Nr 36/2013 (04.11.2013)
Internet z... żarówki?
Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Fudan poinformowali o osiągnięciu rekordowej prędkości w bezprzewodowej transmisji wykorzystującej światło. Specjalna dioda o mocy zaledwie 1 W umożliwiła utworzenie połączenia o średniej przepustowości 150 Mb/s z 4 komputerami. Łącze o takiej przepustowości pozwala na komfortowe korzystanie z Internetu na kilku urządzeniach. W przeciwieństwie do znanych już i stosowanych eksperymentalnie w zastosowaniach komercyjnych połączeń laserowych - do transmisji sygnału użyto światła widzialnego, którego natężenie zmieniało się z dużą częstotliwością. Odbiornik (fotodetektor) zainstalowany w komputerze potrafi rozpoznać zmiany natężenia światła. Jak zapewniają naukowcy, urządzenia do transmisji danych mają być bardzo tanie i używane powszechnie. Przykładowo każdy punkt oświetleniowy może pełnić też rolę punktu dostępowego, a uliczne latarnie mogą służyć jako ogólnodostępne punkty dostępowe - zmiana natężenia światła dokonywana jest z częstotliwością, którą ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować.
(źródło: www.wikipedia.org)
Technika przesyłu sygnału przy użyciu światła - Li-Fi (Light Fidelity) - została po raz pierwszy zaprezentowana w 2011 roku przez profesora Haralda Haasa z uniwersytetu w Edynburgu. Wykorzystując jedną diodę udało mu się uzyskać przepustowość 10 Mb/s, co pozwoliło na płynne przesyłanie filmu w jakości HD. Również w tym roku, naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Heinrich Hertz Institute udowodnili, że stosując zbliżone techniki transmisji możliwe jest osiągnięcie przepustowości 3 Gbit/s, natomiast zespół pracowników uniwersytetów: Oxford, Cambridge, Edynburg, St. Andrews oraz Strathclyde osiągnął pułap aż 10 Gbit/s. Li-Fi ma pozwolić na stworzenie mobilnych i szybkich sieci telekomunikacyjnych o właściwościach zbliżonych do tych znanych z Wi-Fi. Może być wykorzystane w miejscach, gdzie nie można używać fal radiowych jako nośnika informacji, np. w salach operacyjnych, samolotach czy fabrykach. Wadą tego rozwiązania jest mały zasięg (ograniczony wielkością pomieszczenia) oraz bardzo mała prędkość wysyłania danych od urządzenia (uplink).
Gdzie znajduje się ta wieża?
Oriental Pearl Radio & TV Tower - wieża telewizyjna mająca 468 metrów jest piątą pod względem wysokości wieżą na świecie. Oddano ją do użytku w 1994 roku po 4 latach budowy. Dwie duże kule o średnicy 50 i 45 m są połączone słupami o średnicy 9 m. Na wysokości 267 m znajduje się obrotowa platforma z restauracją.Gdzie znajduje się ta wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
100% zabezpieczenia przeciwprzepięciowego!
W skład serwerowni wchodzi wiele komputerów i innych urządzeń sieciowych. Często stanowią znaczącą pozycję w majątku. Dla użytkowników najważniejsze są jednak dane, jakie się na nich znajdują. W przypadku zniszczenia, są nie do odtworzenia. Dlatego stosuje się automatyczne systemy backup'owe. Jednakże stara zasada mówi, że najlepiej należy chronić dane źródłowe, stąd konieczność stosowania zabezpieczeń antyprzepięciowych.Specjaliści instalujący sieci komputerowe w wielu przypadkach, zamiast dedykowanych zabezpieczeń, stosują rozwiązanie bazujące na parze media konwerterów. Światłowód jest medium transmisyjnym o dużej przepustowości, ale jest także idealnym izolatorem. Dodatkowo urządzenia światłowodowe są o wiele tańsze, niż zabezpieczenia przygotowane dla sieci bazującej na skrętce komputerowej.

