Nr 20/2014 (19.05.2014)
Pytia naszych czasów.
W starożytnej Grecji Pytia - dziewicza kapłanka w świątyni Apolla w Delfach - pełniła rolę wyroczni, widziała to, co dla innych było niedostępne. SCiO to urządzenie wielkości pendrive'a, które już niedługo pojawi się w sprzedaży, umożliwi "zaglądnięcie" do wnętrza substancji. Dowiemy się np. o zawartości wody w owocach, ilości alkoholu w drinku, składzie chemicznym tabletek, czy kaloryczności pożywienia. Wszystko szybko, łatwo i dla każdego!Urządzenie swój sukces zawdzięcza portalowi Kickstarter - stronie crowdfundingowej finansującej różnego rodzaju projekty poprzez wsparcie społeczności internetowej. Projekt cieszy się tak dużą popularnością, że wymaganą ilość funduszy (200 000 USD), niezbędną do dalszych prac mających na celu wprowadzenie urządzenia na rynek pozyskano w ciągu... 24 godzin. W chwili pisania tego tekstu na koncie projektu zaksięgowano już ponad 1 300 000 USD, a do końca zbiórki pozostały 34 dni.
SCiO opracowany został przez badaczy z czołowych uniwersytetów na świecie: MiT i Harvardu. Oprócz niewielkich rozmiarów, jego atutem jest bardzo wysoka dokładność pomiaru i niska cena modelu podstawowego: 149 USD. Zastosowana technologia jest znana od dekad w kontroli jakości oleju, ścieków oraz chemikaliów, jednak w tym urządzeniu zyskuje znacznie szersze zastosowanie w życiu codziennym.
Ten innowacyjny produkt to miniaturowa wersja spektroskopu analizującego widmo w zakresie bliskiej podczerwieni, za pomocą którego możliwa jest identyfikacja związków chemicznych, ich mieszanin oraz struktury. Urządzenie do badania cząsteczek wykorzystuje spektroskopię, czyli analizę promieniowania podczerwonego, odbitego od sprawdzanego obiektu. Pozyskane dane transmitowane są za pomocą technologii Bluetooth do smartfona, a następnie przesyłane dalej do chmury, w której są analizowane. Wynik badania kierowany jest natychmiast do telefonu informując użytkownika o wyniku pomiaru.
Potencjał wykorzystania SCiO jest ogromny, jednak najciekawszą opcją wydaje się analiza składu chemicznego żywności. Aby tego dokonać należy skierować spektrometr w kierunku np. talerza z zupą i po krótkiej chwili otrzymamy takie informacje, jak: liczba kalorii, ilość tłuszczów oraz zawartość węglowodanów. Dane takie przydadzą się osobom stosującym dietę, unikającym wybranych składników pożywienia, czy w końcu pozwolą na skuteczną i jednoznaczną ocenę jakości pożywienia serwowanego w restauracjach i innych tego typu miejscach. Dodatkowo, SCiO pomoże nam wybrać np. najlepszej jakości owoce, czy warzywa analizując je pod kątem zawartości wody oraz cukrów.
SCiO ma zostać spopularyzowane przez udostępnienie tzw. „maker kit'” dla developerów, tak, aby mogli używać technologii do własnych celów i tworzyć autorskie aplikacje.
Jak się okazuje SCiO nie jest jedynym tego typu urządzeniem. Kanadyjska firma TellSpec ma jeszcze w tym roku wypuścić podobny analizator.
Jak się okazuje SCiO nie jest jedynym tego typu urządzeniem. Kanadyjska firma TellSpec ma jeszcze w tym roku wypuścić podobny analizator.
DIPOL na targach Mobile IT 2014.
