Nr 34/2013 (21.10.2013)
Podniebny Internet.
Kolejne europejskie linie lotnicze wprowadzają do swojej oferty możliwość korzystania z bezprzewodowego dostępu do sieci Internet za pośrednictwem WiFi na pokładzie samolotu. Niemieckie linie lotnicze Lufthansa zaoferują swoim pasażerom na średnich trasach szeroki wybór filmów, seriali, muzyki, gier oraz dostęp do najświeższych informacji za pośrednictwem specjalnego portalu - użytkownik będzie się musiał tylko połączyć z siecią WiFi przy pomocy własnego urządzenia mobilnego - laptopa, tabletu lub smartfonu.Choć technika dostępu do Internetu z pokładu samolotu jest już bardzo popularna w lotach krajowych po USA, Europa długo zwlekała z jej zastosowaniem. Sposobów realizacji tego zadania jest kilka. Różnią się one oferowaną przepustowością, ale łączy je jedno - względnie wysoki koszt wdrożenia.
Jak w ogóle działa podniebny Internet?
Amerykański provider GoGo, odpowiedzialny za 81% "sieciowego" rynku lotniczego w USA, zbudował na terenie całego kraju sieć stacji bazowych 3G. Stacje te pośredniczą w transmisji między latającymi nad nimi samolotami a Internetem. Rozwiązanie to umożliwia przesył danych pomiędzy samolotem a BTSem z prędkością 3,1 Mb/s (prędkość dzielona między wszystkich pasażerów) i jest to duża wada tego rozwiązania. Istnieje możliwość zwiększenia prędkości do 9,8 Mb/s, lecz wymaga to zainstalowania dodatkowego, drogiego sprzętu. Drugim minusem systemu bazującego na bezpośredniej komunikacji naziemnej jest brak możliwości realizacji jakichkolwiek transmisji nad morzami oraz oceanami.
Nadajniki dedykowanej sieci komórkowej GoGo zapewniają Internet w ponad 1900 liniowych i 6000 biznesowych samolotach nad terenem Stanów Zjednoczonych
(źródło: www.techradar.com)
(źródło: www.techradar.com)
Drugim, znacznie wydajniejszym systemem jest ustanowienie transmisji pomiędzy samolotem a satelitą. W tym przypadku sumaryczna prędkość łącza "w dół", czyli do samolotu, może wynosić nawet 50 Mb/s, co w połączeniu z faktem, że łączność satelitarna znosi ograniczenia w postaci braku transmisji nad morzami i oceanami, czyni tę technikę znacznie bardziej uniwersalną. Na chwilę obecną najpopularniejsze jest wykorzystanie częstotliwości 12-18 GHz z pasma Ku. Planowane jest wykorzystanie również wyższych częstotliwości - m.in. pasma Ka (26-40 GHz), dzięki czemu oferowane prędkości transmisji jeszcze wzrosną.
Technika satelitarna to przyszłość dla sieci WIFI w samolotach.
Możliwa jest zarówno nad lądami, jak i oceanami.
(źródło: www.techradar.com)
Możliwa jest zarówno nad lądami, jak i oceanami.
(źródło: www.techradar.com)
Pomimo tego, iż za dostęp do Internetu na pokładzie samolotu należy zapłacić, opłaty te nie są, jakby się mogło wydawać, bardzo wysokie. Z reguły pasażer musi się liczyć z kosztem ok. 10 EUR za godzinę użytkowania lub ok. 25 EUR za dobę, dzięki czemu z sieci będzie mógł korzystać przez cały czas trwania długiego lotu. Oprócz niemieckiej Lufthansy podniebny Internet w kilku wybranych samolotach oferuje kilka europejskich linii. Wydaje się, że zapotrzebowanie na taką usługę jest jednak tak duże, iż w niedalekiej przyszłości stanie się ona standardem i będą ją mieli wszyscy - może z wyjątkiem linii najtańszych.
Za mało włókien? WDM!
