Nr 28/2014 (15.09.2014)
Przezroczyste panele słoneczne.
Zespół naukowców z Michigan State University opracował nowy typ koncentratora słonecznego, który po umieszczeniu na szybie okiennej wytwarza energię i zapewnia odpowiednie doświetlenie wnętrza.Według Richarda Lunta z MSU College of Engineering, profesora inżynierii chemicznej oraz inżynierii materiałowej, kluczowym słowem jest "przezroczystość". Badania dotyczące produkcji energii z ogniw słonecznych umieszczonych w luminescencyjnych materiałach z tworzyw sztucznych nie są nowością, jednak dotychczas dawały one gorsze wyniki - ilość wytwarzanej energii była względnie niewielka, a materiały, które ją wytwarzały silnie zabarwione. "A przecież nikt nie chce siedzieć za kolorowymi szybami" - dodaje Lunt.
W tym przypadku system gromadzenia energii słonecznej wykorzystuje małe cząsteczki organiczne do absorpcji konkretnych długości fal niewidzialnego światła słonecznego. Materiał może zostać „dostrojony” w taki sposób, aby odbierać wyłącznie ultrafiolet oraz bliską podczerwień, a następnie rozpraszać je w innym zakresie podczerwieni. Ponieważ materiał nie absorbuje i nie emituje światła w zakresie widzialnym widma, jest przezroczysty dla ludzkiego oka.
Wśród wielu problemów napotykanych przez naukowców, tym największym wydaje się być niska wydajność materiałów. Na chwilę obecną przezroczyste panele pochłaniają 1% energii słonecznej, a zwykłe panele słoneczne cechuje wydajność osiągająca 20%. Według profesora Lunty, produkt końcowy powinien mieć wydajność przekraczającą 5% i stanowić to powinno wartość wystarczającą, aby przezroczyste panele znalazły szerokie zastosowanie.
Całkowicie przejrzyste panele słoneczne marzyły się naukowcom od dawna. Ta rewolucyjna technologia oznacza, że być może już niebawem możliwe będzie przekształcenie naszych okien w małe elektrownie,. Opracowywany i udoskonalany materiał znaleźć może również zastosowanie chociażby na rynku smartfonów, w których prądożerny ekran mógłby stać się źródłem energii elektrycznej.
Jak zaprojektować instalację telewizyjną w budynku wielorodzinnym?
Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu i rozdzieleniu magistrali pięcioprzewodowej na poszczególne klatki w bloku, a następnie odpowiednim wydzieleniu sygnału z magistrali głównej na każdej kondygnacji za pomocą odgałęźnika, do którego przyłączany jest multiswitch. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.Nowa seria multiswitchy pięciowejściowych MV-5XX TERRA przeznaczona jest do instalacji magistralnych jako multiswitche piętrowe. Ich cechą wyróżniającą jest stopniowany poziom sygnału na poszczególnych wyjściach, co pozwala na podłączenie gniazd będących w różnej odległości od multiswitcha i zachowanie optymalnych i wyrównanych poziomów na gniazdach. Dodatkowo multiswitch posiada prekorektor charakterystyki tłumienia kabla (kabel ma większą tłumienność dla wyższych częstotliwości).
Przykład instalacji TV/SAT dla budynku wielorodzinnego (4 klatki, 4 kondygnacje) - jedna pozycja satelitarna. Instalacja wykonana w topologii magistralnej wykorzystującej rozgałęźnik: SDQ-508 R70520 oraz SD-504 R70515, odgałęźniki: SD-515, R70517, SD-510 R70516 oraz muiltiswitche serii MV-5XX TERRA. Wszystkie elementy w instalacji zostały zasilone przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego SA-51 R70501.
Topologia magistralna oferuje szereg zalet w stosunku do popularnych instalacji kaskadowych. Najważniejsza z nich związana jest z awaryjnością tego typu sieci. W systemach kaskadowych awaria jednego urządzenia powoduje zanik sygnału w całej instalacji - lokalizacja przyczyny i źródła awarii jest tym trudniejsza, im większy jest system. W rozwiązaniu proponowanym przez firmę TERRA, awaria jednego z multiswitchy powoduje zanik sygnału jedynie u podłączonych do niego użytkowników, reszta sieci działa bez zmian.
Jak w prosty sposób zbudować HotSpot w hotelu/restauracji?
Unifi UAP N2574 to kompletne rozwiązanie przeznaczone do budowy sieci WLAN w paśmie 2,4 GHz. Urządzenie jest kompatybilne ze standardem 802.11n MIMO 2x2. Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań, Unifi UAP oferuje wydajność niespotykaną w tak kompaktowych urządzeniach. UniFi UAP jest łatwym w użyciu i zarządzaniu urządzeniem typu Access Point. Posiada elegancki wygląd oraz możliwość montowania na suficie bądź ścianie za pomocą dołączonego zestawu akcesoriów.Punkt dostępowy Ubiquiti UniFi UAP-LR Long Range 802.11b/g/n N2574
Cechą wyróżniającą produkt jest dodatkowe oprogramowanie UNIFI WiFi Enterprise System, dzięki któremu z komputera można konfigurować oraz zarządzać siecią urządzeń UniFi (z poziomu przeglądarki internetowej). Oprogramowanie umożliwia podgląd stanów urządzeń oraz parametrów ich pracy w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie umożliwia również import mapy pomieszczeń, na której wyświetlany będzie zasięg sygnału każdego urządzenia.
