Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2013 (09.12.2013)

Miliard „klatek” na sekundę - kamera szybka jak światło.

Naukowcy z amerykańskiego MIT opracowali prototyp kamery rejestrującej obraz z prędkością światła. Oprócz walorów technologicznych, podziw budzić może fakt, że szacunkowy koszt produkcji tego urządzenia wynieść ma jedyne 500 USD.
Tak niski próg cenowy osiągnięto głównie dzięki wykorzystaniu znanej już techniki o nazwie „Time of Flight” (ToF) wykorzystanej m.in. w debiutującej właśnie na rynku konsoli najnowszej generacji - Xbox One. W oparciu o nią funkcjonuje przeznaczony do gier wykorzystujących gesty gracza sensor Kinect. ToF polega na wysłaniu w określonych kierunkach zmodulowanych impulsów świetlnych i pomiarze czasu ich powrotu do umieszczonego w urządzeniu sensora. Z uwagi na dużą prędkość rozchodzenia się światła, przetwornik musi działać z bardzo dużą częstotliwością (ten zastosowany w kamerze od MIT działa z częstotliwością f=1/1 000 000 000s, czyli generować może obraz co 1 nanosekundę). Na podstawie czasu, po jakim foton powraca do urządzenia, określana jest odległość oraz głębokość obiektów, dając w efekcie końcowy obraz 3D.
Amerykańscy naukowcy stosując odpowiednie techniki kodowania sygnału znane branży telekomunikacyjnej, rozwiązali problem rejestracji obiektów półprzezroczystych, jak również problem prawidłowego funkcjonowania kamery w warunkach dużego zamglenia, czy deszczu, w których łatwo o rozproszenie impulsów światła.
Możliwości urządzeń opartych na technice ToF są duże - kamery mogą być użyte np. do generowania obrazu obiektów pozostających poza polem widzenia kamery. Na zdjęciu: obraz schowanego za ścianą manekina może być odtworzony na podstawie impulsów odbitych od drzwi.
„Nano-kamera” jak potocznie nazwano urządzenie rejestrujące odbite fotony z częstotliwością miliarda razy na sekundę to drugie dziecko naukowców z MIT związane z tą dziedziną. Już w 2011 stworzyli oni bowiem femto-kamerę rejestrującą obraz z prędkością o 3 rzędy wielkości większą niż nano-kamera. Jednak w ślad za częstotliwością pracy - o 3 rzędy wielkości wyższą jest również jej cena wynosząca... 500 000 USD. Różny w obu kamerach jest rodzaj generowanej fali świetlnej. W tańszej kamerze jest to fala ciągła, w droższej impuls o czasie trwania liczonym w femtosekundach.
Femto-kamera skonstruowana przez MIT Media Lab rejestruje obraz
trwający 1/1 000 000 000 000 s. Z takim okresem drgają cieplnie atomy
w strukturze materii.
Do potencjalnych zastosowań opisywanych kamer zaliczyć można z pewnością użycie ich jako elementów w systemach unikania kolizji, rozpoznawania gestów, obrazowania medycznego oraz oczywiście - śledzenia ruchu w interaktywnych grach.

Sieć optyczna pasywna PON - montaż przełącznic.

Aby zapewnić usługi FTTH (ang. Fiber To The Home) w całym budynku mieszkalnym, należy doprowadzić kabel światłowodowy do każdego abonenta.
Najpopularniejszą metodą okablowania budynków jest montowanie skrzynek rozdzielczych w pionie kablowym, na każdym piętrze. Niezależne kable światłowodowe prowadzone są z punktu dystrybucyjnego do skrzynek rozdzielczych na piętrach. Dalej włókna biegną bezpośrednio do abonenta i zakańczane są puszkami abonenckimi np. ULTIMODE TB-02H L5302.
Puszki rozdzielcze montowane są bardzo często w miejscu o ograniczonej przestrzeni, dlatego powinny być niewielkich wymiarów, łatwe w instalacji i późniejszej konserwacji połączeń światłowodowych. Wymagania te spełniają puszki ULTIMODE L5404, które umożliwiają wyprowadzenie czterech włókien światłowodowych i doprowadzenie ich do klienta.
Punktem zbiorczym okablowania z wszystkich mieszkań i zarazem miejscem przyłączenia ich do zewnętrznej sieci jest teletechniczna przełącznica abonencka ULTIMODE TB-48B L5448, znajdująca się na najniższej kondygnacji.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, max 2 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)Puszka abonencka ULTIMODE TB-02H (wewnętrzna, max 2 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uchwyt na osłonę kabla)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Puszka abonencka ULTIMODE TB-04B (IP65, max 4 spawy, 2 adaptery typu SC simplex, uszczelnienie, tacka, 2 dławiki klucz)Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-48B (max 48 spawów, 48 adapterów typu SC simplex, 2 tacki, klucz, metalowa konstrukcja)
Schemat rozlokowania przełącznic w budynku mieszkalnym

Bezprzewodowy przedłużacz sygnału z pilota.

