Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2014 (05.05.2014)

Komputery organiczne - marzenia stają się rzeczywistością.

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa dokonali konwersji danych przechowywanych na dyskach magnetycznych do danych optycznych bez zaopatrywania układu z zewnętrznego źródła energii. To duży krok naprzód w stronę powstania tanich, realizujących stosunkowo proste funkcje, elastycznych komputerów organicznych. Ze względu na potencjalnie niski koszt produkcji oraz swoją giętkość, znajdą zastosowanie w kształtującej się obecnie nowej gałęzi elektroniki użytkowej - tzw. „elektronice noszonej” (ang. wearable electronics). Chodzi tu o dodatki do garderoby lub nawet o same ubrania, które korzystając z zasobów Internetu (Cloud computing) i koordynatów lokalizacji uzyskanych z wbudowanego modułu GPS oferować będą szereg funkcji, z których dziś korzystamy m.in. w smartfonach.
Organiczna pamięć flash typu NAND
Już wcześniej udało się zbudować pierwsze organiczne pamięci i procesory. Jak dotąd nie poradzono sobie jednak z problemem zasilania. Pomysł amerykańskich naukowców zakłada przechowywanie gęsto zmagazynowanych danych na cienkiej folii magnetycznej, podobnie jak na talerzu dysku twardego. Problem z dużym zapotrzebowaniem energii przy odczycie danych udało się rozwiązać za pomocą nowej metody konwersji danych z nośnika magnetycznego na sygnał świetlny przy użyciu organicznych diod LED. Konwersja nie wymaga dostarczania dodatkowej energii. Jest ona pozyskiwana z pola elektromagnetycznego generowanego przez zapisane na folii dane. Okazało się, że w ten sposób dioda może wygenerować foton, który dalej jest transmitowany optyczną szyną danych. Co niesamowite - w ten właśnie sposób odczytać można każdy bit danych! Odkrycie to ma pomóc w rozwiązaniu problemów z przechowywaniem danych i komunikacją urządzeń organicznych.
Ekrany zbudowane z organicznych diod
- przeźroczyste, elastyczne, cienkie i lekkie
Komputery organiczne (plastikowe, polimerowe) to komputery, w których półmetale zostały zastąpione polimerami organicznymi (czyli związkami opartymi na węglu). Tradycyjne procesory zbudowane są w oparciu o tranzystory krzemowe, a te w komputerze organicznym o tranzystory organiczne. Tranzystory organiczne są większe i wolniejsze niż krzemowe, ale za to są tanie, elastyczne, przeźroczyste i lekkie. Jak na razie komputery organiczne nie zastąpią komputerów osobistych, ale mogą być wykorzystane wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebna duża szybkość przetwarzania informacji, a liczy się niska cena (koszt produkcji jest 10-krotnie niższy niż transformatorów krzemowych).

Instalacja CCTV - wideo konwertery Ultimode.

Instalator przyjął zlecenie wykonania instalacji monitoringu wizyjnego dużego obiektu, składającego się z 2 budynków głównych i pomieszczeń ochrony. Rozmieszczenie kamer zaplanowane zostało tak, aby obserwowane były kluczowe miejsca na terenie obiektu oraz całe ogrodzenie. Na słupach rozmieszczono kamery PTZ.
Wykorzystano 16 kamer analogowych, w tym 6 kamer szybkoobrotowych. Ze względu na dużą odległość między monitorowanymi punktami a pomieszczeniem ochrony, zdecydowano się na wykorzystanie wideo konwerterów ULTIMODE i połączenia światłowodowego. Takie rozwiązanie zdecydowanie podnosi odporność systemu na wyładowania atmosferyczne, różnice potencjałów zerowania, a przede wszystkim zapewnia wymagany poziom sygnału wizji i sterowania kamer obrotowych.
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)Wideo konwerter ULTIMODE V-208D jednomodowy - WDM, 8xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-208D jednomodowy - WDM, 8xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-208D jednomodowy - WDM, 8xwideo, 1xdaneWideo konwerter ULTIMODE V-208D jednomodowy - WDM, 8xwideo, 1xdane
Schemat powstałej sieci monitoringu - 2 skupienia sygnałów przesyłanych po miedzi,
następnie transmitowanych światłowodem
Do obu budynków poprowadzono jednomodowe, zewnętrzne kable światłowodowe zawierające 8 włókien. Kable z fabrycznie zarobionymi złączami wkopano w ziemię i poprowadzono po fasadach budynków. W budynku po lewej stronie do media konwertera podłączono pierwszą grupę kamer, natomiast w budynku po prawej stronie - drugą. Część kamer monitorująca obszary nieopodal pomieszczeń ochrony podłączona została bezpośrednio do pomieszczeń ochrony przy pomocy miedzianych kabli koncentrycznych.
Wideo konwertery pozwalają na transmisję wideo i RS jednym włóknem światłowodowym. Włókna niewykorzystane przy instalacji CCTV zostały wykorzystane na potrzeby infrastruktury telekomunikacyjnej.

Bezpieczeństwo instalacji - zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, czy izolator galwaniczny?

