Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2014 (29.09.2014)

Drukarka 3D poleciała w kosmos.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA, odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, wpadła na pomysł, by wysłać astronautom drukarkę 3D o rozmiarach kuchenki mikrofalowej. Dzięki niej astronauci mogliby sami tworzyć odpowiednie narzędzia oraz części zamienne. Wykorzystanie tej technologii mogłoby nie tylko ułatwić im życie, ale też pomogłoby zredukować koszty misji kosmicznych.
Statek SpaceX, którego właścicielem jest Elon Musk, zaopatruje Międzynarodową Stację Kosmiczną od 2012 roku. Teraz oprócz towaru o masie niemal 2300 kg po raz pierwszy zawiózł tam drukarkę 3D. Drukarka wyprodukowana została przez firmę "Made in Space". Pracownicy kalifornijskiej firmy przez kilka miesięcy testowali działanie drukarki w stanie nieważkości. Przeprowadzono specjalne testy lotnicze, w których symulowano warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Dzięki takiemu udogodnieniu przebywający w kosmosie astronauci, byliby bardziej samowystarczalni.
Inżynierowie "Made in Space" testują drukarkę 3D w warunkach mikrograwitacji na pokładzie samolotu. Drukarka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej posłuży głównie do drukowania plastikowych narzędzi i części, których astronauci potrzebują na bieżąco w czasie trwania misji.
Trójwymiarowe drukowanie nie stanowi już żadnego problemu na Ziemi. Wykonanie tej operacji w stanie nieważkości nie już jednak takie proste. Problemem jest brak grawitacji, co znacznie utrudnia nakładanie na siebie warstw różnych materiału. NASA, we współpracy z firmą "Made in Space" rozwiązały ten problem. Pierwsza na świecie kosmiczna drukarka 3D wystartowała na orbitę 19 września. Ma wykonywać przedmioty z plastiku podatnego na kształtowanie przy temperaturze około 225-250 stopni Celsjusza.
O drukowaniu przestrzennym mówi się coraz głośniej - dla jednych jest to ciekawostka, która nigdy nie będzie dostępna dla mas, inni wierzą, że dzięki tej technologii czeka nas rewolucja podobna do tej, która miała miejsce po wynalezieniu ruchomej czcionki Gutenberga. Jak widać, drukarki 3D czeka ciekawa przyszłość i zapowiada się, że to nie jest jedynie chwilowa moda. Inna sprawa, że nadal bardzo daleko do powszechnego wykorzystywania tego typu konstrukcji, choć już od jakiegoś czasu na rynku dostępne są drukarki przeznaczane na rynek konsumencki.

Złącza zaciskane... bez zaciskarki.

Firma DIPOL posiada w swojej ofercie złącza kompresyjne typu "Self-Install". Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie złącza antenowe o wysokich parametrach powinny zostać zainstalowane w sposób trwały. Popularne na rynku produkty firmy PCT mają niski koszt jednostkowy, natomiast wymagają do montażu zaciskarki. Złącza Cabelcon są trochę droższe, natomiast przy ich montażu nie jest wymagane żadne specjalistyczne narzędzie.
Wtyk kątowy IEC Cabelcon na przewód RG-6/Triset-113 'Self-Install'
Gniazdo kątowe IEC Cabelcon na przewód RG-6/Triset-113 'Self-Install'
Wtyk IEC Cabelcon na przewód RG-6/Triset-113 'Self-Install'
Gniazdo IEC Cabelcon na przewód RG-6/Triset-113 'Self-Install'
Wtyk F Cabelcon na przewód RG-6/Triset-113 samokompresyjny
Kompresyjne złącza Self Install firmy Cabelcon nie wymagają zaciskarki
Do montażu złączy Cabelcon należy jedynie odpowiednio przygotować kabel koncentryczny. Po włożeniu zarobionego kabla w gniazdo, należy nakręcić nakrętkę, co spowoduje samozaciśnięcie złącza na kablu. Dzięki opatentowanej konstrukcji "Self Install", złącza nie wymagają użycia zaciskarki, ani siły. Prawidłowo zamontowane złącze jest praktycznie nierozbieralne. Wysoka jakość wykonania oraz użytych materiałów gwarantuje: dobre dopasowanie impedancji, niską tłumienność, znakomite ekranowanie i długotrwałą ochronę przed korozją.
Przebieg montażu wtyku IEC Cabelcon E3002

Jaka szafa w serwerowni?

