Nr 19/2014 (12.05.2014)
Wydrukuj sobie... dom.
Jeszcze 2 lata temu o drukarkach 3D poczytać można było wyłącznie w Internecie, a zasady i efekty ich działania zobaczyć na wybranych targach branżowych. Obecnie urządzenia te coraz częściej trafiają do firm i zakładów produkcyjnych jako normalne narzędzia pracy. Nikogo nie dziwi fakt, że zaprojektowany w oprogramowaniu CAD element można wysłać do urządzenia, które przeniesie je ze świata wirtualnego do rzeczywistości. Oczywiście mowa tu o prostych elementach, takich jak kubek, czy obudowa myszki. Holenderscy architekci z firmy DUS udowodnili, że technologia drukarek 3D nie kończy się na wytwarzaniu tego typu małych, nieskomplikowanych elementów. Ich niezwykła koncepcja dotyczy bowiem drukowania... domów. Co więcej, w chwili obecnej projekt ten nie jest jedynie pomysłem na papierze. Osiedle testowe, 3D Print Canal House, budowane jest właśnie w Amsterdamie.Stadium rozwoju technologii budowy domów przy pomocy drukarek uznać można za bardzo wczesne. Drukarka nie buduje automatycznie całych domów, lecz tworzy ich poszczególne elementy. Aby było to możliwe specjaliści z DUS zaadaptowali stosowny kontener transportowy, a w jego wnętrzu zaimplementowano strukturę mechaniczno-elektryczną pozwalającą na nanoszenie kolejnych warstw materiału. Przy współpracy z niemiecką firmą Henkel stworzono również specjalny polimer pozwalający na tworzenie elementów o odpowiedniej wytrzymałości. Z drukowanych elementów składane są pokoje, które z kolei po połączeniu tworzą cały budynek.
Wydrukowane elementy oraz pokoje są na miejscu badane przez inżynierów. Każdy z pokoi stanowi samonośną konstrukcję. W drukowanych ścianach przewidziano miejsca na prowadzenie rur oraz instalacji: elektrycznej i telekomunikacyjnej. W chwili obecnej szacowany czas na wykonanie średniej wielkości domu wynosi 3 lata. To oczywiście stanowczo za długo. Wg naukowców czas na wybudowanie małego domu powinien wynieść nawet 20 minut. Jednak nawet wartość liczona w dniach będzie sukcesem. Już w chwili obecnej konkurencja DUS mocno pracuje nad swoimi projektami. Do czasu, aż skończone zostanie osiedle Canal House, na świecie najprawdopodobniej będziemy mieli kilkunastokrotnie szybsze rozwiązania.
Konwencjonalne budownictwo nie zmieniło swojego stylu od wieków. Posiadamy nowoczesne maszyny pozwalające na budowę coraz bardziej skomplikowanych obiektów, lecz wciąż trwa to długo, jest niebezpieczne dla pracowników, zabiera sporo energii i generuje dużą ilość nieprzetwarzalnych odpadów. Domy drukowane są tworzone na miejscu z elementów trwałych, nie generują odpadów, a ewentualne źle wykonane części można przetopić i stworzyć z nich nowe elementy. Znika też problem logistyki - elementy tworzone są na miejscu.
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii jako jedni z pierwszych bliżej przyglądają się tej technologi. Jest ona nadzieją na lepsze jutro dla milionów osób mieszkających w warunkach, które daleko odbiegają od jakichkolwiek standardów.
Puszki na spawy mechaniczne.
Spawy mechaniczne to elementy pozwalające na szybkie i niskobudżetowe wykonywanie połączeń dwóch niezakończonych włókien światłowodowych. Korpus każdego spawu mechanicznego (Ultimode L5550 lub KeyQuick L5558) jest większy niż potencjalny spaw termiczny (nawet z grubą osłoną termokurczliwą). Dlatego, przy wyborze puszki lub przełącznicy należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona przystosowana do obu rodzaju spawów.Obudowy nadające się do montażu połączeń mechanicznych:
Instalacja multiswitchowa TERRA dla 8 abonentów.
Na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających na realizację instalacji telewizyjnych bazujących na multiswitchach. Przy wyborze odpowiedniego systemu kierować się należy zarówno tabelarycznymi danymi przedstawiającymi parametry techniczne urządzeń, jak i przede wszystkim tym, co oprócz samych urządzeń system oferuje.Multiswitche radialne serii MRS z pasywnym torem telewizji naziemnej dedykowane są do instalacji w całości lub częściowo bazujących na topologii gwiazdy w lokalizacjach z dostępem do względnie dobrego sygnału TV (wysoki poziom sygnału, dobra jakość), w której przewody z gniazd końcowych zbiegają się w miejscu montażu multiswitcha lub grupy multiswitchy. Są więc idealne do zastosowań w domkach jedno- lub wielorodzinnych.
Instalacja dystrybuująca sygnał DVB-S/S2, DVB-T i FM/DAB do 8 gniazd
Na przedstawionym wyżej schemacie wykorzystano zestaw antenowy, w skład którego weszły anteny A1911 oraz A0221. Możliwa jest oczywiście dowolna inna konfiguracja zestawu z anten pracujących w paśmie FM i UHF. Zwrotnica C0340 umożliwia dodatkowo przesłanie napięcia stałego (zasilanie ewentualnych przedwzmacniaczy) ze wzmacniacza HS-013 R82010 oraz wyposażona jest w pasmowe wejścia FM/DAB dla tradycyjnego radia analogowego oraz mającego wyprzeć je w przyszłości cyfrowego radia DAB. Dzięki zastosowaniu konwertera typu quatro A9858 oraz multiswitcha MRS-508 TERRA R70308 możliwe jest doprowadzenie zsumowanego sygnału SAT oraz FM/DVB-T do każdego z ośmiu gniazd końcowych RTV/SAT Signal R694100.
