Nr 7/2014 (17.02.2014)
Galileo już w tym roku?
Europejski program nawigacji satelitarnej Galileo i obserwacji Ziemi Copernicus wchodzą w decydującą fazę. Komisja Europejska poinformowała o wystrzeleniu na orbitę sześciu dodatkowych satelitów telekomunikacyjnych, które mają uzupełnić system i umożliwić korzystanie z europejskiej nawigacji pod koniec roku. Europa jest więc tylko o krok od stworzenia własnego inteligentnego systemu nawigacji satelitarnej, który przyniesie korzyści zarówno gospodarce, jak i zwykłym obywatelom. Dodatkowo, w marcu tego roku, na orbicie znaleźć ma się pierwszy satelita programu Copernicus, znanego wcześniej jako GMES (ang. Global Monitoring for Environment and Security), ambitnego europejskiego projektu monitorowania środowiska. Dane satelitarne pozyskane dzięki programowi Copernicus znajdą szerokie zastosowanie między innymi w takich sektorach, jak: monitoring i prognoza pogody, opracowywanie i aktualizacja map terenu, monitoring zanieczyszczeń i rozprzestrzeniania skażeń w atmosferze oraz w glebie.Galileo - europejski system nawigacji satelitarnej ma być równoważną alternatywą do amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS. W przeciwieństwie do nich będzie kontrolowany przez instytucje cywilne.
Celem europejskiego programu Galileo jest zbudowanie własnego, niezależnego systemu nawigacji satelitarnej obejmującego segment kosmiczny i infrastrukturę naziemną. Część naziemna obejmie sekcję kontroli satelitów GCS (ang. Ground Control System), mającą kontrolować stan techniczny satelitów i uzupełniać braki w ich konfiguracji, jak i naziemny system kontroli funkcjonowania całego systemu GMS (ang. Galileo Mission System). Docelowo system kosmiczny ma się składać z 30 satelitów (27 operujących i trzech w rezerwie) znajdujących się na trzech kołowych orbitach. Uruchomienie pierwszych usług w oparciu o 14 satelitów przewidziane jest w czwartym kwartale 2014. Już dzisiaj należy domniemywać, że system będzie w stanie konkurować z amerykańskim GPS i rosyjskim Glonassem, powszechnie wykorzystywanymi przez urządzenia mobilne. System Galileo będzie świadczyć kilka rodzajów usług. Podstawowe usługi otwarte dla wszystkich użytkowników będą bezpłatne, ale i mniej dokładne. Usługa komercyjna będzie oferować większą dokładność. Dostępna będzie również usługa poszukiwawcza i ratownicza (SAR), która będzie zintegrowana z funkcjonującym już systemem ratownictwa morskiego i lotniczego Cospas-Sarsat.
Wydawać by się mogło, że jesteśmy już na ostatniej prostej do oficjalnego uruchomienia systemu. Okazuje się jednak, że potencjalni producenci odbiorników systemu nawigacji boją się, że będzie to przedsięwzięcie nieopłacalne ze względu na konieczność uiszczania opłat licencyjnych. Część rozwiązań wykorzystywanych przez system została zarejestrowana przez Francję (agencja kosmiczna CNES) oraz Wielką Brytanię (Ministerstwo Obrony) i jest chroniona patentami. Parlament Europejski zwrócił się już do rządów obu państw, aby te uwolniły chronione patenty. Czas pokaże, jaki będzie finał tej sprawy.
Dlaczego spawy mechaniczne są bardziej uniwersalne niż złącza mechaniczne?
Spawy mechaniczne Ultimode L5550 stosować można na wszystkich przewodach: jednomodowych i wielomodowych o dowolnym standardzie. Warunkiem poprawnego wykonania spawu jest odpowiednie przygotowanie łączonych włókien. Przy spawach mechanicznych należy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie można łączyć włókien o różnej średnicy rdzenia!Porównanie spawu i złącza mechanicznego.
1. światłowód, 2. przygotowane włókno, 3. żel optyczny, 4. fabrycznie wklejona ferrula.
1. światłowód, 2. przygotowane włókno, 3. żel optyczny, 4. fabrycznie wklejona ferrula.
