Nr 11/2014 (17.03.2014)
YouTube wchodzi w IPTV... tylnymi drzwiami.
Podczas tegorocznego Mobile World Congress w Barcelonie globalny dyrektor do spraw umów partnerskich Google'a, Francisco Varela poinformował o możliwości rozszerzenia usługi EPG u operatorów IPTV o kanały serwisu YouTube. Użytkownik będący subskrybentem kanałów Youtube będzie miał do nich dostęp poprzez tradycyjny przewodnik po programach. Usługę tę wdrożyć będą mogli wszyscy operatorzy, którzy zadeklarują chęć współpracy w tym zakresie.Ten z pozoru niewinny zabieg może być kolejnym krokiem do popularyzacji formuły telewizji, w której to użytkownicy decydować będą o jej zawartości programowej. Wydawać by się mogło, że znany głównie z materiałów wrzucanych przez jego użytkowników YouTube nie do końca pasuje do tej idei, jednak subskrypcja wybranych, często bardzo wartościowych kanałów, jak również fakt, że platforma YouTube coraz częściej wykorzystywana jest przy realizacji transmisji na żywo (koncerty, wydarzenia typu Red Bull Stratos, itd.) powoduje, iż użytkownicy spędzają coraz więcej czasu na oglądaniu materiałów internetowych kosztem tradycyjnej telewizji. Czy dostępny na razie wyłączne z platform IPTV YouTube w połączeniu z serwisami takimi, jak Roku, Hulu, czy zdobywający Europę Netflix zabije tradycyjną telewizję? Wiele wskazuje na to, że tak.
DIPOL - Otwarcie Oddziału w Kielcach.
17 marca 2014 DIPOL otwiera Oddział w Kielcach przy ul. Źródłowej 2. Marketingowe analizy regionalnego rynku pokazują sporą dynamikę inwestycji w infrastrukturę województwa. Przedsięwzięcie to spowoduje większą dostępność naszej oferty dla nowych grup klientów. Siedziba nowego Oddziału jest korzystnie wyeksponowana przy ruchliwej i dobrze skomunikowanej drodze. Załoga Oddziału DIPOL w Kielcach służy fachowym wsparciem naszym klientom. Serdecznie zapraszamy do współpracy w zakresie nowoczesnych rozwiązań teletechnicznych.DIPOL organizuje specjalne, promocyjne szkolenia dla instalatorów w swojej nowej siedzibie w Kielcach.
26 marca odbędzie się szkolenie CCTV-IP/LAN, 9 kwietnia TV-SAT/FTTH. Szczegóły na stronie kursów
26 marca odbędzie się szkolenie CCTV-IP/LAN, 9 kwietnia TV-SAT/FTTH. Szczegóły na stronie kursów
Tłumienie - wróg transmisji w światłowodzie.
Tłumienie to parametr, który wpływa na jakość transmisji danych światłowodem. Na tłumienie toru optycznego składa się kilka czynników, z których na część nie mamy żadnego wpływu (fizyczne właściwości itp.). Umiejętne operowanie elementami toru optycznego pozwala jednak zniwelować jego tłumienie.Tłumienie to naturalne zjawisko straty energii sygnału wyrażane, w przypadku światłowodów, w dB/km. Instalator może wpłynąć na jego zmniejszenie poprzez wybór rodzaju włókna: znając długość fali, na jakiej realizowana będzie transmisja, wybrać możemy włókna cechujące się niższą tłumiennością w wybranym oknie transmisyjnym. Warto pamiętać jednak o tym, iż dla większości instalacji wpływ tłumienia przewodu jest znikomy w porównaniu do tłumienia pozostałych elementów toru optycznego.
Złącza zarobione fabrycznie generują tłumienie na średnim, określonym dla danego typu poziomie. Jeżeli instalator ma swobodę w wyborze złącza (brak regulacji zewnętrznych i specyfikacji urządzenia), powinien stosować złącza ze ściętą ferrulą, np. SC/APC. Zapewni to obniżenie wpływu zjawiska reflektancji. Pamiętać należy, aby utrzymywać ferrulę w czystości, zanieczyszczenia na zakończeniach złączy mają olbrzymie znaczenie, dorównujące dodatkowemu tłumieniu, wynikającemu np. z uszkodzenia (zagięcia ponad dopuszczany promień) światłowodu.
Obcinarka L5801 F1-600 jest zaprojektowana do szybkiego i dokładnego cięcia włókien
o średnicy płaszcza 125 µm oraz pokryciu 250/900 µm
o średnicy płaszcza 125 µm oraz pokryciu 250/900 µm
Największy wpływ na tłumienie toru optycznego mają spawy włókien. Tłumienie spawu zależy od precyzji jego wykonania. Głównym narzędziem odpowiadającym za przygotowanie włókna jest obcinarka. Nieprecyzyjnie ucięte włókno nie będzie dawało się poprawnie zespawać. Oprócz narzędzi bardzo ważny jest warsztat pracy: musi być wygodny, suchy i czysty. Zachowując podstawowe zasady pracy z włóknami będziemy w stanie osiągnąć niskie tłumienia oraz zapewnić bezawaryjną pracę sieci na długie lata.
