Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2013 (23.09.2013)

IFA2013 - "krzywe" telewizory. Prawdziwy początek dla UltraHD.

IFA to jedne z największych na świecie targów elektroniki konsumenckiej, organizowane w Berlinie od 1924 roku. W tym roku, w dniach 6-11 września, blisko 1500 wystawców zaprezentowało swoje nowości w dziedzinie sprzętu RTV, teleelektroniki oraz sprzętu AGD.
Ofertę wystawców stanowiło tysiące różnorodnych urządzeń począwszy od smartfonów, poprzez kina domowe, a kończąc na zaawansowanych technologicznie pralkach. Jednak najwięcej mieli do pokazania producenci telewizorów. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się nowe modele telewizorów wykonanych w technologii OLED, oferujących rozdzielczość 4K (3840 x 2160 pikseli). Samsung zaprezentował 55 i 65 calowe telewizory UHD (Ultra High Definition) z zakrzywionym ekranem (wrażenie otaczania widza). Na szczególne wyróżnienie zasługuje największy w chwili obecnej na świecie 77-calowy, zakrzywiony telewizor OLED Ultra HD, wyprodukowany przez koreańską firmę LG. Zakrzywione telewizory, pokazane pierwszy raz na początku roku podczas targów CES w Las Vegas, wyznaczyły nowy, trwały trend. W Korei kupić można mniejszego brata prezentowanego na targach modelu LG; 55-calowy odbiornik, który kosztuje, bagatela,... 13500 USD. Europa na pewno jeszcze trochę poczeka.
Warto odnotować, iż podczas targów próżno było szukać telewizorów innych niż Ultra HD. Producenci napierają mocno na masowe wdrożenie tego standardu. Wtórują im operatorzy, którzy coraz częściej wspominają o uruchomieniu pierwszych regularnych przekazów w tej wyższej od HD rozdzielczości.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Telewizor LG Ultra HD CURVED OLED TV o przekątnej 77 cali
Oprócz ogromnego bogactwa nowoczesnych telewizorów spore zainteresowanie wzbudziły tzw. "smartwatche", czyli wykorzystujące technikę NFC oraz Bluetooth zegarki komunikujące się ze smartfonami, umożliwiające szybką kontrolę tychże urządzeń. Urządzenie takie zaprezentowało m.in. Sony. Inteligentny zegarek cechuje się dotykowym wyświetlaczem LCD o przekątnej 1,6 cala oraz rozdzielczością 220 x 176 pikseli. SmartWatch2 jest kompatybilny nie tylko ze smartfonami i tabletami Sony, ale także z każdym urządzeniem pracującym pod kontrolą systemu Android w wersji co najmniej 4.0.
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Inteligentny zegarek SmartWatch2 od Sony
Targi IFA, choć kojarzone głównie z elektroniką i multimediami, przyciągają również swoją ofertą najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie artykułów AGD.
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
W dziedzinie AGD spore zainteresowanie wzbudziły mogące komunikować się ze sobą urządzenia Smart Home (LG, Samsung). Osoby zainteresowane bardziej przyziemnymi problemami, na stoisku firmy Philips mogły... poprasować [ifa.philips.com].

Ochrona spawu światłowodowego.

Termokurczliwa osłona zabezpiecza zespawane włókna światłowodowe. Wzmacnia je mechaniczne oraz stanowi ochronę przed kurzem.
Termokurczliwa osłona spawu termicznego dla jednego włókna - 40mm
Termokurczliwa osłona spawu termicznego dla jednego włókna - 40 mm długości
Termokurczliwa osłona spawu L5554 chroni włókna o średnicy 0,25 mm oraz 0,9 mm. Proces obkurczania zachodzi przy temperaturze 120°C wytwarzanej w dedykowanych piecach do osłon, w które wyposażona jest większość spawarek światłowodowych. Osłona składa się z dwóch tub: wewnętrznej dla włókna oraz zewnętrznej, w której dodatkowo znajduje się element wzmacniający ze stali nierdzewnej.

Profesjonalna instalacja multiswitchowa na 240 gniazd dla dwóch pozycji satelitarnych - program SatNet.

