Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 43/2013 (23.12.2013)

 

 Radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia,
szczęścia, zdrowia oraz wielu sukcesów w nadchodzącym roku 2014
życzy Państwu ekipa firmy DIPOL.

 

Następny Informator TV-SAT, CCTV, WLAN ukaże się 6 stycznia 2014 r.

Nadchodzi era superszybkich komputerów.

Grupa naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego opracowała pierwsze miniaturowe lasery pracujące w temperaturze pokojowej. Konstrukcja urządzeń oparta jest na nanoprzewodach wykonanych z arsenku galu i zdaniem badaczy utoruje drogę do szybszej i lżejszej elektroniki w ciągu najbliższych 15 lat.
Jak twierdzą pomysłodawcy, nowa technologia doprowadzi do powstania m.in. znacznie szybszych i mniejszych komputerów. Światło będące w tym przypadku nośnikiem danych porusza się bowiem szybciej niż elektrony, co pozwala na przesłanie i przetworzenie tej samej ilości danych w krótszym czasie.
Nanoprzewody powstają przez krystalizację w postaci słupków arsenu i galu na podłożu ze złota
(źródło: Australijski Uniwersytet Narodowy)
Do stworzenia mikro laserów potrzebne są nanoprzewody o średnicy kilku nanometrów. Pozyskuje się je laboratoryjnie w wyniku reakcji chemicznych. Do specjalnego podłoża pokrytego cząsteczkami złota dostarcza się gazy zawierające arsen i gal. Zwiększając temperaturę podłoża do 750°C, na powierzchni złota zaczynają krystalizować się nanoprzewody - rosnąc w górę niczym kiełkujące nasiona.
Końcówki nanoprzewodów są jak małe zwierciadła, które odbijając promienie świetlne wzdłuż przewodu wzmacniają je, tworzą wiązkę lasera. Ze względu na niewielkie rozmiary laserów można je szybciej włączyć i wyłączyć, a co za tym idzie również szybciej przesyłać informacje.
Nanoprzewody nie są niczym nowym. Powstały już wcześniej bardzo podobne rozwiązania, jednak ich największym minusem była praca jedynie w niskich temperaturach. Lasery badaczy z Uniwersytetu Australijskiego pozwalają na pracę w temperaturze pokojowej, co umożliwi zastosowanie w urządzeniach życia codziennego. Jak to zwykle bywa z nowinkami, potrzeba jeszcze wielu lat na dopracowanie i masową produkcję, niemniej jednak o nanoprzewodach z pewnością jeszcze kiedyś usłyszymy.

O czym należy pamiętać stosując złącza mechaniczne?

Złącza mechaniczne to najprostszy sposób zarabiania końcówek światłowodów. Wymagają jedynie odpowiedniego przygotowania włókna: ucięcia i wyczyszczenia. Czy złącza mechaniczne możemy stosować w każdym przypadku?
Prawidłowo zakończone złącze mechaniczne wysokiej jakości może osiągnąć taki sam poziom tłumienia, jak dospawany termicznie pigtail, dlatego nie należy obawiać się ich stosowania. Złącze mechaniczne rozmiarami jest nieco większe niż standardowa, fabrycznie zarobiona końcówka. Istotnym więc jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca w przełącznicy lub puszce. Złącza nie możemy umieścić w przełącznicy, jeśli nie ma na tyle miejsca, aby włókno było poprowadzone z odpowiednim promieniem gięcia. W przeciwnym wypadku pojawi się tłumienie mogące uniemożliwić transmisję.
Porównanie rozmiarów złącza mechanicznego i złącza zarobionego fabrycznie na pigtailu.
W pierwszym przypadku, pomimo zastosowania tulei ochronnej, włókno trzymane jest jedynie
przez mechanizm zaciskowy w złączu.
Wtyki mechaniczne zakładać można na włókna o różnej średnicy. Elementy systemu Key Quick przeznaczone są do zarabiania na kablach o średnicy 3 mm / 2 mm / 900 μm / 250 μm. W przypadku zarabiania ich na najcieńszych włóknach 250 μm zacisk nie jest w stanie przenieść obciążenia na element wytrzymałościowy, jakim jest powłoka zewnętrzna (kable uniwersalne bądź zewnętrzne). W takim przypadku zaleca się stosowanie złączy mechanicznych tylko, gdy zarobiony koniec będzie przez okres swojego użytkowania osłonięty oraz sporadycznie odłączany. W przeciwnym razie zaleca się montaż spawu mechanicznego oraz pigtaila.