W klimatyzowanych serwerowniach ważnym elementem jest przepływ schłodzonego powietrza w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń. Wyposażone w perforowane drzwi szafy RACK Signal zapewniają łatwą wymianę powietrza z otoczeniem.
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Serwerowa szafa RACK 19' 24U 600x800 mm R9120161
Serwerowa szafa RACK 19' 42U 600x1000 mm R9120165
Serwerowa szafa RACK 19' 42U 800x1000 mm R9120166
W celu polepszenia obiegu powietrza w samej szafie można wykorzystać odpowiednie panele chłodzące.
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Panel wentylatorów
- 4 wiatraki - montaż sufitowy
R9120264
Panel wentylatorów
- 3 wiatraki - 1U
R9120263
Panel wentylatorów
- 3 wiatraki - montaż do szyn
R9120261
Pionowe szyny montażowe w szafach serwerowych można regulować co do głębokości na jakiej są osadzone. Dzięki temu ich położenie można dostosować do głębokości montowanych urządzeń. Szafy Signal posiadają także numerowane odstępy (1U) na listwach montażowych, ułatwiające montaż urządzeń w poziomie.

Switch w instalacji światłowodowej.

Wykonując połączenie światłowodowe między dwiema sieciami LAN bazującymi na miedzianej skrętce UTP warto rozważyć jedno z dwóch podstawowych rozwiązań: zastosowanie pary media konwerterów lub, prostsze z punktu widzenia ilości urządzeń, zastosowanie switchy wyposażonych w moduły SFP. Możliwe jest również mieszanie obu rozwiązań, tj. realizacja linku światłowodowego, na którego końcu pracować miałyby: media konwerter oraz switch. Przykład instalacji z uwzględnieniem połączenia światłowodem dwóch podsieci pokazano na schemacie poniżej.
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG3210 8xGE 2xSFP RACKModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G 2xLC- dwa włókna jednomodowe do 20 km.Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203G 2xLC- dwa włókna jednomodowe do 20 km.Switch inteligentny TP-LINK TL-SL2210WEB 8+2G 1xSFP RACK
Schemat ilustrujący wykorzystanie switchy TP-LINK z modułami SFP ULTIMODE
Do switcha N29949 posiadającego 8 portów 100 Mbit/s podłączono cztery kamery IP. Porty FastEthernet z powodzeniem obsłużą nawet najbardziej zaawansowane kamery. Gigabitowy port SFP wyposażono w gigabitowy moduł L1415, aby możliwe było połączenie switcha ze zlokalizowanym w części dostępowej sieci switchem N29959. Przełącznik ten wyposażony w taki sam moduł SFP, dzięki obsłudze 8 portów 1000 Mbit/s umożliwia komfortową pracę rejestratora NVR oraz kilku stanowisk PC. Drugi ze slotów SFP wykorzystany może zostać w przyszłości do podłączenia innej podsieci LAN, realizującej na przykład monitoring innego obiektu.

Jak wykorzystać czujki alarmowe w systemie monitoringu?

Poprawna konfiguracja wyzwalania nagrywania obrazu z kamer CCTV jest szczególnie istotna, gdy mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń dyskową. Zwykle w takim przypadku wykorzystuje się detekcję ruchu wbudowaną w rejestrator lub kamerę. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ detekcja ta polega na analizie obrazu i może powodować występowanie wielu fałszywych alarmów, a co za tym idzie uruchomienie nagrywania. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie czujek alarmowych podłączanych do wejść alarmowych rejestratora (zwykle można podłączyć w konfiguracji NO lub NC). Rejestratory (np. Hikvision z wejściami alarmowymi) mają możliwość nagrywania określonych kanałów po aktywacji wejścia alarmowego. Taka konfiguracja nagrywania zapewnia bardzo wysoką pewność działania i pozwala oszczędzić miejsce na dysku.
Cyfrowy rejestrator HIKVISION DS-7216HWI-SH/A WD1@25kl./sDysk HDD SEAGATE 1 TB SV35.5 SATA III dedykowany do CCTVAMBER 2E Cyfrowa pasywna czujka podczerwieni SATELKamera kompaktowa Sunell IRC13/40ZMDN (dzień/noc, D-WDR, 900 TVL, Sony Exmor, ICR, 0.01 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 25m)
Schemat monitoringu z dyskiem o niskiej pojemności i nagrywaniem
po wykryciu ruchu przez czujki alarmowe

Aktualizacja firmwaru w kamerach IP Sunell.

