Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2014 (23.06.2014)

Przerwa Wakacyjna.
Następny numer ukaże się 1 września br.
Informacje non-stop na www.facebook.com/dipolnet

Google globalnym dostawcą Internetu?

Na początku czerwca amerykańska prasa podała informację zgodnie z którą plany firmy Google obejmują wydanie w najbliższym czasie nawet 3 miliardów dolarów na uruchomienie floty 180 satelitów, których głównym zadaniem będzie zapewnienie dostępu do Internetu na całym świecie – w szczególności tam, gdzie do tej pory było to trudne lub wręcz niemożliwe. Przedsięwzięcie to w pełni koreluje z poprzednimi działaniami amerykańskiego giganta, o których słychać od kilku miesięcy – mowa tu o przejęciu firmy Titan Aerospace produkującej drony zasilane energią słoneczną, czy zakupie za około 0,5 mld dolarów firmy Sky Box Imaging zajmującej się przesyłem wysokiej jakości obrazów z krążących nad Ziemią niewielkich satelitów. Choć Google nie mówi o tym wprost, wygląda na to, iż wszystkie te działania stanowią bogate uzupełnienie dla rozpoczętego blisko rok temu projektu Loon zakładającego dostarczenie Internetu wszystkim mieszkańcom Ziemi z wykorzystaniem zawieszonych w stratosferze balonów.
Projekt Google Loon, od którego firma zaczęła realizację planu podboju nieba, zakłada umieszczenie na wysokości około 20 km specjalnych balonów, które dzięki zasilaniu z paneli słonecznych umożliwią dwukierunkową transmisję danych. Zgodnie z założeniami, balony te mają przemieszczać się w dający się przewidzieć sposób wykorzystując do tego wiatry wiejące w poszczególnych warstwach stratosfery. Po stronie abonenta Google przewidziało zastosowanie dedykowanych anten. Obecnie, prowadzone przez Google testy obejmują głównie transmisję na nielicencjonowanym paśmie 2,4/5 GHz. Maksymalna osiągnięta do tej pory przepływność wyniosła 22Mbit/s.
Balon Google nad miasteczkiem Campo Maior w Brazylii.
źródło: cnet.com
Dzięki temu projektowi szkoła w pozbawionym dostępu do sieci mieście mogła cieszyć się z dobrodziejstw Internetu. Co więcej - szybkiego Internetu, ponieważ to tutaj po raz pierwszy w transmisji wykorzystano technikę LTE.
Dron o rozpiętości skrzydeł 50 m, masie 32 kg osiąga prędkość 104 km/h.
Wykorzystując energię słoneczną może utrzymywać się w powietrzu nawet 3 lata.
źródło: Titan Aerospace
Cena, jaką przyszło zapłacić Google za Titan Aerospace nie została podana do publicznej wiadomości. Prezentowany na zdjęciu dron, jeden w produktów Titan Aerospace, osiąga pułap 20 km i potrafi pozostać w powietrzu nawet przez 3 lata. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi 50 m, a maksymalna prędkość przekracza 100 km/h. Jak na razie nie podano również, jakie zadania stawiane są przed mającymi latać nad naszymi głowami maszynami. Mówi się głównie o wsparciu balonowego projektu Loon, dalszym rozwojem Google Maps, Google Earth, jak również o projekcie zakładającym pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatrów wiejących 500 m nad Ziemią.
Jakie są dokładne plany Google i co konkretnie chce osiągnąć w perspektywie najbliższych kilku lat wydając obecnie tak ogromne sumy pieniędzy i jednoznacznie deklarując, że interesuje go pewnego rodzaju podbój nieba? Niewątpliwie nie bez znaczenia jest tutaj fakt, iż blisko 2/3 mieszkańców globu pozbawionych jest dostępu do Internetu. W tych 4 miliardach (!) ludzi Google widzi potencjalnych użytkowników swojej wyszukiwarki, poczty e-mail, czy serwisu Youtube. W szerszej perspektywie jest to więc dla Google szansa na gigantyczny biznes mogący sprawić iż stanie się największym na świecie dostawcą Internetu, wabiącym reklamodawców ze wszystkich kontynentów. Tak więc, choć cel dostarczenia Internetu do każdego zakątka globu jest szczytny, jego efekty mogą mieć znaczenie wielopłaszczyznowe. Miejmy nadzieję, że złośliwe tłumaczenie nazwy balonowego projektu („loon” oznaczać może „głupca”) nie okaże się prorocze...

Gigabitowa sieć światłowodowa.