Telewizja satelitarna - jeden przewód, cztery odbiorniki.

Zbiorowe instalacje satelitarne w małych domach jednorodzinnych wymagają położenia kilku odcinków kabli koncentrycznych od anteny satelitarnej do odbiorników. Nie jest to problem na etapie wykonywania instalacji w budowanym lub remontowanym obiekcie, jednak w istniejących już budynkach rozbudowa instalacji jest zmorą dla mieszkańców i sprowadza się zazwyczaj do wiercenia i kucia ścian.
Technologia Unicable przychodzi z pomocą tym, którzy planują rozbudować istniejącą instalację do 4 gniazd abonenckich (4 tunerów jednogłowicowych), bądź chcą zamienić tuner jednogłowicowy na popularny tuner z funkcją PVR (Personal Video Recorder), wyposażony w 2 głowice i wymagający dodatkowego przewodu poprowadzonego od konwertera.
Antena satelitarna 80 cm stalowa TRIAX 80 TD [ciemno-szara]Konwerter QUAD INVERTO UNICABLE + TWINPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 PE żelowany [1m]Rozgałęźnik satelitarny 1>2F SignalPrzewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m]Rozgałęźnik satelitarny 1>2F SignalRozgałęźnik satelitarny 1>2F Signal
Zastosowanie konwertera satelitarnego QUAD A98240 z wyjściem UNICABLE umożliwia niezależny odbiór programów na czterech odbiornikach satelitarnych. Warunkiem jest wsparcie odbiorników dla tego standardu. Sygnał za pomocą jednego kabla koncentrycznego doprowadzony jest do punktu, w którym rozdziela się go na 2, 3 lub 4 tory sygnałowe przy pomocy rozgałęźników satelitarnych. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór tych elementów - ważne są: częstotliwość pracy (5-2400 MHz) oraz możliwość przekazywania stałego napięcia DC, pochodzącego z odbiorników między wyjściami a wejściem, np. rozgałęźnik satelitarny 1>2F Signal R85122.
Jak działa Unicable? Konwerter odbiera sygnały z kombinacji czterech różnych pasm i częstotliwości, które następnie przechodzą przez niskoszumowy wzmacniacz. Sygnały z każdego pasma i polaryzacji są przesuwane w pasmo L, a następnie wchodzą na specjalny multiplekser (rodzaj multiswitcha). Na układach SCR następuje wybór żądanego przez tuner transpondera i dokonuje się jego przesunięcia do jednego z 4 kanałów w paśmie IF (kanał 1 - 1680 MHz, kanał 2 - 1420 MHz, kanał 3 - 2040 MHz, kanał 4 - 1210 MHz). Wyjścia z układów SCR są sumowane za pomocą filtrów i przesyłane jednym kablem. Sterowaniem całego układu konwertera zajmuje się układ MCU (Micro Controller Unit).

Energooszczędne zasilacze UPS.

