Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2014 (03.03.2014)

Szybciej niż LTE - nadchodzi pCell!

Trzy tygodnie temu Steve Perlman, założyciel firmy Artemis Network, przedstawił światu swoją nową technologię o nazwie pCell (ang. Personal Cell - "osobista przestrzeń"). Nowe podejście w kwestii transmisji bezprzewodowych ma na celu zwiększenie przepustowości pomiędzy urządzeniami mobilnymi i rozwiązanie problemu deficytu pasma nadawczo-odbiorczego pomiędzy nimi a stacjami bazowym. Czy to już 5G? Nie! To coś zupełnie innego i idącego nowym torem rozumowania.
W chwili obecnej każda para urządzeń łącząca się w sposób konwencjonalny wykorzystuje do tego unikatowy kanał, traktując wszelkie sygnały w innym paśmie jako zakłócenia. Dany kanał transmisyjny posiada oczywiście swoje ograniczenia przepustowe, a co za tym idzie jest w stanie obsłużyć ograniczoną liczbę użytkowników, limitując jednoczesne połączenia (reguła Shannona). Techniki, takie jak MIMO (802.11n, LTE) pozwalają na lepsze gospodarowanie dostępnym pasmem, jednak mogą okazać się niewystarczające w przyszłości. pCell jest receptą na ten jakże podstawowy problem, dotyczący połączeń bezprzewodowych, umożliwiając współdzielenie wielu urządzeniom tego samego pasma częstotliwości, jednocześnie zapewniając im 100% jego możliwości przepustowych.
pWave - nadajnik firmy Artemis
pCell działać ma w oparciu o technikę DIDO (ang. Distributed-Input-Distributed-Output) opracowaną już w 2009 roku, ale niewychodzącą do tej pory poza akademickie mury - głównie ze względu na trudność w jej implementacji. W uproszczeniu zasada jej działania polega na przyporządkowaniu każdemu z urządzeń własnej strefy (komórki), w której możliwa będzie realizacja połączenia w pełnym paśmie. Strefa tworzona jest przez lokalne punkty dostępowe, a jej rozmiar może nie przekraczać nawet 1cm. Powstające poza tym obszarem interferencje są wykorzystywane przez punkty dostępowe oraz w dalszej kolejności przez zaawansowane serwery do ustanawiania odpowiednich połączeń. Ponieważ technika zakłada mobilność urządzeń, konieczne jest stałe przeliczanie ich położenia i generowanie nowych, wolnych od interferencji stref.
Sieć DIDO - każdy z użytkowników wykorzystuje 100% możliwości dostępnego pasma
(źródło: blog.telecomfuturecentre.it)
Obecnie trwają prace nad rozpowszechnieniem technologii wśród providerów oraz testy terenowe. Punkty dostępowe pCell, nazwane pWave, mogą komunikować się z centrami danych przewodowo lub bezprzewodowo, co ułatwia ich rozmieszczenie i obniża koszty sieci. Poligonem doświadczalnym na początkowym etapie wdrażania będzie San Francisco.
Zasada działania pCell.
Kliknij by obejrzeć film przygotowany przez Artemis Network.
Na świecie istnieją miliony urządzeń bezprzewodowych, które nie wykorzystują 100% swoich możliwości ze względu na ograniczenia sieci, do której są podłączone. pCell ma być rozwiązaniem tego problemu. Rozpowszechnienie tej technologii może być bardzo szybkie. Przewiduje się, że jej ekspansja nastąpić może już w 2015 roku. Warunkiem jest jednak wcześniejsze zadbanie o jej standaryzację tak, aby zainteresować się nią mogli producenci urządzeń na całym świecie.

Osłony odgałęźne dla kabla łatwego dostępu.

Kabel łatwego dostępu jest rozwiązaniem, które w sposób szczególny ułatwia dystrybucję włókien światłowodowych w obiekcie wielokondygnacyjnym, takim jak biurowiec, czy budynek zamieszkania wielorodzinnego. Dzięki swojej unikatowej konstrukcji pozwala na szybki dostęp do włókien oraz ich wyprowadzenie na długości do 30 m od pionu. Oprócz oszczędności miejsca w szachcie kablowym, zastosowanie kabla łatwego dostępu skraca zdecydowanie czas instalacji w stosunku do instalacji konwencjonalnych, tzn. bazujących na topologii gwiazdy i połączeniu osobnym światłowodem gniazda końcowego z serwerownią lub pomieszczeniem teletechnicznym.
Osłona odgałęźna kabla łatwego dostępu 1:4
Osłona odgałęźna kabla łatwego dostępu 1:6
Osłona VC-CPC dla kabla szybkiego dostępu
Osłona odgałęźna kabla łatwego dostępu 1:4
L5351
Osłona odgałęźna kabla łatwego dostępu 1:6
L5352
Osłona VC-CPC dla kabla szybkiego dostępu
L5350
Elementami koniecznymi w instalacjach bazujących na kablu łatwego dostępu są osłony odgałęźne. Stanowią one zabezpieczenie dla odcinka kabla, w którym wycięte zostało okno w powłoce. Ochraniają one wyprowadzone włókna i utrzymują je w odpowiedniej pozycji, zabezpieczając przed zagięciem. Wreszcie stanowią także element mocowania całego kabla do konstrukcji budynku.
Osłony odgałęźne przystosowane są do pracy z tubą abonencką VC-TUB L7211. W ofercie firmy DIPOL znajdują się dwa modele pozwalające na odgałęzienie 4 oraz 6 torów. Dostępny jest również model pozwalający na ochronę wyciętego okna kontrolnego, gdy nie wyprowadzone zostały żadne włókna.

