Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2013 (28.10.2013)

Idzie nowe w "satelicie".

Eutelsat Communications jest jednym z wiodących na świecie operatorów satelitarnych. Spółka zarządza 32 satelitami, obejmując swym zasięgiem Europę, Bliski Wschód, Afrykę, Azję, znaczne części Ameryk oraz Pacyfiku. Według informacji z czerwca 2013 roku satelity Eutelsat transmitowały ponad 4600 kanałów telewizyjnych do ponad 200 milionów gospodarstw domowych wyposażonych w anteny satelitarne oraz sieci kablowych na obszarze Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Satelity będące własnością Eutelsat Communications świadczą szeroki zakres usług w dziedzinie transmisji sygnału telewizyjnego oraz mobilnej komunikacji szerokopasmowej. Nic więc dziwnego, że na odbywających się corocznie targach IBC 2013 w Amsterdamie własnie ten dostawca był w centrum zainteresowania.
Odwiedzający tegoroczne targi mogli po raz pierwszy zobaczyć inteligentny konwerter satelitarny "smart LNB". Jego "inteligencja" polega na możliwości obsługi kanału zwrotnego, co w telewizji satelitarnej było do tej pory rzeczą niewykonalną. Umożliwi to realizację szeregu usług interaktywnych, podobnie jak w naziemnej telewizji hybrydowej HbbTV. Pierwszą różnicą będzie możliwość świadczenia usługi VoD, w której abonent nie będzie musiał ściągać na dysk twardy całej oferty filmowej - dzięki kanałowi zwrotnemu sam wybierze, co i kiedy zostanie pobrane. Jak informuje Eutelsat "smart LNB" będzie w pełni kompatybilny z istniejącym sprzętem satelitarnym, zgodnym z DVB-S2.
Smart LNB zapewni również wsparcie dla powstałego niedawno standardu SAT>IP. Możliwe będzie doprowadzenie sygnału satelitarnego do specjalnego konwertera, który dokona konwersji na strumień IP. Dzięki temu wykorzystując sieci przewodowe (LAN) lub bezprzewodowe (WiFi) będzie można niezależnie oglądać programy satelitarne na takich urządzeniach, jak: komputery PC, laptopy, tablety, czy smartfony wyposażone w odpowiednie aplikacje.
Technologia inteligentnych konwerterów wkracza obecnie w fazę wdrożenia i udostępniona zostanie komercyjnie do sprzedaży najprawdopodobniej w 2014 roku. Szacowany koszt urządzenia dla klienta końcowego wynieść ma kilkadziesiąt Euro.

Awaryjny spaw mechaniczny.

Bardzo często instalatorzy światłowodów wykorzystują spawy mechaniczne w miejscach uszkodzeń włókien, gdzie resekcja części uszkodzonego kabla powoduje, że włókna nie są na tyle długie, aby można było wykorzystać konwencjonalną spawarkę. Spawanie termiczne wymaga bowiem większego, względem spawania mechanicznego, zapasu włókien.
Osłona zabezpieczająca na mechaniczny spaw ULTIMODE FAST-MS1
Widok osłony z zamontowanym mechanicznym spawem ULTIMODE FAST-MS1
Najlepszą metodą na ochronę tak zamocowanego spawu jest wykorzystanie osłony zabezpieczającej mechaniczny spaw ULTIMODE FAST-MS1 L5559. Wykonana z trwałego tworzywa sztucznego osłona dedykowana jest do połączeń kabli o powłoce zewnętrznej 2-3 mm. Specjalna konstrukcja zaczepów sprawia, że osłona przenosi ewentualnie powstałe naprężenia wzdłużne, w 100% chroniąc włókno. Długa na 91 mm konstrukcja nie pozwala na zgięcie się kabla tuż przy spawie.

Modulator DVB-T w jednej z sieci sklepów RTV.

