Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2014 (31.03.2014)

Telewizja z pendrive'a.

Firma Roku pokazała nową wersję swojego flagowego produktu - przystawki do telewizora o nazwie Streaming Stick. Urządzenie ma kosztować 50 dolarów i będzie wielkości pendrive'a. Po podłączeniu do telewizora przez port HDMI, Streaming Stick łączy się z siecią komputerową poprzez WiFi. Multimedia - filmy i muzyka - są strumieniowane z Internetu. Roku umożliwia dostęp do ponad 1000 kanałów, z których można wymienić Netflix, Showtime, ESPN, Disney i YouTube. Sterowanie możliwe jest poprzez pilot lub aplikację na telefon komórkowy czy tablet. Zaletą urządzenia, w stosunku do konkurencji, jest wyszukiwanie treści na wszystkich kanałach.
Roku Streaming Stick - urządzenie wielkości pendrive'a
pozwalające na strumieniowanie mediów z Internetu
Roku nie jest jedynym urządzeniem pozwalającym na strumieniowanie mediów do telewizora. Istnieje wiele podobnych urządzeń, z których najbardziej znane są rozwiązania firm Google oraz Apple. Ta pierwsza oferuje swoją przystawkę Chromecast w cenie 35 dolarów, ale do sterowania wymagane jest urządzenie z systemem Android. AppleTV ogranicza się jedynie do treści z serwisu iTunes. Roku jest uniwersalne i z pewnością stanie się hitem na rynku amerykańskim.
Google Chromecast - widok urządzenia wpiętego do telewizora
Coraz wyraźniejsza staje się tendencja do oglądania czy słuchania multimediów dostarczanych przez Internet. Taki sposób spędzania wolnego czasu zdobył dużą popularność na rynku amerykańskim, a jak wiadomo wyznacza on trend w rozwoju branży rozrywkowej. Ogromną zaletą telewizji internetowej jest bogactwo treści i dostępność materiałów na żądanie. Należy spodziewać się, że wraz z rozwojem technologii telewizorów, które wyposażane są w coraz bardziej wydajne procesory, producenci postarają się o implementację szeregu aplikacji, które oddadzą wiernie funkcjonalność opisywanych wyżej urządzeń. Te jednak długo nie powinny tracić na popularności, gdyż zapewnią dostęp do ulubionych treści i serwisów wszędzie tam, gdzie zabierze je użytkownik - na przykład w hotelach oferujących ubogą ofertę telewizji.

Instalacja światłowodowa: media konwertery i moduły SFP.

Instalator podjął się doprowadzenia Internetu do dwóch budynków mając do dyspozycji jedno włókno do każdej lokalizacji. Budynki posiadały już instalację LAN z centralnym switchem wyposażonym w port SFP. W punkcie, z którego miał być doprowadzony Internet był switch z portami SFP, ale one były już zajęte.
Instalator zdecydował się na przyłączenie linku światłowodowego poprzez oddzielne media konwertery do wolnych portów gigabitowych w switchu źródłowym (#3). Rozwiązanie to okazało się tańsze niż zakup nowego switcha wyposażonego w 2 dodatkowe porty SFP. Do serwerowni, gdzie umieszczono dwa media konwertery, doprowadzono dwa niezależne linki światłowodowe, pozwalające na komunikację z odległymi switchami (#1 i #2).
Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-203/5G LC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Moduł światłowodowy ULTIMODE SFP-205/3G LC - jedno włókno jednomodowe do 20 km.Media konwerter M-207G 1Gb/s - jedno włókno jednomodowe do 20 km
Schemat poglądowy instalacji wykorzystujący obydwa media konwertery z kompletu L11525 jako dwa pracujące niezależnie urządzenia.
Dobrano moduły SFP z odpowiednimi częstotliwościami Tx/Rx.

DIPOL na targach SECUREX 2014.

Firma DIPOL zaprezentuje na targach SECUREX 2014 wiele nowości z dziedziny monitoringu CCTV. Filarami naszej oferty targowej jest: rodzina switchy LAN PoE, 4-kanałowe rejestratory mobilne PROTECT, nowoczesne kamery Sunell, szafy RACK SIGNAL, a także szeroka oferta akcesoriów do instalacji światłowodowych.
Dipol na Międzynarodowych Targach Zabezpieczeń SECUREX 8-11 kwietnia 2014

Jak zmierzyć jakość obrazu z kamery?

Większa rozdzielczość kamery nie zawsze przekłada się na lepszą jakość obrazu. Jednoznaczne informacje o jakości obrazu dla danego urządzenia uzyskać można dokonując pomiarów wg normy ISO 12233. Ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia oraz poprawne skonfigurowanie obiektywu i kamery (wyłączone funkcje poprawiające jakość obrazu: wyostrzanie i stabilizacja).
Zgodnie z procedurami opisanymi w normie ISO 12233 pomiaru rozdzielczości można dokonać poprzez analizę obrazu tablicy testowej (odczyt liczby, przy której linie czarne i białe są jeszcze wyraźnie widoczne). W przypadku kamer IP z pomocą może nam przyjść program komputerowy, który automatycznie analizuje obraz z danej kamery. Przykładem jest darmowa aplikacja HYRES.
Przykładowy obraz z kamery firmy Sunell przedstawiający tablicę ISO 12233

ULTIPOWER - switche PoE.