W ostatnich latach układanie okablowania światłowodowego w nowobudowanych lub remontowanych obiektach jest dość popularne. Kable układa się "na przyszłość i na wszelki wypadek" bez świadomości ich późniejszego przeznaczenia. Takie podejście, choć z jednej strony słuszne, z drugiej rodzi pewne problemy. Realizując dziś instalację w doposażanych parę lat temu budynkach, wykonawcy często stykają się z problemem zbyt małej ilości włókien dla pełnego wdrożenia systemu transmisji. Może to być na przykład sieć LAN lub bazujący na niej monitoring IP. W takim przypadku z pomocą przychodzą urządzenia wykorzystujące technologię WDM.Zasada działania systemu z WDM: para urządzeń A i B komunikuje się ze sobą
w obu kierunkach po jednym włóknie jednomodowym, wykorzystując 2 różne długości fal
w obu kierunkach po jednym włóknie jednomodowym, wykorzystując 2 różne długości fal
W łączu WDM należy zastosować urządzenia z kompletu lub takie, które wykorzystują te same długości fali z tym, że na 1310 nm urządzenie A jest nadajnikiem a urządzenie B odbiornikiem, a na 1550 nm urządzenie A jest odbiornikiem a B nadajnikiem. Nie są więc identyczne!
Zwykłe media konwertery oraz moduły SFP wykorzystują do transmisji dwa włókna odpowiedzialne za nadawanie i odbiór danych. Zastosowanie w urządzeniach techniki WDM pozwala wykorzystać tylko jedno włókno!
Uniwersalna stacja czołowa MMH-3000 - przykład realizacji.
Stacja czołowa MMH-3000 TERRA to podstawowe urządzenie dedykowane do obiektów i instytucji, w których pożądane jest centralne zarządzanie ofertą programową dystrybuowaną w instalacji. Brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń (odbiorników satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli oraz np. szpitali. Modułowa budowa stacji czołowej MMH-3000 TERRA pozwala na transmodulację szerokiej gamy sygnałów źródłowych. Na wyjściu stacji możliwe jest uzyskanie analogowego sygnału PAL (instalacje ze starszymi odbiornikami TV), cyfrowego DVB-T, bądź obu rodzajów sygnału jednocześnie.Przykład konfiguracji stacji czołowej Terra dla dwóch pozycji satelitarnych.
W instalacji w standardzie DVB-T dostępne są kanały satelitarne kodowane/niekodowane w jakości SD/HD.
W instalacji w standardzie DVB-T dostępne są kanały satelitarne kodowane/niekodowane w jakości SD/HD.
Powyżej przedstawiono przykładową realizację stacji czołowej w obiekcie hotelowym. Przykład ten prezentuje sposób doboru oraz funkcje poszczególnych elementów, które opisano poniżej:
- Odbiornik TDX-311 R81711 zamienia sygnał satelitarny (programy niekodowane z jednego transpondera) na cyfrowy sygnał DVB-T. Maksymalna przepływność na wyjściu urządzenia to 31,66 Mbit/s. Oznacza to, że możliwe jest umieszczenie około 7-8 programów w jakości SD lub 2 w jakości HD z całego transpondera satelitarnego w jednym multipleksie DVB-T.
Do wprowadzenia multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T wykorzystano ultraselektywny czterokanałowy wzmacniacz DVB-T at440 R82511 TERRA wyposażony w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) i umożliwiający wyrównanie poziomu sygnału dla wszystkich kanałów o mocy już od 50 dBμV i MER większym niż 32 dB.
Jakich kamer użyć do monitoringu parkingu podziemnego?
Parkingi podziemne to zwykle łatwo dostępne, słabo oświetlone miejsca, które przyciągają złodziei. Monitoring zapobiega kradzieżom i aktom wandalizmu oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wymogiem monitoringu parkingu powinna być przede wszystkim możliwość rozpoznawania twarzy i rejestracji samochodu.Niskie sufity i trudne warunki oświetleniowe (strefy bardzo jasne i ciemne) stanowią poważny problem dla kamer. Z uwagi na małą wysokość zawieszenia, kamery muszą być odporne na próby zniszczenia - najlepsze są wobec tego wandaloodporne kamery sufitowe takie, jak: M10775 lub M10780. Charakteryzują się one wysoką rozdzielczością i jakością obrazu, co umożliwia rozpoznanie większej ilości szczegółów na obrazie. Regulowany obiektyw pozwala dostosować kamerę do obserwacji zarówno bardzo szerokiego, jak i wąskiego monitorowanego obszaru.
