Nr 14/2014 (07.04.2014)
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, zespołowi naukowców udało się osiągnąć transfer na poziomie 64 Gbps w obu kierunkach. Przesył z taką prędkością możliwy był na dystansie 57 metrów. To nie dużo, jednak światłowody wielomodowe nigdy nie były i nie będą stosowane do transmisji międzykontynentalnej, natomiast są powszechnie stosowane w transmisjach między budynkami, między serwerami, w biurach oraz domach. IBM tym samym pokazał, że nie doszliśmy jeszcze do momentu, w którym potrzeba przesyłu informacji przewyższa możliwości sprzętowe okablowania strukturalnego.
Od strony technologicznej pobicie rekordu prędkości nie jest efektem wielkiej rewolucji. Do wtrącenia światła użyto lasera o emisji powierzchniowej, tzw. VCSEL (ang. Vertical Cavity Surface Emitting Laser) wynalezionego w latach 70. XX w., a dziś z powodzeniem stosowanego przy gigabitowych transmisjach w światłowodach jednomodowych. Kluczem do sukcesu okazał się układ scalony sterujący procesem wymiany danych, BiCMOS8HP VCSEL. Dzięki niemu realizowany jest skomplikowany algorytm jednoczesnej kontroli czułości odbiornika i prędkości nadajnika. Urządzenie wykorzystało VCSEL stworzony na Chalmers University of Technology w Szwecji, wykonany w technologii krzemowo-germanowej (SiGe) oraz chipsety opracowane w ośrodku badawczym IBM. Technologia normowania sygnałów została zaczerpnięta z konwencjonalnych, miedzianych sieci telekomunikacyjnych. Dzięki temu osiągnięto transfer 64 Gbps - prędkość, która dla VCSEL, przy wykorzystaniu dotychczasowych urządzeń, nie przekraczała 44 Gbps. Rewolucją więc jest jedynie przeniesienie tej metody z elektroniki do fotoniki.
IBM pobił ostatni rekord prędkości transmisji o 14%. Trudno ocenić, czy to osiągnięcie spowoduje dalszy rozwój transmisji wielomodowej i będzie kolejnym stopniem w ich ekspansji, czy też tylko reanimacją odchodzącej techniki przesyłu danych.
Oznakowanie światłowodów.
Światłowodowe linie telekomunikacyjne zwykle stosowane są na bardzo duże odległości. Przy układaniu rozległej magistrali, kluczowego znaczenia nabiera oznakowanie przewodów oraz ich relacji. Zwykle linie takie nie przechodzą przez szachty otwarte i nie można wprost zidentyfikować ich, patrząc na punkt nadawania. Jednocześnie kilka biegnących obok siebie kabli, często o podobnym wyglądzie, może uniemożliwić identyfikację konkretnego linku.Tabliczka informacyjna dla przewodów światłowodowych L5562
Idealnym rozwiązaniem dla osób chcących trwale i prawidłowo oznakować włókna jest tabliczka informacyjna dla przewodów światłowodowych L5562. Służy ona do oznaczania kabli i magistrali światłowodowych. Tabliczka wykonana jest z tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne, takie jak mróz i wilgoć, często występujące w kanalizacji. Posiada 6 otworów do montażu na opaskach zaciskowych. Niewielkie wymiary pozwalają na umieszczenie jej na dowolnym odcinku kabla, a jaskrawy kolor ułatwia jej odnalezienie. Stosowanie tabliczek informujących o relacji i rodzaju światłowodu jest w wielu instalacjach wymogiem wynikającym z przepisów prawa lub oczekiwań inwestora.
Nowa wersja SatNet3.2 - projektowanie instalacji multiwsitchowych już ze wzmacniaczami at4xx.
Firma TERRA opublikowała nową wersję oprogramowania SatNet w wersji 3.2 do wspomagania projektowania instalacji multiswitchowych. Tym razem zmiany są większe i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami: możliwe jest umieszczanie w projektach wzmacniaczy kanałowych at420 R82510 oraz at440 R82511. W przypadku zastosowania wzmacniacza w projekcie, charakterystyka częstotliwościowa dla toru TV naziemnej zawęża się do pasma, od najniższego wybranego kanału, do najwyższego. Wykres jest ciągły, ale program sprawdza poziomy sygnału tylko dla ustawionych na wzmacniaczu kanałach.Przykład instalacji z wykorzystaniem cyfrowego czterokanałowego wzmacniacza DVB-T z AGC at440 R82511. W instalacji wykorzystano topologię okablowania obejmującą 5-cio kablową magistralę schodzącą pionem do piwnicy, a następnie poprowadzoną poziomo przez wszystkie klatki na poziomie -1. W obrębie każdej z klatek przewidziano montaż skrzynki RTV wyposażonej w multiswitch, z którego w topologii gwiazdy rozchodzić się będą kable do gniazd końcowych.