Problematyka zasilania kamer w systemach monitoringu CCTV IP to zagadnienie, z którym coraz częściej muszą się zmierzyć instalatorzy sieci niskoprądowych. Nowoczesne instalacje IP, dzięki technologii PoE (Power over Ethernet), mogą być również łatwiejsze w realizacji. Wśród szeregu rozwiązań PoE, optymalnym wydaje się być zespolenie „przełączania i zasilania”, czyli zastosowanie switchy PoE integrujących w sobie obie funkcje.
Zastosowanie switcha PoE N29980 pozwoli na zasilenie 4 kamer IP w systemie monitoringu wizyjnego. Do piątego portu należy podłączyć rejestrator NVR.
Switch PoE N29980 zapewnia jednoczesne zasilenie i podłączenie czterech kamer IP do rejestratora NVR

Obsługa dwóch strumieni w rejestratorach NVR.

Firma NUUO udostępniła Firmware v1.3.51.6.5_0189_1704 przeznaczony do serii rejestratorów Titan, pozwalający na podłączenie drugiego strumienia w kamerach Sunell, a tym samym odciążenie procesora komputera klienckiego. Podobnie, jak w przypadku oprogramowania NUUO IP+, nowy FW pozwala na obsługę dwóch strumieni w kompresji H.264 i wybranie tego o wyższej rozdzielczości do nagrywania i widoku pełnoekranowego oraz drugiego strumienia o niższych parametrach do podglądu w postaci siatki kamer.
Zasada działania dwóch strumieni wideo.
"Original" - jako strumień główny o wysokich parametrach.
"Low" - jako strumień dodatkowy o niższej rozdzielczości.
Nowy firmware można pobrać z kart katalogowych produktów z zakładki pliki do pobrania. Należy go wgrać do rejestratora logując się przez przeglądarkę Internet Explorer lub Firefox. Cały proces trwa około 1 minuty, po uaktualnieniu zostają zachowane wszystkie ustawienia rejestratora i obsługiwanych kamer. Jest to bardzo ważna aktualizacja z punktu widzenia wydajności systemu monitoringu i zalecana wszystkim użytkownikom chcącym zoptymalizować wydajność procesora w komputerze NVR. Pozwoli to na ewentualną rozbudowę systemu o kolejne kamery bez konieczności kupowania dodatkowych komputerów klienckich.

System telewizji DVB-T + SAT w Hotelu „Mały Rzym” w Sandomierzu.

W budynku hotelowym przewidziano 112 gniazd telewizyjnych ze wszystkimi kanałami naziemnej telewizji DVB-T i wybranymi kanałami satelitarnymi i radiowymi. W tym celu zainstalowano na dachu budynku antenę satelitarną 110 cm FAMAVAL A9658. Do odbioru DVB-T przewidziano 19 - elementową antenę UHF Dipol 19/21-69A1911R, natomiast do radia FM antenę Dipol 1RUZ B A0210. Sygnał z zespołu anten jest przesyłany za pośrednictwem kabli TRISET- 113 E1015 do serwerowni, w której umieszczono centralną jednostkę stacji czołowej MMH-3000 R81700.
Do 23 programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dołączonych zostało 7 programów telewizji satelitarnej umieszczonych w jednym multipleksie DVB-T. W sumie całość oferty objęła 30 programów. Do zamiany sygnałów posłużyły moduły RDC-311 R817102 zamieniające sygnał satelitarny DVB-S/S2 (QPSK/8PSK) na cyfrowy strumień transportowy MPEG-TS. Strumień ten wprowadzony został następnie do modulatora cyfrowego TRX-360 R81709. Zmodulowane sygnały ze stacji czołowej MMH-3000 zsumowane zostały z sygnałem DVB-T z nadajników naziemnych oraz sygnałem radiowym. Montażu i konfiguracji sprzętu podjęli się pracownicy firmy Dipol Sandomierz.

Nowości produktowe:

Switch PoE ULTIPOWER 0054at 802.3at 5xRJ45 (4x PoE)
Switch PoE ULTIPOWER 0054at 802.3at 5xRJ45 (4x PoE) N29990 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10 i 100 Mb/s. Posiada 5 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 4 z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3at i zaopatruje je w zasilanie.
Antena Mobilna GSM/DCS/3G +3m przewodu + gniazdo FME
Antena Mobilna GSM/DCS/3G A6916 z 3 m przewodem i gniazdem FME jest nowoczesnym urządzeniem poprawiającym transmisję sygnału Internetu bezprzewodowego w technologii GPRS/EDGE/3G/HSPA+ w miejscach, gdzie słaby sygnał nie pozwala na nawiązanie poprawnego połączenia na oryginalnej antenie. Dzięki podstawce magnetycznej montaż jest szybki i prosty.


Patchcord jednomodowy PC-522D2 2xSC/APC-2xSC/APC, duplex G.657.A2 1,5m
Patchcord PC-522D2 2xSC/APC-2xSC/APC, duplex G.657.A2 L34222 to dwa jednomodowe kable światłowodowe o długości 1,5 metra, zakończone obustronnie złączami SC/APC.





Aktualności:


21 marca 2014 - 14 kwietnia kurs TV-SAT/FTTH w Szczecinie. W związku z licznymi zapytaniami do grafiku szkoleń dodano kurs w Szczecinie. Zapraszamy wszystkich instalatorów pragnących podnieść swoje kwalifikacje. Przyjmowanie zgłoszeń odbywa się poprzez formularz na stronie szkoleń




Warto przeczytać:

Bez narzędzi, a profesjonalnie. Konieczność zastosowania drogiej w zakupie zaciskarki jest często przeszkodą dla dobrze wykonanej instalacji antenowej. Dotyczy to głównie użytkowników okazjonalnie wykonujących tego typu instalacje. Problem ten rozwiązuje zastosowanie kompresyjnych złączy Cabelcon wykorzystujących technikę "Self-Install"...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kamery online - sprawdź nasz sprzęt!
Kamery online - sprawdź nasz sprzęt