Aby wykonać HotSpota w budynku, należy zamontować kilka urządzeń N2574, tak aby pokryć zasięgiem wszystkie pomieszczenia, a następnie skonfigurować urządzenia za pomocą dedykowanego oprogramowania (kontrolera). Sieć bezprzewodowa widoczna jest przez użytkownika pod jedną nazwą SSID (bez względu na ilość zamontowanych punktów dostępowych). Urządzenia zapewnią roaming pomiędzy punktami.
Widok oprogramowania do zarządzania Unifi
Spawanie nie zawsze konieczne - kalkulator patchcordów światłowodowych.
Zakańczanie włókien kabli światłowodowych dedykowanymi szybkozłączami lub termiczne (ew. mechaniczne) spawanie ich z pigtailami, to najlepsze sposoby realizacji połączeń światłowodowych dla osób wykonujących wiele tego typu instalacji. Dla tych, którzy kontakt z instalacjami światłowodowymi mają sporadycznie lub stoją przed problemem realizacji jednej instalacji, zdecydowanie pewniejszym i przy tym tańszym rozwiązaniem będzie zamówienie gotowego odcinka kabla światłowodowego z fabrycznie zarobionymi końcówkami.Wychodząc naprzeciw rosnącej ilości zapytań tego typu, firma DIPOL stworzyła prosty w obsłudze kalkulator, pozwalający na konfigurację, wycenę oraz zamówienie niemal dowolnego kabla światłowodowego zakończonego odpowiednimi złączami.
Kalkulator dostępny jest na stronie www. Aby z niego skorzystać wybrać należy dowolną kategorię z menu "Światłowody" na stronie głównej e-Ssklepu, a następnie kliknąć odpowiedni baner po prawej stronie. Miejsce umieszczenia banera zaznaczono na powyższym rysunku.
System przewiduje zamówienie dowolnych patchcordów z uwzględnieniem rodzaju kabla, rodzaju włókna, całkowitej długości, rodzaju złączy po obu stronach, typu zakończenia (kaskadowo lub równo), dodatkowego zabezpieczenia. Możliwe jest również dodanie własnego komentarza.
Przykład wykorzystania kalkulatora patchcordów.
Po zalogowaniu, użytkownik otrzyma cenę z uwzględnieniem odpowiednich rabatów.
Po zalogowaniu, użytkownik otrzyma cenę z uwzględnieniem odpowiednich rabatów.
Dlaczego ONVIF nie zawsze działa?
Organizacja ONVIF informuje, że produkty w pełni zgodne ze standardem i danym profilem ONVIF są kompatybilne. Jednak każdy, kto miał do czynienia z tym standardem na pewno napotkał trudności lub zupełny brak możliwości połączenia. Dlaczego tak się dzieje i jak uniknąć takich problemów?Po pierwsze, jeśli decydujemy się na łączność za pomocą ONVIF-u, powinniśmy sprawdzić, czy nasze urządzenia są faktycznie zgodne z tym protokołem. Azjatyccy producenci oznaczają często swoje produkty jako zgodne z ONVIF, mimo iż nie jest to prawdą. Europejscy dystrybutorzy kopiują te oznaczenia tkwiąc w niewiedzy. Tymczasem zgodność z tym standardem może być łatwo zweryfikowana na oficjalnej stronie ONVIF, na której wyszczególnione są wszystkie produkty spełniające wymagania.
Po drugie, należy upewnić się, czy na urządzeniach jest to właściwe ONVIF, o odpowiednim profilu. Przykładowo kamera mająca starszą wersję protokołu ONVIF bez profili, nie połączy się z rejestratorem spełniającym założenia wyższej wersji.
Można się spotkać z przypadkami, że implementacja profilu S na wszystkich urządzaniach pozwala na uzyskanie połączenia, zapewnia obraz, ale nie zapewnia odpowiedniego działania wszystkich, wymaganych funkcji systemu, np. nie działa detekcja ruchu. Jest to spowodowane błędami, bądź to samego standardu, bądź jego niewłaściwej implementacji przez producenta. Zgłoszenie takiego problemu do producenta powinno skutkować wydaniem lepszego oprogramowania. ONVIF mocno pracuje nad nowymi, ulepszonymi wersjami standardu (aktualnie przygotowuje się do wydania wersji 2.4), w której poprawione zostaną najważniejsze błędy i nieprecyzyjne określenia.
