Nr 26/2014 (01.09.2014)
LittleBits, czyli praktyczna elektronika, jak klocki Lego.
Firma LittleBits Electronics opracowała modułowy system podzespołów elektronicznych, łączonych ze sobą za pomocą magnesów. Cała idea polega na tym, że z pomocą modułów oraz ogólnie dostępnych materiałów użytkownik stworzyć może własne urządzenia do przeróżnych zastosowań. Co więcej, dzięki dedykowanemu modułowi CloudBit, wszystkie tworzone urządzenia pracować mogą w chmurze, z możliwością zdalnego zarządzania, bądź automatycznego wyzwalania dowolnymi zjawiskami. Możliwości są naprawdę nieograniczone. SMS-owy dzwonek do drzwi, sterowane ze smartfona urządzenie do karmienia rybek, a nawet... urządzenie ułatwiające komunikację z psem, to tylko przykładowe propozycje dostarczone przez aktywnych użytkowników rozwiązania LittleBits.CloudBit to pojedynczy komputer o niewielkich wymiarach 15 x 10 x 5 mm z zainstalowanym system operacyjnym Arch Linux, oparty na procesorze Freescale i.MX233 (1x ARM926EJ-S o częstotliwości taktowania 454 MHz), wyposażony w 64 MB pamięci RAM oraz slot microSD z kartą 4 GB i we wbudowany adapterem USB Wi-Fi obsługujący standardy 802.11b/g. Moduły LittleBits są dostępne w cenie 99 dolarów (10 modułów), 149 dolarów (14 modułów) i 199 dolarów (18 modułów) i zawierają takie elementy jak: siłowniki, czujniki, diody LED, silniki prądu stałego oraz inne komponenty. Urządzenia łączą się ze sobą przy pomocy szeregowej magistrali poprzez magnesy, umożliwiając szybką budowę projektów bez konieczności lutowania, okablowania lub programowania. Sam moduł CloudBit trafi do sprzedaży już za jedyne 59 dolarów.
Moduł CloudBit opracowany przez firmę LittleBits Electronics
Modułowy system stworzony przez firmę LittleBits to całkowicie otwarta platforma, która daje twórcom pełną kontrolę nad sprzętem. Oprócz samej płytki CloudBit firma LittleBits serwuje listę kilkudziesięciu "przepisów" i przykładowych realizacji. Co istotne, aktywna społeczność użytkowników co chwilę dorzuca do tego nowe pomysły.
Instalacja TV/SAT w dużym kompleksie hotelowym - światłowody.
Właściciel kompleksu hotelowego złożonego z 3 budynków stanął przed problemem przesłania sygnału ze stacji czołowej MMH-3000 zainstalowanej w jednym z nich do dwóch pozostałych. Stacja składała się z: 3 odbiorników RDC-311 R817102, jednego modulatora DVB-T TRX-360 R81709 oraz odbiornika TDX-311C R81711C. Taki dobór modułów pozwolił na zdekodowanie i przesłanie do instalacji 15 programów satelitarnych z czterech różnych transponderów w postaci sygnału DVB-T. Ponieważ już na etapie budowy, budynki połączone zostały wielowłóknowym kablem światłowodowym, większość instalacji niskoprądowych (telewizja, Internet, monitoring) objęła swym zasięgiem jednocześnie wszystkie trzy obiekty.Dystrybucja 15 programów satelitarnych DVB-S/S2 w postaci cyfrowej DVB-T do 2 budynków
znajdujących się w odległości 350 m oraz 400 m od punktu centralnego
Sygnał ze stacji czołowej MMH-3000, przy pomocy pasywnego rozgałęźnika R60102, podzielony został na dwa tory: sygnał dla budynku, w którym zlokalizowana jest stacja (w sumie 24 gniazda końcowe RTV) oraz sygnał doprowadzony do dwóch obiektów (w sumie 48 odbiorników). Do przesłania sygnału ze stacji do dwóch pozostałych obiektów posłużył nadajnik optyczny mo-428 TERRA R82523. W tym przypadku odległości od nadajnika do odbiornika optycznego OD-120 R81724, wynoszące około 350 m oraz 400 m, nie stanowiły najmniejszego problemu. Poziom sygnału na wyjściu odbiornika OD-120 wynoszący 113 dBμV pozwolił na dostarczenie sygnału do wszystkich gniazd, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy.
F&HOME Radio - 100% inteligentnego domu.
