Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2013 (16.12.2013)

Nowa definicja przesyłki lotniczej.

Dyrektor największego na świecie sklepu internetowego - Amazon, Jeff Bezos, oznajmił 1 grudnia 2013 r., że jego firma do 2015 roku uruchomi w pełni funkcjonujący system dostarczania paczek przy pomocy dronów. Ta informacja zelektryzowała fora dyskusyjne i portale tech-nowinek. Choć drony nie są niczym nowym: na chwilę obecną służą m.in. w wojsku i policji, budowa w pełni zautomatyzowanego, bezobsługowego systemu, to coś kompletnie rewolucyjnego. Zainteresowani pytają więc: Czy to jest w ogóle możliwe?
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Film prezentujący wizję dyrektora amazon.com
Jeffa Bezosa
Jeff Bezos deklaruje wprowadzenie systemu w roku 2015. To bardzo bliska przyszłość, nawet jeśli mówimy wyłącznie o rynku amerykańskim. Pierwszym problemem jest zasięg dronów, który obecnie wynosi około 16 km. Oznacza to, że paczki wysyłane mogłyby być do adresatów tylko w niewielkiej odległości od centrów dystrybucyjnych internetowego giganta. Odpowiedzią na to ma być rozwój techniczny - zwiększenie czasu pracy baterii i zmniejszenie konsumpcji energii przez drony oraz rozwój logistyczny, polegający na zagęszczeniu sieci punktów wysyłkowych. System nie byłby ogólnodostępny, ale obejmowałby najbardziej zaludnione obszary. Omijając korki, dron dostarczałby przesyłkę w maksymalnie 30 minut od momentu zatwierdzenia zakupu przez kupującego.
Co z ciężkimi przesyłkami? Ten problem, o którym myśli większość słyszących po raz pierwszy o rewolucyjnym podejściu dostarczania przesyłek, okazuje się... nie być problemem. Maksymalny ciężar, jaki obecnie potrafią przenosić drony to 11 kg. Z danych gromadzonych przez Amazon wynika, że paczki nieprzekraczające tej wagi stanowią aż 86% wszystkich przesyłek.
Schody dla Amazona zaczynają się tam, gdzie wkracza biurokracja. FAA (Federal Aviation Administration) będzie musiało zatwierdzić plany lotów urządzeń. Jak każda instytucja, również FAA nie kwapi się do wydania decyzji, tym bardziej dotyczących nowych, jeszcze nie sprawdzonych rozwiązań. Niezależni obserwatorzy twierdzą, że podany przez Bezosa harmonogram jest zbyt optymistyczny i nierealny. Dodatkowymi problemami, z którymi muszą się zmierzyć technicy, będzie możliwość lotu w złych warunkach pogodowych oraz problem dostarczenia paczki odbiorcy, u którego dron nie będzie mógł wylądować. Przywołany został też aspekt bezpieczeństwa przesyłki. Na pewno będą ludzie chcący przejąć transportowaną paczkę. Dlatego loty odbywać by się miały na minimalnym pułapie 100 m. Do tego oktokoptery będą zmodyfikowane tak, aby wytrzymać ostrzał z broni palnej. Komiczne, lecz w USA niestety bardzo realne.
Czy niebo wypełni się latającymi kurierami i czy wizja Jeffa Bezos jest możliwa do realizacji? Być może te szumne zapowiedzi to tylko sprytny marketingowy zabieg mający zapewnić darmową reklamę? Dowiemy się już za 2 lata. Z pewnością mężowie zapominający o urodzinach swoich żon będą czekać z niecierpliwością...
Amazon to przedsiębiorstwo pochodzące z Seattle. Założone w 1995 roku, było pionierem handlu online. Na początku handlowało jedynie książkami. Obecnie działalność jest bardzo szeroka: od zabawek po elektronikę. Amazon zatrudnia ponad 97 000 osób, a roczny dochód szacowany jest na 62 mld USD. Strona internetowa amazon.com corocznie zlicza 615 milionów wejść. Codziennie zawieranych są tysiące transakcji, a w rekordowym dniu - "Cyber Monday" 26.11.2012 - poziom sprzedaży wyniósł 27 mln transakcji, czyli około 306 produktów sprzedawało się w 1 sekundę. Poza USA witryna ma swoje wersje w 11 krajach. Amazon jest właścicielem kilku marek, w tym popularnego w ostatnim czasie book readera Amazon Kindle.

