @ F1.2 pozwalający na dostosowanie pola widzenia do warunków pracy. Metalowa obudowa wandaloodporna w klasie szczelności IP66 skutecznie zabezpiecza urządzenie przed wszelkimi aktami umyślnego niszczenia kamery oraz chroni ją przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. takimi jak deszcz, śnieg czy pył.
Punkt dostępowy RouterBoard  SXTG 5HPACD 802.11ac 5GHz 16dBi 2x2 MIMO level 4
Punkt dostępowy RouterBoard SXTG 5HPACD N24118 jest kompletnym urządzeniem typu CPE (ang. Customer Premises Equipment) MIMO 2x2 zgodnym ze standardem 802.11ac. Przeznaczone jest do pracy na paśmie 5 GHz i wyposażone w dwupolaryzacyjną antenę o zysku 16 dBi oraz separacji między polaryzacjami wynoszącej 35 dB. RouterBoard SXTG 5HPACD znajduje zastosowanie przede wszystkim jako stacja kliencka. Urządzenie można wykorzystać do budowy połączenia punkt-punkt.
Puszka montażowo-łączeniowa do kamer Signal HD-200
Puszka montażowo-łączeniowa do kamer Signal HD-200 M5722 pozwala na ukrycie przewodów, połączeń kablowych, transformatorów wideo, itp.



Warto przeczytać

Walka z tłumieniem w światłowodach. Zjawisko tłumienia sygnału jest podstawowym problemem przesyłu informacji na duże odległości. W przypadku światłowodów na tłumienie wpływać mogą różne czynniki, takie jak np.: precyzja wykonania spawu czy przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna. Często zdarza się jednak, że pomimo poprawnego wykonania połączeń oraz prowadzenia okablowania, tłumienie toru optycznego jest wciąż zbyt wysokie...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Czoło ferruli przed i po czyszczeniu narzędziem NC-001.
Niewłaściwe czyszczenie złącza może spowodować powstanie trwałych zarysowań.
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014