Nr 28/2013 (09.09.2013)
Trzecia rewolucja przemysłowa.
Windows 8.1, którego premiera planowana jest na 16 października, posiada sterowniki pozwalające na wykonywanie trójwymiarowych wydruków. Oznacza to, nie mniej nie więcej, że już niedługo przedmioty oglądane w Internecie będzie można w prosty sposób zmaterializować w domu za pomocą drukarek 3D.Druk 3D to proces tworzenia trójwymiarowych przedmiotów stałych z wzorów cyfrowych, np. projektów wykonanych w programie AutoCad. Jako materiał do tworzenia zaprojektowanych wcześniej elementów używa się różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Cały proces „produkcji” polega na osadzaniu polimerowego surowca na ruchomym stoliku warstwa po warstwie do momentu, aż cały element zostanie ukończony.
Sama koncepcja druku 3D nie jest nowa. Pierwsze urządzenie tego typu zostało zbudowane w 1984 roku przez Chucka Hull'a, pracownika firmy 3D Systems. Jednak dopiero teraz nadszedł czas szybkiego rozwoju tej technologii. Obecnie rynek branży wart jest 1,7 miliarda dolarów, a do 2015 roku ma być podwojony! Mówi się o trzeciej rewolucji przemysłowej.
Do chwili obecnej, aby móc skorzystać z dobrodziejstwa rewolucyjnej technologii, należało plik z modelem 3D wyeksportować do programu dołączonego do zestawu i dopiero wtedy można było rozpocząć proces drukowania. Microsoft doszedł do wniosku, iż może warto ułatwić życie użytkownikom Windowsa i już od października model 3D będzie można urzeczywistnić za pomocą jednego kliknięcia myszy na przycisku ”Print”. Domyślnie wspieranymi urządzeniami mają być produkty takich firm jak: 3D Systems, Afinia, AutoDesk, Industries, MakerBot czy Netfabb.
Technologia druku 3D nie jest przeznaczona tylko do domowych zastosowań. Przykładem jest General Electric, która produkuje za ich pomocą części do turbin nowoczesnych samolotów. Jednym z głównych beneficjentów jest również medycyna - po zeskanowaniu dowolnej części ciała tomografem komputerowym, możliwe jest wykonanie jej idealnego modelu, niezwykle przydatnego np. do przygotowania do operacji lub wykonania protezy.
Wszystko wygląda pięknie w teorii, możemy stworzyć w zasadzie każdą część, uchwyt czy obudowę nie ruszając się z domu, ale co z prawami patentowymi? Jeśli potrzebujemy narzędzia lub zamiennika, czy wolno nam zrobić jego idealną kopię samodzielnie? Czy nie łamiemy prawa?
Mufa światłowodowa służy do zabezpieczenia spawów włókien światłowodowych przed niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Budowa mufy pozwala na jej szerokie zastosowanie w różnych aplikacjach, w tym tworzenia odgałęzień torów optycznych, osłony miejsca naprawy kabla.
Do instalacji na kablach podwieszanych lub w ziemi szczególnie przydatna jest płaska mufa przelotowa ULTIMODE HMS-H24-A L56024, gdzie mieszczą się 24 spawy termiczne (2 kasety po 12 spawów). W pionowej mufie HMS-V96-A L56096 można zabezpieczyć 96 spawów termicznych (4 kasety po 12 spawów - 48 spawów, a w przypadku piętrowania 96 spawów). Mufa ta przeznaczona jest do montażu na słupach, masztach, fasadach itp.
Istalacja multiswitchowa o topologii gwiazdy w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Poniżej prezentujemy efekty prac związanych z realizacją zbiorczej instalacji RTV/SAT w jednym z łódzkich budynków. Instalacja odpowiedzialna jest za dystrybucję sygnałów: satelitarnego z nadajnika Hotbird 13.0E, cyfrowego sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz radiowego FM. Montażu i konfiguracji podjęła się firma GKJ SYSTEM.Ze względu na architekturę budynku zdecydowano się na wykonanie instalacji w topologii gwiazdy, umieszczając w centralnym punkcie instalacji multiswitch 5-wejściowy 24-wyjściowy MR-524 Terra R70624, do którego podłączono gniazda abonenckie RTV/SAT w 24 lokalizacjach. Urządzenie zostało zainstalowane w metalowej obudowie TPR-8 R90553 o wymiarach 700x500x200 mm.