W dniach 27-28 maja 2014 r. w Krakowie odbędzie się premierowa edycja Targów Rozwiązań i Technologii Mobilnych Mobile-IT. Wydarzenie jest poświęcone zagadnieniom związanym z efektywnym wykorzystaniem technologii mobilnych zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Wysoki poziom programu towarzyszącego zapewnią instytucje specjalistyczne, środowisko naukowe i badawcze oraz specjaliści i praktycy branżowi. Głównym punktem merytorycznym Targów będzie konferencja Mobile Trends for Business poświęcona mobilnym technologiom, skierowana dla biznesu, marketingowców i deweloperów.Targi Mobile-IT to znakomita propozycja dla wszystkich, którzy interesują się technologiami mobilnymi. Podczas wydarzenia będzie można poznać rynkowe nowości prezentowane przez m.in. takie firmy jak: ASPEKT, AirWatch Aerohive Networks, AG, baramundi software, BioTrustis, Cisco Webex, ComVision (SMSAPI.pl), BlueJeans Network, CLICO, DIPOL, Eddie Consulting Groups, Elproma Elektronika, Greeneris, i-Systems, i-sklep.pl, KiM Group, KISS DIGITAL, MobileExperts, Motorola Solutions, Splashtop, Vaultive, Zebra Technologies czy Zoom.
Wysoki poziom merytoryczny wydarzenia zapewnią prelegenci, którzy zaprezentują swoje wystąpienia podczas konferencji Mobile Trends for Business. Firmę DIPOL będzie reprezentował inż. Łukasz Kopciuch - menadżer produktu, odpowiedzialny za ofertę urządzeń służących do wzmacniania sygnału telefonii komórkowej. Poprzednie edycje zgromadziły od 200 do 500 słuchaczy - profesjonalistów technologii mobilnych.
Krakowska firma DIPOL przedstawi m.in programowalny wzmacniacz GSM marki Signal z możliwością zdalnego podglądu parametrów pracy, anteny BTS marki Trans-Data dedykowane dla operatorów komórkowych, przeznaczonych do montażu w stacjach bazowych.
Dostępne są darmowe bilety wstępu - szczegóły tutaj. Więcej na temat oferty firmy DIPOL na targach Mobile IT można przeczytać tutaj.
Dostępne są darmowe bilety wstępu - szczegóły tutaj. Więcej na temat oferty firmy DIPOL na targach Mobile IT można przeczytać tutaj.
Precyzja w każdym calu.
Kluczem do poprawnego wykonania spawu (mechanicznego lub termicznego) jest odpowiednie przygotowanie włókna. Ze wszystkich czynności przeprowadzanych przed dokonaniem połączenia, najistotniejszą jest odpowiednie ucięcie włókna, tak, aby płaszczyzna cięcia była gładka i prostopadła do osi rdzenia światłowodu.Obcinarka do włókien światłowodowych - ODW-001 L5802
Wybór wysokiej klasy narzędzi jest istotny, ponieważ rzutuje na późniejszy komfort i pewność wykonywanych prac. Dla instalatorów rozpoczynających pracę ze światłowodami, a także dla tych, którzy już wykonują duże ilości połączeń, godnym polecenia produktem jest obcinarka światłowodowa ODW-001 L5802. Jej korpus wykonany jest z maszynową dokładnością, nóż ostrzony laserowo posiada 12 pozycji krawędzi cięcia, z których każda umożliwia wykonanie kilku tysięcy ucięć. Jej doskonały stosunek jakości do ceny pozwoli każdemu instalatorowi precyzyjnie przygotować włókno światłowodowe.
Cyfrowy sygnał z kamer CCTV w zbiorczej instalacji RTV.
Wzmacniacze kanałowe marki TERRA to najbardziej uniwersalny sposób na odbiór i obróbkę sygnałów telewizyjnych w zbiorczych instalacjach antenowych. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu cyfrowego modulatora mdx420 R82518 możliwe jest przesyłanie sygnału wizji z analogowych kamer CCTV do standardowego odbiornika telewizyjnego DVB-T (modulacja COFDM). Poniższy schemat przedstawia przykład realizacji tego typu instalacji w wielorodzinnym bloku mieszkalnym.Przykład instalacji RTV umożliwiającej wprowadzenie analogowego sygnału z kamer monitoringu CCTV
W celu rozprowadzenia sygnału z anteny A2670 w budynku wykorzystano nowoczesny, programowany cyfrowo wzmacniacz kanałowy at440 R82511 TERRA. Dodatkowo zamontowano wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 R82520 z myślą o wzmocnieniu pasma UHF oraz wzmocnieniu i wprowadzeniu do instalacji sygnałów z pasm FM oraz VHF. Obraz z dwóch kamer monitoringu wprowadzony został do instalacji przy pomocy cyfrowego modulatora mdx420 R82518. W tym przypadku zdecydowano się na wykorzystanie kamer Sunell M11271 generujących 900 linii. W efekcie na ekranach telewizorów zaobserwować można obraz bardzo dobrej jakości. Modulator mdx420 wyposażony jest w dwa zestawy wejść audio/video oraz zapewnia maksymalny poziom sygnału wyjściowego 85 dBμV, w związku z czym możliwe jest wprowadzenie do sieci sygnałów z dwóch źródeł w obrębie jednego multipleksu.