Firma Sunell, dbając o ciągły rozwój produktów, udostępnia okresowo nowe wersje oprogramowania do swoich kamer. Aby dokonać aktualizacji skorzystać należy z programu FTPUpdate 1.1.5 (3,7 MB). Jego zaletą jest możliwość dokonania masowej aktualizacji. Oznacza to, iż możliwe jest jednoczesne zaktualizowanie nawet kilkudziesięciu kamer, co znacznie skraca czas całej operacji. Do listy aktualizowanych urządzeń dodać można różne modele kamer.
Program FTPUpdate 1.1.5 do aktualizacji firmwaru w kamerach Sunell
Podczas aktualizacji należy pamiętać, aby w aplikacji po dodaniu pliku z oprogramowaniem zaznaczona była opcja protokołu ONVIF, a każde dodane do listy urządzenie wpisane miało odpowiedni login i hasło. W razie problemów z dodaniem kamery do listy aktualizowanych, należy odznaczyć opcję Add online device.

Nowości produktowe:

Sterownik rolet dopuszkowy SRP-02 Exta Free
Sterownik rolet dopuszkowy SRP-02 Exta Free F5432 umożliwia budowę układów sterowania roletami okiennymi zarówno w wersji przewodowej, jak i z wykorzystaniem bezprzewodowego systemu sterowania EXTA FREE. Sterownik SRP-02 może być sterowany dowolnym nadajnikiem radiowym systemu oraz/lub za pomocą typowego łącznika żaluzjowego.

Zestaw sterowania bezprzewodowego - uniwersalny RZB-05 (ROP-01 + P257/2) Exta Free
Zestaw sterowania bezprzewodowego - uniwersalny RZB-05 F5014 to gotowy do pracy komplet urządzeń nadawczo-odbiorczych, umożliwiających realizację funkcji sterowania bezprzewodowego w ramach systemu EXTA FREE. Dodatkowo, w każdym momencie możliwe jest zaprogramowanie innego nadajnika lub odbiornika systemu EXTA FREE, nie występującego w zestawie.

Sterownik LED jednokolorowy RDP-02 Exta Free
Sterownik LED jednokolorowy RDP-02 Exta Free F5430 przeznaczony jest do współpracy ze źródłami światła wyposażonymi w diody LED i zasilanymi napięciem 10 ÷ 14 V DC. Moduł współpracuje z nadajnikami bezprzewodowego systemu EXTA FREE. RDP-02 F5430 umożliwia realizację funkcji załączania/wyłączania bez konieczności prowadzenia okablowania pod przełączniki. Dodatkowo możliwe jest rozjaśnianie i ściemnianie oświetlenia LED podłączonego do RDP-02.

Aktualności

18 września 2014 - Targi Energetab 2014 przeszły do historii. Stoisko firmy DIPOL zostało odwiedzone przez wiele tysięcy zwiedzających. Śpiewający Robot swoim pięknym głosem i szarmanckim zachowaniem przykuwał wzrok prawie każdego. Nie brakło też czasu na konkretne rozmowy handlowe i porady techniczne. Dziękujemy wszystkim obecnym i przyszłym klientom za odwiedzenie naszego stoiska...więcej.
DIPOL na targach ENERGETAB 16-18.09.2014
DIPOL na targach ENERGETAB 16-18.09.2014
DIPOL na targach ENERGETAB 16-18.09.2014
DIPOL na targach ENERGETAB 16-18.09.2014

Warto przeczytać

Jak zabezpieczyć domową sieć LAN? Czasy, w których do sieci Internet podłączany był jedynie komputer PC minęły bezpowrotnie. Obecnie domowa sieć obejmować może kilka, a nawet kilkanaście urządzeń. Wymienić można tu m.in.: router lub switch, komputery, telewizor, dysk sieciowy, konsolę, dekoder kablowy lub satelitarny oraz odtwarzacz multimedialny. Wraz z rozbudową sieci domowej, znaczenia nabiera kwestia zabezpieczenia przeciwprzepięciowego podłączonych do niej elementów...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zestaw media konwerterów światłowodowych ULTIMODE jako element
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN
Modulator Signal-450 HDMI - COFDM (DVB-T) + USB
Modulator Signal-450