Sygnał do wszystkich gniazd doprowadzony został przy wykorzystaniu tylko jednego zestawu antenowego, co pozwoliło zachować wysoki poziom estetyczny budynku. W skład zestawu weszły: antena telewizji naziemnej DVB-T A2660, antena radiowa Dipol 1RUZ B A0210, czasza satelitarna o średnicy 120 cm oraz konwerter satelitarny QUATRO Inverto BLACK A98266. Całość zamontowano na stalowym maszcie E903830, który został przymocowany do ściany przy pomocy obejmy murowej OMM-50L13 E8533.
Jak zabezpieczyć przed skutkami przepięć urządzenia w rozległej instalacji.
W instalacjach z długimi, zewnętrznymi odcinkami kabli miedzianych największym zagrożeniem są przepięcia powstające od wyładowań atmosferycznych. Powstają one najczęściej na linii sygnałowej (skrętka, kabel koncentryczny). Aby się przed nimi zabezpieczyć stosuje się obustronnie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, np.: Netprotector 4p PoE J2838 i OPV-4 M17014.Aby całkowicie zniwelować wpływ czynników zewnętrznych na przesyłane sygnały najlepiej jest zbudować link światłowodowy. Pozwoli to na uzyskanie całkowitej separacji galwanicznej i zagwarantuje odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Światłowodem można przesłać sygnał na znacznie większe odległości (w poniższym przykładzie na 20 km) niż łączem miedzianym.
Światłowód w monitoringu wizyjnym separuje galwanicznie urządzenia
i eliminuje możliwość powstania przepięć
i eliminuje możliwość powstania przepięć
Rejestracja obrazu z kamer na kartach SD GOODRAM.
W instalacjach, gdzie nie ma konieczności ciągłej archiwizacji, a kamery służą do bieżącego podglądu obiektu, zaleca się zapis nagrań na kartach SD. Takie rozwiązanie obniża koszt inwestycji o wartość rejestratora i dysku twardego. Archiwizacja na kartach SD zalecana jest również dla kamer IP w systemach z rejestratorami NVR, jako zabezpieczenie przed awarią sieci lokalnej i utratą przekazywanych danych.- Harmonogram - możliwe jest zdefiniowanie trzech przedziałów czasowych ciągłej rejestracji dla dowolnego dnia tygodnia,
- Aktywację alarmu - zapis następujące po wykryciu ruchu lub po aktywacji wejścia alarmowego. Możliwe jest zdefiniowanie czasu uruchomienia zapisu przed i po wystąpieniu alarmu.
Jakość obrazu, ilość klatek na sekundę, rozdzielczość, jak i pasmo można dopasować w ustawieniach kamery tak, aby na karcie zapisany został materiał wideo z określonej ilości dni.
Poniższa tabela przedstawia maksymalną długość ciągłego nagrania w zależności od ustawionego w kamerze pasma:
Poniższa tabela przedstawia maksymalną długość ciągłego nagrania w zależności od ustawionego w kamerze pasma:
16 GB | 32 GB | 64 GB | |
1 Mbit/s | 1,5 dnia | 3 dni | 6 dni |
2 Mbit/s | 18 godzin | 1,5 dnia | 3 dni |
3 Mbit/s | 12 godzin | 1 dzień | 2 dni |
4 Mbit/s | 9 godzin | 18 godzin | 1,5 dnia |
Mobilny Internet - jak wybrać antenę? Część 2 - 3G.