W dużym zakładzie produkcyjnym, ze względu na dywersyfikację zadań i konieczność zapewnienia większej przepustowości sieci LAN, zdecydowano się zbudować od zera nową sieć światłowodową. Na poziomie switchy zostanie ona wirtualnie rozdzielona na tą odpowiadającą za nadzór linii produkcyjnych, sieć biurową i monitoring CCTV.
Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-205/3G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG3216 16xGE 2xSFP RACKUPS CyberPower OR1000 do szafy rackSzafa RACK 19' 12U 600 mm wisząca SIGNALModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-205/3G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG3216 16xGE 2xSFP RACKUPS CyberPower OR1000 do szafy rackModuł światłowodowy ULTIMODE SFP-203/5G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203/5G SC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG5412F 4xGE 12xSFPUPS CyberPower  PR1500 do szafy rackSzafa RACK 19' 42U 800x800 mm stojąca SIGNALSzafa RACK 19' 12U 600 mm wisząca SIGNAL
Sieć światłowodowa w dużej firmie - schemat poglądowy.
W serwerowni umieszczono szafę RACK Signal 42U R912015 z głównym serwerem firmy, switchem zarządzalnym TP-LINK TL-SG5412F N29963 oraz UPS-em CyberPower PR1500 N9714 z listwą R9120234. W switchu zamontowano moduły SFP ULTIMODE L1416 umożliwiające komunikację dwukierunkową z wykorzystaniem pojedynczego włókna jednomodowego. Switch TL-SG5412F posiada 12 slotów SFP do przyłączenia światłowodów z innych lokalizacji i połączenia ich z odpowiednimi serwerami.
W pozostałych budynkach przewidziano montaż mniejszych szaf RACK. Umieszczono w nich m.in. switch zarządzalny TP-LINK TL-SG3216 N29958. Posiada on 16 portów Gigabitowych służących do podłączenia komputerów, kamer i innych urządzeń sieciowych oraz dwa sloty SFP - służące do połączenia z punktem centralnym sieci. Zastosowano moduły SFP ULTIMODE L1417 sparowane z L1416 znajdującymi się w serwerowni. Dla zapewnienia stabilności pracy sieci również tutaj przewidziano montaż zasilaczy UPS CyberPower OR1000 N9705.
Zastosowanie zarządzalnych switchy TP-LINK umożliwia tworzenie wirtualnych sieci lokalnych (VLAN) służących np. do odseparowania różnych systemów sieciowych (monitoring IP, sieć biurowa, serwery nadzorujące procesy produkcji). Dodatkowo urządzenia mogą być montowane w szafie RACK co poprawia estetykę i ułatwia instalację i serwisowanie urządzeń.
Bazująca na światłowodach sieć okazała się bardzo wydajna. Skończyły się też problemy z przepięciami generowanymi na liniach przesyłowych (światłowody to izolatory). Fakt ten w połączeniu z wykorzystaniem w sieci zasilaczy UPS, czyni ją szybką, bezpieczną i niezawodną.

Instalacja RTV/SAT z monitoringiem w domu jednorodzinnym.

Nowoczesna, domowa instalacja telewizyjna powinna zapewniać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz programów satelitarnych. Coraz częściej jednak inwestor wymaga integracji instalacji TV z domowym systemem monitoringu. Użytkownicy chcą mieć możliwość podglądania obrazu z kamer lub rejestratora na ekranie swojego telewizora.
Instalacja monitoringu CCTV domu jednorodzinnego powinna zapewniać podgląd i rejestrację przede wszystkim wejścia i podjazdu. Bardzo dobrym uzupełnieniem systemu jest montaż kamer monitorujących obszar wokół domu i budynków gospodarczych (garaż, magazynek itp.). Z reguły do wykonania systemu monitoringu wystarczą 4 kamery.
Antena satelitarna aluminiowa 100cm FAMAVAL 100 LHKonwerter satelitarny QUATRO Inverto Red Extended 0,3dBZłącze F PCT-TRS-9-NT kompresyjne do kabli TRISET-113Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna UHF Dipol 44/21-60 Tri DigitWtyk antenowy PCT-TRS-9IM-NT kompresyjny na TRISET-113Gniazdo PCT-IECF-9 kompresyjne na TRISET-113Modulator Signal-350 A/V-COFDM (DVB-T)Multiswitch MP-0508L Signal 5-wejściowy 8-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo GAR-BG-DK-SAT podtynkowe końcoweKamera wandaloodporna Sunell IRC13/40AUVD (dzień/noc, D-WDR, 900 TVL, Sony Exmor, ICR, 0.01 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 25m)Kamera wandaloodporna Sunell IRC13/40AUVD (dzień/noc, D-WDR, 900 TVL, Sony Exmor, ICR, 0.01 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 25m)Szybkozłącze S-55 wtyk zasilania DC 2,1/5,5Kamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Kamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Profesjonalny wtyk kompresyjny BNC PCT-BNC-59 na przewód CAMSETCyfrowy rejestrator 4-kanałowy Ultimax 1404 WD1 H.264 HDMICyfrowy rejestrator 4-kanałowy Ultimax 1404 WD1 H.264 HDMIPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [1m]Zwrotnica antenowa ZA-104Ms FM/6-12/21-69/75
Domowa instalacja RTV/SAT zintegrowana z systemem monitoringu wizyjnego
Na powyższym rysunku przedstawiono schemat instalacji antenowej z multiswitchem R6944508, w której na odbiornikach, oprócz sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz radiowych UKF-FM można również uzyskać podgląd obrazu z 4 kamer analogowych. Obraz archiwizowany jest na cyfrowym rejestratorze M72404.
Sygnał z anten DVB-T A2670 oraz UKF-FM A0221 doprowadzono do zwrotnicy C0340. Wolne obecnie wejście VHF (BIII) w przyszłości umożliwi podłączenie sygnału cyfrowego radia DAB lub kolejnego multipleksu DVB-T na tej częstotliwości. Zsumowane sygnały z wyjścia zwrotnicy antenowej łączone są z sygnałem rejestratora M72404 na modulatorze Signal-350 R86350, a następnie doprowadzone do multiswitcha. Wybór modulatora DVB-T (a nie analogowego) podyktowany jest wymogiem aby podgląd obrazu z kamer był uzyskiwany poprzez zmianę kanału a nie poprzez przełączenie źródła sygnału na analogowy.
Na wszystkich telewizorach można oglądać dowolny kanał satelitarny DVBS/S2, naziemny DVB-T i obraz z kamer monitoringu na żywo lub z archiwum.

