Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2013 (16.09.2013)

Hasło w rytmie serca.

Kanadyjska Firma Bionym zaprojektowała i wykonała opaskę na rękę, która ma za zadanie potwierdzać tożsamość osoby dokonującej np. płatności z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Nymi, bo tak nazywano urządzenie, autoryzować będzie dostęp do skrzynki mailowej, otwierać zamki bez używania klucza, logować się do urządzeń elektronicznych itp. Ta rewolucyjna technika identyfikacji jest przeprowadzana na podstawie analizy pracy serca użytkownika.
Opaska po założeniu na rękę wykonuje EKG (elektrokardiogram), weryfikując tożsamość użytkownika na podstawie danych wcześniej zapisanych w smartphonie. Po weryfikacji użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich urządzeń zablokowanych przez opaskę. Do potwierdzenia system wykorzystuje transmisję Bluetooth, natomiast wbudowany akcelerometr pozwoli na sterowanie urządzeniami za pomocą gestów.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Opaska Nymi - potwierdza tożsamość właściciela.
Po założeniu opaski na rękę następuje autoryzacja na podstawie zapisu EKG.
Jak twierdzi producent rytm serca jest unikalny dla każdego człowieka i w przeciwieństwie do innych metod autoryzacji takich, jak np. badanie linii papilarnych, czy siatkówki oka, jest absolutnie nie do podrobienia. Autoryzacja następuje jednokrotnie, po założeniu urządzenia, a nie przy każdym jego użyciu. Dlatego otwarcie drzwi, dokonanie płatności, czy logowanie odbywa się dużo szybciej niż przy użyciu innych metod.
Uruchomienie sprzedaży Nymi planowane jest na 2014 rok. Działa już jednak przedsprzedaż, w której urządzenie nabyć można za 79 $ - cena dotyczy tylko pierwszych 25000 sztuk, potem wynosić ona będzie 99$. Opaska będzie współpracowała z systemem Android, iOS, Mac oraz oczywiście Windows.
Pod znakiem zapytania stoi jednak kwestia realizacji przedstawionych na powyższym filmie zastosowań. Nie są bowiem jeszcze zaimplementowane mechanizmy, aplikacje, czy urządzenia odbiorcze współpracujące z opaską lub zintegrowanym z nią smartfonem. Jak twierdzi producent, to tylko kwestia czasu, a identyfikacja i autoryzacja wykorzystująca rytm bicia serca stanowić będzie przyszłość tej gałęzi zabezpieczeń. Czy tak będzie w rzeczywistości? Czas pokaże - ciekawi jesteśmy, jak producenci podeszli do kwestii problemów związanych z chorobami układu krążenia, czy nakładania opaski zaraz po wysiłku...

Dobrze zabezpieczone spawy światłowodowe.

Prawidłowo wykonany spaw na włóknie światłowodowym musi być odpowiednio zabezpieczony - to w nim najczęściej dochodzi do uszkodzenia włókna powodującego spadek zasięgu transmisji danych, a w ekstremalnych przypadkach utratę połączenia. Aby uchronić się przed taką sytuacją należy stosować odpowiednie puszki światłowodowe, które ochronią włókna i spawy przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Bardzo ważne jest, aby stosowane rozwiązanie pozwalało na łatwy montaż włókien i spawów w kasetach, czy uchwytach.
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-16P-2 (IP65, max 12 spawów, 16 adapterów typu SC simplex, uszczelnienie, wzmocnienie)
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-16P-2 IP65 L54162
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-16P-2 L54162 pozwala na łatwe zarządzanie włóknami światłowodowymi. Szyny znajdujące się wewnątrz przełącznicy przystosowane są do instalowania 16 (4x4) adapterów o standardzie SC simplex, co umożliwia podłączenie maksymalnie 16 włókien dla złączy SC i FC lub maksymalnie 32 włókien dla złączy LC. Na tacce znajduje się 12 osobnych miejsc na spawy. Spawy termiczne niewielkich rozmiarów można układać kaskadowo.
Przełącznica zaprojektowana została w taki sposób, aby umożliwić instalatorowi łatwy i szybki montaż włókien światłowodowych, a także odpowiednio zabezpieczyć spawy światłowodowe. Znajduje się w niej jedna tacka z dwunastoma uchwytami na spawy mechaniczne lub termiczne. Dodatkowo wyposażona jest w przepusty kablowe: 2-wejściowe, fabrycznie wyposażone w dławiki, z zabezpieczeniami zaciskowymi oraz 16-wyjściowych. W celu zabezpieczenia przed osobami nieupoważnionymi, drzwiczki przełącznicy wyposażone są w mechanizm zabezpieczający z kluczem.
Dostępne w ofercie puszki i przełącznice do zastosowań wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Instalacja multiswitchowa na 1215 gniazd w Warszawie.

Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji TV/SAT na jednym z warszawskich osiedli. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13.0E oraz Astra 19.2E i sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Cały system oparto na rozwiązaniach marki TERRA. Montażu i konfiguracji podjęła się firma ALSAT - SYSTEMY RTV-SAT.
Instalacja objęła swym zasięgiem 3 budynki liczące około 400 gniazd. Każdy z budynków dysponuje własnym zestawem antenowym. Ze względu na rozmiar sieci oraz strukturę budynków zdecydowano się na zastosowanie magistralnego systemu multiswitchowego, sprawdzającego się doskonale w wielokondygnacyjnych, wieloklatkowych budynkach wielorodzinnych. Przed przystąpieniem do realizacji wykonano symulację instalacji przy pomocy darmowego oprogramowania SatNet, opartego na urządzeniach serii MSV marki TERRA.
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
Wzmacniacz magistrali multiswitchowej SA-901 R70901 odpowiedzialny za wzmocnienie sygnałów oraz zasilenie multiswitchy po liniach sygnałowych
Punkt podziału sygnału z magistrali na 3 kolejne podsieci (2* R70523) i multiswitch R70874 zasilający 24 gniazda

Niezawodność podparta czteroletnią gwarancją, stabilność działania oraz możliwość weryfikacji założeń projektowych jeszcze przed etapem wykonawczym zadecydowały o wyborze systemu TERRA.

Monitoring przedsiębiorstwa handlowego.

Jak wynika z raportu firmy Euler Hermes problem kradzieży i oszustw w pracy, czyli tzw. anomii pracowniczej, dotyczy 78% pracodawców w Polsce. Tylko w samym handlu detalicznym straty finansowe przedsiębiorców z tytułu okradania przez pracowników wyniosły w 2011 r. w Polsce ponad 1,7 mld zł. Dlatego ważne jest prewencyjne oddziaływanie na pracowników, aby wiedzieli że kluczowe miejsca w firmie podlegają monitoringowi, a w przypadku stwierdzenia kradzieży ustalenie sprawcy nie będzie trudne. Dobrze dobrany monitoring to kompromis pomiędzy jego kosztem (aby nie przekroczył wielkości strat) a ilością punktów kamerowych i jakością nagrania.
Kamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Kamera kompaktowa n-cam 670 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-12mm, OSD, IR do 30m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/21 UIR (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera wandaloodporna Sunell SN-FXP59/21 UIR (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 0.03 lx, 2.8-10mm, OSD, IR do 20m)Kamera sufitowa CAM 660 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 2.8-12mm, OSD, 0.01 lx, IR do 20m)Kamera sufitowa CAM 660 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 2.8-12mm, OSD, 0.01 lx, IR do 20m)Kamera sufitowa CAM 660 (dzień/noc, D-WDR, 650 TVL, Sony Effio-E, 2.8-12mm, OSD, 0.01 lx, IR do 20m)Cyfrowy rejestrator 8-kanałowy ULTIMAX 1308 25kl./s H.264 HDMI
Schemat systemu monitoringu w firmie handlowej
Powyżej przedstawiono ekonomiczny i dobry jakościowo system monitoringu budynku z otoczeniem. Typową zewnętrzną kamerą jest n-cam 670 M11284 oraz Sunell FXP59/21IR M10775. Posiadają one obudowę klasy IP66 całkowicie zabezpieczającą je przed działaniem warunków atmosferycznych. Zintegrowany oświetlacz podczerwieni daje możliwość pracy przy braku oświetlenia. W budynku ulokowano tańsze, wewnętrzne kamery CAM 660 M10771 również z oświetlaczem IR. Wszystkie kamery mają zintegrowany, uniwersalny obiektyw o ogniskowej 2,8-12 mm. Pozwala on na ustawienie odpowiedniego kąta widzenia.
Centralnym punktem monitoringu jest rejestrator ULTIMAX 308 M72308. Pozwala on na zapis z prędkością 25kl./s w rozdzielczości 4CIF. Tak duża prędkość zapisu jest ważna, gdy chcemy dokładnie uchwycić przebieg zdarzenia (moment kradzieży, zderzenie pojazdów, bójkę). Możliwość podłączenia 2 dysków twardych pozwala na ciągły zapis danych, nawet przez 5 miesięcy.

Nowa wersja systemu Digifort już do pobrania!