Modulatory DVB-T Signal-751 w jednej z sieci handlowych.

Do wprowadzenia sygnału z odtwarzacza multimedialnego, czy Blu-ray, rejestratora DVR, komputera PC, czy dekodera STB do instalacji telewizji naziemnej konieczny jest modulator. Modulatory podzielić można na kilka grup. Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj sygnału na wyjściu RF. Wyróżnić tu możemy modulatory cyfrowe (DVB-T) oraz analogowe. Dalsze kryteria podziału dotyczą m.in. liczby źródeł, jakie podłączyć można do jednego urządzenia, zakresu kanałów wyjściowych, ilości i rodzaju wejść, a w przypadku modulatorów analogowych - typu modulacji. Modulatory cyfrowe, chociaż droższe, znajdują coraz więcej nabywców ze względu na szereg zalet związanych z dystrybucją sygnału w postaci cyfrowej (transmisja kanałów HD, uzyskanie dobrej jakości obrazu w całej instalacji, transmisja sygnału nawet z kilku źródeł na jednym kanale RF itd.).
Modulatory HDMI doskonale sprawdzają się w szpitalach, sklepach i galeriach handlowych, marketach, czy sklepach RTV, w których treść z jednego lub więcej źródeł dostarczana jest do wielu odbiorników TV.
Instalacja telewizyjna w jednym ze sklepów RTV. Zastosowanie cyfrowego modulatora Signal-751 R86751 umożliwiło dystrybucję materiałów reklamowych w jakości HD do kilkudziesięciu odbiorników. Instalację wykonała firma NCK Grupa.

Jak obliczyć pojemność akumulatora w systemach dozoru?

Wg normy EN 50131-6 systemy alarmowe muszą być zasilane z dwóch niezależnych źródeł. Pierwszym jest publiczna sieć energetyczna. Drugim, awaryjnym, jest najczęściej bezobsługowy akumulator.
Akumulator MWS 7,2-12 (12V, 7.2 Ah)
Akumulator MW 7,2-12S
M1882
Projektant systemu określa czas działania systemu na akumulatorze. Na tej podstawie i pozostałych parametrach systemu można obliczyć wymaganą pojemność akumulatora:

Q = 1,25 * ( Ia * Ta + Ib * Tb )

  • Q [Ah] - pojemność akumulatora
  • Ia [A] - prąd pobierany przez wszystkie elementy w stanie dozorowania
  • Ta [h] - czas dozoru
  • Ib [A] - prąd urządzeń alarmowych
  • Tb [h] - wymagany czas alarmowania

Zdalne odtwarzanie nagrań z karty w kamerach Sunell.

Dotychczas playback materiału wideo z karty SD w kamerach Sunell był możliwy jedynie przez dołączone do zestawu oprogramowanie NVMS. Aby podejrzeć wybrany fragment konieczne było zainstalowanie aplikacji na komputerze PC i podłączenie do niego kamery IP.
W celu ułatwienia korzystania z archiwizacji na kartach SD, firma Sunell przygotowała nowy firmware, który umożliwia zdalny i lokalny podgląd wideo z poziomu przeglądarki Internet Explorer. Po wpisaniu zakresu czasowego i kliknięciu przycisku "Search" zostaje wyświetlony zielony pasek informujący użytkownika kiedy realizowane było nagrywanie. Dzięki dodatkowym przyciskom możliwe jest przyspieszanie (2x, 4x, 8x) oraz zwalnianie (1/16x, 1/8x, 1/4x, 1/2x) odtwarzanego materiału.
Okno zdalnego odtwarzania nagrań z karty SD
Oprogramowanie w wersji beta dostępne jest wyłącznie w języku angielskim, a po jego aktualizacji nie jest możliwy powrót do poprzedniej wersji oprogramowania. Wkrótce pojawi się wersja pod inne przeglądarki, także w języku polskim. Aktualną wersję 1.8.1001.3.0.5_20140116 można pobrać tutaj. Działa ona z kamerami 2 i 5MPix: K1634, K1680, K1681, K1685, K1691, K1695.

