Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2014 (24.03.2014)

CeBIT 2014, czyli pociąg bez lokomotywy.

10 - 14 marca w Hanowerze odbyły się targi CeBIT, należące do najważniejszych imprez branży ICT. Spotykają się na nich przedstawiciele branży komputerowej i technologii informatycznych związanych z szeroko pojętym biznesem. Hasłem tegorocznej edycji targów było bezpieczeństwo danych - Datability. Krajem partnerskim była Wielka Brytania reprezentowana przez 150 firm. W targach uczestniczyło 3400 wystawców.
Stoisko Samsunga, jedno z największych na targach, wypełnione było elektroniką użytkową: najnowszymi telefonami Samsung Galaxy S5, tabletami, jaki i komputerami Chromebook 2. Południowokoreański koncern zaprezentował zaawansowane środowisko pracy urządzeń przenośnych Samsung KNOX™ skierowane do użytkowników biznesowych. Knox pozwala na wydzielenie pamięci urządzenia mobilnego, która jest przeznaczona tylko na potrzeby korporacyjne. Ma to za zadanie stworzenia telefonu, który nadaje się do celów prywatnych, jak i biznesowych, z zachowaniem ochrony dla danych biznesowych.
Samsung zaprezentował nową platformę - Cloud Print - umożliwiającą drukowanie z urządzeń mobilnych.
Na Cloud Print składa się aplikacja mobilna oraz drukarka wyposażona w NFC.
Na targach nie mogło zabraknąć drukarek 3D umożliwiających wydruk gotowych, przestrzennych elementów z tworzywa sztucznego. Na licznych pokazach prezentowano prostotę procesu projektowania i wykonywania elementu 3D. Można było nawiązać kontakty z producentami materiałów eksploatacyjnych i specjalistycznego oprogramowania.
Drukarka 3D wykonująca stelaż do quadrocoptera
Tegoroczna nagroda Innowacji dla wizjonerskich produktów (20 000 Euro) trafiła do zespołu Svena Köhlera za opracowanie dotykowego ekranu identyfikującego użytkownika poprzez odcisk palca. Wdrożenie tej techniki wyeliminuje czytniki linii papilarnych przy zachowaniu pełnej funkcjonalności systemu zabezpieczeń. Mając urządzenie z takim ekranem można na nim np. tworzyć przelewy i autoryzować je biometrycznie.
Fiberio integruje czytnik linii papilarnych bezpośrednio w ekranie dotykowym.
Identyfikacja następuje w ułamku sekundy.
Z dużym zainteresowaniem spotkało się narzędzie analityczne oparte na rozwiązaniach SAP, mające wspierać niemiecką piłkarską kadrę narodową. Nowe rozwiązanie SAP wykorzystujące mechanizmy przetwarzania in-memory analizować będzie czerpane automatycznie dane z nagrań meczy piłkarskich. Przetwarzane będą np. ścieżki ruchu poszczególnych zawodników, ich zagrania oraz tor lotu piłki. Oprogramowanie ma już być wykorzystywane przez niemiecką kadrę podczas tegorocznego Mundialu. Swoimi narzędziami analitycznymi SAP wspiera również m.in. zespoły Formuły 1 oraz drużyny żeglarskie.
Niemiecka drużyna piłkarska będzie wspierana podczas rozgrywek Mundial 2014 najnowszą techniką.
Oprogramowanie SAP analizować będzie np. ścieżki ruchu poszczególnych zawodników,
ich zagrania oraz tor lotu piłki.
92 procent wszystkich gości targów stanowili profesjonaliści sektora IT. Tylko 25% odwiedzających przybyło z zagranicy. W naszym odczuciu nie pokazano produktów lub technologii absolutnie nowych. Zdawało się, że targi idą siłą rozpędu z lat poprzednich i brakuje świeżych, dużych pomysłów. Na drogach dojazdowych, jak i na samych targach nie było tłoku. Oprawa marketingowa też była uboższa. Oszczędność wystawców i organizatorów widoczna była na każdym kroku.