F&HOME Radio, to bezprzewodowy systemem inteligentnego budynku dedykowany dla mieszkań, domów jednorodzinnych oraz lokali użytkowych. Jego funkcjonalność pozwala na realizację założeń, które do tej pory wydawać by się mogły niewykonalne lub dostępne wyłącznie dla ludzi o bardziej zasobnych portfelach. F&Home jest rozwiązaniem tanim, a jego modułowa budowa pozwala na rozłożenie całego procesu inwestycyjnego w czasie. Kolejne funkcje mogą być dodawane do systemu, gdy zajdzie taka potrzeba. Pierwsza instalacja składać się może z zaledwie kilku elementów (oferując już bardzo duże możliwości automatyki budynku), a w miarę upływu czasu rozszerzać ją można o następne moduły, zwiększając jej funkcjonalność, a przez to jeszcze lepiej dopasować do indywidualnych potrzeb.Tworzony przez blisko 20 inżynierów autorski system umożliwia sterowanie: oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, klimatyzacją, podlewaniem ogrodu, otwieraniem bram, alarmem. Wszystko realizowane może być na wiele sposobów (z uwzględnieniem tzw. scen predefiniowanych dla np. oświetlenia). Sterowanie odbywać się może w sposób lokalny, zdalny (telefon, tablet, komputer) lub być wyzwalane automatycznie, np. w wyniku zaistnienia określonych warunków - zmierzch (włączenie światła), wysoka temperatura i brak opadów (podlewanie ogrodu), nadmierne wychłodzenie pomieszczenia (sygnalizacja otwartego w zimie okna), silne nasłonecznienie (opuszczenie markizy) itp.
Film przedstawiający zastosowanie systemu F&Home RADIO
Więcej informacji znajdą Państwo w bibliotece System inteligentnego budynku F&Home Radio.
Jak zabezpieczyć domową sieć LAN?
Czasy, w których do sieci Internet podłączany był jedynie komputer PC minęły bezpowrotnie. Obecnie domowa sieć obejmować może kilka, a nawet kilkanaście urządzeń. Wymienić można tu m.in.: router lub switch, komputery, telewizor, dysk sieciowy, konsolę, dekoder kablowy lub satelitarny oraz odtwarzacz multimedialny. Wraz z rozbudową sieci domowej, znaczenia nabiera kwestia zabezpieczenia przeciwprzepięciowego podłączonych do niej elementów.Przepięcia pochodzić mogą zarówno z sieci elektrycznej, jak i sygnałowej. Ochronę przed tymi pierwszymi stanowić mogą listwy elektryczne wyposażone w odpowiednie w warystory i bezpieczniki. W razie wystąpienia granicznej wartości napięcia (z reguły 250 V), bezpieczniki powodują odcięcie zasilania dla podłączonych urządzeń.
Zabezpieczenie toru sygnałowego zbudowanego w oparciu o skrętkę komputerową zrealizować można za pomocą dedykowanych ochronników, np. J2820. Warunkiem prawidłowego działania tego typu elementów jest ich prawidłowe uziemienie.
Najlepszym i coraz częściej stosowanym sposobem zabezpieczenia sieci LAN jest zmiana medium transmisyjnego ze skrętki komputerowej na światłowód przed pierwszym urządzeniem w sieci. Zamiana taka powoduje całkowitą galwaniczną separację sieci lokalnej od sieci WAN i zapewnia jej 100% bezpieczeństwo w kwestii występowania przepięć w torze sygnałowym.
Zestaw media konwerterów światłowodowych ULTIMODE jako element
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN.
zabezpieczający urządzenia podłączone do domowej sieci LAN.
Na powyższym schemacie domowa sieć lokalna zabezpieczona została przy pomocy zestawu media konwerterów L10021 połączonych wielomodowym patchcordem L31119. Przy doborze media konwerterów znaczenie ma ich przepustowość - w przypadku sieci z dostępem przekraczającym 100 Mbit/s, należy zastosować urządzenia gigabitowe, np. L10025. Bez znaczenia jest natomiast rodzaj wykorzystywanego przez nie światłowodu. Ze względu na bardzo krótki odcinek światłowodowy, zaleca się stosowanie na wejściu odbiornika dedykowanych tłumików. Stosować można zarówno media konwertery wielo-, jak i jednomodowe. Wszystkie urządzenia podłączone zostały do sieci elektrycznej poprzez listwy zabezpieczające ACAR P1316.
Hikvision - zamiana rejestratora analogowego w hybrydowy.