Złącza mechaniczne wykonane są w wielu rodzajach ponieważ wklejone fabrycznie w ferruli włókno przeznaczone jest do łączenia z określonym rodzajem kabla. Każdy typ włókna: OM1 (62,5/125), OM2 i OM3 (50/125), SM (9/125) wymaga zatem stosowania innego rodzaju złącza mechanicznego.
Telewizja w wielkopowierzchniowym kompleksie hotelowym.
Projektantowi postawiono trzy główne wymogi. Przede wszystkim instalacja ma obejmować zasięgiem 5 obiektów wchodzących w skład dużego kompleksu. W hotelowych pokojach przewidziano montaż telewizorów wyposażonych w tunery DVB-T. Instalacja dystrybuować ma sygnał DVB-T z lokalnego nadajnika oraz 15 programów satelitarnych w postaci cyfrowego sygnału DVB-T.Aby zapewnić sygnał telewizji naziemnej możliwie najlepszej jakości oraz wyrównać poziomy sygnałów na wejściu instalacji, wykonawca zdecydował się na wykorzystanie programowanego cyfrowo czterokanałowego wzmacniacza at440 R82511 TERRA. Dodatkowo, w celu wprowadzenia sygnału FM wykorzystano wielowejściowy wzmacniacz FM/VHF/UHF ma400 R82520.
Schemat instalacji optyczno-miedzianej dla 5 obiektów hotelowych z dystrybucją sygnału DVB-T (4 multipleksów cyfrowych naziemnej telewizji oraz 2 multipleksów z cyfrowej stacji MMH-3000). Część sygnału źródłowego wydzielono przy pomocy rozgałęźnika R-2 R60102 na podsieć lokalną (budynek, w którym znajduje się pomieszczenie techniczne). Do pozostałych obiektów doprowadzono światłowody jednomodowe.
Odbiór i dystrybucja programów satelitarnych możliwa jest dzięki zastosowaniu stacji czołowej MMH-3000 Terra. Przedstawiona na schemacie konfiguracja paneli umożliwia odbiór 16 programów satelitarnych z 4 transponderów.
Przygotowany do dystrybucji sygnał DVB-T transmitowany jest do kolejnych budynków światłowodem jednomodowym. Do tego celu użyto nadajnika optycznego mo418 4D31 R82522 o mocy lasera 6 dBm. Dodatkowo, na tej samej szynie DIN R82538 zamontowano optyczny splitter so414 R82527 w celu podziału sygnału na cztery tory optyczne. Zasilanie nadajnika realizowane jest za pomocą zasilacza DR-60-12 12V/4.5A R82532. Odwrotna konwersja sygnału z medium optycznego na miedź realizowana jest w budynkach hotelowych przez węzły optyczne TERRA OD-120 R81724. Maksymalny poziom sygnału na wyjściu węzła wynosi 113 dBµV, co pozwala na dystrybucję sygnału telewizyjnego do kilkudziesięciu gniazd R62200 bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy. W takiej konfiguracji urządzeń światłowodowych sygnał DVB-T można wysłać na odległość nawet 12 km.
Synchronizacja czasu w kamerach IP.
W każdej instalacji CCTV ważne jest, aby wszystkie urządzenia były zsynchronizowane czasowo. Zwykle do tego celu wykorzystywane są skonfigurowane domyślnie w urządzeniach serwery zewnętrzne. Często ze względów bezpieczeństwa instalacja CCTV nie jest jednak podłączona bezpośrednio do Internetu. Skorzystanie z zewnętrznych serwerów jest wówczas niemożliwe. Należy wtedy uruchomić własny serwer NTP w sieci LAN.Do kamer IP firmy Sunell dołączone jest oprogramowanie o nazwie „Device Helper Tool”. Aplikacja powinna być uruchomiona na komputerze, który ma dostęp do Internetu. Czas pobierany jest z komputera, a ten, korzystając z innej sieci LAN, pobiera czas z serwera zewnętrznego. Po odnalezieniu kamer w sieci lokalnej, aplikacja automatycznie synchronizuje czasy wszystkich kamer z zadaną częstotliwością.
Kamera on-line na stronie internetowej miasta.