Zasilanie kamer IP w instalacji monitoringu.
Switch PoE ULTIPOWER 0098af N29982 to urządzenie typu desktop zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 9 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 8 z nich obsługuje funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP, itp.Monitorowanie pracy awaryjnych zasilaczy UPS.
Darmowe oprogramowanie PowerPanel Business Edition przeznaczone jest dla zasilaczy UPS CyberPower N9705 i N9714. Składa się z trzech modułów: Agent, Client oraz Center.Logiczny podział urządzeń korzystających z oprogramowania PowerPanel - Client, Agent oraz Center
Moduł Agent odpowiada za monitorowanie i konfigurację UPS-a oraz zarządzanie stanem zasilania komputera. Komputer z tym modułem może łączyć się z UPS-em przy użyciu portu USB lub szeregowego. Zapisuje status oraz zdarzenia zasilania i generuje akcje (np. wyłączenie komputera, powiadomienie) w odpowiedzi na określone zdarzenia. Ma możliwość konfiguracji UPS-a, ustawiania resetowania, wyłączania wg harmonogramu, wysyłania informacji o braku zasilania przez e-mail, SMS itp.
Moduł Client dostaje informacje o stanie zasilania z modułu Agent lub UPS-a (jeśli ma dodatkową kartę sieciową). W przypadku braku zasilania może wyłączyć komputer, na którym jest zainstalowany.
Moduł Center może nawiązać połączenie sieciowe z dowolnym komputerem, na którym zainstalowany jest moduł Agent, Client lub z UPS-em. Może również zapisywać oraz generować zdarzenia
Zrzuty ekranu z panelu programu
Jak testować pracę dysków w systemach CCTV?
Uszkodzenie dysków rejestratorów, choć zdarza się stosunkowo rzadko, oznacza utratę całego archiwum nagrań. Nowoczesne urządzenia oferują funkcje, dzięki którym ryzyko tego typu zdarzeń jest minimalizowane. Rejestratory Ultimax serii 1300, 1400 oraz 2100 obsługują funkcję S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), czyli system monitorowania pracy dysków twardych wraz z systemem zdalnego powiadamiania operatora w przypadku pojawienia się ryzyka awarii.S.M.A.R.T monitoruje następujące parametry dysków:
- liczba cykli start/stop,
- liczba naprawionych błędów ECC,
- temperatura dysku,
- liczba błędów operacji seek,
- liczba błędów transmisji w trybie Ultra DMA,
- sumaryczny czas pracy dysku.
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX 1316 25kl./s H.264 HDMI M72316
obsługuje funkcję S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology)
obsługuje funkcję S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology)
Funkcja S.M.A.R.T. oferuje zwiększenie bezpieczeństwa archiwizacji danych. Dzięki niej rejestratory są w stanie ocenić stan zamontowanych dysków i jeżeli objawy wskazują na możliwość utraty danych lub zatrzymania pracy, natychmiast alarmowany jest operator systemu. Oprócz monitorowania dysków w czasie rzeczywistym, rejestrator może przeprowadzić test zainicjowany przez użytkownika. Do wyboru jest krótki "Short Self Test" wykrywający większość problemów lub znacznie dłuższy (do kilkudziesięciu minut) "Extended Self Test", który szczegółowo sprawdza wszystkie parametry.
Dysk twardy Western Digital AV-25, 2.5'', 500 GB M89240 zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w rygorystycznym trybie 24x7. Oferuje dostosowaną wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napęd jest przystosowany do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC. | ||
Rejestrator sieciowy Signal NVR 2709 K2709 jest 9-kanałowym, ekonomicznym rejestratorem IP dedykowanym do małych i średnich instalacji CCTV, w których priorytetem jest możliwie niska cena systemu. Dzięki złączom VGA oraz HDMI, urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, że jest ono w pełni samodzielnym urządzeniem z funkcją podglądu obrazu na żywo, jak i odtwarzania archiwalnych nagrań. Signal NVR 2709 został zaprojektowany w oparciu o system operacyjny Linux wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows. | ||
Wzmacniacz budynkowy HA-210 Terra R82305 przeznaczony jest do wzmacniania sygnałów radiowych FM oraz telewizyjnych. Charakteryzuje się dużym, 36 dB wzmocnieniem. Poziom sygnału wyjściowego wynosi 107 dBμV. Wzmacniacz HA-210 R82305 z powodzeniem stosować można zarówno w średnich instalacjach, jak i w dużych instalacjach zbiorczych. | ||
Warto przeczytać:
Jaki światłowód wybrać do domu? Mimo, iż włókna światłowodowe są używane powszechnie w telekomunikacji od wielu lat, dopiero teraz ich cena oraz wzrastająca wśród operatorów popularność powoduje, że światłowody wchodzą do powszechnego użytku. Budując lub remontując biuro, budynek użyteczności publicznej, a nawet dom jednorodzinny warto zastanowić się nad wykonaniem okablowania światłowodowego...więcej