Nr 8/2014 (24.02.2014)
Darmowe WiFi z kosmosu.
Nowojorska organizacja non-profit, Media Development Investment Fund ogłosiła rozpoczęcie prac nad projektem ”Outernet”. Zakłada on zapewnienie szybkiego, jednokierunkowego łącza internetowego, dostępnego za darmo w każdym miejscu na Ziemi. Przy jego użyciu możliwe będzie ściągnięcie w całości wskazanych przez organizację serwisów (edukacyjnych, Wikipedii, map Open Streetmap), innych stron zgłaszanych przez użytkowników, a także pobranie dystrybucji Linuksa. Wybranie i wyświetlenie interesujących użytkownika treści będzie odbywało się dopiero na jego urządzeniu. Będzie więc to emisja rozsiewcza. Przekaz będzie odporny na cenzurę i zapewni pełną anonimowość.(źródło: outernet.is)
Dostęp do Internetu ma być realizowany za pośrednictwem systemu złożonego ze 150 urządzeń transmitujących dane. Urządzenia w kształcie sześcianu o krawędzi około 10 cm zostaną umieszczone na satelitach krążących po orbicie na wysokości 500 km. Dla kompletnego systemu przepustowość wyniesie ok. 16 Mb/s.
Tak wyglądać może moduł odpowiedzialny za transmisję danych w przestrzeni kosmicznej. Podobne wykorzystywane są już obecnie przy standardowych misjach. Twórcy projektu Outernet liczą na to, że moduły te uda się wysłać w kosmos na pokładzie statków dostarczających zapasy na międzynarodowe stacje kosmiczne.
(źródło: outernet.is)
Darmowe łącze będzie jednokierunkowe, do każdego użytkownika strumieniowane będą całe serwisy, które mogą być zapisane na urządzeniach końcowych. Płatne może być łącze dwukierunkowe, które zapewni mniejszą przepustowość, ale umożliwi dostęp do całego Internetu. Dane będą transmitowane przez pakiety UDP z wykorzystaniem techniki multicast, co znacznie obniży zajętość pasma w przypadku dosyłu tych samych danych do dużej liczby odbiorców. Naczelnym założeniem projektu jest możliwość uzyskania bezpośredniego połączenia jednokierunkowego z satelitą przy pomocy dowolnego urządzenia wyposażonego w moduł WiFi.
Organizacja Media Developement Investment Fund zbiera datki na rozwój projektu. W tym roku mają odbyć się pierwsze testy systemu WiFi, natomiast w następnym roku planowane jest umieszczanie satelitów na orbitach. Aktualnie dostęp do Internetu posiada ok 60% ludzi na świecie. Outernet ma zapewnić łatwy i darmowy dostęp do przynajmniej części wiedzy zgromadzonej w Internecie. Co ważne nie będzie ona ocenzurowana, co w wielu krajach stanowi problem i uniemożliwia dostęp do powszechnych informacji.
Założenia czasowe dla projektu są bardzo optymistyczne. Osoby odpowiedzialne za projekt wierzą, że prototypy modułów transmisyjnych gotowe będą już w czerwcu tego roku, a ich testy rozpoczną się kilka miesięcy później. Projekt ma być gotowy w połowie 2015 roku.
Przełącznica światłowodowa i splittery.
Przy budowie nowych osiedli i budynków operatorzy oraz providerzy coraz częściej decydują się na infrastrukturę dedykowaną do transmisji usług w standardzie GPON lub GEPON. Wymusza to powstawanie nowych, prostych i wygodnych rozwiązań dystrybucji i organizacji przewodów.Firma DIPOL wprowadziła do oferty światłowodową przełącznicę naścienną ULTIMODE TB-16P-3 L54163. Najistotniejszą cechą nowej przełącznicy są puszki przeznaczone do osłony splitterów. W puszkach zamontować można 9 adapterów typu SC simplex - każda kaseta służyć może do osłony splitera 1:8 (dla złączy SC) lub 1:16 (gdy stosujemy złącza LC duplex). Ponieważ w przełącznicy do dyspozycji mamy 2 kasety, możemy odgałęzić sygnał odpowiednio na 16 lub 32 użytkowników. Jest to maksymalny podział dla najpopularniejszej obecnie na świecie sieci pasywnej (G)EPON.
Obudowa o wysokiej klasie szczelności jest w stanie pomieścić do 24 spawów termicznych lub mechanicznych pigtaili wraz z rezerwą włókien z kabli. Element wykonany jest ze specjalnej mieszanki tworzyw sztucznych, dzięki czemu jest bardziej wytrzymały od konkurencyjnych produktów na rynku.
Okablowanie w sieciach RTV/SAT.