Instalacje oparte na multiswitchach firmy TERRA to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania cyfrowego sygnału DVB-T oraz satelitarnego DVB-S/S2 do gniazd abonenckich. Użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odbiornik satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych.
Decyzja o zastosowaniu multiswitchy to pierwszy krok w całym procesie wdrożeniowym. Wyzwaniem jest odpowiednie zaprojektowanie sieci wykorzystującej te urządzenia. Darmowe oprogramowanie firmy TERRA SatNet - pozwala na zaprojektowanie instalacji wykorzystującej produkty tej marki.
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
Przykład instalacji TV/SAT liczącej 240 gniazd, zaprojektowanej w programie SatNet dla budynku wielorodzinnego - dwie pozycje satelitarne. Instalacja wykonana w topologii magistralnej wykorzystującej rozgałęźniki i odgałęźniki oraz muiltiswitche MSV-924 R70874 marki TERRA. Wszystkie elementy w instalacji zostały zasilone przy pomocy wzmacniacza szerokopasmowego SA-901 R70901.
Program SatNet firmy Terra oferuje szereg przydatnych funkcji: pozwala zdefiniować typ zastosowanego w instalacji przewodu, tłumienia gniazd abonenckich, poziomu sygnału na wejściu instalacji. W oparciu o te dane program pokaże, czy sygnały w kluczowych punktach instalacji mieszczą się w założonej tolerancji. Jeżeli ten wymóg nie jest spełniony, można w programie dobrać wstępne nastawy wzmocnienia i kompensacji nachylenia charakterystyki tłumienia zastosowanego kabla. Można też zlecić programowi automatyczny dobór tych parametrów. Dobór nastaw kończy się, gdy wskaźniki we wszystkich punktach instalacji świecą się na zielono. Program umożliwia wykonanie projektu w formie graficznej, archiwizację sporządzonych projektów oraz zdefiniowanie cenników pozwalających automatycznie szacować koszt projektowanej instalacji.

Obiektywy do kamer wysokiej rozdzielczości.

Aby zapewnić odpowiednią jakość obrazu z kamery należy dobrać obiektyw właściwy dla jej rozdzielczości. Zastosowanie obiektywu o niższej rozdzielczości niż rozdzielczość kamery skutkuje zmniejszeniem wyrazistości detali w obrazie.
Każdy obiektyw charakteryzuje się rozdzielczością wyrażaną w liczbie par linii na mm (lp/mm) lub bezpośrednio w pikselach. Dla kamer o standardowej rozdzielczości z przetwornikiem 1/3” wystarczająca będzie rozdzielczość 80 lp/mm. Wartość ta wynika z podzielenia rozdzielczości stosowanego w kamerze przetwornika (standardowo 576 linii) przez jego rzeczywisty wymiar wyrażony w mm (3,6 mm dla 1/3''). Końcową wartość podzielić należy przez 2, aby uzyskać rozdzielczość wyrażoną we właściwej jednostce (liczba par linii/mm).
W przypadku kamer o wysokiej rozdzielczości wymagana jest wyższa jakość obiektywu. Przykładowo dla kamery z przetwornikiem 1/3” o rozdzielczości 2 Mpix odpowiednim obiektywem będzie ten o rozdzielczości co najmniej 150 lp/mm (1080/3.6/2 = 150 lp/mm), czyli blisko dwukrotnie wyższej w stosunku do rozdzielczości obiektywów dla typowych kamer analogowych.
Często stosowane są również mniejsze przetworniki o wielkości 1/4”. Piksele są tu „upchane ciaśniej”. Owocuje to mniejszą czułością oraz większymi wymaganiami względem dobieranej do nich optyki. Przykładowo dla kamery z przetwornikiem 1/4” o rozdzielczości 2 Mpix będzie to 1080/2.4/2 = 225 lp/mm (więcej o 50% niż dla przetwornika 1/3”).
 Obiektyw ClearHD 3,3-10,5 mm (DC, F1.4, 5.0 Mpix, z korekcją IR )
Obiektyw ClearHD M2284 do kamer o rozdzielczości do 5 Mpix

Jak wybrać rejestrator do monitoringu CCTV?