Urząd Miasta Brzostek, modernizując monitoring miejski, postanowił umieścić na swojej stronie internetowej obraz w rozdzielczości Full HD przekazywany na żywo z centrum miejscowości. Modernizacji systemu kamer i usługi strumieniowania podjęła się firma instalacje24.org.Na potrzeby projektu wybrano kamerę IP Sunell SN-IPC54/14EDN K1634 ONVIF z oferty firmy DIPOL. Dzięki przetwornikowi Sony Exmor IMX122 1/2.8” kamera K1634 idealnie nadaje się zastosowań, w których głównym wymogiem jest wysoka jakość obrazu, szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych. Dzięki wykorzystaniu kompresji H.264, strumień wideo w rozdzielczości 1080p zajmuje stosunkowo nieduże pasmo, nieprzekraczające 2 Mbit/s.
Kamera online SN-IPC54/14EDN K1634 pokazująca rynek w Brzostku z XIX wiecznym kościołem
Kamera zainstalowana została w obudowie zewnętrznej na maszcie kratowym przy przejściu dla pieszych. Transmisję strumienia IP do serwerowni Urzędu Miasta zapewnia standardowe okablowanie UTP kat.5, w następnym kroku strumień trafia do serwera strumieniującego, a stamtąd do sieci internetowej. Dzięki temu, widok rynku miasta jest dostępny dla internautów przez 24 godziny na dobę.
Przypomnijmy, iż zgodnie z normą PN-EN 60529:2003 definiującą klasy szczelności elementów, "IP65" oznacza:
- całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu,
- ochronę przed strumieniem wody z dowolnego kierunku.
Do cech wyróżniających, oprócz wysokiej klasy szczelności, zaliczyć można: łatwy sposób montażu, wytrzymały zawias oraz możliwość otwierania drzwi na lewą lub prawą stronę.
Kamera kompaktowa Sunell IRC13/40ZMDN M11271 pochodzi z nowej linii kamer Effectus. Została wyposażona w przetwornik typu CMOS z linii Sony Exmor o rozdzielczości 1,3 Mpx. Potrafi wygenerować 900TVL w trybie kolorowym. Wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry przy słabym oświetleniu. Ciekawą funkcją kamery jest możliwość wykonania zbliżenia optycznego. | ||
Kamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPR54/14APDN K1685 posiada przetwornik Sony Exmor 1/2.8" o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Dzięki mechanicznemu filtrowi podczerwieni oraz trybowi pracy dzień/noc, kamera jest w stanie zarejestrować obraz bardzo wysokiej jakości, nawet w warunkach słabego oświetlenia. | ||
Panel LED do szafy RACK R9120411 służy do oświetlenie elementów, akcesoriów bądź urządzeń znajdujących się w szafie RACK 19". Panel LED zasilany jest napięciem 230 VAC. Posiada na obudowie włącznik. Długość przewodu wynosi 2 m. | ||
Nowości Biblioteki:
Porównanie rejestratorów IP NVR - Signal & Ultimax. Biblioteka opisuje szczegółowo możliwości techniczne rejestratorów sieciowych Signal oraz Ultimax stosowanych w instalacjach monitoringu IP. W dalszej części przedstawiono listę kompatybilnych z rejestratorami kamer oraz dokonano tabelarycznego porównania parametrów technicznych rejestratorów ze wskazaniem najistotniejszych różnic...więcej
Aktualności:
10 lutego 2014 - kursy dla instalatorów. Już w tym tygodniu rusza cykl organizowanych przez firmę DIPOL szkoleń dla instalatorów. Spotkania organizowane w kilku miastach w Polsce obejmą zagadnienia związane z instalacjami telewizyjnymi, monitoringu oraz sieciami IP. Nie zabraknie też informacji na temat cieszących się rosnącą popularnością światłowodowych instalacji FTTH. Więcej szczegółów na stronie kursowej.
Warto przeczytać:
Kamera w domowej instalacji domofonowej. Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, sterowania zbliżeniem i często może być zasłonięta przez dzwoniącego. Propozycję alternatywną, bazującą na kamerze CCTV Sunell IRC59/21AP M11286 i eliminującą ww. problemy, oferując przy tym znacznie lepszą jakość obrazu, przedstawiono na schemacie poniżej...więcej