Przykład zabezpieczenia urządzeń sieciowych z wykorzystaniem
media konwerterów światłowodowych
media konwerterów światłowodowych
Multiswitchowa instalacja typu gwiaździstego.
Dostępne na rynku multiswitche wyposażone są z reguły w maksymalnie 32 wyjścia, wobec czego instalacje obejmujące tę lub mniejszą liczbę gniazd mogą być budowane w oparciu o tylko jedno urządzenie - tzw. multiswitch radialny (seria M(S)R marki TERRA - maksymalnie 32 wyjścia z jednego urządzenia, marka SIGNAL - maksymalnie 16 wyjść z jednego urządzenia). Sieci takie, zwane radialnymi lub gwiaździstymi są najprostszym typem instalacji i z reguły nie wymagają wcześniejszego projektowania.
Przykład instalacji multiswitchowej w topologii gwiazdy
Do multiswitcha MR-516 TERRA R70616 doprowadzono sygnał satelitarny DVB-S/S2 z konwertera satelitarnego QUATRO Inverto A98257 oraz sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z anteny telewizyjnej UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO A2660. Umieszczony w centralnym punkcie instalacji multiswitch MR-516 TERRA R70616 umożliwia dystrybucję jednym przewodem koncentrycznym Triset-113 E1015, sygnałów DVB-S/S2 oraz DVB-T do maksymalnie 16 odbiorników jednogłowicowych lub 8 odbiorników z funkcją PVR (Personal Video Recorder), które umożliwiają jednoczesne nagrywanie i oglądanie dwóch różnych progamów.
Czy kamery z WDR mogą być stosowane wszędzie?
Poprawna praca kamer monitoringu w trudnych warunkach oświetleniowych jest jednym z najważniejszych priorytetów producentów sprzętu. Zakres dynamiki matrycy jest parametrem mówiącym o zdolności kamery do jednoczesnej rejestracji obszarów bardzo jasnych i ciemnych. Kamery o wysokim zakresie dynamiki (WDR) lepiej radzą sobie przy obserwacji kadrów o dużym kontraście oświetlania.![]() | ![]() |
Obraz ze standardowej kamery i kamery z WDR w trudnych warunkach oświetleniowych
Obraz w większości kamer wyposażonych w funkcję WDR powstaje w wyniku naświetlania matrycy z różnymi ustawieniami ekspozycji (dla elementów ciemnych z wolną migawką, natomiast dla jasnych z szybką). Wynikowy obraz jest połączeniem obu klatek oraz obróbki bazującej na ustalonych przez producenta algorytmach. Ten sposób tworzenia obrazu może być jednak przyczyną powstawania tzw. "efektu duchów". Efekt ten jest szczególnie widoczny, gdy kamera obserwuje szeroki kadr na terenie zewnętrznym - gdy małe obiekty szybko się przemieszczają. Kamery z funkcją WDR najlepiej sprawdzają się więc w przypadku obserwacji np. klatek schodowych i pomieszczeń, w których występuje duża różnica natężenia światła w różnych punktach kadru.
Kamery marki Sunell z funkcją WDR: SN-FXP59/50UDR M10775, SN-BXC59/50CDN M11225.
Kamery marki Sunell z funkcją WDR: SN-FXP59/50UDR M10775, SN-BXC59/50CDN M11225.
Wizualizacja systemu monitoringu za pomocą E-map.
W przypadku rozległych systemów monitoringu konieczny jest dokładny opis rozmieszczenia wszystkich urządzeń. Pozwala to szybko zidentyfikować monitorowane miejsce. Oprogramowanie klienckie dołączone do rejestratorów Ultimax/Hikvision (IVMS - 4500 oraz VMS) pozwala na zaimportowanie planów budynków oraz map terenu w postaci plików JPEG/bmp. Na tle schematów możliwe jest rozmieszczenie symboli kamer według ich faktycznego usytuowania.Do konkretnej lokalizacji można przypisać zdarzenie alarmowe, jak np. detekcja ruchu. W wypadku wykrycia alarmu, obok ikony kamery pojawia się znak syreny alarmowej informującej operatora o zagrożeniu. Dwukrotne kliknięcie na symbolu kamery pozwala na szybki podgląd obrazu i ocenę sytuacji. W przypadku dużej liczby kamer, e-mapy pozwalają na usystematyzowanie ich rozmieszczenia i sprawdzenie czy generowane alarmy pochodzą z jednego rejonu. Mapa pozwala na wizualizację obrazu z kamer analogowych przez rejestratory, kamer IP oraz mieszanych systemów hybrydowych.