Badania firmy CyberPower wykazały, że w obiektach typu data center zasilacze UPS zużywają około 18% energii, w czasie tzw. warunków normalnych, które stanowią 88% czasu pracy.
Tak wysokie straty skłoniły firmę do zastosowania i opatentowania rozwiązania zmniejszającego pobór energii. Technika GreenPower UPS polega na odpowiednim zaprojektowaniu obwodów elektrycznych zasilacza tak, aby podczas normalnej pracy omijać układy regulujące napięcie AVR oraz transformator. W ten sposób został zredukowany o około 75% pobór prądu przez obwody UPS-a, co skutkuje znacznie zmniejszonym wydzielaniem ciepła i zwiększeniem żywotności zasilacza.
Efektywność w funkcji obciążenia zasilaczy UPS oferowanych przez wiodących producentów.
Wyraźna przewaga zasilaczy CyberPower widoczna jest szczególnie
dla niewielkich oraz średnich obciążeń.
Zasilacze UPS z funkcją GreenPower dostępne w ofercie firmy DIPOL:
UPS CyberPower OR1000 do szafy rack
UPS CyberPower DX850E
UPS CyberPower  PR1500 do szafy rack
CyberPower OR1000
N9705
CyberPower DX850E
N9720
UPS CyberPower PR1500
N9714

Zasilanie PoE 12 V DC.

Kamery zapewniające wsparcie dla standardu 802.3af mogą być zasilane zdalnie (zazwyczaj 48 V) przez skrętkę komputerową (linię sygnałową przesyłającą dane). Z reguły do tego celu wykorzystuje się dedykowane zasilacze z zabezpieczeniami przeciwzwarciowymi i przeciwprzeciążeniowymi, jak np. M1890. Czy możemy zasilić zdalnie przewodem sygnałowym np. kamerę IP, która nie wspiera standardu 802.3af?
Monitor LCD 19'' Iiyama ProLite PLC1911-S + BNC IN/OUT + głośnikiRejestrator sieciowy Signal NVR 2708 8 kanałówSwitch TP-LINK Gigabit TL-SG105 5xGEAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiZasilacz impulsowy ZI-2000 DC 12V/2A (+) do kamerAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiKamera kompaktowa IP Signal HD-200 Full HD (2Mpix) z oświetlaczem IR
Kamera K1810 zasilana za pomocą adapterów PoE N9205.
Obraz jest rejestrowany na K2708.
Powyższy schemat przedstawia rozwiązanie zdalnego zasilania kamery bez funkcji PoE za pomocą skrętki. Oryginalny zasilacz urządzenia, np. M1820 można podpiąć w odległej lokalizacji wykorzystując adapter Power over Ethernet (PoE) N9205. Umożliwia on przesłanie zasilania do 12 V DC za pomocą dwóch par przewodów skrętki, np. UTP.
Należy pamiętać o tym, że wraz ze wzrostem odległości między zasilaczem a kamerą spada wartość przesyłanego napięcia (około 0,1 do 0,2 V na każdy metr skrętki). Dla większości dostępnych na rynku kamer maksymalna długość skrętki w tym przypadku nie powinna przekraczać 25 m.


Wzmocnienie sygnału GSM.

Poniżej zaprezentowany został podstawowy schemat instalacji wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym umożliwiający swobodne korzystanie z telefonu komórkowego i mobilnego Internetu (GPRS) w sytuacji, kiedy wewnątrz budynku niski poziom sygnału wyklucza prowadzenie rozmów.

Antena TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5Konektor wtyk N - wtyk N na przewodzie RF-5 10mWtyk N do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155Rozgałęźnik GSM  TRANS-DATA dwudrożnyWzmacniacz (repeater)  SIGNAL GSM-305Gniazdo SMA/RP do 6 GHz na przewód Tri-Lan 240/H-155Antena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-BAntena wewnętrzna TRANS-DATA GSM/DCS/UMTS DW3-APrzewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 [1m]
Instalacja wzmacniacza GSM w domu jednorodzinnym