Szeroka oferta rejestratorów dla monitoringu CCTV może stanowić pewien problem dla początkujących instalatorów lub osób, które zakupu takiego dokonują jednorazowo. Kierować się można oczywiście wyłącznie ceną, ale świadomy zakup powinien uwzględniać fakt, iż poszczególne modele urządzeń znajdą zastosowanie w różnych typach instalacji.
Jeżeli priorytetem jest jak najniższa cena systemu monitoringu, polecane są rejestratory Ultimax serii 1200: M72204, M72208, M72216. Urządzenia tej serii stosowane mogą być z powodzeniem wszędzie tam, gdzie dynamika rejestrowanego obrazu jest względnie niewielka.
W przypadku, gdy głównym wymogiem stawianym przez inwestora jest płynny obraz oraz długi czas archiwizacji, rozwiązaniem są rejestratory serii Ultimax 1300: M72304, M72308, M72316. Rejestratory te, dzięki możliwości zapisu 25 kl./s z każdego kanału, są idealnym rozwiązaniem dla monitoringu miejsc o dużej dynamice ruchu, np. ulice, autostrady, parkingi, czy dworce. Dwa złącza SATA pozwalają na uzyskanie 8 TB przestrzeni dyskowej, co oznacza około 10 miesięcy ciągłego zapisu z 4 kamer, przy najlepszych parametrach.
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX 1316 25kl./s H.264 HDMI
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX 1316 25kl./s H.264 HDMI
Ci, którzy postawić chcą na absolutnie najlepszą jakość obrazu, wybrać powinni urządzenia marki Hikvision WD1: M72104, M72108, M72116. Dzięki rozdzielczości WD1 (960 x 576 px) zapewniają one zapis obrazu w znacznie lepszej jakości niż standardowe rejestratory D1 (4CIF). Warto pamiętać, iż dla rejestratorów tych zalecane jest stosowanie kamer o odpowiedniej ilości linii (650 TVL, np. Sunell: M10775, M10780, M11220, M11225). Gwarantuje to bezwzględnie najlepszą jakość rejestrowanego obrazu.

Jeden sygnał HDMI na wiele odbiorników.

Wyświetlanie obrazu, którego źródłem jest urządzenie z wyjściem HDMI na kilku telewizorach jest zabiegiem stosowanym często w pubach, restauracjach, czy galeriach handlowych. Podstawowym urządzeniem, które umożliwia taki zabieg jest splitter HDMI. W przypadku, gdy odległości pomiędzy nadajnikiem i odbiornikami TV przekraczają 30 m stosować należy extendery HDMI transmitujące sygnał w skrętce komputerowej.
Najnowszą generację extenderów stanowią urządzenia wykorzystujące do transmisji skrętkę UTP i protokół IP. Przykładem takiego urządzenia jest konwerter sygnału HDMI na IP H3604 marki Signal. W instalacjach, w których konieczne jest zdalne sterowanie podłączonymi do extenderów urządzeniami, zaleca się stosowanie zestawu H3606 z wbudowanym przedłużaczem sygnału z pilota podczerwieni.
Największą z zalet wykorzystania protokołu IP jest możliwość łatwego tworzenia sieci punkt-wielopunkt. Sygnał wychodzący z nadajnika może zostać podzielony (bez utraty jakości) na switchu ethernetowym (np. N29915 ). Proponowane rozwiązanie zostało przedstawione na poniższym schemacie.
Konwerter sygnału HDMI na IP SignalSwitch TP-Link TL-SF1005D 5 portówExtender 1x5e SignalHD IP - OdbiornikExtender 1x5e SignalHD IP - OdbiornikExtender 1x5e SignalHD IP - Odbiornik
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)
Nowości w firmie DIPOL:
Wzmacniacz SA-511 Terra do multiswitchy 5-wejściowych
Przełącznica naścienna ULTIMODE TB-16P-2 (IP65, max 12 spawów, 16 adapterów typu SC simplex, uszczelnienie, wzmocnienie)
Uchwyt balkonowy UBU 38/450
Wzmacniacz SA-511 Terra do
multiswitchy 5-wejściowych
R70511
Przełącznica naścienna
ULTIMODE TB-16P-2
L54162
Uchwyt balkonowy UBU 38/450
E8870
Warto przeczytać:
Modernizacja instalacji antenowej w bloku. Jedna z krakowskich spółdzielni mieszkaniowych zdecydowała się na modernizację zbiorczej instalacji antenowej do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i radia FM. Czteropiętrowy budynek składał się z czterech klatek, a na każdej kondygnacji znajdowały się 4 mieszkania...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Schemat instalacji antenowej w budynku wielorodzinnym
Reflektory podczerwieni - niewidzialne oświetlenie. Reflektory podczerwieni stosowane są w systemach CCTV, w których konieczny jest monitoring słabo oświetlonych obiektów. Charakteryzuje je moc, kąt promieniowania oraz długość fali światła podczerwonego...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Wykres przedstawiający zależność czułości od długości fali dla przetwornika klasycznego oraz Exview
Bezpieczny backup nagrań z rejestratorów CCTV. W przypadku włamania i kradzieży lub pożaru zniszczeniu ulec może nie tylko sieć monitoringu, ale także archiwum, na którym zapisane mogą być istotne informacje...więcej
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Archiwizacja nagrań w systemie CCTV
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]