Jaki światłowód wybrać do domu?

Mimo, iż włókna światłowodowe są używane powszechnie w telekomunikacji od wielu lat, dopiero teraz ich cena oraz wzrastająca wśród operatorów popularność powoduje, że światłowody wchodzą do powszechnego użytku. Budując lub remontując biuro, budynek użyteczności publicznej, a nawet dom jednorodzinny warto zastanowić się nad wykonaniem okablowania światłowodowego.
Widok światłowodu wewnętrznego z włóknami G.657A oraz z powłoką ograniczającą promień gięcia.
W ofercie firmy DIPOL znajdują się kable ULTIMODE ILB-xSM-A G.657A w wersji 2J L7102 oraz 4J L7104.
Zlecając wykonanie instalacji światłowodowej warto postawić na kable o wzmocnionej powłoce zewnętrznej oraz zmniejszonym minimalnym promieniu gięcia włókna (standard G.657A). Okablowanie tego typu można łatwo prowadzić wzdłuż ścian, czy listew przypodłogowych oraz zginać w zdecydowanie większym stopniu, aniżeli popularne włókna w standardzie G.652D.
Okablowanie miedziane spełnia dziś wszystkie wymagania dotyczące ilości, rodzaju i jakości dostarczania usług. Warto jednak spojrzeć na dotychczasowe tempo rozwoju sieci i ich prędkości - rosną one wykładniczo. Należy domniemać, iż w ciągu kilku lat usługi dostarczane światłowodem prosto do urządzenia końcowego staną się standardem. Ci, którzy zainwestują dziś w dodatkowe okablowanie swojego domu, na pewno na tym skorzystają. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż cena dwuwłóknowego (2J) kabla światłowodowy do zastosowań domowych stanowi w przybliżeniu 50% ceny miedzianej skrętki kategorii 5.

Przemiana kanałowa w instalacji AZART.

Stare, kilkunastoletnie przewody słabej jakości z biegiem czasu tracą swoje początkowe parametry: wzrasta tłumienie, ekranowanie maleje. Ma to szczególne znaczenie na wyższych częstotliwościach, gdzie tłumienie kabli koncentrycznych jest większe. Może to skutecznie utrudnić odbiór sygnału cyfrowego.
Zastosowanie tzw. przemienników kanałowych pozwala na przesunięcie multipleksu DVB-T na inny, niż pierwotnie nadawany kanał. Można wybrać kanał na niższej częstotliwości eliminując problemy związane ze zbyt dużą tłumiennością kabla. Przemienniki wyposażone są również w funkcję stabilizowania poziomu sygnału wyjściowego niezależnie od tego, z jaką mocą dostarczany jest on do przemiennika.
Firma ARNDEX wykonała instalację naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T wykorzystując 2 moduły CT-311 R81715 oraz szerokopasmowy wzmacniacz HA-126 R82303. Przemiennik CT-311 R81715 jest jednym z modułów montowanych w stacji czołowej MMH-3000 TERRA, w jednostce centralnej UC-380 R81700. Służy do zmiany częstotliwości sygnałów naziemnej telewizji analogowej, telewizji DVB-T oraz DVB-C. Moduł CT-311 R81715 cechuje: wysoka selektywność dzięki podwójnemu układowi filtrów SAW, MER > 31 dB, maksymalny poziom wyjściowy 90 dBμV, układ automatycznej regulacji AGC.

Zasilanie kamer IP - Cz. 2. Zasilanie PoE.