Jak układać światłowody w puszce?

Praca ze światłowodami dla początkującego w tej dziedzinie instalatora może wydawać się dość ciężka. Przyzwyczajenia wynikłe ze zdobytego przez wiele lat doświadczenia z instalacjami miedzianymi czasem okazują się dużym problemem w przypadku sieci optycznych. Jednym z fundamentalnych odruchów, jakie instalator sieci FTTx musi w sobie wyrobić jest staranność w układaniu włókna. Dotyczy to prowadzenia kabli w studzienkach, ścianach, peszlach, a także ich zakańczania w przełącznicach. Te ostatnie sprawiają zazwyczaj najwięcej problemów.
Puszki i przełącznice zostały zaprojektowane tak, aby maksymalnie uprościć pracę z włóknami, zachowując przy tym porządek ich organizacji. Każda z puszek przeznaczona na światłowody posiada 3 charakterystyczne elementy: miejsce na rezerwę włókna dochodzącego i łączonego (pigtaila), miejsce zabezpieczające spawy oraz uchwyty na adaptery.
Sposób prowadzenia włókna i układania spawów w puszce L54041.
Rysunek po lewej: widoczna tacka w przewodem wchodzącym, spawami, pigtailem.
Rysunek po prawej: tacka odchylona, widać trzymany przez dławik kabel i konektory.
Na rysunku powyżej pokazano na przykładzie puszki Ultimode TB-04B-2 L54041 prawidłową metodykę układania włókna. Kabel doprowadzający włókno wchodzi do puszki przez dławik o największym polu przekroju. Zabezpiecza on przed przesuwaniem się kabla przez przykręcenie elementu nośnego: tuby, powłoki lub pręta do korpusu puszki. Włókna, przechodząc pod tacką, zostają wprowadzone przez dedykowany otwór. Na tacce znajduje się rezerwa włókna, a wykonany spaw zostaje osadzony w uchwycie uniemożliwiającym jego swobodne obracanie. Nadmiar włókna pigtaila również zostaje zmagazynowany na tacce, po czym wyprowadzony specjalnym otworem przy zawiasie tacki tak, aby złączki trafiły do ułożonych w profilu adapterów.

Instalacja RTV/SAT z wykorzystaniem nowej linii multiswitchy serii MV-5XX.

Firma GKJ SYSTEM wykonała w Krakowie instalację multiswitchową dla 182 abonentów w dwóch blokach.
Na każdym z budynków zamontowano stalowy maszt E903830, który został przymocowany do komina wentylacyjnego przy pomocy obejmy murowej OMM-50L13 E8533. W skład zestawu antenowego weszły: antena do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T ATX-91 A3710, antena radiowa Dipol 1RUZ PM B A0221, czasza satelitarna o średnicy 110 cm A9658 zapewniająca zysk na poziomie 41,5 dB dla częstotliwości 12,7 GHz oraz konwerter satelitarny QUATRO Inverto BLACK Ultra 0,2 dB A98266.
Przy pomocy kabla koncentrycznego Triset-113 PE E1017 poprowadzono pięciokablową magistralę do skrzynki zamontowanej na najwyższej kondygnacji budynku, w której umieszczono zestaw wzmacniaczy: szerokopasmowy wzmacniacz SA-51 TERRA R70501 umożliwiający wzmacnianie i wyrównanie poziomu sygnałów IF dla 4 par polaryzacja-pasmo, jak i zasilenie wszystkich urządzeń aktywnych w instalacji, takich jak konwertery LNB oraz multiswitche. W celu rozprowadzenia sygnału DVB-T w instalacji wykorzystano wzmacniacz WWK-861 R89860. Urządzenia zabezpieczono przy pomocy zabezpieczenia przeciwprzepięciowego Signal R48602 oraz uziemiono w szachtach instalacyjnych.
Przez wszystkie kondygnacje budynku poprowadzono kablową magistralę (5 przewodów), którą oznaczono zgodnie z kolorami wejść multiswitchy serii MV-5XX. Odlewana obudowa tych urządzeń zapewnia wysoką skuteczność ekranowania uniemożliwiając przenikanie sygnałów zakłócających do wnętrza multiswitcha.
W celu wydzielenia sygnału z magistrali na poszczególnych kondygnacjach zastosowano zestawy: odgłęźniki-5XX o odpowiednich stopniach tłumienia oraz multiswitche serii MV-5XX. Nieobciążone wejścia multiswitchy zakończono rezystorami R66205.
W instalacji wykorzystano samokompresyjne wtyki F duńskiej firmy Cabelcon E80410.