Sieci multiswitchowe należą do instalacji wielokablowych, tzn. takich, w których obok siebie biegnie niejednokrotnie nawet kilkadziesiąt przewodów. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz to, że długości odcinków kablowych w tego typu instalacjach sięgają nawet 100 m, istotnym jest stosowanie odpowiednio ekranowych przewodów. Skuteczne ekranowanie niweluje prawdopodobieństwo powstania tzw. przesłuchów kablowych. Przesłuchy takie powodują zwiększenie symbolowej stopy błędów, co prowadzi bezpośrednio do klatkowania obrazu lub jego całkowitego zaniku. Aby uniknąć przesłuchów należy stosować kable co najmniej klasy A+. Podjęcie ryzyka położenia kabla o niesprawdzonych parametrach może spowodować konieczność wymiany całego okablowania niedługo po jego ułożeniu i niedotrzymaniem terminu oddania inwestycji.Klasy ekranowania przewodów koncentrycznych:
Klasa | 30-1000MHz | 2-3GHz [dB] |
C | 75 | 55 |
B | 75 | 55 |
A | 85 | 65 |
A+ | 95 | 75 |
A++ | 105 | 85 |
Firma DIPOL do instalacji multiswitchowych poleca kable z rodziny TRISET. Pojawiły się one na rynku europejskim w związku z wdrożeniem Unijnej Dyrektywy Restriction of Hazardous Substances (RoHS). Kable tej marki są więc sprzedawane od przeszło 7 lat i stały się wzorem jakości dla innych producentów. Posiadają 15-letnią gwarancję na utrzymanie określonych w karcie produktu parametrów.
W rodzinie kabli Triset ekranowaniem wyróżnia się Triset PROFI E1010.
Na powiększeniu zdjęcia widać: dwie folie oraz miedziany, cynowany oplot.
Na powiększeniu zdjęcia widać: dwie folie oraz miedziany, cynowany oplot.
W skład rodziny kabli TRISET wchodzą:
- E1010_100 TRISET PROFI zaprojektowany i wykonany z myślą o instalacjach sieci szerokopasmowych. Ze względu na swoją konstrukcję (podwójna folia, miedziany cynowany oplot o wysokim stopniu pokrycia) przewód cechuje wysoka skuteczność ekranowania w paśmie kanału zwrotnego wynosząca 120 dB. Jest to szczególnie istotne w sieciach HFC/CATV świadczących usługę dostępu do Internetu.
- E1015_100 TRISET-113 stosowany w instalacjach indywidualnych i zbiorczych do wykonywania wewnętrznych połączeń kablowych na przykład pomiędzy multiswitchem a gniazdem. Kabel w klasie kabli abonenckich jest bezsprzecznym liderem. Posiada małe tłumienie, bardzo dobre ekranowanie, dużą giętkość umożliwiającą łatwe układanie i podłączanie gniazd.
- E1017_100 TRISET-113 PE ŻEL do wykonywania połączeń pomiędzy antenami a urządzeniami wewnętrznymi. Powłoka kabla (polietylen) chroni go przed wpływem promieni ultrafioletowych. Żel umieszczony pomiędzy płaszczem a oplotem chroni oplot kabla przed oddziaływaniem wilgoci.
- E1025_100 TRISET-11 PE ŻEL do wykonywania długich magistral (okablowanie podsieci i łączenie podsieci). Kabel charakteryzuje się mniejszym tłumieniem w stosunku do TRISET-113, przy zachowaniu dobrych parametrów ekranowania A+. Płaszcz kabla wykonany z polietylenu (PE); wnętrze wypełnione żelem.
Firma Sunell w ekskluzywnym gronie pełnych członków organizacji ONVIF.
Firma Sunell znalazła się w gronie 21 firm, które posiadają status pełnych członków ONFIV (tzw. Full Members). Status taki posiadają firmy założyciele oraz te najaktywniejsze w pracach nad rozwojem organizacji i standardu. Pozostałe firmy, których jest blisko 500 podzielić można na tzw. członków wspomagających (Contributing Members - 20 firm) oraz użytkowników standardu (User Members - 447 firm).ONVIF to organizacja zrzeszająca producentów sprzętu, dążących do stworzenia otwartego standardu służącego do komunikacji urządzeń w sieci komputerowej. Standard dotyczy urządzeń do monitoringu IP oraz fizycznej kontroli dostępu. Implementacja tego samego protokołu komunikacyjnego w urządzeniach różnych producentów pozwala uzyskać wzajemną kompatybilność. Standard jest ciągle rozwijany, ale już obecna wersja pozwala na bezproblemowe działanie głównych funkcji urządzeń monitoringu różnych producentów.
Wszystkie kamery IP firmy Sunell posiadają zaimplementowany protokół ONVIF w wersji 2.1 lub wyższej. Lista firm, które są członkami Onvif znajduje się tutaj.
Większa wydajność oprogramowania NUUO.