Istnieją dwie główne metody dystrybucji sygnału HD do dużej liczby odbiorników. Pierwsza z nich, ciągle jeszcze popularna, uwzględnia wykorzystanie w instalacji splitterów oraz kabli HDMI, a w przypadku konieczności wykonania połączeń na dystansach przekraczających kilkanaście metrów, również extenderów HDMI. Druga, zyskująca coraz większą popularność, bazuje na modulatorach DVB-T.
Modulatory HDMI->DVB-T znajdują zastosowanie w galeriach handlowych, sklepach RTV, kinach, pubach, restauracjach, czy na dworcach i lotniskach. Do zalet tego rozwiązania zaliczyć można:
  • łatwy sposób dystrybucji sygnału, bazujący na przewodzie koncentrycznym i rozgałęźnikach telewizyjnych,
  • łatwą rozbudowę instalacji o kolejne odbiorniki,
  • niższy, w stosunku do splitterów HDMI, koszt instalacji, w przypadku większej liczby odbiorników telewizyjnych,
  • małą awaryjność.
Przykład realizacji jednej z tego typu instalacji przedstawiono na poniższych zdjęciach:
Instalacja wykonana przez firmę TELERADIOMECHANIKA w jednym ze sklepów RTV. Zastosowanie cyfrowego modulatora Signal-751 R86751 umożliwiło dystrybucję materiałów reklamowych w jakości HD do kilkudziesięciu odbiorników rozlokowanych w różnych częściach sklepu. Modulator MT-47 TERRA R871747 umożliwia wprowadzenie do instalacji sygnału SD ze źródeł A/V, natomiast szerokopasmowy wzmacniacz MA-024 R821101 sumuje sygnały z obu modulatorów i dodatkowo wzmacnia sygnał.

Jak zwiększyć czułość kamery - funkcja "Sense-up".

Zasięg stosowanego w kamerach oświetlenia diodowego jest ograniczony. Mocne źródło światła powoduje też prześwietlenia obrazu obiektów znajdujących się blisko kamery. W związku z tym instalatorzy poszukują czasem rozwiązania pozbawionego oświetlaczy podczerwieni, które przy słabych warunkach oświetleniowych zapewni akceptowalną jakość obrazu. W takiej sytuacji jedną z opcji jest zastosowanie kamer wyposażonych w funkcję spowolnienia pracy migawki. Jej wykorzystanie powoduje zwiększenie czułości urządzenia.
Z funkcji sense-up korzystać należy jednak świadomie: ustawienie wartości spowolnienia migawki - x4 - pozwoli na wpuszczenie na sensor czterokrotnie większej ilości światła, w stosunku do wartości standardowej. Niestety spowolnienie migawki powoduje zmniejszenie płynności obrazu. Przy domyślnych ustawieniach kamera generuje z reguły obraz 50 kl./s, natomiast przy włączonej funkcji sense-up, wartość tę należy podzielić przez nastawioną wartość spowolnienia migawki. Nie jest polecane ustawianie wartości sense-up powyżej x8 przy obiektach szybko poruszających się blisko kamery, owocuje to bowiem zniekształceniami obrazu. W kamerach dostępnych na rynku parametr ten może być ustawiany nawet do wielkości x512. Ten zakres wartości należy rozważać jedynie dla kamer monitorujących wyłącznie obiekty stacjonarne.
Rozwiązanie to nigdy nie zaowocuje efektem porównywalnym z tymi, jakie dają zewnętrzne lub wbudowane w kamery oświetlacze podczerwieni. W pewnych sytuacjach może jednak okazać się wystarczające.
Obraz z kamery z wyłączoną (po lewej) i włączoną (po prawej) funkcją Sense-up
W ofercie firmy DIPOL są dwa modele kamer marki Sunell wyposażone w funkcję sense-up:
Kamera BOX Sunell SN-BXC59/50CDN (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-P, ICR, 0.03 lx)
Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/50UDR (dzień/noc, WDR, 650 TVL, Sony Effio-P, ICR, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)
Sunell SN-BXC59/50CDN
M11225
Sunell SN-FXP59/50UDR
M10780

Powiadomienia alarmowe w rejestratorach NVR.

Rejestratory Hikvision serii DS-7600NI-SE K2204 oraz K2208 posiadają możliwość autodiagnozy i powiadomienia operatora o zaistniałych problemach związanych z działaniem systemu monitoringu. Oprogramowanie urządzeń oferuje taką funkcjonalność, jak wykrywanie sytuacji alarmowych oraz uruchamianie odpowiednich akcji związanych z wykryciem danego problemu.
System operacyjny diagnozuje następujące sytuacje:
  • przepełnienie dysku,
  • błąd zapisu na dysku, dysk niesformatowany itp.,
  • brak komunikacji z siecią LAN np. przez odłączony przewód,
  • zduplikowany adres IP,
  • nieprawidłowy login lub hasło,
  • niepoprawny sygnał wideo z kamer,
  • błąd nagrywania/przechwytywania obrazu.
Okno konfiguracyjne rejestratorów Hikvision dostępne z poziomu przeglądarki internetowej Google Chrome
W przypadku wykrycia zdarzenia alarmowego możliwe jest uruchomienie akcji alarmowych, takich jak:
  • powiadomienie dźwiękowe emitowane przez rejestrator,
  • wysłanie powiadomienia do centrum monitoringu - serwera z oprogramowaniem IVMS - 4200,
  • wysłanie wiadomości e-mail do jednego z wcześniej zdefiniowanych odbiorców.