Monitoring IP składów budowlanych.

Megapikselowy monitoring składający się z 48 kamer IP zainstalowano w nowo otwartym sklepie Grupy Polskich Składów Budowlanch S.A. w Tarnobrzegu. Grupa działa na rynku od 14 lat i jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się sieci hurtowni materiałów budowlanych w Polsce. Obecnie Grupa zrzesza ponad 300 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w ponad 420 składach budowlanych, w 127 marketach PSB-Mrówka oraz w 16 centrach handlowych PSB-Profi. W placówkach tych pracuje ponad 10 tysięcy osób.
W sklepie Grupy Polskich Składów Budowlanch S.A. w Tarnobrzegu zainstalowano 12 kamer IP kompaktowych Signal HD-200 K1810 oraz 36 kamer IP kopułowych Sunell SN-IPV54/14ZDR K1698.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i klientów, zdecydowano się na instalację systemu monitoringu CCTV IP. Instalacja została wykonana przez firmę Dipol Sandomierz. W obiekcie zainstalowano 12 kamer IP kompaktowych Signal HD-200 K1810 oraz 36 kamer IP kopułowych wewnętrznych Sunell SN-IPV54/14ZDR K1698. Wszystkie rejestrują obraz w rozdzielczości Full HD (2 Mpix) oraz wyposażone są w reflektor podczerwieni umożliwiający obserwację przy braku oświetlenia widzialnego.
Zainstalowane kamery Signal HD-200 i Sunell SN-IPV54/14ZDR
Dzięki wysokiej rozdzielczości można rozpoznać sprawców kradzieży i tablice rejestracyjne parkujących aut.
Kamery wysokiej rozdzielczości pozwalają na duże zbliżenie cyfrowe i rozpoznanie tablic rejestracyjnych
Centrum monitoringu zlokalizowane zostało w serwerowni. Zbiegające się tu przewody z kamer zostały połączone w sieć za pomocą switchy TP-LINK TL-SG3424P N29961 oraz ULTIPOWER N29986. Oba switche zasilają kamery poprzez PoE. Przełączniki oraz rejestratory IP marki Hikvision zainstalowane zostały w szafie RACK marki Signal.
Widok rejestratorów i switchy w szafie RACK 19” Signal

Wisząca szafa RACK z dostępem od tyłu.

Dwusekcyjne szafy RACK to specjalny rodzaj szaf - montowane na ścianie zapewniają dostęp do urządzeń zarówno z przodu, jak i od tyłu. Obie sekcje mogą być otwierane na lewą lub prawą stronę. Szafy tego typu cieszą się popularnością w obiektach wyposażonych we własne centrale telefoniczne oraz serwery. Jakakolwiek ingerencja w okablowanie jest tutaj zdecydowanie łatwiejsza. Do szafy zamontować można dedykowane wentylatory w celu zapewnienia chłodzenia urządzeniom znajdującym się w jej wnętrzu.
Szafy dwuksekcyjne dostępne w ofercie firmy DIPOL:
  • Szafa RACK 19' 6U 450mm dwusekcyjna wisząca R9120225
  • Szafa RACK 19' 9U 450mm dwusekcyjna wisząca R9120227
  • Szafa RACK 19' 12U 600mm dwusekcyjna wisząca R9120229
otwierany tył szafy dwusekcyjnej                            widok od przodu            
Szafa RACK 19' 9U 450mm dwusekcyjna, wisząca R9120227

Zasilanie kamer IP.