W poprzednim numerze Informatora omówiono dobór anteny do usługi LTE. Standard UMTS daje użytkownikom możliwość wykonywania połączeń głosowych, wideorozmów, wysyłania wiadomości tekstowych oraz przesyłania danych. Będące częścią standardu UMTS techniki HSDPA i HSUPA pozwalają uzyskać transfer z przepływnością odbierania 21,6 Mbit/s i 5,76 Mbit/s wysyłania. Standard bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej HSPA+ zdefiniowany przez konsorcjum 3GPP zapewnia mobilny dostęp do Internetu z maksymalną prędkością: download (do klienta) do 42 Mb/s oraz upload (od klienta) do 11 Mb/s.Przed dobraniem anteny należy sprawdzić na jakim paśmie (900 lub 2100 MHz) oferowana jest usługa danego operatora. Dostępne są również anteny szerokopasmowe (pasmo 900 i 2100 MHz), przy czym anteny takie cechuje z reguły niższy zysk energetyczny. Warto więc wybrać antenę na konkretne pasmo. Jeżeli posiadane urządzenie pracuje w technice MIMO, to należy wybrać antenę dedykowaną do tego trybu. Anteny dobiera się także ze względu na odległość od stacji bazowej, im dalej, tym zysk anteny musi być większy.
Anteny UMTS (3G), HSPA+ (pasmo 1900-2100 MHz) oddalone od stacji bazowej
o mniej niż 3 km | o więcej niż 3 km |
Anteny GPRS (pasmo 900 MHz) oddalone od stacji bazowej
o mniej niż 4 km | o więcej niż 4 km |
Nowości w firmie DIPOL:
Warto przeczytać:
Bezprzewodowe 1 Tb/s - nadchodzą anteny z grafenu. Naukowcy z Uniwersytetu Georgia Tech (Georgia Institute of Technology) opracowali plany niezwykłej anteny wykonanej z grafenu - materiału, o którym pisze i mówi się coraz częściej w kontekście zastąpienia krzemu w układach scalonych. Wykonana z "materiału przyszłości" antena umożliwiać ma transfer danych z prędkością 1Tb/s na odległość 1 m. Teoretycznie możliwe jest osiągnięcie prędkości większych (nawet do 100 Tb/s) przy odległościach nie przekraczających kilku centymetrów....więcej
Schemat nanourządzenia z anteną do bezprzewodowego przesyłu danych z dużą prędkością
(źródło: gatech.edu)
(źródło: gatech.edu)
Weryfikacja uszkodzenia światłowodu. Do badania toru optycznego wymagane są nieco bardziej skomplikowane narzędzia, niż w przypadku okablowania miedzianego. Jeśli połączenie między dwoma urządzeniami zostaje przerwane, a one same pracują bez zarzutu, podejrzenie pada na medium transmisyjne.
Jak sprawdzić podejrzany światłowód? Istnieją 3 metody:
Pierwsza z nich to wykorzystanie reflektometru. To bardzo drogi i skomplikowany aparat pokazujący ...więcej
Jak sprawdzić podejrzany światłowód? Istnieją 3 metody:
Pierwsza z nich to wykorzystanie reflektometru. To bardzo drogi i skomplikowany aparat pokazujący ...więcej
Praca wizualnego lokalizatora uszkodzeń. Na zdjęciu widoczny "wyciek" światła z kabla
- najprawdopodobniej uszkodzenie jest wynikiem nieumiejętnego obchodzenia się
z włóknem podczas podłączania urządzeń
- najprawdopodobniej uszkodzenie jest wynikiem nieumiejętnego obchodzenia się
z włóknem podczas podłączania urządzeń
Jak wzmocnić domową sieć WiFi? Urządzenie TP-LINK TL-WA850RE N2946 przeznaczone jest do zwiększenia zasięgu i poprawy siły sygnału istniejącej sieci bezprzewodowej w celu wyeliminowania martwych stref. Umożliwia transmisję bezprzewodową w standardzie N o prędkości do 300 Mb/s, posiada przycisk Range Extender (dodatkowe zwiększenie zasięgu), miniaturowe wymiary i możliwości montażu na gnieździe AC 230 V w ścianie. Port Ethernet RJ-45 pozwala na wykorzystanie urządzenia jako karty WiFi, umożliwia podłączenie komputera lub telewizora z kartą LAN do sieci bezprzewodowej....więcej