Obraz z kamery na wjeździe na parking wykorzystywany jest do identyfikacji numerów rejestracyjnych. Konieczna jest wówczas kompensacja światła wstecznego (BLC) oraz szeroki zakres dynamiki (WDR). Dlatego na wjeździe i wyjeździe zainstalowano kamerę Sunell SN-FXP59/50UDR M10780.
Nowoczesny monitoring IP coraz tańszy!
Inwestorzy stojący przed wyborem standardu systemu dozoru często na wstępie odrzucają rozwiązania bazujące na monitoringu IP. Powodem jest przeświadczenie o wysokich kosztach realizacji takiej instalacji. Tymczasem, obecnie można obserwować wyraźny wzrost konkurencyjności CCTV IP względem rozwiązań analogowych. Do atrakcyjnych cenowo kamer IP dołączają teraz rejestratory. Oczywiście poziom cenowy rozwiązań analogowych jest jeszcze nieosiągalny, jednak różnica ta zaciera się i już teraz warto poważnie rozważyć monitoring sieciowy.Do najważniejszych cech monitoringu IP można zaliczyć:
- wyższą rozdzielczość - lepszą jakość obrazu
- zarządzanie kamerami z dowolnego miejsca na świecie
- mniej okablowania - integracja z siecią LAN
- możliwość lokalnego zapisu danych na kartach SD
- zdecentralizowany system archiwizacji danych.
Hikvision serii DS-76xxNI-SE to urządzenia obsługujące do 8 kamer IP firmy Sunell w rozdzielczości Full HD. Dzięki złączom VGA/HDMI oraz USB przeznaczonym do podłączenia myszki, NVR K2204 oraz K2208 stają się niezależnymi rejestratorami umożliwiającymi podgląd, rejestrację, odtwarzanie archiwalnych nagrań oraz zarządzanie ustawieniami bez konieczności podłączania komputera PC.
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7608NI-SE K2208
Rejestratory Hikvision DS-76xxNI-SE oferują możliwość pracy w sieci za pomocą przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Opera, Google Chrome czy Safari. Dodatkowo do zestawu dołączone jest darmowe oprogramowanie klienckie iVMS-4200 przeznaczone do instalacji na takich systemach jak: Windows, Mac czy Linux. Za jego pomocą można prowadzić pełną obsługę i konfigurację rejestratorów oraz kamer IP. W przypadku urządzeń mobilnych możliwy jest podgląd i odtwarzanie archiwalnych nagrań ze smartfonów z systemem Android, iPad'ów oraz iPhone'ów za pomocą aplikacji IVMS-4500.
Jak dobrać punkt dostępowy?
Access Point jest urządzeniem, które łączy sieć bezprzewodową z siecią przewodową. Z tego powodu wyposażony jest w minimum dwa interfejsy: interfejs bezprzewodowy WLAN pracujący w standardzie 802.11 oraz interfejs przewodowy LAN w standardzie 802.3. Najpopularniejszy tryb pracy AP umożliwia bezprzewodową komunikację z Internetem poprzez lokalną sieć przewodową. Jedynym wymogiem jest posiadanie urządzenia wyposażonego w bezprzewodową kartę WLAN. Użytkownicy łączą się do sieci jako klienci w trybie Infrastructure.Podczas dokonywania wyboru punktu dostępowego należy sprawdzić, czy urządzenie posiada wymagane przez nas funkcje oraz odpowiednią moc (zasięg). Aby w prosty sposób porównać punkty dostępowe marki TP-LINK, będące w ofercie firmy DIPOL, można posłużyć się odpowiednią tabelką znajdującą się poniżej.