Wzmacniacze budynkowe wielowejściowe w instalacjach RTV.
Podstawowym zadaniem wielowejściowych wzmacniaczy RTV jest wzmacnianie sygnału o szerokim widmie częstotliwości w takim stopniu, aby możliwa była dalsza jego dystrybucja. Stosowane są w średnich instalacjach do około 50 gniazd. Posiadają wejścia pasmowe o regulowanym stopniu wzmocnienia, z reguły nie są wyposażone w korekcję tłumienia kabla.Oprócz obsługi wejść pasmowych, na wybór wzmacniacza rzutować powinien również szereg innych parametrów, takich, jak: maksymalny poziom wyjściowy, wzmocnienie czy zakres regulacji wzmocnienia przenoszonego pasma. W poniższej tabeli zestawiono wielowejściowe wzmacniacze szerokopasmowe, przeznaczone do instalacji zbiorczych.
Nazwa | MA-014 | MA-024 | MA-025 | MA-203 |
Kod | R82310 | R821101 | R821201 | R82323 |
Pasmo pracy | FM+VHFI/VHFIII/ UHFIV/UHFV/UHF | FM+VHFI/VHFIII/UHFx2 | FM+VHFI/VHFIII/UHF | FM+VHFI/VHFIII/UHFx3 |
Max. poziom wyjściowy [dBuV] | 115 | 115 | 115 | 121 |
Wzmocnienie [dB] | 40/40/44/44/44 | 30 | 30 | 40/40/47/47/47 |
Współczynnik szumów [dB] | 5/7 | 5/7 | 5/7 | 5/4 |
Najbardziej profesjonalnym w tej grupie urządzeń jest wzmacniacz Terra MA-203 R82323. Posiada on 5 wejść: 1x FM/VHFI, 1x VHFIII oraz 3x UHF. Każde z wejść posiada osobną regulację wzmocnienia, ponadto po zsumowaniu sygnałów FM/VHFI z VHFIII oraz wszystkich trzech sygnałów UHF istnieje możliwość stłumienia sygnału w wybranej gałęzi toru wzmocnienia poprzez włączenie 10 dB tłumika. Wzmacniacz charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem sygnału wyjściowego: 119 dBuV dla VHF i 121 dBuV dla UHF.
Zasilanie kamer IP - Cz. 1. Zasilanie napięciem 48 V.
Przesłanie zasilania prądu stałego na duże odległości wiąże się ze spadkiem napięcia i stratami mocy. Są one zależne od natężenia przesyłanego prądu. Przy ustalonym zapotrzebowaniu mocy, podwyższając napięcie zmniejsza się natężenie prądu. Zasadę tę wykorzystano zastępując standardowe 12-woltowe napięcie zasilania kamer, napięciem DC 48 V w standardzie PoE. Wykorzystano też przewód sygnałowy - skrętkę komputerową - do przesłania zasilania. Kamery zgodne ze standardem PoE IEEE 802.3af typ B mogą być zasilane przy użyciu napięcia 48 V, przesyłanego przez skrętkę co najmniej 3. kategorii, na nieużywanych w sieciach 10/100 Mbit parach żył: 4/5 (+) i 7/8 (-).Schemat działania zasilacza PoE w instalacji CCTV
Poniżej zaprezentowano różne sposoby realizacji zasilania 48 V w systemach CCTV IP:
- Zasilacz w obudowie - POE084832 M18278.
Pozwala na podłączenie do 8 urządzeń. Wyjścia zabezpieczone są niezależnie bezpiecznikami topikowymi lub polimerowymi PTC (możliwość wyboru). Pozwala na regulację napięcia wyjściowego 45,6 V - 52,8 V, co umożliwia kompensację spadku napięcia na linii zasilającej,
- Zasilacz buforowy POE084824B M1858.
Pozwala na podłączenie do 8 urządzeń. Wyjścia zabezpieczone są niezależnie bezpiecznikami topikowymi lub polimerowymi PTC (możliwość wyboru). W przypadku awarii zasilania, napięcie stałe dostarczone jest z baterii akumulatorów 12 V.
Uprawnienia użytkowników w kamerach IP.
Kamery marki Sunell posiadają możliwość tworzenia profili użytkowników ze zdefiniowanymi prawami. W zależności od zajmowanego stanowiska w strukturze nadzoru, możliwe jest indywidualne dostosowanie dostępu do poszczególnych funkcji w kamerze, jak np.:- Privilege Manager - dodawanie lub modyfikowanie, kont i grup użytkowników,
- System Maintenance - przeglądanie logów, restartowanie urządzenia, przywracanie ustawień domyślnych,
- Parameter Configure - konfiguracja parametrów urządzenia, tj. adresu IP, czasu, znaku wodnego, ustawień alarmów,
- Record Operation - wyszukiwanie, odtwarzanie, formatowanie karty SD,
- Video Control - konfiguracja parametrów wyświetlania obrazu oraz sterowania PTZ,
- Live Video - podgląd na żywo, przełączanie strumieni wideo, odsłuch audio.