Piloty zdalnego sterowania popularnych urządzeń elektronicznych wykorzystują różne zakresy częstotliwości z pasma podczerwieni. Zdarza się więc, że w przypadku konieczności skorzystania z przedłużacza pilota nie będzie on prawidłowo przekazywał sygnałów sterujących. Firma DIPOL wprowadziła na rynek europejski Bezprzewodowy przedłużacz pilota Signal DIR-300V z modulacją FSK marki Signal. Dzięki szerokiemu spektrum obsługiwanych częstotliwości może on współpracować z większością urządzeń RTV (odtwarzacze DVD, dekodery, amplitunery, itd.), jak również znajduje zastosowanie w instalacjach monitoringu CCTV, umożliwiając zdalne sterowanie rejestratorami.
Bezprzewodowy przedłużacz pilota DIR-300V R94120 to uniwersalny radiowy przedłużacz pilota zdalnego sterowania. Urządzenie pozwala na zdalną kontrolę urządzeń zlokalizowanych w innych pomieszczeniach. Elegancki i kompaktowy design zestawu sprawiają, iż zarówno nadajnik, jak i odbiornik stanowić mogą integralną część nowoczesnego zestawu kina domowego. Dzięki poddaniu fali nośnej (433 MHz) cyfrowej modulacji częstotliwości FSK (Frequency-Shift Keying) zwiększony został zasięg przedłużacza w stosunku do tradycyjnych przedłużaczy z modulacją analogową AM.
Bezprzewodowy przedłużacz pilota Signal DIR-300V modulacja FSKBezprzewodowy przedłużacz pilota Signal DIR-300V modulacja FSK
Przykładowe zastosowanie bezprzewodowego przedłużacza pilota DIR-300V R94120

Zabezpieczenie połączeń kablowych w CCTV.

Częstym problemem przy instalacji kamer CCTV jest brak możliwości ukrycia połączeń kablowych. Możliwe jest zastosowanie puszek instalacyjnych, ale zwykle instalacja z ich użyciem nie wygląda estetycznie. Dobrym pomysłem jest używanie obudów posiadających możliwość ukrycia przewodów w ich wnętrzu. Przykładem kamery wandaloodpornej pozwalającej na łatwe schowanie wszystkich przewodów jest kamera v-cam 530 M10773.
Kamera sufitowa CAM 650 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 2.8-12mm, OSD, 0.01 lx)
Ważną cechą kamer jest łatwość instalacji. W przypadku kamery v-cam 530 M10773 puszka montażowa i moduł kamery są fizycznie oddzielone. Dzięki temu elektronika kamery chroniona jest w klasie szczelności IP68, a obudowa posiada wystarczająco dużo miejsca, aby ukryć połączenia kablowe.
Ze względu na parametry, kamerę M10773 poleca się do systemów, w których na pierwszym miejscu stawiana jest najwyższa jakość obrazu, nowoczesny wygląd i przystępna cena (więzienia, banki, sądy, konsulaty, lotniska itp.).

Tani, w pełni funkcjonalny monitoring IP.

Firma DIPOL wprowadziła do sprzedaży dwa modele ekonomicznego rejestratora kamer IP: Signal NVR K2708 i K2716. Obsługują one odpowiednio 8 i 16 kamer IP firmy Sunell (protokół ONVIF) oraz Signal (pełna integracja). Oba modele rejestratorów umożliwiają zapis w rozdzielczości 1080p 25kl./s z każdej podpiętej kamery, jeżeli nie jest przekroczone całkowite pasmo 32 Mbit/s dla K2708 lub 64 Mbit/s dla K2716. Tak wysokie parametry nagrywania są możliwe dzięki obsłudze dwóch strumieni wideo. W układzie siatki podglądu obraz wyświetlany jest w niższej rozdzielczości, co znacząco odciąża procesor NVR-a i pozwala na zapis wideo w FullHD.
Rejestrator sieciowy Signal NVR 2716 16 kanałówSwitch TP-LINK TL-SG1024D 24 porty GigabitKamera kopułowa IP Sunell SN-IPV54/14ZDR 2MPix Exmor ONVIFKamera kompaktowa IP Signal HD-200 Full HD (2Mpix) zoświetlaczem IRMonitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLC1911-S + BNC IN/OUT + głośniki
Tani i wydajny monitoring IP w rozdzielczości 1920x1080 - Full HD 25kl./s:
NVR Signal K2716, kamery Sunell K1698 i Signal K1810
Za pomocą myszki można wybierać parametry i konfigurować ekran podglądu, rejestracji, odtwarzania archiwalnych nagrań, wykonywać backup oraz zarządzać ustawieniami bez konieczności podpinania komputera PC. Dołączony pilot IR zdalnego sterowania pozwala na zarządzanie urządzeniem i przełączanie widoków kamer z odległości kilku metrów.
Zdalny podgląd może być realizowany za pomocą przeglądarki Internet Explorer, jak również darmowego oprogramowania CMS przeznaczonego dla systemów Windows. Możliwy jest również podgląd obrazu na urządzeniach mobilnych z oprogramowaniem Android, BlackBerry, iPhone, Symbian oraz Windows Phone.