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal R48602 chroni sprzęt TV/SAT przed przepięciami wyindukowanymi w kablach sygnałowych podczas wyładowań atmosferycznych. Dobra praktyka instalatorska nakazuje stosowanie tego typu zabezpieczeń na wejściach urządzeń, do których podłączone są anteny (pierwsze urządzenia w instalacji). Są to z reguły wzmacniacze telewizji naziemnej, wzmacniacze magistrali multiswitchowej oraz multiswitche.
Należy pamiętać o tym, że stosowanie tego typu elementów w nieuziemionych instalacjach jest pozbawione sensu. Zabezpieczenie to działa na zasadzie warystora kierując wyindukowany ładunek do masy. W przypadku zabezpieczenia Signal R48602 już 230 V napięcia stałego spowoduje zwarcie. Dzięki prawidłowo uziemionej instalacji napięcie takie poprowadzone zostanie do ziemi.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe działa niezależnie od rodzaju napięcia blokując również napięcie zmienne. Jako ciekawostkę potraktować można fakt, że znalazło ono zastosowanie m.in. w więzieniach, w których znudzonym więźniom zdarza się podłączać przewody sygnałowe instalacji TV bezpośrednio do gniazd elektrycznych 230 VAC, uszkadzając w ten sposób znajdujące się w instalacji urządzenia.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe
Signal 4645F
R48602
Izolator galwaniczny
Signal 4170
R48605
Izolator galwaniczny R48605 to element stosowany w instalacjach telewizyjnych w celu zniwelowania negatywnego wpływu różnic potencjałów w poszczególnych gałęziach sieci. Pozwala na eliminację powstałych na skutek tego zakłóceń na obrazie (najczęściej są to pasy lub śnieżenie) oraz przydźwięków, czy trzasków w torze audio (charakterystyczne buczenie o częstotliwości 50 Hz). Element ten wyposażono w kondensatory odpowiedzialne za wycinanie składowej stałej napięcia zarówno w torze sygnałowym, jak i neutralnym (masa). Efektem jest eliminacja niepożądanych zakłóceń indukujących się w przewodach.
Najczęściej problem zakłóceń dotyka użytkowników zbiorczych sieci kablowych, w których potencjał masy różni się od potencjału masy urządzeń instalowanych w mieszkaniach. Zwykle jest to efekt zaniedbań ze strony sieci kablowej lub osoby projektującej daną instalację. W skrajnych przypadkach napięcie na obudowach urządzeń oraz prąd, jaki płynie w wyniku jego powstania mogą uszkodzić sprzęt, a nawet być zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. W instalacjach wyposażonych w tzw. zabezpieczenia różnicowoprądowe problemy te skutkować mogą częstym wyłączaniem zasilania.

Nowa kamera 900TVL firmy Sunell.

Jednym z najpopularniejszych typów kamer stosowanych w systemach monitoringu są kamery kopułowe (sufitowe). Swoją popularność zawdzięczają one niewielkim wymiarom oraz wszechstronności zastosowania. Nowa kamera kopułowa firmy Sunell IRC13/40ATVD/B M10763 pochodzi z linii kamer Effectus. Została wyposażona w przetwornik typu CMOS Sony Exmor o rozdzielczości 1,3 Mpx i potrafi wygenerować 900 TVL w trybie kolorowym.
Ważną właściwością tych kamer jest możliwość swobodnego ukrycia połączeń kablowych (również transformatora wideo) wewnątrz obudowy kamery. Dzięki temu instalacja jest estetyczna i nie wymaga dodatkowych kosztów.
Kamera czarno-biała bez obiektywu WL--2301F AI/DC WYPRZEDAŻ
Kamera czarno-biała bez obiektywu WL--2301F AI/DC WYPRZEDAŻ
Obudowy kamer kopułowych firmy Sunell z linii Effectus: IRC13/40ATVD/B M10763
oraz IRC13/40AUVD M10761 pozwalają na ukrycie połączeń kablowych

Mobilny monitoring.