Nowa aktualizacja oprogramowania NUUO pozwala na obsługę dwóch strumieni w kompresji H.264 i wybranie jednego o wyższej rozdzielczości do nagrywania i widoku pełnoekranowego oraz drugiego strumienia o niższych parametrach do podglądu w postaci siatki kamer. Dzięki temu strumienie dedykowane do podglądu oraz rejestracji nie muszą mieć identycznych parametrów.Wprowadzone zmiany dają wymierne efekty w postaci odciążenia procesora. W podglądzie kamery IP o rozdzielczości 1920 x 1080, 25kl./s użycie CPU wynosi około 18-20% na procesorach Intel i3, co wcześniej pozwalało na podłączenie około 4 kamer. Obecnie przy skorzystaniu z drugiego strumienia ilość tę można zwiększyć 2-krotonie, ponieważ każda miniatura okna kamery obciąża CPU o 9-10% (pozostała moc obliczeniowa przeznaczana jest na zapis wideo Full HD na dysku twardym oraz obsługę zdalnych klientów). Najnowszą wersję NUUO IP+ można pobrać tutaj.
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)
W celu "rozgałęzienia" sygnału IP należy użyć routera bądź switcha, np. N29915. W przypadku wykorzystania istniejącej sieci IP należy pamiętać, iż transmisja odbywa się za pomocą techniki multicast. Narzuca to pewne wymagania względem stosowanych w sieci switchy. Te obsługiwać muszą m.in. mechanizm IGMP Snooping. Alternatywnie możliwe jest stworzenie dedykowanej dla transmisji wirtualnej sieci VLAN.
Kamera Sunell SN-IPR54/14AKDN K1681 posiada przetwornik Sony Exmor 1/2.8" o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Dzięki mechanicznemu filtrowi podczerwieni oraz trybowi pracy dzień/noc, kamera jest w stanie zarejestrować obraz bardzo wysokiej jakości, nawet w warunkach słabego oświetlenia. | ||
Obudowa zewnętrzna IP65 400x300x200mm R90606 doskonale nadaje się do montażu w miejscach szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Skrzynka stosowana jest tam, gdzie wymagana jest wysoka szczelność i wytrzymałość produktu. Doskonale nadaje się do montowania urządzeń instalacji antenowej oraz teleinformatycznej (komputerowej). | ||
Patchcord ULTIMODE PC-557D L3457 to dwa jednomodowe kable światłowodowe o długości 1,5 metra, zakończone z jednej ze stron złączami LC, a z drugiej złączami ST. Patchcordy ULTIMODE cechują się niską tłumiennością oraz ferrulą najwyższej jakości. | ||
Nowości Biblioteki:
Sunell - Twój zaufany partner. Założona w 1997 roku firma Sunell jest globalnym dostawcą produktów z branży telewizji przemysłowej. W ofercie posiada kamery analogowe, IP, rejestratory oraz akcesoria do tych urządzeń. Dostarcza urządzenia dla klientów w Azji, Europie, Ameryce Północnej, Południowej, Afryce oraz Australii. W 2013 roku została uhonorowana przez Sony za sprzedaż 100.000.000 przetworników. W 2014 roku znalazła się w ekskluzywnym gronie 21 firm, które posiadają status pełnych członków ONFIV (tzw. Full Members). Jednym z jej autoryzowanych europejskich dystrybutorów, posiadającym wyłączność na rynek polski jest firma DIPOL.
Pokój pokazowy firmy Sunell.
Tu można się zapoznać z niemal wszystkimi, aktualnie produkowanymi urządzeniami.
Tu można się zapoznać z niemal wszystkimi, aktualnie produkowanymi urządzeniami.
Aktualności:
18 lutego 2014 - DIPOL na Targach ELEKTROTECHNIKA 2014 Zapraszamy projektantów i wykonawców instalacji niskonapięciowych na odbywające się w dniach 26-28 lutego Targi ELEKTROTECHNIKA . Targi zlokalizowane są w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Nasze stoisko C10 znajduje się na hali 4. Program SatNet 3.0 został zgłoszony do Nagrody Ministerstwa Gospodarki za najbardziej innowacyjny produkt lub technologię prezentowaną na Targach ElLEKTROTECHNIKA 2014.
Więcej na temat oferty firmy DIPOL na targach można przeczytać tutaj
14 lutego 2014 - DIPOL na Seminarium Regionalnym. W dniu wczorajszym gościliśmy na pierwszym w tym roku Seminarium Regionalnym dedykowanym dla instalatorów i projektantów. Spotkanie w Łodzi zgromadziło liczną widownię i było okazją do bliższego poznania firmy DIPOL. Podczas krótkiej prezentacji nasz specjalista przybliżył ponad 100 słuchaczom ideę programu SignalNet oraz zakres wsparcia, jakiego udzielić możemy na każdym etapie realizacji inwestycji obejmujących instalacje teletechniczne w budynkach. Podczas rozmów kuluarowych dominowały tematy związane z projektowaniem. Spotykać się można z nami przez cały rok w miastach na terenie całej Polski. Szczegóły tutaj.
Warto przeczytać:
Czym różni się złącze typu APC od UPC? Do najpopularniejszych, stosowanych w instalacjach światłowodowych złącz należą złącza typu: SC (Standard Connector), FC (Ferrule Connector) oraz LC (Little Connector)...więcej