Jak zainstalować kamery na słupie?

Zwykłe uchwyty do słupów nie posiadają otworów przeznaczonych do instalacji kamer. Ich wiercenie wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją. W związku z tym zaleca się stosowanie elementów specjalnie przeznaczonych tego typu instalacji.
Do kamer typu box montowanych w obudowach Marathon M5406 i M5408 można wykorzystać dedykowane uchwyty MH-610 M5142 i MH-611C M5162.
Obudowa Marathon M5406 zainstalowana na maszcie
za pomocą uchwytów MH-610 M5142 i MH-611C M5162
Uchwyty MH-625 M5172 (białe) i M5174 (czarne) pasują do wszystkich kamer kompaktowych w ofercie firmy DIPOL i pozwalają na instalację na maszcie, latarni lub słupie o średnicy Ø 30-105 mm.
Uchwyt do montażu kamer na maszcie/słupie Ø maks. 105mm MH-625 [biały]
Widok uchwytu M5172 zamocowanego na maszcie Ø50 E905020
z zamontowanymi kamerami n-cam 670 M11284

Zdalny podgląd monitoringu dla NVR Signal - vMEye.

Darmowe oprogramowanie vMEye, dołączone do rejestratorów NVR K2708, K2716 oraz kamery Siginal K1810, umożliwia zdalny dostęp do systemów CCTV IP z poziomu smartfonów. Dzięki tej usłudze użytkownik z dowolnego miejsca na świecie może w każdej chwili sprawdzić, co się dzieje w obszarze chronionym i np. zdalnie nadzorować miejsca parkingowe, śledzić osoby poruszające się po prywatnych posesjach itp.
Widok okna podglądu obrazu w aplikacji vMEye
Aplikacja instalowana w telefonie komórkowym umożliwia:
  • przeglądanie online obrazu z kamer,
  • generowanie zrzutów ekranowych i ich zapis w pamięci telefonu,
  • nagrywanie obrazu w pamięci telefonu.
Oprogramowanie vMEye prznaczone jest do telefonów z systemami: Android, BlackBerry, iOS, Symbian i Windows Mobile. Po zainstalowaniu aplikacji w konfiguratorze należy podać nazwę serwera, adres IP, port oraz login i hasło dostępu do serwera/rejestratora. Aplikacja dostępna jest do pobrania zakładce "Pliki do pobrania" w kartach katalogowych.

Rejestracja obrazu ruchu drogowego przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer CCTV IP firmy Sunell.

Wymuszenia pierwszeństwa oraz przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowanie są jednymi z najczęstszych przyczyn kolizji drogowych w dużych miastach. Często określenie winy kierowcy jest trudne, zwłaszcza, gdy brakuje bezpośrednich świadków zdarzenia. Z pomocą przychodzi monitoring CCTV z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej oraz protokołu IP. Urządzenia ULTIAIR umożliwiają szybkie zbudowanie profesjonalnego szkieletu sieci.
Rodzina urządzeń ULTIAIR to zewnętrzne, profesjonalne Access Pointy zaprojektowane do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP. Dzięki integracji elektroniki z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne, problemy instalacyjne zostały zmniejszone do minimum. Sprzęt ULTIAIR pracuje w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, dzięki czemu nie ma potrzeby uzyskiwania zgody na instalację takich urządzeń.
Monitoring oparty na profesjonalnych punktach dostępowych ULTIAIR oraz kamerach firmy Sunell jest profesjonalnym rozwiązaniem pozwalającym na dowolną modyfikację oraz rozbudowę.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nKamera IP szybkoobrotowa FULL HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPS54/80DN/Z20/W ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nKamera IP szybkoobrotowa FULL HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPS54/80DN/Z20/W ONVIFKamera IP kompaktowa Full HD (2MPix) CMOS Sunell SN-IPR54/12DN/V ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nKamera IP szybkoobrotowa FULL HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPS54/80DN/Z20/W ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11nKamera IP szybkoobrotowa FULL HD (2MPix) Sony Exmor Sunell SN-IPS54/80DN/Z20/W ONVIFBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 150 Mb/s 802.11n
Rejestracja ruchu drogowego na dużym rondzie
z wykorzystaniem urządzeń ULTIAIR oraz kamer Sunell