Dzięki wprowadzonym innowacjom użytkownik nie musi martwić się o wyrównywanie poziomu wszystkich sygnałów DVB-T na wejściu instalacji. Jedyne, co musi zrobić, to dobrać elementy pod kątem topologii. Oprogramowanie dobiera elementy pasywne z uwzględnieniem wartości tłumienia oraz ustawienia przełączników multiswitchy i wzmacniaczy.
Monitoring domu.
Monitoring domu powinien zapewniać wysoką jakość obrazu przy optymalnej cenie. Powinien działać całodobowo i obejmować zasięgiem zarówno teren dookoła domu, jak i wybrany obszar jego wnętrza. Do głównych zadań monitoringu należy minimalizacja zagrożeń związanych z ryzykiem włamania, kradzieży, aktami wandalizmu (śmiecenie, napisy na murach).Kamery nadzorujące dom mieszkalny powinny zapewniać monitoring newralgicznych punktów. Prawidłowo dobrana i zainstalowana kamera powinna być w stanie uchwycić obrazy, które pozwolą na identyfikację każdej osoby wchodzącej lub wychodzącej z budynku. Wewnątrz budynku zainstalowano kamerę z obiektywem szerokokątnym v-cam 430 M10754 zapewniającym obserwację wybranych punktów w domu. Na zewnątrz umieszczono kamery n-cam 610 M11270.
Obraz z kamer i zasilanie do nich przesyłane są przez skrętkę. W tym celu wykorzystano transformatory dopasowujące impedancję. Transformator Etrix M16659 pozwala przesłać obraz oraz zasilanie kamery z centralnego punktu za pomocą skrętki. Obraz jest zapisywany na rejestratorze ULTIMAX 1204 w rozdzielczości 4CIF przy prędkości 12 kl./s. Jeżeli zachodzi konieczność podglądu sieciowego, rejestrator oferuje dostęp do systemu za pomocą przeglądarek: Internet Explorer, Google Chrome, Firefox lub darmowego oprogramowania IVMS dołączonego do zestawu. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest podgląd za pomocą telefonów i tabletów z oprogramowaniem Android, Windows Mobile czy IOS.
Sygnał z "wyjścia spot" rejestratora dzielony jest na dwa osobne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich jest wykorzystywany przez monitor (domofon), a drugi jest podłączony do telewizora poprzez wejście kompozytowe. Takie rozwiązanie pozwala na równoczesny podgląd obrazu z kamery na monitorze (domofonie) oraz na ekranie telewizora.
Sygnał z "wyjścia spot" rejestratora dzielony jest na dwa osobne tory wideo przy użyciu rozgałęźnika M1707. Jeden z nich jest wykorzystywany przez monitor (domofon), a drugi jest podłączony do telewizora poprzez wejście kompozytowe. Takie rozwiązanie pozwala na równoczesny podgląd obrazu z kamery na monitorze (domofonie) oraz na ekranie telewizora.
Sunell SN-IPR54/14AKDN - kamera łatwego montażu.
Dużym problemem dla instalatorów podczas instalacji kamery jest ukrycie wyprowadzonego z niej okablowania. Można tutaj zastosować specjalną puszkę lub wprowadzić przewody bezpośrednio do ściany, używając do tego celu tzw. wiertła koronowego. Oba sposoby wymagają jednak zwiększonego nakładu pracy. W kamerze Sunell K1681 SN-IPR54/14AKDN producent do tego celu przewidział specjalny pierścień montażowy.Sam proces przytwierdzania kamery polega na wywierceniu w ścianie otworów na kołki rozporowe wg załączonego do kamery szablonu. Następnie należy przymocować sam pierścień, a do niego przykręcić kamerę. Przewody transmisji danych, zasilania oraz wejścia/wyjścia audio mieszczą się w przestrzeni pomiędzy kamerą, a pierścieniem. Trójosiowy system regulacji pozwala na szybkie i łatwe ustawienie kamery tak, aby skierowana była na żądane miejsce.
Jaki router wybrać do Internetu o prędkości > 60 Mbit/s?