Jak rozpoznać typ złącza w routerze lub modemie?
Zakup anteny do bezprzewodowych urządzeń sieciowych, takich jak: punkty dostępowe, karty sieciowe, czy modemy, wiąże się z koniecznością znajomości zastosowanych w tych urządzeniach złączy. Mnogość rozwiązań oraz niewielkie różnice w wyglądzie zewnętrznym powodują, że mniej doświadczeni użytkownicy mogą mieć duże problemy z wyborem zakończonych odpowiednim wtykiem lub gniazdem anten.W zależności od producenta urządzenia, bądź wykorzystanej częstotliwości, w technice transmisji danych spotkać można wiele różnych rodzajów złączy. Duży problem stanowią przede wszystkich złącza wykorzystywane w modemach dedykowanych do szerokopasmowej transmisji danych w sieciach telefonii komórkowej.
Aby ułatwić rozpoznanie złącza, firma DIPOL udostępniła bibliotekę Rodzaje złączy w urządzeniach WLAN, GSM, 3G, LTE prezentującą najpopularniejsze złącza stosowane w urządzeniach WLAN/GSM. Po wybraniu złącza pasującego do urządzenia, należy poszukać odpowiedniej anteny.
Dla niewprawnego oka poniższe złącza są takie same:
Widok na wieżę ze statku wycieczkowego
na rzece Huangpu Jiang | Widok z wieży na Puxi,
zachodnią część Szanghaju |
Nowości w firmie DIPOL:
Aktualności w firmie DIPOL:
29 października 2013 - Dodanie nowej funkcjonalności w serwisie internetowym DIPOL-a. Obecnie każdy klient firmy DIPOL, logując się w serwisie i wchodząc do działu Moje konto, ma możliwość, między innymi, przeglądania historii składanych przez siebie zamówień oraz ich powielania, ściągania plików swoich faktur w postaci elektronicznej, edycji danych adresowych, ... więcej

Warto przeczytać:
Profesjonalna instalacja multiswitchowa na 240 gniazd dla dwóch pozycji satelitarnych - program SatNet. Instalacje oparte na multiswitchach firmy TERRA to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania cyfrowego sygnału DVB-T oraz satelitarnego DVB-S/S2 do gniazd abonenckich. Użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odbiornik satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych...więcej
Przykład instalacji TV/SAT liczącej 240 gniazd,
zaprojektowanej w programie SatNet dla budynku wielorodzinnego
zaprojektowanej w programie SatNet dla budynku wielorodzinnego
Jakie medium transmisyjne w analogowych systemach CCTV? Analogowe systemy monitoringu wykorzystują różne media transmisyjne. Wybór medium zależy głównie od obszaru zastosowania, zasięgu oraz ceny. Można wyróżnić 3 najczęściej stosowane. Oto ich zalety i wady...więcej
Transmisja przy użyciu skrętki i aktywnych transformatorów wideo pozwala uzyskać daleki zasięg transmisji (do 2400 m) oraz dużą odporność na zakłócenia elektromagnetyczne
Monitoring obiektów użytkowanych sezonowo. Zabezpieczanie obiektów użytkowanych czasowo w określonych porach roku (wyciągi narciarskie, czy domki letniskowe) stanowi często dużo problem. Ze względu na odległe położenie od centrów miast nie jest możliwe doprowadzenie do nich standardowego łącza internetowego...więcej