Dla każdego użytkownika administrator systemu tworzy indywidualny login i hasło do kamery. Po zalogowaniu w kamerze dostępne są tylko wybrane opcje konfiguracyjne. Jak to działa w praktyce można sprawdzić samemu, logując się na kamerę K1637 wystawioną online w Internecie. Adres testowej kamery oraz inne dane do logowania można znaleźć tutaj.
Rozbudowa sieci WLAN.
Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie widać przykład rozbudowanej sieci biurowej bez wcześniej przygotowanej infrastruktury LAN.- Urządzenie nr 1 - mające dostęp do sieci Internet, odpowiadające za rozdzielenie sygnału do wielu komputerów:
- N3252 TP-LINK TL-WR740N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n,
- N3254 TP-LINK TL-WR741N z wbudowanym routerem 150Mb/s 802.11n,
- N2958 Router 3G TP-LINK TL-MR3220 802.11n 150Mb/s UMTS/HSPA,
- N2957 Router 3G TP-LINK TL-MR3420 802.11n 300Mb/s UMTS/HSPA,
- N3250 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR841N 802.11n z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchem - 300 Mb/s,
- N3253 Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR1043ND z routerem, Gigabitowym switchem. 300Mb/s 802.11n, USB.
- N3260 TP-LINK TL-WDR4300 802.11n (2,4 i 5 GHz)
- Urządzenie nr 2 - odpowiadające za dostęp bezprzewodowy do sieci Internet komputera stacjonarnego:
- N2922 Karta TP-LINK TL-WN722N USB 802.11n 150Mb/s z interfejsem USB z możliwością podłączenia anteny zewnętrznej:
- Urządzenie nr 3 - antena umożliwiająca wzmocnienie sygnału, przez co można podłączyć odległe urządzenia w budynku:
- A72713 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHz,
- A72714 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2408C 8dBi 2,4GHz,
- A72715 Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2408CL 8dBi 2,4GHz
- Urządzenie nr 4 - wzmacniacz sygnału (repeater) służący do wzmocnienia sygnału sieci WiFi:
Patchcord PC-522S2 simplex G.657.A2 L32222 to odcinek kabla światłowodowego jednomodowego o długości 1,5 metra zakończony obustronnie złączami SC/APC. | ||
Szafa RACK 19' 9U 450mm dwusekcyjna wisząca R9120227 zapewnia dostęp do urządzeń zarówno z przodu, jak i od tyłu. Zarówno pierwsza, jak i druga sekcja może być otwierana na lewą lub prawą stronę. Do szafy zamontować można dedykowane wentylatory w celu zapewnienia chłodzenia urządzeniom znajdującym się w jej wnętrzu. Szafa przeznaczona do montażu urządzeń z obudową w standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji central telefonicznych, jak i zakończenia okablowania sieciowego. | ||
Zasilacz impulsowy POE084832 (DC 45.6V-52.8V, 8x0.4A) M18278 przeznaczony jest do zasilania kamer IP wymagających napięcia 48 V (zgodnych z POE IEEE-802.3af). Posiada 8 wyjść zabezpieczonych niezależnie bezpiecznikami topikowymi lub polimerowymi PTC (możliwość wyboru). Napięcie wyjściowe może być regulowane potencjometrem w zakresie DC 45,6 - 52,8V. | ||
Aktualności:
3 marca 2014 - Modyfikacja drzewa towarów w e-Sklepie. W drzewie towarów połączyliśmy oba działy CCTV: analogowy i IP. Na obecnym stopniu rozwoju techniki monitoringu wizyjnego oba sposoby przesyłania danych splatają się nierozerwalnie. Drugą zmianą jest uznanie Szaf RACK za jeden z dziewięciu głównych działów naszej oferty. Wynika to z szerokiego asortymentu i znacznego popytu. Szafy RACK Signal znalazły sobie trwałe miejsce w ofercie firmy DIPOL.
Warto przeczytać:
USB na 50 metrów? Bez problemu! Zasięg przewodu USB to 3 lub 5 m w zależności od standardu. W wielu przypadkach to za mało. Przedłużacz USB M1680 po skrętce komputerowej pozwala na zwiększenie tej odległości do 50 m. Szacowany transfer zapisu i odczytu plasuje się na poziomie 1 MB/s przy 50 m transmisji...więcej
Przedłużacz USB pozwala połączyć urządzenia takie jak PC, laptop czy DVR z pendrive'm,
kartą WiFi USB, myszą, klawiaturą, drukarką i wieloma innymi urządzeniami
kartą WiFi USB, myszą, klawiaturą, drukarką i wieloma innymi urządzeniami