Rejestratory analogowe marki Hikvision z serii HVI-SV, HWI-SH i HFI-SH po wgraniu oprogramowania V3.0.0 rozszerzają swoją funkcjonalność o możliwość współpracy z sieciowymi kamerami IP tego samego producenta. W zależności od modelu (liczby obsługiwanych kanałów analogowych), nowopowstała hybryda uzyskać może różną liczbę dodatkowych, darmowych i w pełni funkcjonalnych kanałów dla kamer IP. Jest to odpowiednio:- dla rejestratorów 4-kanałowych - 1 dodatkowa kamera IP o rozdzielczości 720p,
- dla rejestratorów 8-kanałowych - 2 dodatkowe kamery IP o rozdzielczości 1080p,
- dla rejestratorów 16–kanałowych - 2 dodatkowe kamery IP o rozdzielczości 1080p.
Widok głównego ekranu menu rejestratora 8-kanałowego Hikvision DS-7208HVI-SV
M72408. 8 kamer analogowych + 1 kamera IP.
M72408. 8 kamer analogowych + 1 kamera IP.
Aktywacja licencji offline w NUUO NVR Titan.
Rejestratory NUUO serii Titan dedykowane są do pracy w dużych systemach monitoringu wizyjnego. Aby usprawnić proces wgrywania dużej ilości licencji, producent przewidział wykorzystanie dodatkowego oprogramowania. Zgodnie z zaleceniami, opisywany sposób warto wykorzystać przy wgrywaniu już 10 licencji.W celu aktywacji licencji, należy zalogować się na urządzenie, przejść do zakładki Zarządzanie, a w niej do zakładki Zarządzanie licencjami. Po kliknięciu przycisku Eksport dokonywany jest zapis pliku offline.reg. Istotnym jest, aby komputer, na którym zapisywany jest plik, podłączony był do Internetu. Następnie, konieczne jest stworzenie pliku tekstowego zawierającego wszystkie licencje (zapis jedna pod drugą).
Widok programu NUUO Offline License Tool | Lista dodanych licencji w rejestratorze K4204 |
Po uruchomieniu programu NUUO Offline License Tool i wskazaniu lokalizacji pliku offline.reg, wybrać należy opcję "Import SN file" i wskazać zapisany wcześniej plik z licencjami. Następnie, po kliknięciu Activate wskazujemy miejsce zapisu pliku (Offline_license.dll), po czym logujemy się do NVR i w zakładce Zarządzanie licencjami, w polu "Import pliku licencji" wskazujemy plik Offline_license.dll. Po tej operacji rejestrator powinien zostać doposażony we wszystkie licencje.
Gniazdo GAR-TVP8/RS5 podtynkowe nieprzelotowe R62120 przeznaczone jest do stosowania w sieciach abonenckich typu nieprzelotowego systemów telewizji kablowej i antenowych instalacji zbiorowych. Stanowi zakończenie linii abonenckich. Gniazdo może być używane także w antenowych instalacjach indywidualnych. | ||
Przewód NETSET BOX U/UTP kategorii 6 E1608 o najwyższej jakości, skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji wewnątrz budynków. Przewód objęty jest piętnastoletnią gwarancją. | ||
Moduł Keystone UTP, kat.5e J2302 przeznaczony jest do budowy nieekranowanych gniazd abonenckich oraz punktów krosowych w instalacjach zgodnych z ANSI/TIA/EIA 568 kat.5e oraz ISO/IEC 11801 i EN 50173 klasy D. Uniwersalne mocowanie pozwala na łatwy montaż zarówno w panelach krosowych, jak i w puszkach naściennych / podłogowych. | ||
Aktualności
Nowości Biblioteki
Zasilanie POE - standard IEEE 802.3af oraz IEEE 802.3at. PoE (Power over Ethernet) jest nazwą szeregu metod, które pozwalają zasilić sprzęt sieciowy poprzez skrętkę komputerową przy równoczesnym przesyle danych. Możliwe jest zasilanie urządzeń takich, jak: kamery, telefony, przełączniki, punkty dostępowe, itp. W 2003 r. organizacja IEEE ustanowiła standard zasilania PoE 802.3af, który został zmodernizowany w 2009 r. do standardu 802.3at. Rozróżnia on typ pierwszy (wcześniejszy 802.3af) i typ drugi o maksymalnej przesyłanej mocy 30 W. Daje on możliwość prawie dwukrotnego zwiększenia mocy zasilanych urządzeń. Dzięki temu kamery z mocnymi oświetlaczami podczerwieni, telefony IP czy drukarki sieciowe można zasilać po skrętce...więcej
Nowości Wideo
Warto przeczytać
Instalacja CCTV z bezprzewodowym podglądem obrazu. Wymogiem inwestora była realizacja systemu monitoringu w budynku biurowym wraz z zapewnieniem poglądu obrazu w budynku sąsiednim. Pomiędzy budynkami nie położono żadnego okablowania strukturalnego. Projekt przewidywał montaż kamer dedykowanych do podglądu wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów w miejscu nieoświetlonym...więcej