Nowości produktowe:

Rejestrator sieciowy Signal NVR 2708 8 kanałów
Rejestrator sieciowy Signal NVR 2708 K2708 to 8-kanałowe urządzenie umożliwiające rejestrację obrazu z kamer w rozdzielczości do 2 Mpix (1920 x 1080). Do dyspozycji przeznaczono całkowite pasmo 32 Mbps CBR lub VBR, które umożliwia zapis obrazu z kamer 1080p z prędkością do 25 kl./s. Do zestawu dołączone jest wielojęzyczne, darmowe oprogramowanie CMS umożliwiające konfigurację i zarządzanie kamerami oraz rejestratorami Signal, tworząc w ten sposób centralny punkt zarządzania systemem CCTV IP.
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SL3452 48x10/100 2x1000 2x SFP
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SL3452 N29964 przeznaczony jest do pracy w sieciach LAN małych i średnich firm. Umożliwia tworzenie wirtualnych sieci VLAN (opartych o standard 802.1Q), reguł QoS (zgodnie ze standardem 802.1P) oraz list kontroli dostępu (ACL). Przełącznik posiada 48 portów 10/100Mb/s oraz 2 porty 10/100/1000Mb/s zapewniając maksymalną przepustowość sieci firmowych. Ponadto urządzenie TL-SL3452 wyposażone jest w 2 sloty SFP Gb/s.
Kamera kompaktowa IP Signal HD-200 Full HD (2Mpix) zoświetlaczem IR
Kamera kompaktowa IP Signal HD-200 Full HD (2Mpix) K1810 posiada przetwornik 1/2.5 " APTINA CMOS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), czułości 0 lx przy włączonym oświetlaczu IR i odsuniętym mechanicznym filtrze podczerwieni ICR. Jest wyposażona we wbudowany, regulowany obiektyw w zakresie 2,8 - 12 mm, pozwalający na dostosowanie pola widzenia do konkretnych warunków.

Nowości VIDEO:

Modulator Signal-450
Krótka prezentacja i opis funkcji modulatora SIGNAL-450 R86740.
Urządzenie to służy zamianie podanego sygnału SD lub HD na sygnał DVB-T.

Nowości Biblioteki:

Światłowód w mieszkaniu w kilku prostych krokach. Po wielu latach obecności światłowodów na rynku telekomunikacyjnym wreszcie przyszedł czas na to, aby światłowody zagościły w domach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach. Wymusza to galopujący postęp techniczny elektroniki użytkowej, która opiera swoje usługi w coraz większym stopniu na połączeniach sieciowych i aplikacjach online...więcej

Warto przeczytać:

Multiswitchowa instalacja typu gwiaździstego. Dostępne na rynku multiswitche wyposażone są z reguły w maksymalnie 32 wyjścia, wobec czego instalacje obejmujące tę lub mniejszą liczbę gniazd mogą być budowane w oparciu o tylko jedno urządzenie - tzw. multiswitch radialny (seria M(S)R marki TERRA - maksymalnie 32 wyjścia z jednego urządzenia, marka SIGNAL - maksymalnie 16 wyjść z jednego urządzenia). Sieci takie, zwane radialnymi lub gwiaździstymi są najprostszym typem instalacji i z reguły nie wymagają wcześniejszego projektowania...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Przykład instalacji multiswitchowej w topologii gwiazdy
Patchcord światłowodowy (towar na zamówienie)