Estetyczne i funkcjonalne zakończenie instalacji - szafy RACK.

W codziennej praktyce instalacyjnej coraz częściej stosowane są szafy typu RACK - 19", które jeszcze do niedawna wykorzystywane były raczej w profesjonalnych systemach telekomunikacyjnych, serwerowniach, itp.
Estetyczne i funkcjonalne szafy RACK przeznaczone są do montażu urządzeń z obudową zaprojektowaną w standardzie 19" (482,6 mm). Jednostka "U" - 1,75 cala (44,45 mm) standaryzuje wysokość urządzeń mocowanych w 19" szafach typu RACK. Pojemność szaf jest związana z ich wysokością i jest określana za pomocą jednostek "U".
Szafy typu RACK są idealnym rozwiązaniem do instalacji stacji czołowych, switchy, komputerów, urządzeń optycznych. W szafie można także umieścić urządzenia nie pasujące do standardu 19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. W tym celu najlepiej dokupić jedną z dostępnych w ofercie półek.

Wymiary standardowej listwy pionowej w szafie typu RACK
(źrodło: Wikipedia)
W małych instalacjach najczęściej wykorzystywane są wiszące szafy RACK.

Nowości produktowe:

Przewód HDMI-micro HDMI 2m
Przewód HDMI-micro HDMI 2m H2033 przeznaczony jest do podłączania aparatów cyfrowych, kamer, smartfonów oraz innych urządzeń wyposażonych w złącze micro HDMI do odbiorników telewizyjnych. Kabel transmituje zarówno obraz, jak i dźwięk.



Kamera wandaloodporna v-cam 530 (dzień/noc, D-WDR, 630 TVL, ICR, 0.01 lx, 2.8-12mm AI, OSD, IR do 30m)
Kamera wandaloodporna v-cam 530 M10773 jest przeznaczona do profesjonalnych instalacji monitoringu CCTV. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii cyfrowego przetwarzania obrazu i specjalnych algorytmów obróbki, zapewnia wysoką rozdzielczość 630TVL, dającą wyraźny obraz, pozwalający zaobserwować większą ilość szczegółów.


Transmiter optyczny mo418 4D31 TERRA 1x6 dBm 1310 nm
Transmiter optyczny mo418 4D31 TERRA R82522 służy do przesyłu sygnałów telewizyjnych przy wykorzystaniu medium światłowodowego. Urządzenie dokonuje konwersji sygnału elektrycznego (przewód koncentryczny) na sygnał optyczny. Moc na wyjściu optycznym wynosząca 6 dBm (4 mW) pozwala na dystrybucję telewizji nawet do kilkunastu punktów dystrybucyjnych - w zależności od czułości urządzeń po stronie odbiorczej.


Aktualności:

26 lutego 2014 - SatNet 3.0 zyskał uznanie polskiego Ministerstwa Gospodarki. Program do projektowania instalacji multiswitchowych SatNet 3.0 zwyciężył w konkursie na najbardziej "Innowacyjny Produkt lub Technologię" prezentowaną na Targach Elektrotechnika 2014 odbywających się w Warszawie w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI. Tę bardzo prestiżową nagrodę ufundowało Ministerstwo Gospodarki. Członkowie Komisji Konkursowej bardzo wysoko ocenili innowacyjność i walory użytkowe programu SatNet 3.0. Zwrócono uwagę, że projektowanie z użyciem programu znacznie podnosi poziom techniczny wykonywanych instalacji oraz zwiększa komfort i pewność projektowania.
Więcej na temat targów i nagrody już wkrótce, na stronie Aktualności.
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
21 lutego 2014 - Wiosenne szkolenia w Dipolu. W sesji wiosennej odbyły się już cztery kursy: w Sandomierzu, Warszawie, Częstochowie i Krakowie. Uczestniczyło w nich ponad 110 instalatorów. Bardzo cieszy tak duża frekwencja. Traktujemy ją jako potwierdzenie odpowiedniego kierunku i wysokiego poziomu prowadzonych szkoleń. Odbędzie się jeszcze 7 kursów w 7 miastach. Szczegóły tutaj. Zapraszamy firmy współpracujące. UWAGA: Po raz pierwszy organizujemy kurs w Poznaniu.

Warto przeczytać:

Jak przesłać sygnał HDMI na duże odległości? Konwerter HDMI na światłowód H3608 marki Signal umożliwia transmisję sygnału HDMI (również materiałów HD) światłowodem jednomodowym na odległość do 20 km. Urządzenie zapewnia również transmisję sygnału z pilota zdalnego sterowania dając możliwość zdalnej kontroli nad źródłem sygnału...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Transmisja sygnału HDMI z wykorzystaniem światłowodu i konwertera Signal H3608
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)