Na schemacie wykorzystano następujące urządzenia:
  • A741030 - antena Trans-Data GSM/DCS/UMTS KYZ8,2/9,5 - odbiór i nadawanie sygnału do stacji bazowej
  • A6765 - wzmacniacz GSM Signal GSM-305 - wzmocnienie sygnału GSM (EGSM) od operatorów. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wzmocnienie dotyczy sygnałów transmitowanych w obu kierunkach (z i do stacji bazowej)
  • A6812 - rozgałęźnik dwudrożny - podział sygnału na dwie anteny wewnętrzne
  • A741001 oraz A741002 - antena wewnętrzna Trans-Data GSM/DCS/UMTS DW3-A oraz Trans-Data GSM/DCS/UMTS DW3-B - wzmocnienie oraz rozprowadzenie wzmocnionego sygnału GSM wewnątrz budynku. Model A741001 instalowany jest do sufitu podwieszanego, A741002 do sufitu betonowego - przewód doprowadzony natynkowo.


Nowości produktowe:

Masztowy wzmacniacz szerokopasmowy ARM-103M 3 wyjścia
Masztowy wzmacniacz szerokopasmowy ARM-103M R85211 to urządzenie dedykowane do instalacji indywidualnych lub niewielkich instalacji zbiorczych na kilkanaście gniazd, np. w domach jednorodzinnych. Wzmocnienie w paśmie 87-790 MHz ma charakter narastający i wynosi 7-11 dB. Wzmacniacz posiada 3 wyjścia umożliwiające podpięcie 3 odbiorników lub dalszy podział sygnału na większą liczbę gniazd.
Kamera wandaloodporna v-cam 530 (dzień/noc, D-WDR, 630 TVL, ICR, 0.01 lx, 2.8-12mm AI, OSD, IR do 30m)
Kamera wandaloodporna v-cam 530 M10773 jest przeznaczona do profesjonalnych instalacji monitoringu CCTV. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii cyfrowego przetwarzania obrazu i specjalnych algorytmów obróbki, zapewnia wysoką rozdzielczość 630TVL, dającą wyraźny obraz, pozwalający zaobserwować większą ilość szczegółów.

Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR840N z wbudowanym routerem 300Mb/s 802.11n
Punkt dostępowy TP-LINK TL-WR840N N3257 integruje router, firewall oraz punkt dostępowy. Główny obszar zastosowań tego urządzenia to małe i średnie biura oraz domy jednorodzinne i mieszkania. Pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz, dzięki wbudowanemu firewallowi, na dodatkowe ich zabezpieczenie.


Publikacje w prasie specjalistycznej:
Warto przeczytać:

Jak wybrać kamerę typu dzień/noc? Kamery typu dzień/noc zapewniają możliwie najlepszy obraz, zarówno w pełnym oświetleniu sceny, jak i przy całkowitym braku światła widzialnego. W drugim przypadku stosuje się reflektory światła w zakresie podczerwieni. Aby kamera kolorowa widziała obraz w podczerwieni przełącza się ją w tryb czarno/biały. Zwiększa się wówczas także jej czułość. Kamera, w przeciwieństwie do ludzkiego oka, widzi promieniowanie podczerwone i może skutecznie je wykorzystać do tworzenia wyraźnych, lepszej jakości obrazów. Przy wystarczającym oświetleniu reflektor IR jest wyłączany, ale naturalne światło dzienne ma też w sobie promieniowanie z zakresu podczerwieni. Powoduje ono problemy z balansem bieli - kamera nie oddaje rzeczywistych kolorów, i tak np. kolor czarny często “widziany” jest jako kolor granatowy itp. Takie zachowanie kamery często traktowane jest przez instalatorów jako uszkodzenie. Dlatego w trybie kolorowym światło podczerwone musi być odfiltrowane...więcej
Niskoprądowe instalacje TV/SAT oraz CCTV - materiały dla oświaty
Kamera Sunell IRC59/21AKDN - wysokiej klasy kamera z mechanicznym filtrem podczerwieni ICR
Modulator Signal-450 HDMI - COFDM (DVB-T) + USB