Tak wykonana instalacja zapewni bezproblemowy dostęp do sygnału cyfrowego przez długie lata. Ewentualna rozbudowa instalacji o kolejne kamery CCTV sprowadzać się będzie do dodania kolejnego modulatora mdx420 R82518.
- opcja A - zasilanie przesłane jest łącznie z danymi na parach 1/2 oraz 3/6,
- opcja B - zasilanie przesłane jest przez wolne (w przypadku połączeń Fast Ethernet) pary 4/5 oraz 7/8; w przypadku połączeń Gigabit Ethernet pary wykorzystywane są do przesłania danych i zasilania.
Urządzenie zasilające może zapewniać oba lub tylko jeden ze sposobów zasilania, pozostając przy tym zgodnym ze standardem. Urządzenie zasilane musi zatem obsługiwać oba tryby, jednak, jak okazuje się w praktyce, nie wszystkie urządzenia końcowe są w pełni zgodne ze standardem. Może to być powodem braku kompatybilności z częścią urządzeń zasilających.
Przed podaniem właściwego napięcia urządzenie zasilające testuje połączenie. Testując prądem o małym natężeniu (do 5mA), urządzenie szuka charakterystycznej rezystancji - około 25 kΩ. Dzięki temu urządzenia mogą się rozpoznać. Oprócz tego ta procedura pozwala na sprawdzenie ciągłości linii zasilającej.
Schemat połączeń zasilania w urządzeniu zasilającym typu switch z PoE (endspan) oraz urządzeniu zasilanym w standardzie 802.3af. Kolor fioletowy - opcja A, żółty - opcja B.
Firma DIPOL oferuje wysokiej jakości switche PoE marki ULTIPOWER. Switche te zgodnie ze standardem 802.3af oferują zasilane urządzeń końcowych w trybie B.
Jak wykorzystać złącza alarmowe w kamerach Sunell?
Kamery IP Sunell K1634, K1637, K1666, K1680, K1691, K1695 posiadają wejścia oraz wyjścia alarmowe, które mogą być wykorzystane do dodatkowego zabezpieczenia monitorowanych obiektów. Do ich obsługi nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie, cała konfiguracja odbywa się w menu kamery.Schemat podłączenia napięcia do wejścia alarmowego kamery
Aktywacja wejścia alarmowego następuje po podłączeniu na piny z oznaczeniem IN oraz COM napięcia 5-12 VDC (uruchomienie stanem wysokim). W kamerze istnieje również możliwość zdefiniowania reguły uruchomienia stanem niskim, czyli w momencie odłączenia napięcia 5-12 V od złącza alarmowego.
Na wejścia kamer można podpiąć następujące czujniki:
- podczerwieni - detekcja intruza odbywa się przez wykrywanie różnic promieniowania podczerwonego pomiędzy obiektem a otoczeniem,
- stłuczenia szyby - reakcja na dźwięk tłuczonego szkła,
- otwarcia drzwi, okien - reakcja na zwarcie lub rozwarcie styków sensora,
- dymu lub gazu (wodoru, dwutlenku węgla, metanu, butanu) - reakcja na zwiększoną ilość określonych związków chemicznych w powietrzu.
Gniazdo wejść/wyjść alarmowych w kamerze K1634
Aktywacja wejścia alarmowego może uruchamiać wyjście alarmowe, które działa na zasadzie zamknięcia lub otwarcia przekaźnika znajdującego się w kamerze. Podpiąć można pod niego źródło napięcia oraz urządzenie (max. 12 V DC, 300 mA) i uruchomić np. syrenę alarmową.
Rodzaje i oznaczenia skrętki komputerowej.
