Nr 10/2014 (10.03.2014)
Trójwymiarowe skanowanie za pomocą smartfonu.
Google poinformowało, że prowadzi zaawansowane prace nad nowym projektem mającym uczynić z naszych telefonów urządzenia jeszcze bardziej funkcjonalne. „Projekt Tango” obejmuje prace nad smartfonem wyposażonym w odpowiednie rozwiązania sprzętowe oraz programowe umożliwiające generowanie trójwymiarowych map otoczenia. Dzięki dedykowanej elektronice, czujnikom oraz oprogramowaniu urządzenie jest w stanie wykonać ponad ćwierć miliona pomiarów 3D na sekundę i stworzyć wirtualny plan przestrzeni wokół siebie.Google opracował już prototyp innowacyjnego smartfonu. Jest on wyposażony w kamerę do śledzenia ruchu, czujnik głębi ostrości oraz kamerę o rozdzielczości 4 MPix. Do przetwarzania obrazu wideo z kamery użyto procesorów wizyjnych Myriad 1 od firmy Movidius. Oprócz wysokiej wydajności Myriad 1 cechuje bardzo niskie zużycie energii, co znacząco wpływa na czas działania smartfonu.
Sposób obsługi urządzenia jest banalnie prosty. Należy skierować smartfon w odpowiednią stronę, „skanując” otaczający nas obszar. Oprogramowanie przetworzy zebrane dane i przedstawi na ekranie wyświetlacza cyfrową wizualizację otoczenia. Pomysł mapowania w czasie rzeczywistym nie jest nowy, jednak do tej pory wymagał drogiego i skomplikowanego sprzętu. Projekt Google ma to zmienić i dać szansę na kontakt z zaawansowaną technologią praktycznie każdemu.
Tak wyglądać ma nowy smartfon od Google
W marcu tego roku w ręce developerów trafić ma 200 gotowych prototypów Projektu Tango. Warunkiem otrzymania jednego z nich jest przedstawienie pomysłu na wykorzystanie jego możliwości w aplikacjach oraz ich komercjalizację. Najlepsze z nich zostaną nagrodzone możliwością rozwijania innowacyjnej technologii.
Nie czekając na rozstrzygnięcie konkursu już teraz wiadomo, że możliwości, jakie oferuje mobilne skanowanie przestrzeni są ogromne - szybkie tworzenie modeli wnętrz budynków, np. w celu aranżacji wnętrz lub tworzenie wirtualnej przestrzeni dla graczy komputerowych to tylko niektóre z nich. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie planów 3D obszarów miejskich w połączeniu z komunikatami głosowymi do ułatwienia poruszania się w terenie osobom niewidomym.
Program SatNet 3.0 nagrodzony.
Program SatNet 3.0 do projektowania instalacji multiswitchowych otrzymał Nagrodę Ministerstwa Gospodarki za najbardziej "Innowacyjny produkt lub technologię prezentowaną na Targach Elektrotechnika 2014". Zobacz pełną relację z targów.I nagroda w konkursie pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki
na "Najbardziej innowacyjny produkt lub technologię"
Światłowody wielomodowe pozwalają na transmisję na odległość do 2 km. Ich budowa nie pozwala na realizację połączenia w obu kierunkach tym samym włóknem - konieczne są do tego dwa włókna. Prędkości maksymalne zależne są od odległości. Dla 1Gbps stosować można z powodzeniem tańsze włókno typu OM2. Dla prędkości większych należy rozważyć włókno OM3.
Włókna jednomodowe są koniecznością dla transmisji na odległość większą niż 2km. Wyróżnić można wiele rodzajów (standardów) tego typu włókien, jednak tanim i uniwersalnym jest popularne włókno G.652.D, które z powodzeniem może być stosowane w większości sytuacji. Dla instalacji wewnątrz budynków lub w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zagięcia włókna wskazane jest użycie kabli typu G.657 o zmniejszonym minimalnym promieniu gięcia (7,5 mm). Pojedyncze włókna stosować można do transmisji dwukierunkowej. Urządzenia z interfejsami jednomodowymi osiągają bez problemu 10 Gbps. W przypadku chęci realizacji tzw. pasywnej sieci optycznej (PON) - włókna jednomodowe stanowią jedyny możliwy typ okablowania.
Złącza kompresyjne w instalacjach RTV/SAT.
Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji: nakręcanej, zaciskanej stożkowo oraz kompresyjnej. Przeważnie znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz czasami w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne firmy PCT oraz Platinum gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.Przekrój złącza PCT niezaciśniętego oraz zaciśniętego na przewodzie RG-6.
Dwa ringi kompresyjne wżynają się w płaszcz kabla blokując złącze na przewodzie.
Wewnętrzna tuleja oddziela fizycznie płaszcz od warstwy dielektryka.
Odpowiednia konstrukcja i znakomita dokładność wykonania sprawia, że instalatorzy stosujący ww. złącza nie mają kłopotów z montażem. Złącza posiadają bardzo precyzyjny gwint, co sprawia, że nie występują tutaj powszechnie znane problemy z nakręcaniem złącza na gniazdo. Sposób zaciśnięcia złączy kompresyjnych zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, szczelność i stabilność w czasie. Do zaciskania złączy PCT na kablu należy używać uniwersalnego zaciskacza PCT-AIO-CT E80075, natomiast do złączy Platinum - TR-255 E80077.
W praktyce oznacza to, że jeśli obiekt w odległości 1 m od źródła światła otrzymuje 64 luksy, to po odsunięciu go na 8 m natężenie światła spada do 1 luksa (8 razy większa odległość to 64 razy mniejsze natężenie).