Problematyka zasilania kamer w systemach monitoringu CCTV IP to zagadnienie, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć instalatorzy sieci niskoprądowych. Wśród szeregu rozwiązań PoE, optymalnym wydaje się być zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zastosowanie switcha PoE N29980 pozwoli na zasilenie 4 kamer IP w systemie monitoringu wizyjnego. Do piątego portu można podłączyć rejestrator NVR.
Switch PoE N29980 zapewnia jednoczesne zasilenie i podłączenie czterech kamer IP do rejestratora NVR

Nowości produktowe:

Cyfrowy rejestrator HIKVISION DS-7208HWI-SH/A WD1@25kl./s
HIKVISION DS-7208HWI-SH/A M72808 oferuje zapis z rozdzielczością WD1 (960 x 576) - 25kl./s na każdy kanał. Rejestracja lokalna oraz transmisja w sieci odbywa się w standardzie kompresji H.264, pozwalającym na uzyskanie najlepszej jakości obrazu przy wykorzystaniu minimalnej przepustowości sieci i pojemności dyskowej. Nowe menu zostało zaprojektowane w sposób ułatwiający każdemu, nawet początkującemu użytkownikowi nawigację i wprowadzanie zmian w ustawieniach rejestratora.
Punkt dostępowy Ubiquiti Unifi UAP Outdoor 802.11b/g/n 300Mb/s Long Range
Punkt dostępowy Ubiquiti Unifi UAP N2576 jest łatwym w użyciu i zarządzaniu urządzeniem typu Access Point. Obsługuje standard 802.11n 2x2 MIMO. Posiada obudowę odporną na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i promieniowanie UV, dzięki czemu może być stosowany wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Urządzenie zasilane jest przez PoE. Cechą wyróżniającą produkt jest dodatkowe oprogramowanie UNIFI WiFi Enterprise System.
Puszka montażowo-łączeniowa SN-CBK633
Puszka montażowo-łączeniowa SN-CBK633 M5726 pozwala na ukrycie połączeń kablowych, transformatorów wideo itp i zabezpieczenie ich przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Posiada klasę szczelności IP66. Puszka ma uniwersalne zastosowanie, pasuje do wybranych modeli kamer firmy Sunell.

Aktualności:

10 czerwca 2014 - Spotkanie z projektantami w Rzeszowie. Dzisiaj odbyło się siódme i ostatnie szkolenie, w pierwszym półroczu 2014, dla projektantów, prowadzone w ramach Kongresu Elektroenergetycznego przez inżynierów z firmy Dipol. W tym czasie, ponad 500 projektantom przybliżyliśmy ideę programu SignalNet oraz wskazaliśmy zakres wsparcia, jakiego udzielić możemy na każdym etapie realizacji inwestycji obejmujących instalacje teletechniczne w budynkach. Nasze wykłady spotykają się ze szczególnym zainteresowaniem w związku z wdrażaniem nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która weszła w życie 23 lutego 2013. Precyzuje ona m.in. jakie instalacje teletechniczne muszą się znaleźć w budynkach zbiorowego zamieszkania. Jedną z nich jest instalacja multiswitchowa którą można zaprojektować z pomocą aplikacji SignalNet i wykonać na urządzeniach firmy TERRA.
Kolejne spotkania już od września. Szczegóły tutaj
Spotkania z projektantami dają stronom możliwość weryfikacji jak przepisy funkcjonują w rzeczywistości.

Warto przeczytać:

Bezpieczeństwo instalacji - zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, czy izolator galwaniczny? Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal R48602 chroni sprzęt TV/SAT przed przepięciami wyindukowanymi w kablach sygnałowych podczas wyładowań atmosferycznych. Dobra praktyka instalatorska nakazuje stosowanie tego typu zabezpieczeń na wejściach urządzeń, do których podłączone są anteny (pierwsze urządzenia w instalacji). Są to z reguły wzmacniacze telewizji naziemnej, wzmacniacze magistrali multiswitchowej oraz multiswitche...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe
Signal 4645F
R48602
Izolator galwaniczny
Signal 4170
R48605
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Ciekawie o antenach - XIII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2014
Wioska po drodze
Madagaskar
Sklep w Aglou
Maroko
Wojciech Kocot
Sklep z antenami
na Madagaskarze