Poniżej przedstawiono punkty dostępowe pracujące w ogólnodostępnym paśmie 2,4 GHz. Dwa pierwsze N2944 i N2942 przeznaczone są do pracy wewnątrz budynku (zasięg 200-400 m - parametr podawany jest dla terenu otwartego ponieważ tłumienia konstrukcji budynków mogą się znacznie od siebie różnić). Trzeci AP N2350 o zasięgu do 15 km przeznaczony jest do pracy w terenie otwartym.
Nazwa | TL-WA901ND | TL-WA701ND | TL-WA5210G |
Kod | N2944 | N2942 | N2350 |
Zasięg transmisji | *przy dod. antenie | ||
Standard Wi-Fi | 802.11 n/g/b | 802.11 n/g/b | 802.11 g/b |
Prędkość max. transmisji Wi-Fi | 300 Mb/s | 150Mb/s | 54 Mb/s |
Antena | 3x 4 dBi | 1x 4 dBi | Dual 12 dBi |
Technika MIMO | 3T3R | - | - |
Moc transmisji | <100 mW | <100 mW | <500 mW |
WDS | TAK | TAK | TAK |
PoE | TAK | TAK | TAK |
QSS | TAK | TAK | - |
Tryb AP | TAK | TAK | TAK |
Tryb AP Klient | TAK | TAK | TAK |
Tryb Bridge | TAK | TAK | TAK |
Tryb Repeater | TAK | TAK | TAK |
WMM (Wi-Fi Multimedia) | TAK | TAK | - |
Tryb AP Client Router (WISP) | - | - | TAK |
Bezpieczeństwo | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK | WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK |
Nowości w firmie DIPOL:
Aktualności w firmie DIPOL:
Jesienna sesja szkoleniowa w Dipolu. 10 października odbył się pierwszy w sesji jesiennej kurs dla instalatorów. Uczestnicy pogłębili swoją wiedzę w dziedzinie projektowania instalacji teletechnicznych w budynkach zbiorowego zamieszkania i użyteczności publicznej. Podstawą kursu były wymagania, jakie musi spełniać budynek w świetle nowelizacji rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które weszło w życie 23 lutego 2013 r. Omawiane były zarówno magistralne instalacje multiswitchowe, projektowane z wykorzystaniem programu SatNet firmy TERRA, jak i światłowodowe instalacje FTTH. Obecni mogli praktycznie zapoznać się z przygotowaniem włókien światłowodowych do montażu ...więcej
Warto przeczytać:
Projekt instalacji TV/SAT w budynku wielokondygnacyjnym. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego i programów z jednej pozycji satelitarnej (np. Hotbird 13E) w każdym gniazdku RTV/SAT. Sieć zaprojektowana została w oparciu o multiswitche marki TERRA serii MSV. Do podziału sygnału z magistrali multiswitchowej wykorzystano rozgałęźnik SSQ-508 R70520 oraz odgałęźniki SS-510 R70520...więcej
Przykład instalacji multiswitchowej wykonanej przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet dystrybuującej sygnał TV/SAT do 108 gniazd abonenckich R694100
Jaka antena do LTE? Obecnie najszybszym sposobem transmisji danych w sieci telefonii komórkowej jest standard LTE (ang. Long Term Evolution). Jest to technika mobilnej sieci, w której szybkość pobierania danych sięgać może nawet 326 Mb/s, a wysyłania 86 Mb/s (przy kanale o szerokości 20 MHz, modulacji 64QAM i technice MIMO 4x4)...więcej
Kamery i rejestrator online - sprawdź, jak działa nasz sprzęt! Aby umożliwić klientom sprawdzenie rzeczywistego działania urządzeń z naszej oferty, zostały udostępnione przez Internet dwie kamery IP firmy Sunell 2 MPix K1630 oraz 5 MPix K1637, rejestrator M72104 oraz podpięta do niego kamera analogowa M11194...więcej
Przykładowe nagranie z kamery 2 MPix Sunell SN-IPC54/12DN K1630.
Proszę wybrać najlepszą, dostępną rozdzielczość.
Jakość nagrania jest nieco obniżona przez kompresję stosowaną przez serwis YouTube.
Proszę wybrać najlepszą, dostępną rozdzielczość.
Jakość nagrania jest nieco obniżona przez kompresję stosowaną przez serwis YouTube.