Budowanie komórek WLAN - jeden, czy kilka AP?

W zależności od wymaganego zasięgu sieci oraz jej pojemności, istnieje kilka możliwości pokrywania obszaru sygnałem radiowym WLAN.
a) Teren pokryty jest za pomocą trzech AP i trzech anten sektorowych. Każdy AP używa innej częstotliwości.
b) Jeden AP z anteną dookolną
W rozwiązaniu a) zastosowano trzy AP, każdy z anteną sektorową 120°. W rozwiązaniu b) jest jeden AP z anteną dookolną. System a) obejmuje 6 razy większy obszar niż system b) i obsługuje 3 razy większą ilość abonentów. Urządzenia klienckie wyposażane są w anteny o zysku odpowiednim do odległości od stacji bazowej.
Rozmiar komórki powinien zostać dobrany do spodziewanej ilości klientów, ukształtowania terenu i istniejących przeszkód, np. drzew, kominów, wysokich budynków.

Nowości w firmie DIPOL:

Diplekser wo410 1x2 Terra WDM 1310/1550 nm
Diplekser 1x2 WDM 1310/1550 nm R82530 to optyczny element pasywny pozwalający na zsumowanie (rozdzielenie) sygnałów optycznych o dwóch różnych długości fali (1310 nm oraz 1550 nm), a następnie przesłanie ich przy pomocy jednego włókna światłowodowego.


Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy Ultimax 1404 WD1 H.264 HDMI
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy Ultimax 1404 WD1 H.264 HDMI M72404 oferuje zapis z rozdzielczością WD1(960 x 576)/4CIF/2CIF - 15 kl./s, CIF/QCIF - 25 kl./s na każdy kanał. Rejestracja lokalna oraz transmisja w sieci odbywa się w standardzie kompresji H.264. Dzięki rozdzielczości WD1 (960x576px) pozwala na znacznie lepszy zapis obrazu z kamer 650 TVL. Nowe menu zostało zaprojektowane w sposób ułatwiający każdemu, nawet początkującemu użytkownikowi nawigację i wprowadzanie zmian w ustawieniach rejestratora.
Konwerter sygnału HDMI na światłowód + przedłużacz pilota
Konwerter HDMI marki Signal HD na światłowód H3608 umożliwia transmisję sygnału HDMI (również materiałów HD) światłowodem jednomodowym na odległość do 20 km. Urządzenie zapewnia również transmisję sygnału z pilota zdalnego sterowania, umożliwiając zdalną kontrolę nad źródłem sygnału. W zestawie znajdują się nadajnik i odbiornik.

Aktualności w firmie DIPOL:

29 listopada 2013 - Nowa siedziba w Częstochowie. Minęły już 3 miesiące, odkąd nasz oddział przeniósł się ze starego sklepu przy ul. 1 Maja do obiektu przy al. Niepodległości 8 w Częstochowie. Przeprowadzka sprawiła, że jesteśmy w stanie obsłużyć większą liczbę klientów w znacznie bardziej komfortowych warunkach. Sami klienci chwalą sobie nowe miejsce, ponieważ łatwiej tam dojechać, a dostępna przestrzeń parkingowa jest większa. Na spragnionych gości zawsze czeka pyszna kawa i nasi doradcy, którzy postarają się rozwiązać wszystkie Państwa problemy związane z instalacjami teletechnicznymi.

Warto przeczytać:

Modernizacja instalacji antenowej w bloku. Jedna z krakowskich spółdzielni mieszkaniowych zdecydowała się na modernizację zbiorczej instalacji antenowej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i radia FM. Czteropiętrowy budynek składał się z czterech klatek, a na każdej kondygnacji znajdowały się 4 mieszkania...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Schemat instalacji antenowej w budynku wielorodzinnym
Kamery online - sprawdź nasz sprzęt!