Wraz z rozwojem szerokopasmowych technik dostępu do Internetu wzrastają oferowane przez operatorów prędkości transmisji. Dziś na porządku dziennym jest posiadanie internetowego łącza o prędkości transmisji sięgającej 30 Mbit/s, 60 Mbit/s, czy nawet 120 Mbit/s.Aby tak duża przepustowość dostępna była w domowej sieci bezprzewodowej konieczne jest zastosowanie routera wyposażonego w odpowiedni punkt dostępowy. Ciągle jeszcze popularne urządzenia pracujące w standardzie 802.11b/g (teoretycznie 54 Mbit/s) umożliwiają w rzeczywistości osiągnięcie transferów przez sieć WiFi na poziomie 23-24 Mbit/s. Pozostają więc one rozwiązaniem nieoptymalnym w przypadku szybszych połączeń internetowych. Urządzenia kompatybilne z tzw. draftem 802.11n (teoretyczne 150 Mbit/s) pozwalają na osiągnięcie transferów rzędu 50-60 Mbit/s. Najbardziej przyszłościowe rozwiązanie stanowią dziś urządzenia pracujące w standardzie 802.11n (teoretyczne 300 Mbit/s), umożliwiające osiągnięcie rzeczywistych transferów w sieci LAN na poziomie 100-120 Mbit/s.
Warto nadmienić, iż o sprawności routera wyposażonego w AP oprócz obsługiwanych standardów decydują m.in.: ilość anten, procesor oraz ilość pamięci wewnętrznej.
Poniższa tabela przedstawia propozycje routerów wyposażonych w punkt dostępowy umożliwiający realizację transmisji o dużych przepływnościach.
Switch PoE ULTIPOWER 2216af N29986 to urządzenie zarządzalne typu RACK, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10, 100, 1000 Mb/s. Posiada 16 portów RJ45 10/100 Mb/s wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń oraz 2 porty RJ45 1000 MB/s, a także SFP 100 Mb/s (tryb pracy COMBO). 16 portów obsługuje funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. | ||
Dysk sieciowy Thecus N2310 to dwudyskowy serwer plików przeznaczony dla użytkownika domowego lub małego biura (SOHO). Można w nim zainstalować dwa dyski o maksymalnej pojemności 8TB (2x 4TB SATA 3.5"). Urządzenie dysponuje procesorem Circuits Corporation Advanced Micro (AMCC) 800MHz oraz pamięcią RAM 512MB DDR3. Urządzenie posiada funkcję serwera SAMBY oraz FTP dzięki czemu możliwa jest praca urządzenia jako rejestratora NVR dla kamer IP. | ||
Maszt bezinwazyjny MB-1000 E8740 przystosowany jest do montażu anten telewizyjnych oraz anten do transmisji danych. Umożliwia montaż anteny na płaskich, wytrzymałych powierzchniach, w miejscach, gdzie nie ma możliwości ingerowania w poszycie dachu lub jego konstrukcję. Maszt E8740 nie jest przeznaczony do montażu anten satelitarnych. Maszt przystosowany jest do dociążania bloczkami betonowymi o wymiarach 38x24x12, 38x20x12 oraz 30x24x12 [cm] w ilości od 4 do 8 sztuk. Ustawione bloczki należy spiąć ze sobą przy pomocy taśmy z tworzywa sztucznego. | ||
Aktualności:
7 kwietnia 2014 - Już jutro rozpoczynają się targi SECUREX 2014. Na naszym stoisku nr 5 w pawilonie 8A można zobaczyć rejestratory mobilne PROTECT w wersji jedno, dwu i czterokamerowej, z zapisem na dysk 2.5” lub karty SD. Odbędzie się też prezentacja rodziny switchy PoE marki ULTIPOWER.
Więcej na temat naszej targowej oferty można przeczytać tutaj.
Więcej na temat naszej targowej oferty można przeczytać tutaj.
31 marca 2014 - Nowe materiały informacyjne. Przygotowaliśmy dla Państwa nową porcję broszur zawierających wyczerpujące informacje na temat nowości w naszym asortymencie: switchy PoE ULTIPOWER, nowoczesnych kamer analogowych Sunell oraz nowego, uaktualnionego katalogu rozwiązań CCTV. Zapraszamy do lektury. Materiały dostępne są w formie katalogów pdf.
Warto przeczytać:
Jaki UPS wybrać? Przy wyborze zasilacza awaryjnego ważnym parametrem jest kształt przebiegu napięcia wyjściowego. Może to być kształt prostokątny, symulowana (aproksymowana) sinusoida oraz czysta sinusoida. Kształt przebiegu napięcia wyjściowego ma znaczenie dla odbiorników, które podłączamy do zasilacza awaryjnego....więcej
Przebieg napięcia przemiennego generowanego przez zasilacze awaryjne:
czerwony - czysta sinusoida, niebieski - sinusoida symulowana, fioletowy przebieg prostokątny
czerwony - czysta sinusoida, niebieski - sinusoida symulowana, fioletowy przebieg prostokątny