Digifort jest to oprogramowaniem służącym do zarządzania dużym systemem CCTV. Oferuje kompleksową obsługę materiału z nieograniczonej ilości kamer i urządzeń alarmowych. Jest idealny dla dużych firm, miast, lotnisk, czy obiektów, w których ważne jest zintensyfikowanie kontroli i zapewnienie bezpieczeństwa przy zagwarantowanej wysokiej wydajności, niezawodności i skalowalności systemu. W zależności od typu instalacji przewidziano cztery wersje oprogramowania serwerowego, począwszy od najbardziej podstawowej Explorer K3001, przez Standard K3002, Professional K3003 do najbardziej rozbudowanej Enterprise K3004.
System można rozbudować o moduł LPR K3020 automatycznego rozpoznawania samochodowych tablic rejestracyjnych. W momencie pojawienia się pojazdu w kadrze kamery oprogramowanie wykonuje zdjęcie, wyodrębia i odczytuje numer rejestracyjny. W tym momencie można sprawdzić czy przejeżdżający pojazd nie znajduje się na liście poszukiwanych.
Oprócz modułu LPR dostępna jest możliwość aktywacji analizy obrazu dysponującej takimi opcjami jak:
 • Detekcja twarzy,
 • Wykrywanie pozostawionych obiektów,
 • Wykrywanie zaginionych obiektów,
 • Ostrzeganie o przekroczeniu prędkości,
 • Wykrywanie podejrzanych zachowań,
 • Wyszukiwanie i raportowanie o zdarzeniach.
 • Atak na kamerę,
 • Tworzenie wirtualnych barier,
 • Kontrola kierunku przemieszczania się obiektów,
 • Wyszukiwanie określonych obiektów,
 • Zliczanie obiektów,
 • Detekcja dymu,
 • Wykrywanie ognia.
Najnowsza, darmowa 30-dniowa, w pełni funkcjonalna wersja Digifort Enterprise 6.7.1 pozwala na sprawdzenie jego możliwości bez konieczności zakupu. Oprogramowanie dostępne jest do pobrania tutaj.

Mobilny Internet - jak wybrać antenę? Część 3 - GPRS.

W poprzednim numerze Informatora omówiono dobór anteny dopasowanej do usług 3G. W tym kolej na GPRS - technikę związaną z pakietowym przesyłaniem danych w sieciach GSM. Maksymalna prędkość pobierania danych w tym standardzie wynosi do 115 kb/s, w praktyce jednak prędkość ta wynosi około 30-80 kb/s. GPRS umożliwia korzystanie z Internetu lub z transmisji strumieniowej audio/wideo.
Technika EDGE jest rozszerzeniem GPRS - dzięki usprawnieniu interfejsu radiowego uzyskano większą przepływność oraz możliwość dynamicznej zmiany prędkości nadawania pakietów w zależności od warunków transmisji. Oba standardy są często jedyną metodą dostępu do Internetu na obszarach słabo zurbanizowanych.
Wybór odpowiedniej anteny uzależniony jest ściśle od dystansu, jaki dzieli miejsce odbioru od najbliższego nadajnika. Listy nadajników dostępne są zazwyczaj na stronach internetowych operatorów.
Do odbioru sygnału EDGE/GPRS z nadajników oddalonych o mniej niż 4 km zaleca się stosowanie anteny ATK 10/850-960 MHz A7016 Przy większych dystansach stosować należy antenę o większym zysku ATK 20/850-960 MHz A7026.
Antena GSM 10-elementowa ATK 10/850-960 MHz + 10 m przewodu + gniazdo FME
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m przewodu + gniazdo FME
Antena GSM małego zasięgu
10-elementowa ATK 10/850-960 MHz
10 m przewodu + gniazdo FME
A7016
Antena GSM dużego zasięgu
20-elementowa ATK 20/850-960 MHz
10 m przewodu + gniazdo FME
A7026
Nowości w firmie DIPOL:
Konwerter sygnału HDMI na IP + przedłużacz pilota
Miernik satelitarny WS-6923 Compact - Satlink
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX 1304 25kl./s H.264 HDMI
Konwerter sygnału HDMI na IP
+ przedłużacz pilota
H3606
Miernik satelitarny WS-6923 Compact - Satlink
R10826
Rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX 1304 25kl./s H.264 HDMI
M72304
Warto przeczytać:
Media konwerter - najlepszy separator. Sprzęt sieciowy odpowiedzialny za przesył danych w firmach i zakładach produkcyjnych jest niejednokrotnie poważną inwestycją. Poza aspektem finansowym istnieje również aspekt użytkowy - brak działającej sieci w firmie i koszt unieruchomienia zakładu jest dotkliwą stratą. Dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia serwerów...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
2 media konwertery ULTIMODE połączone krótkim patchcordem to prosta, skuteczna i pewna metoda zabezpieczenia sprzętu sieciowego przed przepięciami
Instalacja multiswitchowa TV/SAT w budynku na 90 mieszkań. Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji RTV/SAT w jednym z krakowskich budynków. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z satelity Hotbird 13.0E oraz cyfrowego DVB-T z czterech multipleksów (trzech darmowych i jednego kodowanego). Montażu i konfiguracji podjęła się firma GKJ SYSTEM...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Budynek, w którym wykonano instalację
Jak przesłać sygnał HDMI na 100 m? Konwerter HDMI na IP H3604 marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub 6. Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników lub zwiększenia zasięgu. Przepływność sygnału skompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 30 Mbit/s...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Transmisja sygnału HDMI poprzez skrętkę
z wykorzystaniem konwertera H3604 w konfiguracji punkt-punkt
DIPOL na targach, konferencjach i wystawach