Kamery IP firmy Sunell oraz kamera Signal K1810 mogą być zasilane przy wykorzystaniu standardu PoE IEEE 802.3af. Pozwala on na przesłanie maksymalnej mocy 15,4 W (min. napięcie 44 V, prąd 0,35 A) razem z sygnałem cyfrowym przez skrętkę kat.3 lub wyższej. Do przesyłu zasilania wykorzystywane są dwie nieużywane do przesyłu danych pary przewodów 4/5 (+) i 7/8 (-) (typ B) lub te same pary, co dane (typ A - pary 1/2, 3/6). Zasilane urządzenie może być dowolnego typu, wyboru linii na jakich przesłane jest napięcie dokonuje zasilacz. Przed jego podaniem potwierdza typ PoE, testuje połączenie oraz dokonuje klasyfikacji urządzenia w zależności od zapotrzebowania na moc. Wykorzystując standard PoE można ograniczyć ilość okablowania oraz przesłać napięcie na odległość do 100 m.
Zasilanie w standardzie PoE może być generowane zarówno przez dedykowany zasilacz, np. PSA16U-480 M1890, jak i switch sieciowy TP-LINK TL-SF1008P 8x10/100 Mb/s (4xPoE) N29930. To drugie rozwiązanie w wielu przypadkach znacznie upraszcza instalację i obniża jej koszt. Łączy ono w sobie funkcję switcha i czterech zasilaczy PoE.
Zasilacz PoE PSA16U-480
Switch PoE TP-LINK TL-SF1008P 8x10/100 Mb/s (4xPoE)
Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14AKDN ONVIF
Zasilacz PoE
PSA16U-480
M1890
Switch PoE TP-LINK
TL-SF1008P
N29930
Kamera IP Sunell
SN-IPR54/14AKDN
K1681
Urządzenie, które jest odbiornikiem mocy musi być zgodne ze standardem PoE - m.in. posiadać przetwornicę, która obniża napięcie. Spełnienie wymagań standardu IEEE 802.3af gwarantuje, że przewody nie nagrzeją się nadmiernie i nie dojdzie z tego powodu do awarii sprzętu i linii przesyłowej. Kamery, nawet te z oświetlaczami IR, zwykle nie wymagają dostarczania mocy większej niż ta w standardzie PoE.

Jak stworzyć monitoring IP bez komputera PC?

Signal NVR K2716 jest urządzeniem obsługującym nawet 16 kamer IP w rozdzielczości Full HD. Dzięki portom USB możliwe jest bezpośrednie podłączenie myszki do rejestratora i nadzorowanie podglądu, rejestracji, odtwarzania archiwalnych nagrań, wykonywania backup'u oraz zarządzania ustawieniami. Dołączony pilot IR zdalnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniem i przełączanie widoków kamer z odległości kilku metrów.
Podłączony do rejestratora monitor M3021 19” LCD AG Neovo SC-19 pozwala na pracę w trybie 24/7 dzięki zastosowaniu Technologii Anti-Burn-in™. Zapobiega ona wypalaniu na ekranie obrazów statycznych, czyli tzw. "utrwalaniu". Wypalenie obrazu ma miejsce wtedy, gdy stałe obrazy wyświetlane są na ekranie zbyt długo, powodując polaryzację ciekłych kryształów na panelu TFT LCD.
Uchwyt monitora Signal LDA05-221 17'-37'Monitor LCD 19' AGNEOVO SC-19Rejestrator sieciowy Signal NVR 2716 16 kanałówSwitch TP-LINK TL-SG3424P JetStream 24x10/100/1000 Mb/s (PoE) 4xSFP 100/1000 Mb/sKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14AKDN ONVIF
Schemat instalacji monitoringu IP opartej na kamerach Sunell i NVR Signal
Zdalny dostęp do rejestratora możliwy jest za pomocą przeglądarki Internet Explorer lub dedykowanego oprogramowania działającego na większości systemów operacyjnych. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest zdalny podgląd obrazu za pomocą telefonów i tabletów z oprogramowaniem Android, BlackBerry, iPhone, Symbian oraz Windows Mobile.

Szybki konfigurator szaf RACK.

Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (np. wentylatory).
W e-Sklepie firmy DIPOL dostępny jest prosty mechanizm, umożliwiający dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Można z niego skorzystać wybierając kartę katalogową szafy RACK, np. R912018 a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Przycisk "Dodaj akcesoria" na karcie katalogowej produktu
W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy:
Zestaw montażowy RACK (koszyczek+śruba) 4szt.
Prosty konfigurator akcesoriów do szaf RACK
Otrzymujemy listę akcesoriów kompatybilnych z wybraną szafą RACK. Z tego poziomu można podglądać ich karty katalogowe i dodawać do koszyka w e-Sklepie lub do Ulubionych.

Nowości produktowe:

Pigtail jednomodowy PG-52S2, 1xSC/APC, G.657.A2 1m
Pigtail PG-52S2, 1xSC/APC, G.657.A2 L35522 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 1 metra zakończony jednostronnie złączem SC/APC.


Zasilacz buforowy POE084824B (DC 54V, 8x0.3A)
Zasilacz buforowy POE084824B (DC 54V, 8x0.3A) M1858 przeznaczony jest do zasilania kamer IP wymagających napięcia 48 V (zgodnych z POE IEEE-802.3af). Posiada 8 wyjść zabezpieczonych niezależnie bezpiecznikami topikowymi lub polimerowymi PTC (możliwość wyboru). Zasilanie do kamer jest dostarczane przy użyciu skrętki minimum trzeciej kategorii z wykorzystaniem par 4/5 (+) i 7/8 (-). Zasilacz przeznaczony jest do pracy w sieciach 10 Mbit/s i 100 Mbit/s wykorzystujących do transmisji danych pary 1/2 i 3/6.
Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14APDN ONVIF
Kamera IP Sunell SN-IPR54/14APDN ONVIF K1685 posiada przetwornik Sony Exmor 1/2.8" o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Oznacza to, że każdy fragment obrazu jest znacznie dokładniej monitorowany, co umożliwia dostrzeżenie tego, czego kamera analogowa nie jest w stanie pokazać. Dodatkowo, możliwe jest powiększenie fragmentu obrazu przy jednoczesnym zapisie całości materiału.

Nowości Biblioteki:

Monitoring wizyjny Hotelu. W historycznym Sandomierzu został otwarty nowoczesny, 51-pokojowy hotel Mały Rzym. Inwestor, dysponujący bazą 112 miejsc noclegowych, w celu poprawy bezpieczeństwa gości i ich mienia zlecił firmie Dipol Sandomierz instalację monitoringu wizyjnego.
Instalując system telewizji przemysłowej należy umiejętnie dobrać miejsca wymagające monitoringu, dobrze rozmieścić kamery, dobrać odpowiednią pojemność dysków twardych oraz połączyć i skonfigurować cały system. Po przeprowadzeniu analizy obiektu i potencjalnych zagrożeń zainstalowano łącznie 33 kamery marki n-cam i v-cam.
Podgląd obrazu z kamer z poziomu przęglądarki internetowejPublikacje w prasie specjalistycznej


Po wielu latach obecności światłowodów na rynku telekomunikacyjnym przyszedł wreszcie czas, by światłowody zagościły w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wymusza to szybki postęp techniczny elektroniki użytkowej, która swoje usługi w coraz większym stopniu opiera na połączeniach sieciowych i aplikacjach online. Co to jest i do czego służy kabel łatwego dostępu? ... więcej

Światłowodowy kabel łatwego dostępu - Systemy Alarmowe nr 1/2014


Warto przeczytać:

Jak zabezpieczyć przed skutkami przepięć urządzenia w rozległej instalacji. W instalacjach z długimi, zewnętrznymi odcinkami kabli miedzianych największym zagrożeniem są przepięcia powstające od wyładowań atmosferycznych. Powstają one najczęściej na linii sygnałowej (skrętka, kabel koncentryczny). Aby się przed nimi zabezpieczyć stosuje się obustronnie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, np.: Netprotector 4p PoE J2838 i OPV-4 M17014...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Ministerstwo Gospodarki - najbardziej "Innowacyjny Produkt"