Coraz częściej w wielu pojazdach specjalnego przeznaczenia montowane są rejestratory. Zapisują one nie tylko trasę, ale także rejestrują zdarzenia na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Pozwalają na nadzór nad przewożonymi pasażerami, wykrywanie nieprawidłowości podczas użytkowania pojazdu, jak np.: niezapięte pasy bezpieczeństwa, nieuzasadnione otwieranie wlewu paliwa, wykorzystywanie samochodu w celach prywatnych. Są także pomocne w ustaleniu sprawcy kolizji.
Cyfrowy rejestrator mobilny 4 kanałowy Protect 104 - 2 sloty na karty SD, GPS, Akcelerometr
Cyfrowy rejestrator mobilny 4 kanałowy Protect 204 - HDD 2.5'', GPS, Akcelerometr
Rejestrator mobilny Protect 104
2 kanały D1, 2 kanały CIF, 25 kl./s.
2 sloty na karty SD, GPS, akcelerometr
M80104
Rejestrator mobilny Protect 204
4 kanały D1, 25 kl./s.
HDD 2,5", GPS, akcelerometr
M80204
Rejestratory Protect 104 oraz Protect 204 są nowoczesnymi urządzeniami archiwizującymi obraz z 4 kamer. W modelu M80104 wykorzystywane są do tego celu 2 karty SD o pojemności do 128 GB każda, a w modelu M80204 dysk twardy 2,5". Dzięki opcji GPS możliwe jest dokładne odtworzenie trasy przejazdu wraz z wizualizacją na Google Maps (należy dysk lub kartę podpiąć do komputera PC i zawartość wczytać do darmowego oprogramowania dołączonego do zestawu). Oprócz koordynatów położenia rejestrowana jest również chwilowa prędkość samochodu, pozwalająca stwierdzić, czy kierowca przestrzega obowiązujące w konkretnym miejscu ograniczenia.
Wejścia alarmowe mogą monitorować funkcje wybranych elementów wyposażenia pojazdu, np.: otwarcie wlewu paliwa, zamknięcie drzwi, zapięcie pasów bezpieczeństwa, otwarcie przestrzeni ładunkowej, naciśnięcie hamulca, włączenie kierunkowskazów, itd. Sterowanie rejestratorem odbywa się za pomocą pilota IR. Menu graficzne wyświetlane jest na podłączonym monitorze.

UPS w szafie RACK - jak podłączyć kilka urządzeń?

Zapewnienie urządzeniom stałego dostępu do zasilania jest sprawą kluczową np. w systemach monitoringu wizyjnego. Najczęściej zadanie to realizowane jest przez instalowany w szafie RACK zasilacz awaryjny - tzw. "UPS" - np. OR1000 N9705.
UPS posiada niewielką liczbę wyjść zasilania (2-4). W przypadku konieczności podłączenia większej liczby urządzeń konieczne jest zastosowanie listwy zasilającej, np. R9120234. Zastosowanie listwy daje możliwość podpinania urządzeń z powszechnie stosowanym złączem DIN49441, a nie tylko wykorzystywanym w zasilaczach złączem komputerowym IEC320C13.
UPS CyberPower OR1000 do szafy rackListwa zasilająca rack 19' 9 gniazd 1U z wtykiem UPS (IEC320C13)
UPS N9705 z listwą zasilającą R9120234 zapewnia możliwość podłączenia
większej liczby urządzeń do zasilania awaryjnego

Nowości produktowe:

Uchwyt antenowy TV-Sat 30cm ocynkowany ogniowo
Uchwyt antenowy TV-Sat 30cm E8726 wykonany jest ze stali ocynkowanej ogniowo. Powłoka cynkowa posiada antykorozyjne właściwości, chroni stal przez wiele lat i nie wymaga konserwacji. Gruba warstwa cynku tworzy stop z powierzchnią stali, pokrywając wszystkie powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne elementu. Pozwala to na wielokrotne zwiększenie odporności stali na destrukcyjne reakcje chemiczne i elektrochemiczne z otaczającym środowiskiem.

Kamera wandaloodporna Sunell IRC13/40ATVD/B (dzień/noc, D-WDR, 900 TVL, Sony Exmor, ICR, 0.01 lx, 3.6mm, OSD, IR do 15m)
Kamera wandaloodporna Sunell IRC13/40ATVD/B M10763 pochodzi z nowej linii kamer Effectus. Została wyposażona w przetwornik typu CMOS z linii Sony Exmor o rozdzielczości 1,3 Mpx i potrafi wygenerować 900 TVL w trybie kolorowym. Wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry przy słabym oświetleniu. Ciekawą funkcją kamery jest możliwość wykonania zbliżenia cyfrowego. Do generowania powiększonego obrazu używana jest mniejsza część przetwornika - dzięki jego wysokiej rozdzielczości nie następuje znacząca utrata jakości obrazu.
Listwa zasilająca rack 19' 9 gniazd 1U z wtykiem UPS (IEC320C13)
Listwa zasilająca rack 19' R9120234 wyposażona jest w 9 gniazd oraz wtyk UPS (IEC320C13). Wysokość 1U, kolor czarny, długość przewodu zasilającego wynosi 160 cm.



Publikacje w prasie specjalistycznej:


Oświetlenie w monitoringu. Czym właściwie jest światło? Zasięg działania oświetlacza podczerwieni. Jak kamery „widzą” podczerwień?
Oświetlenie w monitoringu - Systemy Alarmowe nr 2/2014
Artykuł w Systemach Alarmowych nr 2/2014


Warto przeczytać:

Telewizja w wielkopowierzchniowym kompleksie hotelowym. Projektantowi postawiono trzy główne wymogi. Przede wszystkim instalacja ma obejmować zasięgiem 5 obiektów wchodzących w skład dużego kompleksu. W hotelowych pokojach przewidziano montaż telewizorów wyposażonych w tunery DVB-T. Instalacja dystrybuować ma sygnał DVB-T z lokalnego nadajnika oraz 15 programów satelitarnych w postaci cyfrowego sygnału DVB-T...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji optyczno-miedzianej dla 5 obiektów hotelowych z dystrybucją sygnału DVB-T
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Rozdzielczość WD1 - jeszcze lepsza jakość obrazu