Prosty konfigurator szaf RACK.

Podczas wyboru akcesoriów do szaf RACK należy zwrócić uwagę na ich kompatybilność z konkretnymi modelami szaf. Zdarza się, iż element dedykowany do danej szafy nie będzie pasował do innej, na przykład ze względu na większą głębokość, czy sposób mocowania elementu (wentylatory).
Na stronie www.dipol.com.pl dostępny jest prosty mechanizm, który umożliwia dobranie do szafy odpowiednich, kompatybilnych akcesoriów. Aby go otworzyć, należy wejść na kartę katalogową wybranej szafy RACK, np. R912018, a następnie kliknąć po prawej stronie w przycisk "Dodaj akcesoria".
Przycisk "Dodaj akcesoria" na karcie katalogowej produktu
W nowo otwartym oknie pokazują się elementy pasujące do wybranej szafy:
Prosty konfigurator akcesoriów do szaf RACK
Nowości w firmie DIPOL:
Kamera wandaloodporna v-cam 480 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.01 lx, 2.8-12 mm, OSD, IR do 30m)
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7604NI-SE
Patchcord wielomodowy ULTIMODE PC-355D 2xLC-2xLC, duplex OM3 1,5m
Kamera wandal. v-cam 480
(dzień/noc, 650 TVL, IR do 30m)
M10764
Rejestrator IP NVR Hikvision
DS-7604NI-SE
K2204
Patchcord ULTIMODE PC-355D
2xLC-2xLC, OM3
L3355
Aktualności w firmie DIPOL:
DIPOL w jesiennej rundzie Seminariów Regionalnych. W dniach 15 - 17 października odbyły się Seminaria Regionalne w Lublinie, Kielcach i Krakowie, przeznaczone dla architektów i projektantów instalacji energetycznych i teletechnicznych. Spotkania te miały na celu poszerzanie wiedzy uczestników w tematyce związanej z budownictwem, bezpieczeństwem i teletechniką. Podczas seminarium uczestnicy wysłuchali prezentacji firmy DIPOL: "Projektowanie instalacji telewizyjnych w budynkach zamieszkania zbiorowego zgodnych z rozporządzeniem Ministra TBiGM z dnia 6.11.2012 r.".
Korzystając z okazji, chcieliśmy podziękować wszystkim przybyłym na spotkania ...więcej
Aktualności
Warto przeczytać:
Jak wykonać szybką sieć LAN opartą na światłowodach? Instalator otrzymał zadanie wykonania prostej sieci LAN opartej na infrastrukturze światłowodowej w dwóch niezależnych obiektach firmy. W jednym sieć budowana była od podstaw, w drugim sieć światłowodów została dołożona do już istniejącej infrastruktury miedzianej. Ponieważ w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem było stworzenie sieci aktywnej, wykorzystano switche z modułami SFP oraz media konwertery...więcej
Schemat instalacji z wykorzystaniem switcha TP-Link z wymiennymi modułami SFP
Diody LED Super Flux w kamerach firmy Sunell. Diody Super Flux to nowy typ diod LED charakteryzujący się emisją światła o wysokim natężeniu. Diody te mają przekrój kwadratu i posiadają 4 złącza (piny). Taka budowa zapewnia wysoką odporność na wstrząsy i wibracje, co sprawia, że diody te są często wykorzystywane w nowoczesnym oświetleniu samochodowym...więcej
Oświetlacz podczerwieni z diodami LED Super Flux montowany w kamerach firmy Sunell składa się z 7 diod 3 mm o kącie świecenia 60o oraz 5 płaskich diod o kącie świecenia 90o
Uniwersalny router do domu? Często zdarza się, iż zmiana dostawcy usług internetowych związana ze zmianą metody dostępu do sieci niesie za sobą konieczność wymiany routera. Rozwiązaniem takiemu problemu jest zastosowanie uniwersalnego routera firmy TP-LINK TD-W8968 N2909...więcej
Możliwości połączeniowe routera N2909