Ilustracja zmiany natężenia światła w zależności od odległości od źródła
Do kamer ustawionych na szeroki kąt widzenia wymagany jest oświetlacz podczerwieni o szerokim kącie emisji światła, jak np. Redbeam IR40 M1640. Emituje on wiązkę światła o szerokości 600 i zasięgu 30 m. Jeśli wymagany jest większy zasięg, to zgodnie z regułą odwrotności kwadratu odległości, łącząc 4 reflektory osiągniemy 2-krotne powiększenie zasięgu świecenia przy tym samym kącie świecenia.
Monitoring parkingu szpitala.
Firma P.P.U.H „DEJW” Dawid Biernat podjęła się montażu i instalacji systemu parkingowego w Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza w Tarnowie. Założeniem projektu było monitorowanie wszystkich wjazdów i wyjazdów na teren szpitala.Kontrola ruchu odbywa się poprzez system bramek, składających się między innymi z:
- monitoringu (9 kamer IP + rejestrator),
- szlabanów hydraulicznych,
- bileterek z czytnikami i intercomem IP oraz czytnikami kart dystansowych,
- terminali wyjazdowych z czytnikami i intercomem IP oraz czytnikami kart dystansowych.
Instalacja to cztery bramki parkingowe rozlokowane na drogach dojazdowych do terenu szpitala. Przy każdej z nich zamontowana jest kamera K1680 monitorująca samochody wjeżdżające i wyjeżdżające. Rejestrują one takie informacje, jak twarz kierowcy, samochód oraz jego numer rejestracyjny.
Klienci abonamentowi wjazd/wyjazd z terenu szpitala realizują poprzez zbliżenie karty dystansowej do czytnika znajdującego się w bileterce i terminalu wyjazdowym. Klienci rotacyjni realizują wjazd na teren poprzez pobranie biletu z kodem kreskowym z bileterki. Bilet można rozliczyć w automatycznej kasie parkingowej monitorowanej przez kamerę kopułową wandaloodporną K1691.
Jak poprawić sygnał LTE?
Sieć LTE jest dopiero rozwijana. Pełne pokrycie mają największe miasta. Doceniając zalety tego typu transmisji wielu internautów będących na granicy zasięgu próbuje uzyskać stabilne połączenie. Szczególnie pomocne w takich sytuacjach są dedykowane do danego pasma anteny zewnętrzne. Szczególnie polecanym jest model TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 A741031 pracujący na częstotliwościach: 698-800, 800-960, 1700-2700 MHz, czyli we wszystkich pasmach przeznaczonych na usługi LTE.Antena TRANS-DATA LTE KYZ 7,5/8/10 A741031 jest kierunkową antentą logarytmiczną,
która w zależności od pasma pracuje z zyskiem od 7,5 do 10 dBi
która w zależności od pasma pracuje z zyskiem od 7,5 do 10 dBi
Aby podłączyć antenę do modemu konieczny jest odpowiedniej długości konektor ze złączem pasującym do posiadanego modemu.
Monitor LCD 19' AGNEOVO SC-19 M3021 o rozdzielczości 1280 x 1024 doskonale nadaje się do instalacji telewizji przemysłowej dzięki zastosowaniu Technologii Anti-Burn-in™. Zapobiega ona wypalaniu na ekranie obrazów statycznych, czyli tzw. "utrwalaniu". Wypalenie obrazu ma miejsce wtedy, gdy stałe obrazy wyświetlane są na ekranie zbyt długo, powodując polaryzację ciekłych kryształów na panelu TFT LCD. Technologia Anti-Burn-in™ AG Neovo wydłuża żywotność wszystkich wyświetlaczy AG Neovo i umożliwia pracę w trybie 24/7. | ||
Rejestrator IP NVR Ultimax 2108 K2108 jest nowoczesnym rejestratorem IP służącym do zapisu, podglądu oraz odtwarzania obrazu z 8-megapikselowych kamer IP z prędkością do 25 kl./s dla każdego urządzenia. Dzięki złączom VGA oraz HDMI, urządzenie można bezpośrednio podpiąć do monitora komputerowego lub telewizora bez "pośrednictwa" komputera, co sprawia, iż jest w pełni samodzielnym rejestratorem. Urządzenie pracuje w oparciu o system operacyjny Linux wykluczający błędy i ataki wirusów znane z systemów Windows. | ||
Miernik satelitarny WS-6933 HD Compact - Satlink R10827 wyposażony został w czytelne menu, które ułatwia pracę każdemu instalatorowi. Miernik posiada kilkanaście zapisanych pozycji satelitarnych (satelity + transpondery). Istnieje możliwość edycji listy. Model WS-6933 HD umożliwia pomiar sygnałów DVB-S2 - w szczególności transponderów z kanałami HD. W komplecie znajduje się zasilacz oraz przewód USB do łączenia z komputerem. | ||
Aktualności:
3 marca 2014 - Modyfikacja drzewa towarów w e-Sklepie. W drzewie towarów połączyliśmy oba działy CCTV: analogowy i IP. Na obecnym stopniu rozwoju techniki monitoringu wizyjnego oba sposoby przesyłania danych splatają się nierozerwalnie. Drugą zmianą jest uznanie Szaf RACK za jeden z dziewięciu głównych działów naszej oferty. Wynika to z dużego asortymentu i znacznego popytu. Szafy RACK Signal znalazły sobie trwałe miejsce w ofercie firmy DIPOL.
Warto przeczytać:
Jakich kamer użyć do monitoringu parkingu podziemnego? Parkingi podziemne to zwykle łatwo dostępne, słabo oświetlone miejsca, które przyciągają złodziei. Monitoring zapobiega kradzieżom i aktom wandalizmu oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wymogiem monitoringu parkingu powinna być przede wszystkim możliwość rozpoznawania twarzy i rejestracji samochodu...więcej