O sposobie opisu skrętki komputerowej mówi norma ISO/IEC 11801:2002. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami opis kabla powinien przyjmować składnię xx/yyTP, gdzie yy-opisuje pojedynczą parę żył w kablu, natomiast oznaczenie xx odnosi się do całości kabla. Przyjmowane przez xx i yy oznaczenia to:- U - nieekranowane (ang. unshielded)
- F - ekranowane folią (ang. foiled)
- S - ekranowane siatką (ang. shielded)
- SF - ekranowane folią i siatką
Spotykane skrętki komputerowe:
- U/UTP - skrętka nieekranowana
- F/UTP - skrętka foliowana
- U/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii
- F/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii
- SF/UTP - skrętka ekranowana folią i siatką
- S/FTP - skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z siatki
- SF/FTP - skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z folii i siatki
Dostępne w ofercie popularne typy skrętek komputerowych:
- U/UTP - skrętka nieekranowana:
- E1408 Przewód NETSET U/UTP 5e - skrętka wewnętrzna [305 m]
- E1410 Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny - skrętka zewnętrzna [305 m]
- E1412 Przewód NETSET BOX U/UTP PE 5e czarny - skrętka zewnętrzna [305 m]
- F/FTP - skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii, dodatkowo w ekranie z folii:
Rejestrator sieciowy Signal NVR K2717 jest 16-kanałowym, ekonomicznym rejestratorem IP, dedykowanym do małych i średnich instalacji CCTV, w których priorytetem jest możliwie niska cena systemu. Dzięki złączom VGA oraz HDMI, urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, że jest ono w pełni samodzielnym urządzeniem z funkcją podglądu obrazu na żywo, jak i odtwarzania archiwalnych nagrań. Signal NVR 2717 został zaprojektowany w oparciu o system operacyjny Linux wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows. | ||
Multiswitch MRS-508 Terra R70308 posiada 5 wejść oraz 8 wyjść umożliwiając dystrybucję sygnału z jednej pozycji satelitarnej, telewizji naziemnej DVB-T oraz radia analogowego/DAB do 8 gniazd. Urządzenie wyposażone jest w bierny tor telewizji naziemnej, powinno więc być instalowane w lokalizacjach z dostępem do względnie dobrego sygnału TV (wysoki poziom sygnału, dobra jakość). Odlewana obudowa zapewnia wysoką skuteczność ekranowania uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wewnątrz urządzenia. | ||
Odtwarzacz multimedialny Ferguson FBOX SmartTV A99420 to minikomputer oparty o szybki dwurdzeniowy procesor i wydajną grafikę 3D. Jest to rozwiązanie z bezprzewodowym żyroskopowym pilotem oferujące funkcje Smart TV dla każdego telewizora. Urządzenie dedykowane jest do obsługi multimediów zarówno z pamięci przenośnych, jak i strumieniowanych bezpośrednio z sieci Internet. Posiada, unikalne w tej klasie, sprzętowe wsparcie XBMC do dekodowania materiałów w wysokiej rozdzielczości HD 1080p. | ||
Aktualności:
Warto przeczytać:
Kiedy stosować światłowód wielo-, a kiedy jednomodowy? Instalując światłowody należy zdecydować, czy przyszła sieć będzie oparta o włókna jednomodowe, czy wielomodowe. Ponieważ nie dla wszystkich powyższy wybór jest oczywisty, poniżej kilka wskazówek, czym kierować się przy wyborze okablowania.
Światłowody wielomodowe pozwalają na transmisję na odległość do 2 km. Ich budowa nie pozwala na realizację połączenia w obu kierunkach tym samym włóknem - konieczne są do tego dwa włókna. Prędkości maksymalne zależne są od odległości. Dla 1Gbps stosować można z powodzeniem tańsze włókno typu OM2. Dla prędkości większych należy rozważyć włókno OM3...więcej
Światłowody wielomodowe pozwalają na transmisję na odległość do 2 km. Ich budowa nie pozwala na realizację połączenia w obu kierunkach tym samym włóknem - konieczne są do tego dwa włókna. Prędkości maksymalne zależne są od odległości. Dla 1Gbps stosować można z powodzeniem tańsze włókno typu OM2. Dla prędkości większych należy rozważyć włókno OM3...więcej