Można się spotkać z przypadkami, że implementacja profilu S na wszystkich urządzaniach pozwala na uzyskanie połączenia, zapewnia obraz, ale nie zapewnia odpowiedniego działania wszystkich, wymaganych funkcji systemu, np. nie działa detekcja ruchu. Jest to spowodowane błędami, bądź to samego standardu, bądź jego niewłaściwej implementacji przez producenta. Zgłoszenie takiego problemu do producenta powinno skutkować wydaniem lepszego oprogramowania. ONVIF mocno pracuje nad nowymi, ulepszonymi wersjami standardu (aktualnie przygotowuje się do wydania wersji 2.4), w której poprawione zostaną najważniejsze błędy i nieprecyzyjne określenia.
Mimo, że ONVIF deklaruje zgodność przy profilach, należy do tej informacji podchodzić sceptycznie. Zwykle przed instalacją należy sprawdzić zgodność lub posłużyć się informacjami od producenta. Przykładowo firma Sunell udostępnia na swojej stronie internetowej listę urządzeń, które przetestowała i określiła poziom ich zgodności. Firma jest w gronie pełnych członków ONVIF. Status taki posiadają firmy założyciele oraz te najaktywniejsze w pracach nad rozwojem organizacji i standardu.
Drugi strumień w rejestratorach NVR - podgląd obrazu.
Częstym problemem pojawiającym się podczas konfiguracji rejestratorów sieciowych jest brak podglądu obrazu dla części kamer podczas wyświetlania obrazu w trybie siatki (komunikat "no resource" lub podobny). Jeśli po przejściu do trybu pełnoekranowego ów obraz pojawia się, oznacza to najprawdopodobniej niepoprawnie skonfigurowany drugi strumień kamery.Drugi strumień, nazywany też strumieniem pomocniczym, wykorzystywany jest przy jednoczesnym podglądzie z kilku kamer. Dzięki mniejszej rozdzielczości i mniejszej przepływności bitowej nie obciąża on procesora, zapewniając jednocześnie wymagane dla podglądu w małym oknie parametry i płynność obrazu.
Aby naprawić ten problem należy odłączyć kamerę od NVR-a i przejść do jej konfiguracji. Opcje, które należy ustawić w kamerze, to rozdzielczość drugiego strumienia (nie powinna przekraczać rozdzielczości D1) oraz przepływność bitowa (strumień nie powinien przekraczać 1024 kb/s). Po ponownym podłączeniu kamery do rejestratora obraz powinien być wyświetlany poprawnie, zarówno dla strumienia głównego, jak i pomocniczego.
Kontroler mini EFC-02 Exta Free F5001 po połączeniu z routerem WI-FI daje możliwość sterowania wszystkimi odbiornikami systemu EXTA FREE z poziomu urządzeń mobilnych. Poza funkcją "wirtualnych" nadajników kontroler EFC-02 Mini posiada możliwość realizacji scen, funkcji czasowych oraz podglądu stanu czujników. Komunikacja z odbiornikami systemu odbywa się na drodze radiowej z wykorzystaniem częstotliwości 868,32 MHz. | ||
Gniazdo pojedyncze z bolcem uziemiającym P/T 2P+Z 16A/230V R62150 dedykowane do zakańczania instalacji elektrycznej. | ||
Radiowy czujnik ruchu RCR-01 Exta Free F5801to urządzenie umożliwiające utworzenie nowoczesnego, energooszczędnego systemu sterowania oświetleniem - załączanego w momencie pojawienia się ruchu w obserwowanym obszarze na określony czas. Dodatkową zaletą RCR-01 jest jego pełna mobilność oraz brak konieczności doprowadzenia przewodów zasilających. | ||
Aktualności
10 września 2014 - DIPOL kompleksowym dostawcą urządzeń teletechnicznych dla domów i budynków. DIPOL na tegorocznych targach Energetab zaprezentuje szereg rozwiązań z zakresu teletransmisji, instalacji monitoringu wizyjnego, budynkowych instalacji światłowodowych oraz zupełnie nowych systemów inteligentnego budownictwa. Zapraszamy 16 września od godziny 9-tej.
8 września 2014 - Inteligentny dom na Pikniku Technicznym. W ramach Pikniku Technicznego, który odbył się w miniony piątek w DIPOL Sandomierz zaprezentowane zostały dwa systemy inteligentnego domu, które znajdują się w naszej ofercie od początku września: F&HOME i exta free. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie wykład musiał być wygłoszony dwa razy. Bardzo cieszy nas fakt, iż wielu instalatorów dzieliło się z nami wiedzą na temat potencjalnego wykorzystania tych systemów w celu uatrakcyjnienia instalacji teletechnicznych wykonywanych w budynkach mieszkalnych, biurach, domach weselnych itp. Już wkrótce podamy terminy całodniowych szkoleń dla instalatorów z tego tematu.
Warto przeczytać
Monitoring HD w zbiorczej instalacji TV. Na nowo wybudowanym osiedlu mieszkańcy zażyczyli sobie, aby obraz z wybranych kamer monitoringu (plac zabaw, parking) został wprowadzony do sieci TV, dzięki czemu możliwy będzie podgląd na dowolnym, podłączonym do instalacji telewizorze...więcej